Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 447 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Čo spôsobil ďalší rok nespievania do mikrofónu
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Čo spôsobil ďalší rok nespievania do mikrofónu Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 14 07, 2012, 0:28    Predmet: Čo spôsobil ďalší rok nespievania do mikrofónu Odpovedať s citátom

Pripájam ďalší článok z blogu Františka Beera.

http://beer.blog.sme.sk/c/303382/Co-sposobil-dalsi-rok-nespievania-do-mikrofonu.html

Dúfam, že sa rozhýbu stojaté vody a liturgická hudba sa možno aj "touto" kvapkou v mori pohne dopredu.

Štefan Iľaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 14 07, 2012, 9:22    Predmet: Odpovedať s citátom

svatá pravda v tom je....lenže na slovensku sa to neoplatí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 14 07, 2012, 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Oplatí sa skúsiť to: vo všetkých kostoloch, kde sme to vyskúšali a začali praktizovať: funguje to. Najhorší možný postoj je: radšej nič nerobiť, lebo vtedy nič nepokazíme.
Keď my, mladí nebudeme sa angažovať v posvätnej hudbe, aby sa to pohlo niekam, tak to bude len a len upadať.
Kto niečo robí, tak môže aj chybu urobiť, ale treba pracovať, lebo hudba v kostoloch je veľmi rozličnej kvality...
To, že sú možno neprajné reči: stále boli a budú, napriek tomu - nie je to ľahké - ale treba robiť ďalej, ako najlepšie vieme.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 14 07, 2012, 18:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemožno povedať, či sa to oplatí alebo nie; či je to lenivosť organistu alebo lenivosť ľudí, že sa im nechce spievať. Ja si myslim, že je to chyba predchádzajúcich generácií organistov, ktorí nemohli vyštudovať také niečo a tak hrali ako najlepšie vedeli.
Každopádne si myslim, že ľudia, keď vidia pred sebou "guličky"(teda znotované spevníky) tak sú si podĺa mňa trošku "istejší"; a potom je to o odvahe, ktorú naši ľudia stratili po páde komunistického režimu. Odvtedy naša liturgia a aktívna účasť ľudí na omší klesá. Hoci sa za komunizmu báli bola istá tolerancia a úcta ku kňazovi, organistovi, kostolníkovi... Teraz je to naopak a prichádza mladá generácia, ktorá bude ešte horšia a budeme radi ak vôbec niekto do kostola príde. Ale to je na inú diskusiu.
Ja som skusil nespievať raz alebo dva razy, ľudia sa báli nastúpiť a zaspievali až po druhom takte;no potom som iba dostal krik od pána Kaplána.
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 14 07, 2012, 20:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite sa to oplatí, platí presne to čo bolo spomenuté, kto nič nerobí, nič nepokazí. Ja som to tiež skúsil...prestal som spievať úvodné piesne. Samozrejme na začiatku nevedeli ľudia zareagovať, ale po dvoch týždňoch "nespievanie do mikrofónu " nastúpovali už krásne hneď na prvé noty piesne. Len treba ľudí "vycvičiť", aby vedeli kedy skončila predohra a kedy už začína pieseň. Je to práca navyše, ktorú nikto nikdy neocení...A výhodovka typu, že ľudia frflú...ľudia budú frflať vždy na všetko a každého Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 07, 2012, 22:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Mňa práve táto "reforma" stála miesto organistu... Držím podporu všetkým kolegom, ktorí sa do tejto odvážnej praxe púšťajú a vyprosujem im, aby nedopadli podobne, ale aby sa im to podarilo dotiahnúť do zdarného konca.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 8:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre toto sa na slovensku neoplatí študovať cirkevnú hudbu-cikev na slovensku je neskutočne zadubená...a pravdu povediac-som rád,že čo sa týka hudby už nemám s cirkvou nič spoločné VDAKABOHU
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 9:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Pre toto sa na slovensku neoplatí študovať cirkevnú hudbu-cikev na slovensku je neskutočne zadubená...a pravdu povediac-som rád,že čo sa týka hudby už nemám s cirkvou nič spoločné VDAKABOHU


Kedysi boli aj Izraeliti "zadubení" a prorokov nemali veľmi v láske .. a práve preto s tým treba niečo robiť. Aj za cenu že nás "vyženú za mesto a ukameňujú" Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Ploydl....Budete prvý,kto chce byť kamenovaný????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 11:38    Predmet: Odpovedať s citátom

dovolím si zareagovať. Vo Vrábloch som organistom približne 7 rokov. Minulý rok som prestal aspoň z časti spievať. Samozrejme že reči sú a sú dosť veľké. Spev aj napriek tomu sa moc nezlepšil. Ale povedzme si otvorene, budú sa ľudia schovávať za hlas organistu a mysliac si že spieva celý kostol a je to o jednom možno dvoch ľuďoch? Tak som povedal dosť, samozrejme išlo to pomaly jak som prestával spievať. Ľudia niekedy spievali inokedy nie a bolo už aj také že hral čisto organ. Do kostola sa zakúpili asi pred 2 mesiacmi znotované JKS. Myslíte si že ich otvárajú? To je už len ich tvrdohlavosť a namyslenosť! Oháňať sa tým že nevedia nastúpiť je dosť odveci nakoľko spravím také odsadenie že by aj hluchý vedel kedy má už nastúpiť. Ale budiš...
druhý prípad. Asi pred 4 rokmi som začal chodiť do dedín Veľké a Malé Chyndice. V skratke k Malým... bolo aj je vidieť že tam sú všetci "organisti a speváci" a jeden druhého prekrikujú v domnení že ja spievam lepšie jak ty. Tam je to strašne úbohé ale aj predsa aj tam som si dovolil nespievať (aj keď majú len synťák) a už niečo aj tam sa zlepšilo. Vo Veľkých tam je to úplne o niečom inom... keby mám hodnotiť stav dediny tak je to na zaplakanie ale ich spev je doslova raritný už. Tiež som tam asi pred rokom aj pol prestal spievať úplne že ešte aj responz žalmu si musia zopakovať lebo už to malo opačný efekt že niekedy som si tie omše spieval takpovediac sám. Odvtedy sa to náramne zlepšilo. Ako príklad uvediem že mi v pohode spievajú Kyrie a Gloriu de Angelis a naučil som ich aj gregorianske Ave verum a Tantum ergo po slovensky ani nevedia Smile takže takto sa veci majú. Niekde to ide niekde nie, v prvom rade treba podporu kňaza a otvorenosť ľudí že niečo chcú lebo inak je to o ničom. Organista sa môže aj roztrhnúť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 14:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Pán Ploydl....Budete prvý,kto chce byť kamenovaný????


To som nepochopil.. Akože nič nemáme robiť len aby sa náhodou na nás niekto nenahneval alebo aby sme niekoho neurazili? Keď vidím niekde chybu tak sa ju snažím odstrániť a nie tváriť sa že sa nič nedeje. A keď ma "ukameňujú" (umlčia), tak aspoň si môžem povedať "robil som čo sa dalo". :)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 14:02    Predmet: Odpovedať s citátom

andrej napísal:
dovolím si zareagovať. Vo Vrábloch som organistom približne 7 rokov. Minulý rok som prestal aspoň z časti spievať. Samozrejme že reči sú a sú dosť veľké. Spev aj napriek tomu sa moc nezlepšil. Ale povedzme si otvorene, budú sa ľudia schovávať za hlas organistu a mysliac si že spieva celý kostol a je to o jednom možno dvoch ľuďoch? Tak som povedal dosť, samozrejme išlo to pomaly jak som prestával spievať. Ľudia niekedy spievali inokedy nie a bolo už aj také že hral čisto organ. Do kostola sa zakúpili asi pred 2 mesiacmi znotované JKS. Myslíte si že ich otvárajú? To je už len ich tvrdohlavosť a namyslenosť! Oháňať sa tým že nevedia nastúpiť je dosť odveci nakoľko spravím také odsadenie že by aj hluchý vedel kedy má už nastúpiť. Ale budiš...


Zatiaľ sa mi iba potvrdzuje výrok ,,Doma nikto nie je prorokom" :)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 15 07, 2012, 18:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Práve preto je na slovensku zbytocne studovať cirkevnu hudbu-lebo človek študuje za nezamestnaného
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Kasman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 04. 2006
Príspevky: 3
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: 16 07, 2012, 10:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Práve preto je na slovensku zbytocne studovať cirkevnu hudbu-lebo človek študuje za nezamestnaného.

Dovolím si poznámku. Pri rozhovoroch alebo len tak pri počúvaní s rôznymi vekovými skupinami rôznych profesií som dospel ku záveru, že asi 90% ľudí ak sa niečomu vyučia, nerobia danú profesiu. To neznamená, že nie sú nezamestnaní, len robia inú prácu. Takže študovať, či neštudovať cirkevnú hudbu na slovensku? Je však pravdou, že temer žiadna farnosť si nemôže dovoliť organistu na plný úväzok. Máš však ale vzdelanie, ktoré ti môže pomocť pri inom povolani.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Kasman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 04. 2006
Príspevky: 3
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: 16 07, 2012, 10:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Kasman napísal:
Chamades napísal:
Práve preto je na slovensku zbytocne studovať cirkevnu hudbu-lebo človek študuje za nezamestnaného.

Dovolím si poznámku. Pri rozhovoroch alebo len tak pri počúvaní s rôznymi vekovými skupinami rôznych profesií som dospel ku záveru, že asi 90% ľudí ak sa niečomu vyučia, nerobia danú profesiu. To neznamená, že nie sú nezamestnaní, len robia inú prácu. Takže študovať, či neštudovať cirkevnú hudbu na slovensku? Je však pravdou, že temer žiadna farnosť si nemôže dovoliť organistu na plný úväzok. Máš však ale vzdelanie, ktoré ti môže pomocť pri inom povolani. Rohodne ja osobne by som dvakrát pouvažoval o umeleckom, či športovom odvetví. Môžem len súhlasiť, že zamestnať za s takým vzdelaním, môže byť troška problém. Som zo Žiliny a musím povedať, že kórejcom stačí ak má človek maturitu, im na smere, čo kto vyštudoval moc nezáleží.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd