Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 331 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - organ
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
organ
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 05 08, 2011, 22:08    Predmet: organ Odpovedať s citátom

Ahojte organisti ja viem možno táto tema nepovedie k ničomu alebo možno hej ale po tom malovani ako som tu už raz v inej téme napísal ide organ niekedy horšie ako by sme chceli.Je viac rozladeny a zas tam ostali hrat nejake píštali v prvom manuáli.Niežeby ma to nejak extrémne hnevalo ale ked mám na tako niečom hrať aj nadalej tak je to "sodomagomora".Novyý organ stojí veľa , generálna oprava to isté a neviem či by mali ludia chut poskladat sa na nový alebo generálku ,ked každy potrebuje peniaze na svoje potreby v tejto dobe ,je tu aj možnost nahradit píštal digitálom ale to podla mna zlá možnost .Co by ste robili v takomto pripade vy???Moje slovo je možno malé ale hodit ho do osudia ostatných návrhou bude možno úspešné a niečo sa tým možno virieši.
PS:"Ked som už organista aj ked len začiatočnik tak aj chcem aby aj to na čom hrajem a budem hrat bolo ako tak kvalitné a hlavne vporiadku." Crying or Very sad Rolling Eyes Cool Crying or Very sad
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TS
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 08. 2009
Príspevky: 58
Bydlisko: horná dolná

PríspevokZaslal: 06 08, 2011, 8:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Tento

Naposledy upravil TS dňa 10 02, 2012, 19:43, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 06 08, 2011, 9:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Sám by som radšej nerobil žiadne zásahy lebo čo ak niečo pokazím viac.Ja bývam v tej Slovenskej Vsi ,ktorá je 15 km od Kezmarku alebo lepsie povedane nedaleko asi 8 km od obce Lendak.Organar je najbližši v Kežmarku ,no ale ten podla mna nic nedosiahne resp. uz tu raz bol ,niečo urobil a niečo druhé sa pokazilo.Ale v Poprade su myslim lepší či nie?A o tom či sa u nás , v našej dedine bude robit organ v evanjelickom kostole nič neviem.
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 06 08, 2011, 10:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Priateľu!

A kde máš umiestnené dúchadlo, ktoré Ti ženie vzduch do organa?
Najlepšie by bolo, keby bolo umiestnené v organe, alebo blízko neho na chóre.
V Tvojom probléme Ti najlepšie pomôže organárska firma Bies Poprad.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 06 08, 2011, 12:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Skus porozpravat s Ferom ci tam dakde v okoli nema fusku, mozno by sa na to prisiel kuknut.

Bies je dobry odbornik a je ochotny robit aj mensie opravy (napr iba pretesnit netesnosti hr. stole, vyregulovat trakturu a doladit), ale je strasne zaneprazdneny, tak niekedy treba cakat dlhsie kym pride. Dakto hovory ze si aj da dost dobre zaplatit, no robote sa fakt rozumie a vecsinou pracu spravy k spokojnosti.

Predpokladam ze je to kuzelkova vzdusnica - tlakovy system. Tam je problem zo stale hrajucimi tonmi casto v hracom stole - ventil sa neuzatvara uplne, resp. klavesa nevide uplne do hornej polohy (to sa da odhalit tak, ze ked ostane ton visiet, tak pridvihnutim klavesy od spodu prestane hrat) Pokial to robi iba ak mas zapnutu spojku I/I 4" moze byt problenm v nej. Casto pomoze otvorit hraci stol a ventily povysavat od prachu, ak to robia stale tie iste tony tak trochu prispanovat pruzinky. Do spojky sa nepustim ani ja tak ti velmi neviem poradit, max. tak skus otvorit a pozriet ci to nieje zaprasene , ak je tak prach by som s toho asi suchym stetcekom poutieral. Do istej mniery to moze byt sposobene vykyvmi pocasia, ked to priliz zvlhne a potom do toho pride suchy vzduch tak to roby neplechu. Casto take problemi sposobuje aj vyvetrane kostola prievanom, co sa bohuzial ludom co upratuju kostol tazko vysvetluje. Ja som 2 dni pred odpustom trochu doladil organ a na odpust to uz nehralo tak ako predtym, lebo nasledujuci den vyvetrali aby do kostola "voslo" leplo aj napriek tomu, ze ked som to vyslovene zakazal a aj napisal papierik na dvere!!! mali ma v pazi...

Este som postrehol ze ked chces tie Kutnohorske organy udrzat v celku hratelnom stave tak vyzaduju pravidelnu udrzbu, lebo ked sa aj po GO necha bez udrzby 4-5 rokov tak sa jeho stav rapidne zhorsuje. To mas ako so skodou 120 stale musis nieco poopravobvat aby ti to neprestalo ist...Twisted Evil Very Happy
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 07 08, 2011, 8:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Spojka to myslim nieje ale v minulosti aj niektora z nich tak robila,no myslim ,že to prestalo tedy samo.Teraz je problém s Kvintadénou 8ˇ, Rohom kamzičím 4ˇ,Oktávou 2ˇ,Mixtúrou 3X-1 1/3ˇ,a možno aj nejaké iné ,ale asi len tieto tu čo su v prvom manuáli.Niekedy to riešime tak ,že odstavíme tie píštali,teda nie ja ale kolega aby sa dalo ako tak hrat.
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 07 08, 2011, 11:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Treba zistit pricinu. Mozno miesok pod pistalou nieje dostatocne pruzny a aj ked v nom nieje vzduch tak celkom nesplasne, mozno sa okraj miesku stocil pod stredovu plosku - to sa stalo raz aj mne. Pokial je v nom vzduch aj ked nic nieje stlacene, tak dakde bude netesnost a do listy ide vzduch aj kedy nema. Dalsia moznost je skusit trochu popootacat kolicek co dosada na miesok z ventilu na vzdusnici, niekedy ja na nich zavit cize da sa upravit vyska, aby miesok v splasnutenj polohe nan netlacil, mala by tam ostat medzera aspon 1mm. Resp. este moze byt aj taky pripad ze ventil nezide uplne do spodnej polohy - dakde drhne, to sa da pootacanim a stlacanim niekedy poriesit. Ked vsetko vylucis tak mi napada uz len ze je vada vo vzdusnici - ventily su opotrebene. To je uz treba vyhadzat cely register von rozobrat vzdusnicu, ale to urciite dat optravit organarovy, to by som si ani ja na to netrufol... Pokial na tych spomynanych registroch visi vsade ten isty ton, tak ide vzduch do celej listy, co by naznacovalo netesnost ventilu v hr. stole alebo ak tam je medzirele tak moze byt problem aj v nom. Mali by tam byt aj stelovacie srubky tak s tymi sa skusit pohrat (iba na tych problemovych tonoch), alebo povytiahnut trochu rurku, ktorov ide vzduch k liste - niekto roby aj diery do rurky co osobne velmi nepreferujem, aj ked to moze problem poriesit...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd