Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 445 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Direktórium - prax
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Direktórium - prax Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
mariola
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 05. 2008
Príspevky: 36
Bydlisko: kysuce

PríspevokZaslal: 07 03, 2012, 16:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Pani, co si myslite Vy, ze by mal robit knaz, biskup, arcibiskup atd. nie je vobec podstatne a nic s tym nezmozete. Treba sa modlit a cez modlitbu prosit, aby Pan nieco zmenil, ak je to Jeho zelanim.
Mam 37 rokov a nie som zastanca ludovej, gitarovej, bubnovej a este neviem akej hudby v chrame, ked to pocujem, tak mi je to uz cudzie a mozno aj trochu neprijemne, teraz. ALE, aj ja som po revolucii s gitarovou hudbou vyrastal, to bol jeden z dovodov, preco som vo veku 17 rokov chodil do kostola a na stretka. A som za to vdacny, ze to tak bolo, lebo viem, ze kazdy z ludi mojej generacie je "spevak" tzn. dokaze otvorit usta a zaspievat napr. nove zalmy a to aj vidim. A to nehovorim o tom, ze chodia vobec do kostola aj s detmi napriklad, co je u dnesnych rodicov, cest vynimkam uplne inak. Myslim si, ze to nejaky vychovny charakter ma. Ako ste vyrastali Vy?
Este jedna vec, co nechapem. Mame JKS spevnik so stovkami piesni. Preco sa zmena nerobi formou zmeny textov v tych piesnach co su. To niekomu vadi, ze ti co spievaju to vedia zaspievat? Vsak to je velke dedicstvo co mame. Preco sa nemenia slova piesni ale cele piesne? Ja nemam zbor, ktory by na nedelu nacvicil novu antifonu. To mam spievat sam, a preco sam? Ono sa to da vo vacsom meste kde su ludia k dispozicii.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 07 03, 2012, 18:37    Predmet: Odpovedať s citátom

mariola napísal:
Pani, co si myslite Vy, ze by mal robit knaz, biskup, arcibiskup atd. nie je vobec podstatne a nic s tym nezmozete. Treba sa modlit a cez modlitbu prosit, aby Pan nieco zmenil, ak je to Jeho zelanim.
Mam 37 rokov a nie som zastanca ludovej, gitarovej, bubnovej a este neviem akej hudby v chrame, ked to pocujem, tak mi je to uz cudzie a mozno aj trochu neprijemne, teraz. ALE, aj ja som po revolucii s gitarovou hudbou vyrastal, to bol jeden z dovodov, preco som vo veku 17 rokov chodil do kostola a na stretka. A som za to vdacny, ze to tak bolo, lebo viem, ze kazdy z ludi mojej generacie je "spevak" tzn. dokaze otvorit usta a zaspievat napr. nove zalmy a to aj vidim. A to nehovorim o tom, ze chodia vobec do kostola aj s detmi napriklad, co je u dnesnych rodicov, cest vynimkam uplne inak. Myslim si, ze to nejaky vychovny charakter ma. Ako ste vyrastali Vy?
Este jedna vec, co nechapem. Mame JKS spevnik so stovkami piesni. Preco sa zmena nerobi formou zmeny textov v tych piesnach co su. To niekomu vadi, ze ti co spievaju to vedia zaspievat? Vsak to je velke dedicstvo co mame. Preco sa nemenia slova piesni ale cele piesne? Ja nemam zbor, ktory by na nedelu nacvicil novu antifonu. To mam spievat sam, a preco sam? Ono sa to da vo vacsom meste kde su ludia k dispozicii.


Ale veď DPK na pôstne obdobie ponúka dosť piesní z JKS!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mariola
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 05. 2008
Príspevky: 36
Bydlisko: kysuce

PríspevokZaslal: 07 03, 2012, 19:18    Predmet: Odpovedať s citátom

VDAKA za DPK, s vyberom piesni, to je pokrok. Ale predsa, textami su antifony blizsie tomu ktoremu sviatku, obdobiu ci nedeli. Myslim si, ze tu chyba nova upravena JKS, nove jednotne spevniky pre ludi. Mozno by sa mohli upravit slova piesni, vsak je nejaka liturg. komisia. Ked v novych spevnikoch maju na kazdu nedelu responz. zalmu, tak by tam mohli mat napr. antifonu+cislo piesne+strofa, ktora sa moze, resp. ma spievat. Teraz je to parada, zaspievam 1. strofu 167 a knaz v uvodnej reci povie, dnes sme v uvodnej piesni spievali....a precita ant. ktoru ma na dany den predpisanu. A potom ludia rozmyslaju a ja s nimi, co sme vlastne spievali. Smile Viem, ze sa o tom lahko hovori, ale uz dlho....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 08 03, 2012, 8:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Úroveň hudby v našich chrámoch je daná úrovňou hudobníkov, ktorí sa v nej angažujú a tiež možnosťami a motiváciou, ktoré sa im dostáva; pričom tu nemám na mysli (len) peniaze a budovanie vzťahu s nadriadenými na dôvere a dôstojnej komunikácii.

Medzi najťažšie úlohy pre takého hudobníka patrí, nájsť textovo plne vyhovujúce, hodnotné a praktické spevy, ktoré dokáže on, alebo jeho súbor zvládnuť na vysokej úrovni.

Často je realita taká, že prídeš na jednanie o prenose (o ktorom si sa dozvedel z telefonátu len pred pár minútami) a jediné, čo po Tebe chcú je, aby si rýchlo povedal, aké 2-3 vstupy dá zbor (ale krátke), tak Ti nezostane veľa dobrej nálady... a to ešte ani nevieš, kto zo spevákov bude môcť účinkovať...

Je veľa negatívnych myšlienok, s ktorými sa môžem podeliť aj ja. Ale načo odrádzať ostatných?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 03, 2012, 8:59    Predmet: Odpovedať s citátom

mariola napísal:
Mame JKS spevnik so stovkami piesni. Preco sa zmena nerobi formou zmeny textov v tych piesnach co su. To niekomu vadi, ze ti co spievaju to vedia zaspievat? Vsak to je velke dedicstvo co mame. Preco sa nemenia slova piesni ale cele piesne?

Väčšina piesni v JKS má charakter romanticky zharmonizovaných ľudoviek s predkoncilovými textami. Treba si vážiť tento poklad, no netreba sa brániť ani modernizácii, aktualizácii, ktorá texty čerpá z Písma, misálu, atď, a melódiu resp. harmonizácie sú inšpirované ináč ako ľudovkami.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 09 03, 2012, 11:29    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
no netreba sa brániť ani modernizácii,


A to je čo, tá modernizácia?
Ak sa bude pokračovať neustále v tej "modernizácii" a prispôsobovaniu sa "modernej" dobe, tak to povedie k ešte väčšiemu úpadku!
Za 42 rokov "modernizácie" nastal úpadok kresťanstva ako takého.Hlavne v krajinách západnej Európy. Nedávno arcibiskup Schonborn z Wiedne zvolal tlačovku, kde spomínal úplne zmeniť cirkev tak, že ju nebudeme poznať, že musí sa ešte viac "modernizovať a ešte viac spomínal nejakú "slobodu", lebo že niet inej cesty, lebo situácia je zlá, musia zlučovať farnosti, reorganizovať.
Gratulujem pánu biskupovi, len nech ešte viac "modernizuje" a úpadok bude dokonalý, potom bude počúvať vo Wiedni "liturgický" spev z minaretov! Lebo príčinou úpadku je práve "modernizácia".
Ako to, že sa islam tak rýchlo šíri po Európe a islamizuje ju?
Veď islam, je stredovek, ktorý sa nemení, lebo to tak alah zoslal, písmeno po písmene a nesmie sa to meniť. Žiadné sa prispôsobovanie "modernej" dobe a "modernému" človeku, tak ako to urobili katolíci. Keby to chcel niekto meniť, tak, ak ho nezabijú, tak prinajmenšom zbičujú!
Ako to, že stredoveký islam je na vzostupe a kresťanstvo upadá, keď sa islam "neprispôsobuje" modernej dobe?
Vysvetlím, prečo som dospel k tomu to presvedčeniu.
Som s obdivom sledoval pravoslávnú cirkev, ako si strážia svoje dedičstvo, liturgiu, žiadná modernizácia, žiadné experimenty, žiadné zmeny v liturgii, nič, len zachovávajú to, čo prevzali od svojich predkov.Presne podľa: Dedičstvo otcov, zachovaj nám Pane.
Po boľševickej revolúcii bola pravoslávná cirkev veľmi prenasledovaná, ničená, ale po páde boľševizmu sa obrodila, nezaznamenala úpadok a návštevnosť bohoslužieb je veľká, či starších, mladších a detí, nemajú žiadné rockové omše, západné omše, detské, mládežnícké a pod. Nič také.
Neťahajme do kostolov všednú, populárnú, modernú, ľudovú hudbu a spev, len preto, že sa to niektorým páči, veď nikomu nič a nikto nebráni, aby sa mimo sv. omše mohol realizovať, čo bráni deťom a mládeži, aby sa stretávali a brnkali si na gitarách, bubnoch a spievali si gýčoviny, gitarovky. Nech pri sv. omšiach zaznieva posvätná hudba a spev, hodná úcte Boha.
A k tomu učiť od malička aj deti, aj mládež, tak, ako to robili naši predkovia po celé storočia.
A ešte k predkoncilovým textom. To všetko, čo bolo pred posledným koncilom je zlé?
To celé skoro dvetisícročie v histórii cirkvi bolo je zlé? Len pokoncilová doba je tá dobrá?
Prosím, vysvetlite mi to.


Naposledy upravil ReneHumaj dňa 10 03, 2012, 8:13, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 03, 2012, 12:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega Rene, modernizáciou som myslel hlavne modernizáciu zastaraných textov JKS. Nehovorím teraz o gitarách ani akordeónoch, pretože to nie je cieľom tejto témy. Táto téma hovorí o direktóriu pre kantorov.

Kolega Mariola sa pýtal, prečo sa len neupravia texty existujúcich JKS. Podľa môjho osobného a neodborného názoru to nie je ani možné a ani vhodné, pretože väčšina JKS sú ľudovkového charakteru. Tieto nové a na mieru šité melódie + harmónie dokážu priliehavejšie zdôrazniť obsah textu (niektoré viac, iné menej). Navyše sú stále v skúšobnom období. Treba písať názory, ktoré sa nám páčia a ktoré nie.

Vyhnime sa však postuju, že kdesi v rádiu sme počuli dokopy 3 antifóny, ktoré sa nám vonkoncom nepáčili alebo len nemáme predstavu ako naučiť náš ľud ich spievať - a na základe toho odsúdime celú novú tvorbu, ktorá obsahuje desiatky antifón, z ktorých sa mnohé veľmi pekne uchytili medzi ľudom.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
mariola
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 05. 2008
Príspevky: 36
Bydlisko: kysuce

PríspevokZaslal: 09 03, 2012, 17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Lepsie ako kolega Rene by som to nenapisal. tak s nim len suhlasim. Mna nikdy este nenapadla myslienka, ze nejaka piesen z JKS je "ludovka". A dajme tomu , ze ano. Treba sa pozriet do historie slovenskeho naroda, ako, kde a za akych okolnosti vznikli tieto ludovky. Slovaci boli prostym narodom. Coz sa teraz o povahe slovakov povedat neda, hoc to stale maju v sebe ako dedicstvo po predkoch. Mozno som pesimista, ale v spomienkach vidim pocet ludi v nasom kostole pred rokom 1989, vzdy mi chodili zimomriavky po tele, ked som pocul ako sa spievaju tie "ludovky". Teraz je to na zaplakanie, co nam priniesla "nabozenska" sloboda pocas 20-tich rokoch, ked nikto nie je za presvedcenie prenasledovany.. Kde su veriaci ludia? , Preco ti, co su tam nespievaju? Vazeni, problem je v niecom uplne inom. Ale k hudbe, mne je srdcom blizsie ta ludovka, ako nova tvorba. A nehovorte, ze sa nieco zmenit neda, ked sa da... Tymto ale novu tvorbu neodsudzujem, len si myslim, ze ak by sme chceli JKS brat len ako ludovu hudbu a poslat ho do zabudnutia, tak to bude mat za par rokov svoje nasledky....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 10 03, 2012, 12:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Misinko napísal:
Apropo: Adoremus Te mi do dnesneho dna este neprisli 2 cisla za minuly rok a to som uz aj urgoval a dostal prislubenie o napravu.


Počas tohto týždňa mi už prišlo posledné číslo z minulého roku (2011) aj so šekom na zaplatenie ďalšieho ročníka (2012).
_________________
Ľubomír Zelenák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 10 03, 2012, 16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

lubo1 napísal:
Misinko napísal:
Apropo: Adoremus Te mi do dnesneho dna este neprisli 2 cisla za minuly rok a to som uz aj urgoval a dostal prislubenie o napravu.


Počas tohto týždňa mi už prišlo posledné číslo z minulého roku (2011) aj so šekom na zaplatenie ďalšieho ročníka (2012).


Aj mne už prišlo posledné číslo.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 03, 2012, 12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolegovia - zamýšľali ste sa nad praktickou zmenou, "preučením" takto zmenených piesní medzi ľudom? Predstavme si, žeby sme chceli meniť napr. pieseň 135 (to ma len tak napadlo, tak za tým nič hlbšie nehľadajte). Vymyslíme priliehavý text, ktorý bude vyhovovať dnešnému chápaniu liturgie, ale vy si myslíte, žeby sa ujal v praxi, keď 70 rokov sa táto pieseň spieva s týmto textom? V koľkých farnostiach sa už používajú nové texty na piesne ako je 217, 269, 172 a pod? Pritom tieto texty sa uviedli do praxe už pred 10 rokmi pri vydaní nového modlitebníka.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 19 03, 2012, 19:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Milí priatelia, v priebehu minulých troch týždňov som sa stretla s piatimi (5) kňazmi z rôznych oblastí Slovenska a pretože mi záleží na tom, čo hrám (i ako hrám - v rámci svojich možností), položila som im otázku, ako sa oni vo svojich farnostiach vysporadúvajú s novým Direktóriom, ktoré je v Adoreme i v našej pokladničke.
Vždy som mala pocit, že kňaz, hoci nutne nemusí byť hudobníkom, by mal sledovať i hudobnú stránku liturgie, a malo by mu na nej záležať.
odpoveď ? 4x pokrčenie plecami - nič sa nedeje, tak ideme ako minulé roky a 1x fundovanejšia odpoveď - veď tohto roku v Direktóriu zabudli uverejniť aj zoznam piesní, čo vždy býval vzadu (to bol jediný z tých piatich, čo si to vôbec všimol).
Zosmutnela som, naozaj a úprimne. Ja by som predpokladala, že tak, ako sa my, možno na 90 percent amatéri, rozprávame o hudbe, že tak isto sa na svojich stretnutiach o liturgickej hudbe rozprávajú aj oni.
Prepáčte mi, prosím, možno som jednoducho mala smolu a pýtala som sa tých, ktorí sa zaujímajú o iné stránky liturgie, ale dosť ma to prekvapilo. Tlak na výber skladieb, ktoré odznejú počas sv. omše, by mal ísť predovšetkým od nich.
Potom sa nesmieme čudovať, že to v niektorých našich kostoloch vyzerá tak, ako je to opísané (dúfam že s nadsádzkou a ironicky) v úvode najnovšieho Adorema. A kňaz, aby si nikoho nepohneval, reaguje tak, ako v tomto článku.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 05 03, 2016, 9:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Prepáčte, že otváram tak starú tému, ale za pár rokov som sa aj ja niekam posunul a nedá mi neozvať sa.

Po dlhých desaťročiach, kedy existovala iba tabuľka s piesňami z JKS v zadnej časti direktória mnoho organistov až nekriticky siahlo po Direktóriu pre kantorov (DPK), ktoré sa pred pár rokmi začalo objavovať.
Ja som bol tiež jeden z nich, na istý čas mi riadne pomiešalo chápanie liturgie, až som sa skoro stal jedným z tých, ktorí si tiež mysleli, že JKS je blud a treba ju rozobrať na molekuly. A kvôli jednému vhodnému slovu hrať cezročnú pieseň v pôste a podobne Very Happy

Potom som sa začal spoznávať s inými múdrymi ľuďmi, s ktorými sme spolu prišli na to, že DPK je síce pekná práca, ale neprešla ani oponentúrou, a nemá ani imprimatur. Čiže neprešla cirkevným schválením, čo je teda v našej snahe o vykorenenie neschválených spevov a piesní z kostolov celkom slušný handicap - riadiť sa neschválenými odporúčaniami...
Lebo to vlastne potom môže direktórium napísať a uverejniť každý z nás.

DPK sa často riadi textami v misáli, teda úvodným "spevom" a "spevom" na prijímanie. Myslím, že som Všeobecné smernice Rímskeho misála (VSRM) čítal pozorne a tie v bode 48. uvádzajú:
"„... Možno spievať antifónu s príslušným textom z Rímskeho graduála alebo z Jednoduchého graduála, alebo to môže byť aj iný spev primeraný posvätnému úkonu. Text tohto spevu nech je schválený konferenciou biskupov. Ak sa úvodný spev nespieva, recitujú antifónu uvedenú v misáli alebo veriaci, alebo niektorí z nich alebo lektor alebo ak to nie je možné, recituje ju sám kňaz...
Nie som síce právnik, a nevravím ani, že som členom skupiny ľudí s nadpriemerným IQ, ale ako tomu dobre rozumiem, text uvedený v misáli ako "úvodný spev" je tam podľa rubrík iba na to, aby sa prečítal (!) ak sa nič nespieva.

My mladší si už nepamätáme, ako to s hudbou bolo pred liturgickou reformou, teda pred rokom 1965.
Vtedy sa na úvod omše spievala z "omšovej" piesne strofa Kyrie a hneď nasledovala Glória. Prvé dve strofy sa teda odspievali takmer za sebou, a to by mala byť inšpirácia aj pre nás dnes - áno, je trochu divné začať slávnostnú nedeľnú omšu napríklad vetou JKS 251/1 "...nezavrhni, nesúď nás". Stačilo by však v speve pokračovať, keďže strofa na Glória dnes v omši už nemá iné využitie a odspievať aj druhú, pozitívnu strofu piesne "...teba všemocného Boha chváli more, zem, obloha..."
Ja to takto aj praktizujem a zatiaľ som nemal nikdy problém.

Zaujímavé sú aj dlhotrvajúce hádky o tom, či hrať alebo nehrať na Veľkonočnú nedeľu JKS 210, pretože v jej prvej strofe sa nenachádza slovo aleluja.
Tiež som donedávna nepoznal liturgiu pred rokom 1965 a až teraz som zistil, prečo sa práve JKS 210 hrávala rok čo rok, desaťročia práve na veľkonočnú nedeľu. Je to najdlhšia pieseň, úkony trvali dlho, preto sú dve strofy na introit aj offertórium, preto obsahuje strofu na evanjelium atď.
Samozrejme, dnes to pre nás nemusí byť podstatné, keďže dnešná liturgia je na úkony oveľa chudobnejšia, mnoho kňazov už ani na Veľkú noc nepoužíva kadidlo, takže to pre nás nemusí byť argument.
Zatiaľ som sa ale tiež nedočítal, kde je napísané, že sa v prvej strofe úvodnej piesne na veľkonočnú nedeľu musí nachádzať slovo aleluja a nestačí iný, bohatý text o zmŕtvychvstaní. Nedočítal som sa ani, prečo sú spevy, ktoré boli 50, 100, 200 či 300 rokov v poriadku, zrazu nie sú a musíme ich reformovať, modernizovať, nahradzovať.

Liturgia má samozrejme svoje predpisy, myslím, že ich mnohí z nás pomerne dobre poznajú.
Ale liturgia je aj organizmus, ktorý sa buduje storočia, či tisícročia. Zúčastňujú sa na nej žijúci ľudia, s ktorými treba pracovať. Iba organista, ktorý prakticky funguje, hrá omše, počúva, či sa ľud zapája, vedie zbor, pripravuje sa na liturgiu, pochopí, aké je to úsilie naučiť ľudí nový nápev na Sanktus či novú pieseň z JKS.
A iba teoretik, ktorý toto nikdy nemusí riešiť, nemá problém celú túto prácu bez váhania označiť za prekonanú, starú, nevhodnú. Mne osobne je proti srsti storočnú prácu mojich predchodcov organistov zahodiť.

Samozrejme, že DPK obsahuje aj kopu dobrých nápadov a ja želám aj vám, kolegovia, aby ste najprv vlastou hlavou a vlastným názorom vyberali piesne, ktoré budete hrať, až potom si pomohli direktóriami Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 05 03, 2016, 9:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, Ferko, čo bolo 500 rokov v poriadku, sa v polovici 20. storočia začalo meniť. Chcelo sa mi napísať, že keď tomu nerozumieš, mal by si si to naštudovať. Ale obávam sa, že Ty tomu rozumieš a tvrdohlavu tu druhým pletieš hlavy kvôli svojmu novému zaľúbeniu sa do tridentských praktík. Čudujem sa, že vo svojej zarytosti tu šíriš svoj starší pamflet na DPK. Aj o misálových úvodných spevoch a pod. tu píšeš polopravdy. Viaceré problémy, nad ktorými sa tu zamýšľaš, sú dávno známe a vyriešené. Len treba mať otvorené oči.

Apropo, k tabuľke o JKS v starých direktóriách Ti imprimatur nechýbalo? Smile
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 05 03, 2016, 10:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka za odpoveď Wink
Starú tabuľku v direktóriu som nikde neobhajoval ani ju nepoužíval, neviem kde si sa to dočítal.

Napísal som svoj názor, Ty svoj, no už si mohol pridať aj pár argumentov o veciach, ktoré spomínaš, lebo ináč to ostane len pri tom, čo vyčítaš mne (hoci mne sa zdá, že som nejaké argumenty napísal).

Vďaka Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd