Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 455 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Posvatnost hudby v liturgii (1967)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Posvatnost hudby v liturgii (1967)
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
armor2
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2008
Príspevky: 11
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 01, 2012, 17:50    Predmet: Posvatnost hudby v liturgii (1967) Odpovedať s citátom

Rad by som sa spytal kedze po precitani dokumentu som si neni isty ako velmi je zavazny napev responzu v slaveni? Rad by som sa upriamil na pouzivanie 3 napevov pocas celeho lit roku.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 01, 2012, 19:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Po stránke liturgických predpisov tým neporušite nič. Po stránke hudobnej tým devalvujete hudobnú stránku omše. Neviem, ako ste na tom s praxou a technikou, ale čím skôr pracujte na používaní nápevov podľa Liturgického spevníka II, aspoň v nedele a sviatky. Cesta typu: najprv sa naučím jeden (tri) univerzálne nápevy a potom tie zvyšené, nie je šťastná a žiadne potom sa zvyčajne nekoná. Skúste sa s tým potrápiť, verte, že všetci sme raz začínali a museli sme sa s tým vysporiadať, no dnes spievame žalmy podľa LS bez problémov a inú prax si už skoro nevieme predstaviť. Ak sú ľudia zvyknutí na tri nápevy, bude to zmena aj pre nich a určite nebude prijímaná "jasavými perami", nájde sa dosť ľudí, ktorí budú protirečiť (hrám v meste, kde žije cca 90 000 obyvateľov a problémy sa často nelíšia od pohraničných dediniek). Ale potrebné je vydržať Smile
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
armor2
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2008
Príspevky: 11
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 01, 2012, 22:55    Predmet: Odpovedať s citátom

nie nie..ja nie.. ja hned od zaciatku by som hral podla LS.. ale tento co tu je stale dookola hra to iste co sa tyka tych napevov.. proste to nema uroven a druha stranka je ze nas knaz vobec nevie spievat tak jedine co je v omsi spievane su JKS ..proste nic.. raz rocne zanoti Gloria in.. a to je asi tak vsetko a druha vec je ze organista vobec nepouziva pedal.. organ bol rekonstruovany a o5 je v nevyhovujucom stave- rozladeny ale nikomu to neprekaza
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 13 01, 2012, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiez pouzivam LS a napevy sa mi celkom pacia. Niekedy pozmenim (vylepsim) melodiu responzu.. ale v priebehu roka sa striedaju melodie a je to tak dobre. Cez tyzden si treba zalm prisposobit k nejakemu napevu, ak presne taky isty nie je v LS. Na druhej strane si myslim, ze zalm sa nemusi vzdy spievat s organom. Takze ak nevies hrat, tak urcite je lepsie zalm spievat, ako len recitovat. Francuzi maju krasne napevy zalmov. Clovek sa citi ako v nebi.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 13 01, 2012, 20:55    Predmet: Odpovedať s citátom

armor2 napísal:
nie nie..ja nie.. ja hned od zaciatku by som hral podla LS.. ale tento co tu je stale dookola hra to iste co sa tyka tych napevov.. proste to nema uroven a druha stranka je ze nas knaz vobec nevie spievat tak jedine co je v omsi spievane su JKS ..proste nic.. raz rocne zanoti Gloria in.. a to je asi tak vsetko a druha vec je ze organista vobec nepouziva pedal.. organ bol rekonstruovany a o5 je v nevyhovujucom stave- rozladeny ale nikomu to neprekaza


Ale to nie je dobré točiť stále to isté. Tak daj tomu, čo tam je, nech si prečíta v LS I na strane 27 V. Výber a zloženie duchovného spevu a hudby
1. Opakovanie a šírka výberu
Každá bohoslužba je do istej.........
Opakovanie a pamäť sú potrebné na to, aby sa veriaci mohli na základe istých návykov činne zapojiť do liturgie a aby sa cez vžité formy prehlbovala duchovná stránka ich účasti. Avšak prílišné zotrvávanie na úzkom výbere predpísaných alebo osvedčených foriem( nedeľa čo nedeľa tie isté nápevy, tie isté druhy spevov) môže viesť k bezmyšlienkovitému a bezduchému stereotypu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 13 01, 2012, 23:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Pouzivanie pedalu nieje sice nevyhnutne (sam ho nepouzivam), ale je fakt ze je to rozdial ako ked si na domacom kine vypnes subwofer, proste ten spodok tam chyba. Rozladenie organu je bezna vec ma na to vplyv teplota, vlhkost vzduchu vykurovanie. Optinalnme je ked sa organ doladi aspon 2krat rocne, no ako sme zvyknuty, sme radi ked sa to spravi raz za menj ako 3 roky ak vobvec...
Ak je rozladenie organu nahle (hral dobre z nicoho ni uz neladi) moze byt sposobene aj unikom vzduchu resp. rozhodenim tlaku alebo regulatora, to by sa asi Fero vedel lepsie vyjadrit, lebo je aj organar, aj len suflikar....

Co sa tyka napevou tak odporucam v nedelu LSII, cez tyzden bud si to prisposob na nejaky gregor. tonus, alebo vyuzit stranku www.zalmy.spevy.sk kde ma ten chlapik p. Kubek celkom seriozne spracovane, za co mu velmi DAKUJEM.

U nas Hral organista 15 rokov vsetky zalmi na 8 gr. tonus, a jedna tetka si zobrala kat. noviny a spievala zalm z nim obcas sa rozchadzali bola to fakt sranda obcaz aj knaz bledol a cervenel Embarassed , potom dalsi organista zacal vyuzivat LSII, ked bol tazsi napev tak to dal po svojom, teraz ja pouzivam LSII stale a nikto sa neztazuje...

Nejake zalmy vysli aj v AT no tomu p. Bartosovy by som dal po prstoch lebo tak komlikovane skomponoval ze zalm treba aspon 3 dni nacvicovat aby som ho odspieval a odohral spravne. Dokonca je tam obcas responz v inej tonine ako verse a to je pre mna osobne dost velky problem - stale sa mylim... Franzen je OK Adamko a Surin v pohode no Bartos po vecsine fakt brutalita ...aspon pre mna... Idea
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd