Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 349 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Použiť synťák, kým opravujú organ?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Použiť synťák, kým opravujú organ?
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Používať synťák alebo spievať a capella?
Používať synťák, a to v/pri svätyni
26%
 26%  [ 8 ]
Používať synťák, a to na chóre
26%
 26%  [ 8 ]
Spievať a capella (bez nástroja)
46%
 46%  [ 14 ]
Celkom hlasov : 30

Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 06, 2011, 8:29    Predmet: Použiť synťák, kým opravujú organ? Odpovedať s citátom

Dámy, páni, o 2-3 týždne (druhý júlový týždeň) sa začne generálna oprava nášho organu. Po 60 rokoch (bol postavený v roku 1951) budú menené miešky, nastavená traktúra, budú úpravy na hracom stole, bude intonovaný a naladený. Organ sa nebude dať používať 1-2 mesiace.

Predbežne sa teda uvažuje, že počas tejto doby sa v kostole bude hrať na synťáku (Yamaha PSR S500). Problém je, že najmä v nedele ľudia spievajú pomerne nahlas a niekedy je aj organ slabý. Mám obavy, že synťák bude vyslovene trápny, pretože aj pri plnej hlasitosti neposkytuje potrebnú silu zvuku, nehovoriac o umelých zvukoch a neobratnom prepínaní zvukov pre sólo spev a doprovod ľudu. Nie je dostupná žiadna aparatúra, ktorou by sa dal synťák zosilniť. Ešte dodám, že synťák je môj súkromný.

A teda otázka znie, či je dôstojné a správne toto obdobie prečkať v bojových podmienkach so synťákom, alebo by azda bolo lepšie prečkať bez nástroja a ľud by spieval a capella.

Veľkosť kostola vidieť napr. tu:
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 24 06, 2011, 8:37    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim si, ze vhodnejsie bude aby lud pocas tej doby spieval a capella... navodi to tu spravnu atmosferu aby sa este viac tesili na "novy" organ a zbytocne im netreba kazit vkus lacnymi napodobeninami...
tak by som to riesil ja
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 24 06, 2011, 9:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to veľká škoda že mi organisti v takomto pripade nemáme takú náhradu ako digital. Určite je lepšie pri takom kostole aký máte spievať bez doprovodu, ale ked si zoberiem naš kostol tak sintak je dobra vec aj ked nie najlepšia.Môžem tu uviesť ked je už o takom reč u nás nam budu malovat kostol z vonka aj zvnútra zajtra budeme pratat a zakryvat všetko a sv. omše budú v improvizovaných priestoroch v kultúrnom dome od nedele a budeme hrat na CASIU s reprobednami a neviem dokedy asi dva tri tyždne určite.

S pozdravom:
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 24 06, 2011, 13:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tuka339 napísal:
Je to veľká škoda že mi organisti v takomto pripade nemáme takú náhradu ako digital. Určite je lepšie pri takom kostole aký máte spievať bez doprovodu, ale ked si zoberiem naš kostol tak sintak je dobra vec aj ked nie najlepšia.Môžem tu uviesť ked je už o takom reč u nás nam budu malovat kostol z vonka aj zvnútra zajtra budeme pratat a zakryvat všetko a sv. omše budú v improvizovaných priestoroch v kultúrnom dome od nedele a budeme hrat na CASIU s reprobednami a neviem dokedy asi dva tri tyždne určite.

S pozdravom:

toto isté aj mňa čaká v dohladnej dobe, omše ževraj budú riadne v kostole na hlavnom oltári ale organ bude odpojený čiže možno dáme tú a capella Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 24 06, 2011, 17:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite radšej len spievajte. Bude to lepšie ako vyrušovať s Yamahou... A ako bolo poznamenané, budú sa viac tešiť na organ. Ja som zažil že na organe sa nehralo takmer celý rok, používalo sa tiež také vyrušovadlo a niektorí ľudia sa po pár mesiacoch vyjadrili, že je to celkom dobré...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 24 06, 2011, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak sa môžem vyjadriť aj ja:
mám skúsenosť s a capella omsami v Advente tvz. roratne, boli slavene o 06:00 celý týždeň: mali svoju krasu prave v tom, že ľudský hlas znel sám o sebe. Použiť pri všetkej úcte synťák, asi netreba. Ja, hoci som organista vo voľnom čase: nie som zástancom toho, že za každú cenu treba, aby niečo znelo na omši: hoci treba povedať že Yamaha synťáky majú pomerne dobrý "organový" zvuk, ak to porovnám s inými značkami.
Bude lepšie pekne spievať a capella, bez synťáka a potom za doprovod obnoveného nástroja. Možno sa zdá byť problematický spev žalmov: pekne od ambony sa môžu spievať, ak nie je akurát predpísaný nejaký krkolomný nápev, vtedy sa dá aj zjednodušiť, napr. na jeden z 8 tónusov zaspievať.
Samozrejme a capella zaspievať si omšu nie je vždy také jednoduché, ale u teba Jožko nevidím v tom žiaden problém.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
TS
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 08. 2009
Príspevky: 58
Bydlisko: horná dolná

PríspevokZaslal: 25 06, 2011, 9:37    Predmet: náhrada Odpovedať s citátom

arilo.

Naposledy upravil TS dňa 10 02, 2012, 20:11, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 25 06, 2011, 11:06    Predmet: Re: náhrada Odpovedať s citátom

TS napísal:
Čo sa týka použitia klávesov alebo "živelného" spevu podľa vlastných skúseností radšej by som volil hru na klávesoch aj bez ozvučenia. Budete mať menej stresu a lepšie udržíte tóninu. Čo sa týka prehadzovania zvukov stačí vám len "koliečko" volume.
Na otázku, že ľudia si budú viac vážiť organ - mám odpoveď: 90% ľuďom to bude srdečne jedno.

....................................................................................................

Pán Jozef,
to by bolo aj moje odporučanie.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 26 06, 2011, 14:09    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás sa počas generálky organa (necelý mesiac 21. 8. 2006 - 14. 9. 2006) spievalo a capella, už si to veľmi nepamätám, ale asi to až taká tragédia nebola, keď z toho nemám žiadnu negatívnu spomienku. Len viem, že som sa veľmi tešil, kedy to už bude hotové... A bol som zásadne proti synťáku... A uzavrel som chór, keďže to tam bolo všetko rozobraté...

Na druhej strane, keď maľovali kostol (3 týždne 22.2-16.2.2010), omše boli v sále kult. domu, tam som mal synťák (bolo pôstne obdobie, niektoré menej známe piesne a antifóny, a keďže to nebol sakrálny priestor, tak mi to až tak veľmi neprekážalo). A pre mňa to bol nekonečný čas...

A do tretice, keď nám v kostole inštalovali mozaiky (organ prikrytý), tak opäť a capella.

Takže tým všetkým som chcel povedať, že a capella Laughing A že možno sa niekto na ten organ aj bude tešiť (okrem organistu)...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd