Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 396 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prečo by organista nemal používať mikrofón
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prečo by organista nemal používať mikrofón Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 15 07, 2011, 13:31    Predmet: Prečo by organista nemal používať mikrofón Odpovedať s citátom

http://beer.blog.sme.sk/c/270630/Preco-by-organista-nemal-pouzivat-mikrofon.html
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 15 07, 2011, 17:25    Predmet: Odpovedať s citátom

je to velmi zaujimave(keby u nas takto ludia spievali, tak ja otvorim sanku ppred nimi, a zdam im hold...Smile)
V nasej dedine su ludia zvyknuti na organistu, ze im zacne, horsie by tiez bolo, keby prestal spievat ostane slohy, lebo ludia nenosia knizky a nevedia ake su dalsie slohy...
Preto u nas je to tak, ze ked mna nepocuju spievat, tak ani oni nezacnu.Smile
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 15 07, 2011, 21:14    Predmet: Odpovedať s citátom

stefek napísal:
je to velmi zaujimave(keby u nas takto ludia spievali, tak ja otvorim sanku ppred nimi, a zdam im hold...Smile)
V nasej dedine su ludia zvyknuti na organistu, ze im zacne, horsie by tiez bolo, keby prestal spievat ostane slohy, lebo ludia nenosia knizky a nevedia ake su dalsie slohy...
Preto u nas je to tak, ze ked mna nepocuju spievat, tak ani oni nezacnu.Smile


A čo takto niečo s tým urobiť, aby ľudia spievali. Ani u Dominikánov ľud nespieval spočiatku tak, ako to je na nahrávkach, ale trpezlivou prácou vzniklo z toho to, čo je teraz. Budem reagovať na poslednú vetu. Verte mi Stefek, ak by ste nespievali, ľud by spievať začal. Tu je demonštrácia: http://www.youtube.com/watch?v=2eHNysRF3J4&feature=channel_video_title
Ku hre bez mikrofónu je potrebná okrem nespievania aj správna registrácia, tempo, frázovanie, odsadzovanie etc...
Ku knižkám: ideálne by bolo, ak by bola v kostole dostatočná zásoba kníh zakúpená farnosťou a veriaci by si mohli pred bohoslužbou zobrať JKS a spievať Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 16 07, 2011, 11:28    Predmet: Odpovedať s citátom

pri plnom kostole to nie je až taký problém, horšie, keď je v kostole iba pár ľudí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 16 07, 2011, 11:46    Predmet: Odpovedať s citátom

MichalJurecko napísal:
pri plnom kostole to nie je až taký problém, horšie, keď je v kostole iba pár ľudí

ja som včera hral na jednej dedine, chodím tam z času načas. V kostole možno 15-20 totiek bolo a hovorím si: risknem to? risknem! a pekne išli. Netreba sa naozaj toho báť Smile a keď nespievajú? Je to ich problém keď si neráčia otvoriť knižky
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 16 07, 2011, 16:43    Predmet: Odpovedať s citátom

ja hravam tiež bez mikrofonu....ludia v nedelu spievaju tak,že až kostol padá...stačí dobre improvizovať a hrať v takte...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 07, 2011, 11:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužiaľ, situácia je v niektorých prípadoch veľmi ťažká a kňaz namiesto toho, aby sa zastal organistu a vysvetlil to ľuďom, robí presne opačne - chodí po návštevách a nadáva na organistu. Od správcu kostola sme dostali písomne, že musíme spievať vždy s ľudom. A to radšej nehovorím o tom, že s jedným kňazom sa permanentne hádam, pretože napriek tomu, že sa idem rozdrapiť, tak mi po omši vynadá, že nemohol spievať responz žalmu, lebo ma nepočul. Veľmi závidím kolegom, ktorí to majú aspoň tolerované a nemusia denne čeliť niekedy až vyhrážkam zo strany kňazov, ktorí vždy vedia všetko najlepšie, idú ma učiť Musicam Sacram, posmievajú sa z prof. Akimjaka, na semináre pre cirkevných hudobníkov nás síce pošlú, ale všemožne nám zakazujú uviesť čokoľvek do praxe, Liturgický spevník im tiež nič nehovorí. Kdesi je problém. Čo sa s tým dá urobiť?
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 17 07, 2011, 12:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Bohužiaľ, situácia je v niektorých prípadoch veľmi ťažká a kňaz namiesto toho, aby sa zastal organistu a vysvetlil to ľuďom, robí presne opačne - chodí po návštevách a nadáva na organistu. Od správcu kostola sme dostali písomne, že musíme spievať vždy s ľudom. A to radšej nehovorím o tom, že s jedným kňazom sa permanentne hádam, pretože napriek tomu, že sa idem rozdrapiť, tak mi po omši vynadá, že nemohol spievať responz žalmu, lebo ma nepočul. Veľmi závidím kolegom, ktorí to majú aspoň tolerované a nemusia denne čeliť niekedy až vyhrážkam zo strany kňazov, ktorí vždy vedia všetko najlepšie, idú ma učiť Musicam Sacram, posmievajú sa z prof. Akimjaka, na semináre pre cirkevných hudobníkov nás síce pošlú, ale všemožne nám zakazujú uviesť čokoľvek do praxe, Liturgický spevník im tiež nič nehovorí. Kdesi je problém. Čo sa s tým dá urobiť?

poslať do seminára späť
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 17 07, 2011, 14:19    Predmet: Odpovedať s citátom

S kňazmi máme mnohé skúsenosti, myslím si, že by mohlo zabrať niečo takéto: "Ja Vám nehovorím ako máte slúžiť omšu, Vy mi nehovorte ako mám omšu hrať". František, žalmy odporúčam spievať do mikrofónu, predsa v minulosti ich spievali žalmisti, ktorých dnes už vídame málokedy, preto si môžeme mikrofónom vypomôcť. Dôležitejšie aby sme nerevali do mikrofónov počas spoločných spevov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 07, 2011, 14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Štefan, presne taký postoj som zaujal, oni sa už totiž začali vyjadrovať aj ku registrácii a ďalším detailom, tak som presne takto reagoval.

Čo sa týka žalmov, je jasné, že ich do mikrofónu spievam. Nie je však už môj problém, keď mikrofóny sú tak nastavené, ako sú. O to viac ma potom rozčúli, keď mi takúto sprostosť povie kňaz. Ja predsa nemôžem za to, ako je nastavený rozhlas. Niektorí to ale nedokážu pochopiť...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 17 07, 2011, 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej ja som si vsimol ked som bol pri tebe v kostole ze po zalmoch ta v tedy preistotu stiahly aby si neprespieval nikoho v kostole. V tedy zrejme cez zalmy zabudli pridat.

Ja mikrofon pouzivam avsak viac menej kvoly tomu aby poculi aj ludia v sakrestii a mam ho vo vzdialenosti asi 60cm od seba cize ma chyta iba okrajovo a v kostole to nereve ponad ludi iba ma pocut v pozadi (cez zalm si ho davam blizsie tak 30cm aby ma bolo pocut). U nas je tazke, bez spevu. Odvazim sa iba hrat v tedy, ak je "hitovka" a na chore je jeden chlapec ktory ide v rytme (narozdiel od zvysku kostola co rozdahuje a ked nespievam maju ma tendenciu stiahnut ya sebou) a aj intonacne celkom slusne spieva tak ten ked tam je v kostole, tak dakedy nespievam.
Ludia sa stale snazia "prevrieskat" mna aj organ pricom spievaju po vecsine vo svojej nejakej divnej tonine tusim akoby jedny kvinta a dalsi tercia nadol a obcas to znie o drzku... V susednych dedinach kde hravam iba sporadicky vsak tento problem nemam, dokonca som 4 a 5 slohu piesne vobec nespieval, lebo som nevedel text naspamet a ludia to pekne odspievali v rytme podla sprievodu organa som sa normalne cudoval...lebo u nas to vecsinou dopadne tak ze posledny takt musim zvolnit tempo na polovicu alebo pridat 2-3s vyhravku, aby ked prestanem hrat este nodspievali posledne 2-3 slova...

Dalsia vec je ze neviem hrat s pedalom do istej miery to suvisy so stavom nastroja lebo v pedaly nehra asi 4-5 tonov a co je horsie pri zapnutej spojke I/P ostava jeden ton - C1 vysiet cize pedal nejde aj tak velmi pouzivat, lebo by som musel zdvojovat a na opravu nie su peniaze a ja sa sam do toho nepustim lebo rozobrat (ci skor naspet poskladat ? ) vypustku si netrufam...

Fero Beer je asi 10% taky spevak ako organista, tak u neho velmi neplati ze "co nezahram zaspievam" cize hraje perfektne s ohladom na to aby sa za nim dobre spievalo co niektorym aj dobrym organistom chyba.

Inac ked budete mat niekedy v nedelu cestu okolo Sobraniec kludne sa mozte zastavit vo Fekisovciach, rad vas pustim zahrat u nas je to fakt pôzitok, najme pri sv. omsi.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 17 07, 2011, 20:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďalší vzácny dôkaz, že ak organista hrá zrozumitelne aj počuteľne: babky idú presne tak, ako treba:
nie je potrebný ziaden mikrofon.
Ja som uneseny toutu nahrávkou:
http://www.youtube.com/watch?v=55gKPvcxG6A&feature=feedlik
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 18 07, 2011, 14:39    Predmet: Odpovedať s citátom

u nas je chyba ta, ze vzdy je nejaka babka, ktora to potiahne podla seba(potom 2,3...10) a ostatny ma uz ani nepocuju... teda ja keby som nemal zapnuty mikrofon(co ani velmi nemam), tak ludia idu inac(ale skusil som to, a celkom sa chytili, ale zatial len na AMEN, I s duchom Tvojim...) len na takych Smile pozdravujem
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 07, 2011, 16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Stefek, u Vás, ak sa nemýlim, je relatívne nový dvojmanuál, mechanika. Predchodca Vášho nového organu by dnes mal byť premiestnený do podsadku - kedysi na ňom hrával brat mojej babky. Chcem len toľko povedať, že treba skúsiť silnejšiu registráciu a možno trochu zvoľniť tempo a skúšať. Pokiaľ máte aspoň trochu príležitosť, stojí to za to Wink
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 18 07, 2011, 21:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Ja som uneseny toutu nahrávkou:
http://www.youtube.com/watch?v=55gKPvcxG6A&feature=feedlik



Aj ja! Fantastiská nahrávka!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd