Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 336 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pohrebne obrady o. biskupa Balaza v Nevolnom - 3/8/11
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pohrebne obrady o. biskupa Balaza v Nevolnom - 3/8/11
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 03 08, 2011, 21:06    Predmet: Pohrebne obrady o. biskupa Balaza v Nevolnom - 3/8/11 Odpovedať s citátom

Ahojte priatelia organisti.

Vy ktori ste dnes 3. augusta, 2011 pocuvali poslednu rozlucku s o. biskupom Balazom, urcite ste sa drzali za hlavu ked vkladali jeho pozostatky do hrobu pri piesni Neposkvrnene srdce Marie – mozte si to vypocut so zaciatkom o 1:55:52 tu: http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=1 a vyberte PRIAMY PRENOS POHREBNýCH OBRADOV.

Ja mam ku o. biskupovi Balazovi velku uctu a preto som velmi smutna ze kompetentni nezariadili dostojny odchod o. biskupa z tohoto sveta! Zda sa ze na cintorine pri spevoch bol vodivy hlas kantora, ale mal tam byt zbor ktory mal cely obrad na cintorine viest... Bol to hrozny trapas na ktory ja osobne nikdy nezabudnem!!! Viem ze ludia boli rozciteni pri piesni Neposkvrnene srdce Marie lebo v tom case vkladali truhlu do hrobu, ale kazdy si spieva ako chce, hrozne falosne a slova tiez malokto vie.

Aj ja ako organistka niekedy nieco vyvediem, ale pohreb takeho velkeho cloveka a pri tom vysielany do celeho sveta by mal podla mna mat inu uroven. Zadusne sv. omse boli dostojne a k nim sa nechcem vyjadrovat. Ale ta posledna rozlucka na cintorine bola hrozna. Ked som nazivo pocuvala prenos cez Radio Lumen, mala som slzy v ociach zo sklamania, lebo prave v tych poslednych momentoch obradu mal byt spev najkrajsi… Myslim si ze si to o. biskup zasluzil!

Rada privitam vase nazory na tuto temu. Dakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 04 08, 2011, 7:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa obsahu tej piesne som pochopil, prečo ju spievali, no skutočne, pri takejto príležitosti tam mal spievať spevokol, lebo asi niektorí nepočuli, čo spevák spieva a akosi si spievali samostatne. U nás sa pri kladení do hrobu spieva Mala čiastka zeme a Skladam sa do hrobu, Blíž k Tebe Bože môj.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Lubos Ihring
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 212
Bydlisko: Reiden/Kunešov

PríspevokZaslal: 04 08, 2011, 12:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Milá Mária!

Celý priebeh zádušných svätých omší a pohrebných obradov za nášho o. biskupa Mons. Rudolfa Baláža bol pripravený Diecéznou liturgickou komisiou banskobystrickej diecézy v spolupráci s katedrálnym organistom Mrg. art. Petrom Sochuľákom, katedrálnym zborom XAVERIUS a komorným profesionálnym zborom OTTO VOCCE z Banskej Bystrice.

Pieseň "Nepoškvrnené srdce Márie" začal svojvoľne a bez akejkoľvek konzultácie so zodpovednými spievať emeritný arcibiskup trnavský Mons. Ján Sokol počas niekoľkých sekúnd posvätného ticha, kedy sa mala rakva s telesnými pozostatkami nášho otca biskupa uložiť do hrobu. Na tento moment bol naplánovaný hudobný vstup, ktorý však otec emeritný arcibiskup svojím svojvoľným zásahom zrušil.

Nakoľko nebolo možné tento nevkusný a necitlivý vstup akokoľvek ovplyvniť, dovoľujem si vyjadriť hlboké rozčarovanie k tomuto počinu, ktorý zdehonestoval príkladne pripravenú a prevedenú hudobnú stránku liturgie.

Team hudobníkov, účinkujúcich na týchto obradoch, sa od tohto počinu dištancuje.

Prenos radia LUMEN hodnotím ako neprofesionálny, najmä z technickej stránky. Pri pohrebných obradoch na cintoríne boli zle umiestnene mikrofóny, ktoré snímali len o. arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského a niekoľko najbližšie stojacich kňazov, co mimoriadne skreslilo celkový obraz o hudbe pri týchto obradoch. Pracovnici radia LUMEN úplne ignorovali prítomnosť zboru a zhromaždenia veriacich.

Na skutočnosť neprofesionálneho prístupu k prenosom liturgií v relácii "Emauzy" som rádio LUMEN upozornil pred dvoma rokmi, rovnako pred rokom, ani raz som sa nedočkal odpovede.

Otec biskup Mons. Rudolf Baláž bol mimoriadnou osobnosťou, poznal hodnotu a význam hudby v liturgii a aktívne ju podporoval. O to viac ma mrzí, že dôstojný priebeh obradov narušili vyššie spomínané skutočnosti.

Ľuboš Ihring
predseda Spoločnosti cirkevnej hudby
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 04 08, 2011, 19:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Lubos, ja som len hodnotila to co som pocula ja a urcite aj vela tisic inych ludi v priamom prenose cez Radio Lumen po celom svete (cez internet). Ved ked si to sam vypocujes zo zaznamu Radia Lumen, kedze predpokladam ze si bol na pohrebe osobne pritomny, tak urcite budes mat rovnaky nazor ako ja z toho co sa k nam ako posluchacom radia dostalo... Samozrejme ze to nebolo co clovek ocakaval!

Tu sa prejavil jeden z velkych problemov s ktorym sa aj ja v praxi obcas stretavam, ze knaz (a teraz vidim ze aj arcibiskup) niekedy zacne spievat piesen pocas sv. omse alebo na pohrebe sam od seba bez dohodnutia s organistom/kantorom a potom to aj tak dopadne. Viem ze celkova atmosfera a spevy su ine nazivo ako cez radio, ale tuto katastrofu museli aj vsetci pritomni pocut. Zda sa ze nejaka pani to potom zobrala do vlastnych ruk a mozno chcela "zachranit situaciu". Este k tomu negativne pridala... 

Ja nepodcenujem snahu tych ktori to mali nastarosti. Uz teraz viem kto zacal tu piesem spievat a tiez si mi vysvetlil nekvalitu prenosu, co zlepsil moj celkovy dojem z pohrebu.

Ale aj tak pre buducnost apelujte na Radio Lumen ake dolezite je kde postavia svoje mikrofony. Technik ma mat otvorene usi a pocuvat co sa naokolo deje... Ked sa nieco neda pocuvat ma vypnut mikrofon ktory stoji kde niekto(ri) hrozne spieva(ju). A tiez pri spevoch by mali stisit mikrofony knazov, lebo nie je nic horsie ako ked sa v prenose cez radio kantori a knazi/biskupi prekrikuju pri speve a nespievaju jednotne.

Dakujem ze si dal veci na spravnu mieru a verim ze moja konstruktivna kritika prinesie svoje ovocie. Mojim cielom nie je niekoho diskreditovat, len chcem aby sme cez radio pocuvali dostojne bohosluzby, take ake v skutocnosti mnohe su.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tatiana
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 08. 2005
Príspevky: 15
Bydlisko: Kysak

PríspevokZaslal: 05 08, 2011, 8:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekne Vás pozdravujem.
Ja som pred dvomi rokmi bola pochovávať ako organistka kňaza v nitrianskej diecéze (som z košicej ad) a už spomínaný emeritný arcibiskup mi urobil to isté. Nemala som tam však žiaden zbor, v danej farnosti ani nepraktizovali fatimské soboty, takže ľudia túto pieseň nevedeli spievať. Bolo to možno aj dobre. Pán arcibiskup však začal dosť vysoko, tak som"mohla" či musela naplno predviesť svoje spevácke kvality, no na to však nikto nebol zvedavý a bolo mi to veľmi veľmi nepríjemné. Bol to pohreb a nie koncert. Aj niektorí kňazi, ktorí sa k spevu pridali, prestali spievať.
Takže si dajme všetci pozor a buďme pripravení.
Všetkým želám veľa trpezlivosti a veľa božích milostí.
Tatiana
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 08, 2011, 19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovoľte pridať niekoľko myšlienok. Hudobná zložka pohrebnej liturgie v Kostole Nanebovzatia Panny Márie a rovnakov Nevoľnom (na cintoríne ste to už vysvetlili) bola veľmi zodpovedne, citlivo a liturgicky pripravená a interpretovaná. Priestor a situácia na cintoríne to zrejme už tradične situácia nevyspytateľná - obe skúsenosti to potvrdzujú. Rozmiestnenie mikrofónov a snímanie zvuku na cintoríne - musí to byť s "účinkujúcimi" do detailov dojednané. Mali sme dojem, že za spevom tej piesne treba hľadať emeritného arcibiskupa, dojem ste nám potvrdili.
Zopakujem ešte raz: účinkujúcim za realizáciu hudobnej zložky - vstupov do sv. omše a pohrebnej liturgie ozaj patrí uznanie a veľké Pán Boh zaplať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 10 08, 2011, 9:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý deň všetkým diskutujúcim,

Milá Mária, druhý Váš príspevok ma trocha upokojil, no prvý bol "typický" provokačný hlas samozvaného "konštruktívneho kritika", píšem to v úvodzovkách, pretože to nebola konštruktívna kritika, nakoľko ste nepoznali mnohé okolnosti pohrebu pána biskupa a chytali ste sa len výsledku z "Lumen". Prosím neberte to, ako ďalší útok - tentokrát na Vás, berte to prosím ako malé napomenutie za to, ako môžete veľmi rýchlo niekomíu ublížiť - a verejne a ešte k tomu aj s výzvou pre ostatných aby reagovali na nevydarený záver pohrebu, podotýkam že z hľadiska technikov rádia Lumen, ale žiaľ - najmä nevyliečiteľnou svojvoľnosťou jedného arcibiskupa.
Je mi ľúto, že ste veľmi rýchlo uverili tomu, že cirkevní hudobníci účinkujúci pri TV prenose, z ktorých bolo cítiť veľkú snahu, zodpovednosť a cit pre celé smútočné podujatie, by sami boli odflákli jeho dôležitý záver.
Nič tým nechcem iné povedať, len to, aby sme si dávali pozor a nesnažili sa hovoriť "len pravdu", ale pátrali po "celej pravde", pretože len tak porozumieme veciam okolo seba. V opačnom prípade tým kúskom pravdy môžeme veľmi ublížiť mnohým snaživým ľuďom na poli cirkevnej hudby.
Píšem to nielen pre Vás, milá Mária, ale aj pre ďalších, ktorí sa nedokážu tešiť z práce iných kolegov, ale majú potrebu poukázať na niečo menej vydarené.
Aj ja som pozeral prenos pohrebu a v duchu som stál pri Petrovi Sochuľákovi, ktorý pravdepodobne v osobe otca biskupa R. Baláža stratil posledného veľkého priaznivca a mecenáša cirkevnej hudby v BB. Ďakujem všetkým cirkevným hudobníkom, ktorí sa zúčastnili tohto pohebu, za výkon, výdrž a povzbudenie pre nás ostatných. Snáď im aspoň niekto z kompetentných úprimne poďakoval.
P.S.: Ak niektorí bude v KE v hociktorý pondelok na večernej bohoslužbe o 18:00 hod., ktorá je prenášaná rádiom Lumen, zistíte, že organistu v priestoroch Dómu pri speve ľudu už takmer nepočuť, napriek tomu je v prenose jeho hlas oproti organu nevkusne silný....technici si jednoducho nedajú povedať.

Viliam Gurbaľ
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 10 08, 2011, 22:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam Gurbal napísal:

P.S.: Ak niektorí bude v KE v hociktorý pondelok na večernej bohoslužbe o 18:00 hod., ktorá je prenášaná rádiom Lumen, zistíte, že organistu v priestoroch Dómu pri speve ľudu už takmer nepočuť, napriek tomu je v prenose jeho hlas oproti organu nevkusne silný....technici si jednoducho nedajú povedať.

Viliam Gurbaľ


To som si vsimol. Organisti tam hrali celkom v pohode a dalo sa za nimi spievat, aj kled z reproduktorov ich vevelmi pocut fakt nie je, ani 1/4 tak ako v radiu. A este v radiu vyrazne pocut jednu babku co sedava z juznej stravny, v reale ju az tak nepocut... spieva fakt otrasne ako technikovi by mi to trhalo usi a asi by som ten mikrofon vypol...a samozrejme obcas celebrantov umelecky prejav, ale to mi nevadi lebo sucasny kosicky biskupy aj zopar knazov spievaju pomerne slusne...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 11 08, 2011, 16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam, dakujem za prispevok. Ja si uvedomujem ze som prejavila svoj nazor bez toho aby som vedela okolnosti, ale ako som pisala, posudzovala som to co som pocula a co by som uz v buducnosti cez radio nerada pocula. Mne ide len o to aby posluchaci Radia Lumen dostavali dostojne prenosy sv. omsi, ktore by mali byt vzorom... 

Ja sa velmi tesim z prace inych kolegov a inspirujem sa hrou mnohych dobrych organistov, vratane vas. Dobre viem co za sluzbou organistu je, takze by som si nikdy nedovolila niekoho deshonestovat len pre to ze sa organistovi obcas nieco "nepodari" pri hre/speve. Ale musite uznat Viliam ze aspo z casti som mala dovod napisat moj prispevok... lebo toto nebol maly trapas!

Som vdacna za to ze ste mi s Lubosom podali fakty ktore som nemohla cez radio "vidiet". Teraz uz viem ze za ten "trapas" zodpovedni ludia nemohli a ak som niekomu ublizila mojou kritikou tak sa za to uprimne ospravedlnujem. Som rada ze som zalozila tuto temu, lebo vdaka informaciam od vas uz teraz viem co sa na pohrebe ozaj stalo... Vdaka!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 11 08, 2011, 16:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Škoda, že sa organisti tak málo stretávajú a spoločne rozprávajú o svojich strastiach, starostiach i radostiach.... Pomohlo by to veľmi.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 08, 2011, 16:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Drahí kolegovia, Mária má pravdu, fórum je na to, aby sa tu hľadala pravda. Plne ju chápem, že svoj príspevok nenapísala v dobrom duševnom rozpoložení, jednoducho z jej pohľadu (a nielen jej) to dopadlo zle. Našťastie vďaka kompetentným sa to tu vyriešilo. No na Slovensku sú tisíce ľudí, ktorí toto fórum nečítajú a nikdy sa nedozvedia pravdu. Preto by to mala byť určitá výstraha, aby sa vrámci možnosti pre budúcnosť ako zvukári, tak aj tí, čo slávnosť chystajú, vyvarovali takýmto okolnostiam. Ak nepomôže osobný pohovor s otcom em. arcibiskupom, tak potom sa aspoň treba snažiť o elimináciu. Napriek tomu chcem veľmi pochváliť vzorne pripravenú rozlúčku a popriať chuť do ďalších, dúfam, že už len radostnejších aktivít.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd