Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 424 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Biela sobota na Lumene
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Biela sobota na Lumene Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 04, 2012, 16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega Milan, netreba sa hneď urážať. To že sa tu vyjadril Misinko a ja kriticky neznamená, že sme organovými hviezdami alebo že chceme vŕtať do Vášho otca alebo do kohokoľvek iného. Vyjadrili sme tu naše názory a verím, že sme dostatočne kritickí aj voči sebe. Po ďalšie, verím, že túto diskusiu čítali desiatky organistov ale nemali chuť alebo odvahu sa do diskusie zapájať. Z môjho pohľadu malo ísť o konštruktívnu diskusiu, vyzdvihol som aj klady - za čo som bol súkromnou správou aj skritizovaný. Alebo si azda niekto myslí, že je správne len chváliť a povedať výčitku je zlé?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
roman1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 10. 2008
Príspevky: 35
Bydlisko: Štitáre

PríspevokZaslal: 19 04, 2012, 18:36    Predmet: Kritika Odpovedať s citátom

Hodnotenie a kritika v uvedenom tóne je obrovský rozdiel !
Čudujete sa, že sa málo organistov zapája do takýchto "diskusií"?
Ja nie.
Lebo slovo kritika je slabý odvar tónu, ktorý v súvislosti s výkonom organistu na bielu sobotu spustil iniciátor tejto témy. A aj preto taký ohlas.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 04, 2012, 19:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže zase jedna zbytočná téma. Tak ako s alelujou z filmu Shrek alebo s motívom slunce-seno na Mariánskej hore. Niekto na to upozorní, organisti sa rozhádajú medzi sebou, lebo nie su schopní konštruktívneho rozhovoru a ide sa ďalej. Takto sa, kolegovia a kolegyne, neposunieme nikam, dávame zlý príklad a nemôžeme sa ani čudovať, že na službu organistu sa dnes pozerá takmer s dešpektom.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
minko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 07. 2006
Príspevky: 69
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 20 04, 2012, 8:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem vsetkych

Kritika ano, aj som to spomenul ze frazovanie a rytmus nerobil otec dobre a z toho sa to potom vsetko odvijalo...
Ale tie injektivy by mohli byt aj trochu jemnejsie...

Milan


Naposledy upravil minko dňa 20 04, 2012, 11:49, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marek Jamrich
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 11. 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Dolný Kubín

PríspevokZaslal: 20 04, 2012, 9:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Drahí bratia a sestry!
Budem sa za vás veľa modliť...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 04, 2012, 9:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Do radia ma ist to najlepsie z najlepsieho. Plati to aj o nedelnych omsiach na Radiu Slovensko aj o tych na Radiu Lumen. Medialny prenos je moznost ukazat to najlepsie a ukazat, ako sa liturgia ma robit. Neexistuje, aby jeden clovek spieval vsetky zalmy, viedol spev ludu a hral na organe. V radiu to vyznelo tak, ze pana spevaka tam bolo pocut viac ako vsetkych ostatnych, vratane biskupa. Nie je to chyba ozvucenia, ale centralizovanie vsetkych liturgickych hudobnikov do jednej osoby. Vyjadrujem sa z pozicie organistu a preto to hovorim otvorene a predpokladam, ze si diskusiu citaju len organisti. Minko, som rad, ze si sa zapojil. Minimalne na sviatky je nevyhnutne, aby zbor pomahal viest liturgiu. Potom aj organista musi respektovat spravne frazovanie a otec sa moze lepsie venovat organu. Skuste poprosit spravcu kostola, aby vam poradil a pomohol.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 20 04, 2012, 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Misinko napísal:
Do radia ma ist to najlepsie z najlepsieho. Plati to aj o nedelnych omsiach na Radiu Slovensko aj o tych na Radiu Lumen. Medialny prenos je moznost ukazat to najlepsie a ukazat, ako sa liturgia ma robit. Neexistuje, aby jeden clovek spieval vsetky zalmy, viedol spev ludu a hral na organe. V radiu to vyznelo tak, ze pana spevaka tam bolo pocut viac ako vsetkych ostatnych, vratane biskupa. Nie je to chyba ozvucenia, ale centralizovanie vsetkych liturgickych hudobnikov do jednej osoby. Vyjadrujem sa z pozicie organistu a preto to hovorim otvorene a predpokladam, ze si diskusiu citaju len organisti. Minko, som rad, ze si sa zapojil. Minimalne na sviatky je nevyhnutne, aby zbor pomahal viest liturgiu. Potom aj organista musi respektovat spravne frazovanie a otec sa moze lepsie venovat organu. Skuste poprosit spravcu kostola, aby vam poradil a pomohol.


Ano, aj u nás je centralizácia v jednej osobe, no na to, aby to bolo tak, ako má byť, treba aj ľudí, čo by to chceli robiť, a pritom by som bol rád, keby som mal žalmystu alebo kantora, no akosi sa iným nechce to robiť.
Vôbec nie som za to, aby všetko odspievala len jedna osoba, u nás ja, ale aj iní.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LL
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2008
Príspevky: 26

PríspevokZaslal: 20 04, 2012, 19:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, ja som z radov tých čo tieto diskusie čítajú a radšej sa nezapájajú.... ale predsa mi nedá a z vlastnej skúsenosti chcem odkázať Michalovi, ktorý túto diskusiu začal, že ak chce niečo reálne a konštruktívne navrhnúť a riešiť, takéto veci treba riešiť s programovým oddelením daného média, a nie kade-tade po fórach, a to sa týka aj ostatných kritizovaných prenosov. Vo všetkých spomínaných, ale aj ďalších farnostiach sa určite všetci snažia o to, aby bol výsledok čo najlepší, v rámci schopností, zručností, a MOŽNOSTÍ daného spoločenstva ľudí, ktoré sa tam schádza. Programový vedúci/manažér média je kompetentný a zodpovedný za kvalitu produkovaného prenosu a miesto prenosu vyberá podľa cieľa, ktorý chce dosiahnuť. Čo by ste povedali na to keby urobili prenos Bielej soboty napr. z nejakého ženského kláštora? ..... skritizovali by ste sestričku - organistku za to, že hrala príliš "jemne", že Te Deum neznelo dosť mohutne alebo že všetky žalmy pôsobili fádne ("na jedno kopyto", keďže by ich spievali podobné ženské hlasy)?
Ak máte predstavu, ako má taká "vzorová" omša vyzerať, nepíšte to nám organistom, predstavte si, väčšina z nás aj vie, ako by to malo byť ..... napíšte to programovým oddeleniam!!! Smile

PS: kedysi som sa do tohto fóra zapájala, pomáhalo mi, a plnilo svoju funkciu, no už dávno som rezignovala, a chodím sa sem len zabávať, pretože keď sem niekto normálny niečo napíše, alebo poprosí o radu a pomoc, tak jediné čo sa v 3stranovej diskusii dozvie je, aký je hlúpy, neschopný, obmedzený a pár ľudí si tu stále dookola rieši nejaké svoje komplexy (česť výnimkám). A je to celkom zábavné čítanie SmileSmile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 21 04, 2012, 11:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že nikto si tu nerieši komplexy, teda aspoň ja nie. Len ma dosť výrazne mrzí, že mediálne prenosy sú čím ďalej tým menej na vôbec nejakej úrovni (naposledy prenos sv. omše z Kostola Božieho milosrdenstva v Snine - napriek najlepšej "snahe" syntetizátory na kráse liturgickej hudby nepridali, oceňujem však sláčikové nástroje a flauty.) Samozrejme, že každý sa snaží podľa svojich možností, len nech tieto "možnosti" nemá možnosť počuť celé Slovensko. Mňa keby požiadali o prenos z nášho kostola, tak by som absolútne rezolútne dôrazne odmietol. Viem, kde sú moje hranice, kde sú hranice nášho zboru a nášho spoločenstva... A tak sa nebudem pchať tam, kde ma nie je treba. Sú predsa lepší, študovanejší organisti, krajšie kostoly, lepšie a naladené organy, (polo)profesionálne zbory s kvalitným, vekmi overeným, nenasládlym repertoárom... Každý by sa mal vedieť odhadnúť a s pokorou prijať o sebe pravdu a neobhajovať to tým, že robil, čo najlepšie vedel......... Viď ponúknuté citáty z Cirkevných dokumentov.
Čo podľa Vás znie lepšie, tie syntetizátory na úvod v uvedenom prenose alebo niečo takéto: Dominikánsky kostol v Košiciach

LL napísal:
...ak chce niečo reálne a konštruktívne navrhnúť a riešiť, takéto veci treba riešiť s programovým oddelením daného média...

myslím, že hudobnú stránku liturgie programové oddelenie rozhlasu či televízie neovplyvní...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 21 04, 2012, 18:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolte dve vseobecne poznamky:

1) Je naivny, kto si mysli, ze o tieto veci sa staraju nejake programove oddelenia.

2) Zhovievavost je namieste tam, kde sa naozaj snazia vydolovat tu najlepsiu hudbu v ramci moznosti, ake maju (personalnych atd.). - To je zrejme aj pripad Sniny (STV 2.VN).

Par slov k Nitre:

So zaujmom sledujem situaciu v tamojsej katedrale uz niekolko rokov. Katedrala uz mohla byt vo svojej dieceze vzorom, zatial je stale odstrasujucim prikladom.

Dlhorocny pan regenschori len tazi zo situacie, ze zodpovedni za katedralu su bud hluchi, alebo ich hudobna stranka velmi netrapi, alebo nie su schopni pustit sa do personalnych zmien. Ak by to tam fungovalo ako ma, uz davno by balil kufre. Kto pocul jeho organovu ci zborovu produkciu a ma aku-taku sudnost, musi sa cudovat, ze na takom poste ho nechali tak dlho.

Nitrianska situacia je o to smutnejsia, ze sa neriesi, hoci riesenie je k dispozicii. Moj vyssie uvedeny bod 2 sa Nitry netyka, zhovievavost v kritike tu nie je namieste. Spravca katedraly alebo biskup totiz maju k dispozicii schopnejsich a erudovanejsich hudobnikov, ale nevyuzivaju ich. Tym porusuju instrukciu MUSICAM SACRAM, 1967, clanok 8.

Pozehnanu nedelu vsetkym.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
mariola
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 05. 2008
Príspevky: 36
Bydlisko: kysuce

PríspevokZaslal: 22 04, 2012, 11:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Mili pani organisti,

ak si precitate to co ste napisali o takych 10 rokov a budete mat vekom v sebe kusok pokory, budete sa hanbit za to co tu pisete. Ja som tiez ako mlady vsevediaci a ambiciozny chalan raz vyskocil s kritikou na jedneho organistu a hanbim sa za to dodnes. Nech su okolnosti akekolvek, riesi sa to inak. Ten clovek ma za sebou urcite viac ako my vsetci . Mozno bola doba, ked bol potrebnym, mozno nenahraditelnym a teraz takouto kritikou jeho posobenie vyznieva vseliako, a verim tomu ze nema za sebou 10 rokov praxe ale urcite viac, mozno trojnasobne.
Nakoniec ma dorazilo to, akym sposobom do tohoto zasiahol clovek, ktory ma pod nickom "administrator portalu"! Nehnevajte sa, ale tieto veci sa riesia inak a nie pisanim na internete co ako kto robi a ma robit. Preco to nejdete riesit s danym biskupom? Myslite, ze toto tu niekomu pomoze? Kedze sa mi nepaci akym smerom sa to tu vyvija prosim administratora o zmazanie mojho nicku z tohto fora. Dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 22 04, 2012, 12:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ej, ej Mariola, hm, hm!! Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 22 04, 2012, 13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

minko napísal:
Pozdravujem vas vsetkych

na organe hral moj otec, ktory bol v tom case velmi zachripnuty.
Exultet spieval bohoslovec.
Frazovanie a rytmus nebolo dobre zvladnute a to je fakt...
Medzihry a improvizacie su podla mna velmi dobre, ak Misinko a Joozi bude mat prenos do radia, nech da vediet, velmi rad si ho vypocujem samozrejme s patricnou kritikou. 10 rokov "intenzivnej" praxe organistu je na taku tvrdu kritiku dost malo...

ostavam s pozdravom Milan Sevcik


1. V katedrále nie je žiadny iný spevák? Shocked
2. Nespieval exultet nahodou diakon... ? Wink
3. medzihry a improvizacie su sice pekne (aj ked nie podla mojho vkusu, ale to je vedlajsie)... ale co z toho, ked to najdolezitejsie, to znamena
sprievod spolocnych spevov, kedze organ ma byt ten, co vedie ludi hlavne frazovanim a rytmom, pouzijem vase slovo: nevyslo ???

Rudolf Seman napísal:
Samozrejme, že každý sa snaží podľa svojich možností, len nech tieto "možnosti" nemá možnosť počuť celé Slovensko. Mňa keby požiadali o prenos z nášho kostola, tak by som absolútne rezolútne dôrazne odmietol. Viem, kde sú moje hranice, kde sú hranice nášho zboru a nášho spoločenstva... A tak sa nebudem pchať tam, kde ma nie je treba. Sú predsa lepší, študovanejší organisti, krajšie kostoly, lepšie a naladené organy, (polo)profesionálne zbory s kvalitným, vekmi overeným, nenasládlym repertoárom...


Na druhu stranu, o prenose nemusel rozhodnut organista (vsetko sa mohlo diat cez biskupa, resp. cez celebranta), organista sa o tom mohol dozvediet ako jeden z poslednych ("len aby sa nezabudlo"). Pokiaľ viem, prenosy sa nevyberaju podla hudby... Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 04, 2012, 15:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad Mariola:

1) No, neviem, ci je diskusia o urovni liturgickej hudby alebo o tom, kolko dlho clovek vydrzi na jednej stolicke...

2) Tuto temu som nezalozil, iba som k vyslovenej kritike doplnil svoj nazor. Snad mam pravo zapojit sa, ak si myslim, ze mam co povedat.

3) Nevidim dovod, preco by som mal o tom hovorit s tamojsim dieceznym biskupom a miesat sa do nitrianskych zalezitosti. Predpokladam, ze vie, co robi. Na druhej strane, na tomto fore je legitimna moznost vyjadrovat sa k tymto veciam a vzajomne zdielat svoje nazory, pokial je zaujem.
Zrejme bude prilezitost hovorit o tom na zasadnuti HS LK KBS, ale samotne rozhodnutia su na biskupovi.
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 23 04, 2012, 9:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Môj názor ohľadom vekom získanej pokory: Nemyslím si, že čím starší, tým pokornejší a čím mladší, tým menej pokorný. Pokora je predovšetkým o pravde a nie o ponižovaní sa. Pravda je taká, že organista zle doprevádzal ľudí, takto dáva zlý príklad a mnohým dokonca i pohoršenie. Ak je za tým odsúvanie erudovanejších a rôzne zákulisné ťahy, je to o to nechutnejšie.

Ako napísal pán Podpera, jedna vec je napomínať biskupa (kto na to má guráž?) a druhá vec je diskutovať o tom na fóre, ktoré je na to určené.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd