Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 389 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Biela sobota na Lumene
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Biela sobota na Lumene Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 04, 2012, 17:30    Predmet: Biela sobota na Lumene Odpovedať s citátom

Viem, ze ste urcite nepocuvali velkonocnu vigiliu na radiu Lumen, kedze kazdy sme organisti v svojich kostoloch. Moja draha manzelka ostala s nasou 4-mesacnou dcerkou doma a upozornila ma na prenos velkonocnej vigilie na radiu Lumen z najstarsieho katedralneho chramu v Nitre. Bola zhrozena a kedze nemame televizor, tak bola odkazana prave na tento prenos. Upozornujem na hudobnu stranku liturgie:

http://www.lumen.sk/play.php?subor=emauzy_7_4_2012.mp3

Zda sa, ze ulohu kantora, zboru, zalmistu aj organistu vykonaval naraz jeden clovek, absolutne nekompetentny na vsetkych poziciach. Navyse aj Exultet bol strasne predneseny.

Musicam sacram 19a: Majú existovať chóry alebo orchestre, alebo zbor spevákov a majú sa horlivo podporovať najmä pri katedrálnych kostoloch.

Sacrosanctum concilium 20: Rozhlasový a televízny prenos posvätných úkonov, zvlášť pokiaľ ide o svätú omšu, sa má diať taktne a dôstojne pod vedením a so zárukou vhodnej osoby, ktorú na túto úlohu určili biskupi.

Mrzi ma, ze taki "hudobnici" znesvacuju liturgiu a ze ich este vysiela aj radio. Je to zle svedectvo. Ak poznate spravcu katedralneho chramu v Nitre, tak ho prosim odo mna pozdravujte.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 17 04, 2012, 18:15    Predmet: Odpovedať s citátom

slovo katastrofa je slabé... veľmi slabé...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 17 04, 2012, 20:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie trojite vibrata na konci kazedho versu zalmu su vyborne...
Inac mojej babke sa udajne pacil jeho spev ako sa prikladal... Twisted Evil
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 10:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa predchádzajúcich príspevkov som čakal niečo hrozné, ale myslím, že také hrozné to zase nebolo.

1. Určite je rušívé to kantorovo vibrato.
2. Žalmy sú nazvičené dobre.
3. Takmer komické sú tangoidné rytmy napríklad pri glórii.
4. "Jasavý chválospev" aleluje znie skôr ako na pohrebe.
5. Dosť nepríjemne už znejú litánie o všetkých svätých zharmonizované durovo.
6. Smutné je aj, že ľud takmer nepočuť spievať - miesto toho počujeme sólový spev kantora od začiatku až do konca. To je ale možno problém zvukárov rádia Lumen.
7. Keď sme pri rádiu Lumen, na mňa pôsobí rušivo až otravne to hlásateľovo komentovanie, napr. "práve zazneli organ a zvony".
8. Ale ten organista nemôže byť taký hrozný. Počúvajte dohru po piesni na obetovanie. Podľa molových vi stupňov mu tipujem minimálne 65 rokov, ale má tam aj dobré takmer americké folkové ťahy Very Happy. Musím pochváliť aj odvážnu a mocnú registráciu.
9. Trochu nerozumiem, prečo sa na sv. prijímanie spieva pieseň JKS 293 a nie nejaká veľkonočná.
10. Pieseň JKS192 je príliš pomalá.
11. Te Deum je zaspievané dobre, podľa aktuálneho vydania, to treba pochváliť.

Zhodnotil by som to tak, že kantor/organista/žalmista nehrá a nespieva síce ideálne, ale zaslúži si pochvalu za obetavosť a za prípravu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si stojim za tym, ze tie zalmy boli odspievane katastrofalne. Celkovy dojem z hrania tiez dost zly, aj ked miestami pekne imrovizacie. Celkovo by som to zhodnotil ako zly dedinsky organista. V katedralnom chrame je zbor nepostradatelny a toboz pri takej slavnosti.

Exultet - spevak sa precenil, takmer to nedospieval, utrpenie pocuvat tento krasny chvalospev...

Zalm po 1. citani: Zachrapcany hlas, dost nekultivovany a ku koncu uplne zhasnuta energia

Zalm po 2. citani: Predspievany falosne, zase ten isty zachrapcany "operny" zalmista, taky krcmovy spev, katastrofa

Zalm po 3. citani: zas ten isty zalmista

Gloria slabo predspievana

Kantor alebo nebodaj organista si hra uplne podla seba, a zle sa pocuva

Aleluja uplne katastrofalne predspievane, zalmista zase chlap z krcmy pred zaverecnou, organista z nejakej dzedziny

Litanie katastrofa

Tiekla voda, totalne arytmicky

Prosby: Prosme Pana - zachripnute radio

Sanctus, Baranok Bozi - to co je akoze?

Hostiu vitajme - dedinske medzihry, cele prevedenie piesne ma nizku hudobnu uroven

Obrad vzkriesenia - kantor - zalmista - organista v jednom cloveku katastrofalne skripe

Te Deum - kricando grando
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
roman1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 10. 2008
Príspevky: 35
Bydlisko: Štitáre

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 14:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Je pravda, že autor mal problémy s hlasom /možno choroba/. Ale hre na organ môžete vyčítať veľmi málo.
Rád by som vypočul hru kritikov na predmetné témy. Skúste sa niekde zavesiť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

roman1 napísal:
Je pravda, že autor mal problémy s hlasom /možno choroba/. Ale hre na organ môžete vyčítať veľmi málo.
Rád by som vypočul hru kritikov na predmetné témy. Skúste sa niekde zavesiť.


Musite si kliknut na ten domcek www pri mojom podpise. Nemam aktualne videa, posledne su spred 2 rokov, ale slubujem, ze pridam nove. Sme malicky rektorsky kostolik v Petrzalke. Nemame ani pistalovy organ. Ale aspon aky taky zbor vzdy zorganizujem na sviatky.

Dotycny pan organista v Nitre hral arytmicky. Volil zvlastne napevy na Sanctus, Baranok Bozi. Ako bolo spomenute - Litanie v durovej tonine... Suhlasim, ze pan organista ma na to, aby hral dobre, co sudim podla celkom peknych improvizacii. Ale celkovo styl uplne nevhodny pre katedralny chram a taku slavnost.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 14:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Hre na organ možno vyčítať:

1. Predsadzovanie. Organista položí prvý akord frázy a až neskôr začne spievať. Je to akoby pri speve Handlovej Aleluje najprv začal orchester a zbor sa pridá o pol sekundy neskôr.

2. Veľmi nerytmická hra, počúvajte napríklad Glóriu. To kladenie akordov pripomína niečo ako tango.

3. Frázovanie po každom takte: "Zľutovanie - tvoje môže - zotrieť moje - nečnosti." Načo je to dobré takto rozsekávať myšlienku? Správne sa frazuje po 2 taktoch, čiže: "Zľutovanie tvoje môže - zotrieť moje nečnosti." (Ináč, mal sa spievať text Tiekla voda a nie Zrel som vodu.) Navyše medzi frázami nie je nutné pridávať nadbytočnú dobu na nádych. Treba sa naučiť dýchať.

4. V piesni na sv. príjimanie sa o frázovaní nedá ani hovoriť.

5. Vyhrávky medzi slohami, dominantné septakordy, pôsobia naozaj "harmonikársky".
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 15:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja osobne nevidím zmysel v interpretácii slávnostnej aleluje...

Sanktus a Agnus je z jedného starého ordinária z dôb, kedy ešte nebol vydaný LS I ....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roman1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 10. 2008
Príspevky: 35
Bydlisko: Štitáre

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 15:36    Predmet: Kritika Odpovedať s citátom

Vekom bude vaša diskusia "v úplne inej tónine."
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 15:46    Predmet: Re: Kritika Odpovedať s citátom

roman1 napísal:
Vekom bude vaša diskusia "v úplne inej tónine."


Môžem poprosiť vysvetlenie? Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
roman1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 10. 2008
Príspevky: 35
Bydlisko: Štitáre

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 17:08    Predmet: kritika Odpovedať s citátom

Mladší príliš rýchlo vynášajú jednoznačné súdy o druhých a niektorí majú málo pokory.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 04, 2012, 20:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman1, sme zvedaví na Váš názor. Ako vy hodnotíte tento prenos?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 19 04, 2012, 11:08    Predmet: Re: kritika Odpovedať s citátom

roman1 napísal:
Mladší príliš rýchlo vynášajú jednoznačné súdy o druhých a niektorí majú málo pokory.


Neviem kolko rokov mate Vy, ale ja tiez nie som uz najmladsi. Mam 30 rokov a viac nez 10 rokov intenzivnej praxe organistu za sebou. Nekritizujem knazov, lektorov, ludi. Vyjadrujem sa len k hudobnej stranke prenosu, za ktoru su zodpovedni organista, zbor, kantor, zalmisti. No prva zakladna chyba je, ze vsetky tieto funkcie vykonava jeden clovek. Som nekompromisne kriticky pokial ide o taky vyznamny sviatok, katedralny chram a navyse medialny prenos.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
minko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 07. 2006
Príspevky: 69
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 19 04, 2012, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem vas vsetkych

na organe hral moj otec, ktory bol v tom case velmi zachripnuty.
Exultet spieval bohoslovec.
Frazovanie a rytmus nebolo dobre zvladnute a to je fakt...
Medzihry a improvizacie su podla mna velmi dobre, ak Misinko a Joozi bude mat prenos do radia, nech da vediet, velmi rad si ho vypocujem samozrejme s patricnou kritikou. 10 rokov "intenzivnej" praxe organistu je na taku tvrdu kritiku dost malo...

ostavam s pozdravom Milan Sevcik
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.30 sekúnd