Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 366 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Svetelná tabuľa
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Svetelná tabuľa
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Páči sa vám nápad svetelnej tabule?
Ľudia sa zapoja viac do spevu.
55%
 55%  [ 22 ]
Lepší by bol tlačený spevník.
45%
 45%  [ 18 ]
Celkom hlasov : 40

Autor Správa
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 10:40    Predmet: Svetelná tabuľa Odpovedať s citátom

Ahojte organisti,

chcem sa spýtať, či máte skúsenosti s elektronickou svetelnou tabuľou, ktorá by nahradila tlačený spevník.

http://ivakzvony.sk/nav/svetelna.php

Ak niečo podobné ste videli v praxi alebo máte v kostole, tak mi dajte vedieť. Uvažujem kúpiť tabuľu a používať ju v malom kostole, kde by všetci dobre videli na text. V niektorých kostoloch som videl, že niečo podobné majú a využívajú ju len na žalmové verše...
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 10:55    Predmet: svet. tabula Odpovedať s citátom

Tá tabula je pomerne velmi drahá záležitosť. Do malého kostola je to nereálne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 11:13    Predmet: Re: svet. tabula Odpovedať s citátom

ades napísal:
Tá tabula je pomerne velmi drahá záležitosť. Do malého kostola je to nereálne.


Pri cene 4,20 eura za spevník z dielne SSV sa to dlhodobejšie oplatí. Ak mám 150 ľudí, tak spevníky ma vyjdú na 630 eur. Trvanlivosť spevníkov pri dennodennom používaní v tej kvalite je max. 5 rokov. Navyše prednosti tabule oproti spevniku SSV stoja za to. Ale pravdu povediac, nemam uplne predstavu, kolko taka tabula stoji. Odhadujem do 4000 eur. Koľko taká tabuľa stojí?
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 11:41    Predmet: Re: svet. tabula Odpovedať s citátom

ades napísal:
Tá tabula je pomerne velmi drahá záležitosť. Do malého kostola je to nereálne.


nato, ze nieto penazi, este kupovat nieco take... urcite by som volil JKS kazdemu do lavice, ale je otazka ci veriaci ma zaujem spievat alebo nie... ak nie, tak ani svetelna tabula nepomôze ak ano, tak mu staci JKS... Je to len o veriacich, ze sa im nechce nosit JKS do kostola... Keby neboli kradeze, tak by som im odporucal si nechat spevnik v kostole... ale v dnesnom svete je to kus ine Smile
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 11:55    Predmet: Re: svet. tabula Odpovedať s citátom

Ľuďom sa nechcú otvárať ani knižky. Otvárať ústa proti ich vôli ich samozrejme nebudem nútiť. U jezuitov v BA majú takú tabuľu s červenými diódami. Používajú ju na žalmové verše. Raz bola tichá omša a lektor predčítal responz žalmu. Na tabuli bol iny slovosled a všetci ľudia sa riadili tabuľou. Som si uvedomil, že červené písmo a celkovo taká tabuľa automaticky priťahuje všetky oči Smile
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 13:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Takáto tabuľa by sa podľa mňa hodila do kostola, ktorý nemá stálych farníkov (napr. Dóm, Blumentál,...). V kostole v malej farnosti alebo na sídliku, kde sú prevažne stabilní farníci by sa mohli naučiť spievať z knižky. Možno sa dohodnúť kňazom aby ich k tomu trochu povzbudil...Neviem, knižky na mňa pôsobia tak "rodinnejšie"Smile
Na druhú stranu, tabuľa by mohla byť užitočná pri zavádzaní nových spevov, aj keď môj názor je, že keď to zvládli naši predkovia bez nej, zvládnuť by sme to mohli aj my:)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
IngridStromokocurova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 04. 2009
Príspevky: 8

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 18:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Svetelná tabuľa už roky funguje v jednej farnosti ktorú často navštevujem a myslím si, že nie je na škodu.
Premietajú sa na nej texty piesní, responzum žalmu a na konci omše aj farské oznamy, ktoré kňaz číta, ale ľudia ich aj sledujú na tabuli. Tabuľu ovláda organista, príp. spevák.
Dokonca v danej farnosti sa konajú každý týždeň aj latinské omše a vtedy je tabuľa na nezaplatenie, pretože sa komplet celý obsah omše premieta.
V praxi sa to podľa mňa osvedčilo, i keď každý na to môže mať iný názor.

U nás vo farnosti sa tabuľa ide zaviesť už o niekoľko dní Wink
_________________
,,Hudba je jedinou rečou, v ktorej sa ľudia navzájom neurážajú."
R. Rolland
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jan Palenik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 07. 2006
Príspevky: 26
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

PríspevokZaslal: 30 08, 2011, 20:46    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás vo farskom kostole používame obrazovky na texty asi 3/4 roka. Určite je cítiť, že ľudia sa viac zapájajú do spevu. Nie každý nosí do kostola JKS, ale keď už má ten text takpovediac pred nosom, tak je väčšia šanca, že sa do spoločného spevu zapojí. Okrem toho sa dajú obrazovky využiť aj oveľa širšie, ako na premietanie textov JKS. Tak napr. premietanie textov piesní, ktoré v JKS nemáme (žalmy, antifóny, chválospevy a iné duch. piesne), rôzne modlitby pre ľud pri rôznych pobožnostiach, používame ich pri spoločnom modlení vešpier, na preklad piesní, ktoré spieva zbor v latinčine... Využívame to aj pri rôznych akadémiach na premietanie vhodných video materiálov, dokonca keď boli v Madride SDM, bola u nás adorácia, kde bol premietaný priamy prenos z Madridu. Preto z môjho pohľadu môžem používanie obrazoviek v kostole len odporučiť. Samozrejme, že to niečo stojí, je pravda, že esteticky to nie vždy dobre zapadne do architektúry, takisto si to vyžaduje svoju réžiu, obsluhu, ale napriek tomu sa to vyplatí.
_________________
Ján Páleník
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 31 08, 2011, 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Zuzka Z. a Janko Palenik, prosim poslite mi viac info o tom, odkial ste pristroj kupili a ako sa obsluhuje a pribliznu cenu. Ten napad s obrazovkou mi ani neprisiel na um. Ja vidim tolko vyhod v takej tabuli aj co sa tyka novych piesni a vespier, poboznosti, ale aj celkoveho podnietenia ludi k spevu.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Jan Palenik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 07. 2006
Príspevky: 26
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

PríspevokZaslal: 31 08, 2011, 21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Misinko napísal:
Zuzka Z. a Janko Palenik, prosim poslite mi viac info o tom, odkial ste pristroj kupili a ako sa obsluhuje a pribliznu cenu. Ten napad s obrazovkou mi ani neprisiel na um. Ja vidim tolko vyhod v takej tabuli aj co sa tyka novych piesni a vespier, poboznosti, ale aj celkoveho podnietenia ludi k spevu.


Cenu ti nepoviem, lebo ju neviem, ale ked si popozeras na internete ceny jednotlivych komponentov, da sa to lahko spocitat. Princip je v globale jednoduchy - na choruse je notebook, v kostole su zavesene na stenach 2 plazmove televizory. Z notebooku ide HDMI kabel do HDMI extendera (je to nutne kvoli vzdialenosti notebooku od obrazoviek), odtial pokracuje klasickym UTP kablom k obrazovkam. Tam je znova cez extender signal vedeny do HDMI kabla, a cez splitter sa rozdvojuje do 2 obrazoviek. Takto vlastne tieto obrazovky sluzia ako extended monitor k notebooku na choruse a mozes tam zobrazovat co chces. Napr. cez PowerPoint mozes premietat JKS, ale mozes na to pouzit aj Word alebo internet browser. V mensich kostoloch sa da namiesto obrazovky pouzit digitalny projektor, ktory zobrazuje vystup notebooku na nejaku bielu stenu. Vyhoda je v tom, ze je to menej rusive ako obrazovka. V nasom kostole sak nie su na to podmienky.
_________________
Ján Páleník
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 02 09, 2011, 12:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Dlhšiu dobu som pátral po takomto systéme, až som vypátral. No problém bol, ako presvedčit šéfa a potrebnosti a výhodnosti zobrazovania textov. Trpezlivosť ruže prináša a časom sa to podarilo, no na úkor tohoto sa museli odsunúť iné dôležité investície vo farnosti. Spomínaná svetelná tabula je ozaj drahá, stojí cca 140.000 sk. Bol som v katedrále v Trnave, kde majú tv. obrazovky. Oslovil som firmu u nás a hoci nič také ešte nerobili, zrealizovali to. Všetko záleží od uhla pohladu, podla toho voliť počet obrazoviek. U nás máme 2 plazmy uhl. 128 cm(?). Dá sa aj bezdrôtovo, ale ja som zástanca káblu, tak to máme takto. Ak na jedno miesto vidia všetci, stačí jedna obrazovka. U nás bola cena okolo 90.000 sk. Môžem potvrdiť, že spev v kostole sa podstatne zlepšil, aj keď nie o 100%, ale po čase počujem veľký pokrok. Reči o tom, že nech sa naučia z JKS, ked nechcú nepomôže ani svet. tabula - sú v dnešnej dobe minulosťou.
Notebok mám pri organe, obsluhohem ho ja, príp. manželka.
Ďalej to využívam na premietanie filmov, prezentácií atď.
Všetko záleží od fin. možností, no ak to je len trchu možné,zrealizujte to, uvidíte ,že to stojí zato.

Nám to robila firma:
http://www.bsacoustic.sk/sub/bsacoustic.sk/images/dokumenty_download/ponuka_pre_kostoly.pdf
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
elias
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 10. 2010
Príspevky: 7
Bydlisko: Šintava

PríspevokZaslal: 03 01, 2013, 15:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Fuuu, velmi drahe riesenie cez bsacoustic.sk.
A ivakzvony.sk sa neda pouzit na ziadnu komplikovanejsiu graifiku.

My mame projektor+rolovacie platno (na dialkove), ktore nas vyslo dokopy cca 700e. Uhlopriecku mame cca 250cm. Ovladane je z chorusu cez SW openlp.org (manualne som prepisal takmer cele JKS+mladeznicke piesne).

Kazdopadne vzdy, ked premietam slova, ludia spievaju o106. Je to podstatne lepsie aj oproti novym spevnikom, ktore pred casom zakupil p.farar (ludia sa nehrbia, ale maju hlavu hore ked spievaju).

Odporucam a v pripade zaujmu aj pomozem realizovat (resp.zaucim na SW).

Erik - Šintava

josta napísal:
Dlhšiu dobu som pátral po takomto systéme, až som vypátral. No problém bol, ako presvedčit šéfa a potrebnosti a výhodnosti zobrazovania textov. Trpezlivosť ruže prináša a časom sa to podarilo, no na úkor tohoto sa museli odsunúť iné dôležité investície vo farnosti. Spomínaná svetelná tabula je ozaj drahá, stojí cca 140.000 sk. Bol som v katedrále v Trnave, kde majú tv. obrazovky. Oslovil som firmu u nás a hoci nič také ešte nerobili, zrealizovali to. Všetko záleží od uhla pohladu, podla toho voliť počet obrazoviek. U nás máme 2 plazmy uhl. 128 cm(?). Dá sa aj bezdrôtovo, ale ja som zástanca káblu, tak to máme takto. Ak na jedno miesto vidia všetci, stačí jedna obrazovka. U nás bola cena okolo 90.000 sk. Môžem potvrdiť, že spev v kostole sa podstatne zlepšil, aj keď nie o 100%, ale po čase počujem veľký pokrok. Reči o tom, že nech sa naučia z JKS, ked nechcú nepomôže ani svet. tabula - sú v dnešnej dobe minulosťou.
Notebok mám pri organe, obsluhohem ho ja, príp. manželka.
Ďalej to využívam na premietanie filmov, prezentácií atď.
Všetko záleží od fin. možností, no ak to je len trchu možné,zrealizujte to, uvidíte ,že to stojí zato.

Nám to robila firma:
http://www.bsacoustic.sk/sub/bsacoustic.sk/images/dokumenty_download/ponuka_pre_kostoly.pdf
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 03 01, 2013, 18:13    Predmet: Odpovedať s citátom

nad knihu nikdy nebolo, nie je a ani nebude! Smile ani kňazi neslúžia omše z plátna aleboo mobilov ale z KNIH
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
elias
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 10. 2010
Príspevky: 7
Bydlisko: Šintava

PríspevokZaslal: 04 01, 2013, 9:59    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som nepisal o sluzeni omsi knazom (jednou osobou), ale o verejnom speve.
Kedze aj JKS nie je vo svojich vydaniach jednotne, najlpesie je mat texty jednotne premietane pre vetkych.
Tiez ak sa liturgicka komisia rozhodne cokolvek zmenit, viem to velmi jednoducho zmenit v elektronickom texte naraz pre vsetkych, co kniha nikdy neumoznuje.
Navyse, tak ako som pisal, ludia maju pri speve hlavu hore, cim maju volne hlasivky (kvoli technike spevu).
A to uz nehovorim o pociatocnej investicii do knih pre vsetkych + pri kazdom novom vydani JKS znovu?
Kniha je dobra pre knaza, ale projekcia je lepsia pre ludi.

andrej napísal:
nad knihu nikdy nebolo, nie je a ani nebude! Smile ani kňazi neslúžia omše z plátna aleboo mobilov ale z KNIH
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd