Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 301 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Má byť gospelová hudba iná?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Má byť gospelová hudba iná? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 17 05, 2013, 11:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si o salezianoch myslim jedno... a to to, že sv. Jan Bosco sa chudak v hrobe obracia, pretože za jeho ery bola uroveň salezianov na kapičku inej urovni, ako je tomu dnes. Dnes je to fakt furt len o tom, že nonstop hraju futbal, alebo robia neviem čo, ale povieš mu že krst tužby, ta na teba kuka jak tela na nove vrata.
A to ešte nehovorim o expertoch, čo nechcu uznať Pannu Máriu (podľa mojho pozorovania)
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 26 05, 2013, 17:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Naše názory sa rozchádzajú v pohľade na liturgiu. Že si tam nemôže každý robiť čo chce (viď. púšťanie stuhy z chórusu a tanec v presbytériu na prípravu obetných darov, len aby bolo divadlo), hrať si čo chce (viď. Aleluja zo Shreka, len preto, že je to pekné), hrať si na čom len chce (viď. elektrické gitary, bicie, rôzne prekusie a neviem ešte čo...). Ja to hovorím tak, že nech sa teda zrušia liturgické usmernenia, nech si každý robí počas liturgie čo chce, hlavne že tým chváli Pána Boha. Nech si donesie smetný kôš a búcha tam do rytmu pesničky Aleluja šabalaba. To bude nádherné. Snáď si raz poťukáme na čelo...


Juraj, ale v tom s Vami súhlasím. Tiež nie som zrovna "fanúšikom" elektrickej gitary počas liturgie, z bicích uznávam skôr len tamburínky, perkusie veľmi jemne a cajon len výnimočne. To shrekovské aleluja je ktoré? Neviem si ho vybaviť.

Osobne nepotrebujem ani tance v presbytériu, je jasné, že liturgia je o niečom inom, to si nemusíme hovoriť. Na druhej strane - možno aj ako saleziánka - viem pochopiť určité animačné aktivity mladých, ktoré sa dejú povedzme v rámci nejakej slávnostnej a výnimočnej svätej omše. Mladí ľudia majú ohromný esprit a ich energia a duchovné dary sa takýmto spôsobom dajú občas využiť.

Možno sa Vám to nebude páčiť, ale ja to chápem vyložene v kontexte programovosti určitých špecifických omší. Určite sa to ale nedeje každodenne. Tomu neverím a ja som nič také - myslím pravidelné - nezažila. A mimochodom, dovoľte malú poznámku, týkajúcu sa tancov a pohybov pri uctievaní náboženstva.

Toto uctievanie pohybom nie je blízke len afričanom - ako som počula hovoriť už viacerých. Keď som študovala v prvom ročníku hudobnej vedy dejiny hudby stredovek, dočítala som sa, že aj slovania používali na uctievaní svojich božstiev - pred príchodom kresťanstva - svoje telo a pohyb. Prirodzene to v sebe teda mali, avšak potom prišlo kresťanstvo, ktoré začalo tieto praktiky odstraňovať.
Takže netvárme sa, my slovania, že sme zas tak šialene iní ako povedzme bratia od Konga.

A nemyslím si ani, že je správne uvažovať v extrémoch tipu: buď zakážeme gospel alebo v ňom povolíme úplne všetko a pôjdeme aj do kontroverzných žánrov.

A možno ste nečítali, keď som písala, že som dokument Musicam Sacram (aj Sacrosantum Consilium či smernice Rímskeho misálu) čítala, pretože som písala bakalársku prácu - a teraz píšem diplomovú prácu o bratislavských mládežníckych gospelových zboroch.

Prečítala som si tie dokumenty a nikde sa nepíše o zákaze gospelu v chráme, Juraj! Že sa vyzdvihuje gregorián - to považujem za úplne prirodzené, nielen z dôvodov histórie a tradície, ale aj jeho umeleckej krásy.

Ale tiež som písala o tom, že interpretácia chorálu nie je jednoduchá a zborov so školenými spevákmi - nuž, ako by som to povedala, - žeby pri každom kostole stáli celé tucty takýchto zborov, ponúkajúce sa slúžiť gregoriánom pri liturgii - to sa tiež nedá povedať, však?

Hudba s tým naozaj nič nemá. Pretože hudba je vždy odrazom svojho autora, svojho skladateľa a potom tiež interpreta. Zrejme je trochu rozdiel, ak sa hudbu pokúša tvoriť málo nadaný a úplne nevzdelaný človek, zato "macher nad machrov" a keď ju tvoril taký maestro a pokorný človek ako Eugen Suchoň. Keď mizerný orchester bude hrať niektorú Beethovenovu symfóniu, asi z nej nebudete mať taký pôžitok, ako keď ju hrajú povedzme viedenskí filharmonici, však?

Nezáleží od žánru či štýlu v hudbe. Alebo, takmer nezáleží - už som povedala, že isté kontroverzné subžánre v rámci populárnej hudby dávam bokom. Gospel - ak uvažujeme o rôznych subžánroch populárnej hudby - má tiež svoju silu a dary od Boha. Podstatné teraz je, aby gospel do chrámu, teda liturgickú hudbu - robili talentovaní a vzdelaní ľudia a aby takí túto hudbu aj interpretovali. To znamená, začať pracovať so zbormi, formovať ich a aj vzdelávať - čo je ale "beh na dlhú trať". Je to maratón najdlhší, je to práca pre Cirkev na celom Slovensku.
Ak sa to podarí, potom tieto zbory budú rásť v kvalite, bude sa zlepšovať produkcia gospelových liturgických skladieb a bude sa lepšiť aj ich interpretácia.

Ale hlavne treba už prestať kecať a začať robiť. Reči pri pive situáciu nezlepšia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 26 05, 2013, 17:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto, o neúcte k Panne Márii v kontexte saleziánov počujem naozaj prvý raz.
V Bratislave poznám tri saleziánske strediská, v ktorých sa pravidelne striedajú saleziáni z celého Slovenska. Nikdy som sa nestretla u niekoho s tým, žeby nemal úctu k Panne Márii. Nikdy!!!

Don Bosco bol svojou úctou k Márii známy. A saleziáni z tejto úcty čerpajú dodnes. Mimochodom, aj teraz, 24. oslavovali sviatok Panny Márie pomocnice kresťanov a ako to jeden salezián doslovne napísal v maile rodinám a spoločenstvu, je to "pre nás saleziánov po don Boscovi najväčší sviatok v roku". Myslím, že to hovorí za všetko.

Skutočne som už znechutená tým, aké bludy tu padajú...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 26 05, 2013, 18:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Aleluja je to toto:
http://www.youtube.com/watch?v=T2NEU6Xf7lM
Tu ho spieva panko Kurt Nilsen (toto vynimočne nemyslim ironicky)
Rozhodne sa to ale na liturgiu nehodí, už len za to, že si pri tom vybavujem toho zeleného ušiaka ako cupyta s tym oslikom a s tym gigantickym medovnikom.

K tej Marii a Salezianom- Ja hovorim to, čo som počul tu v okolí. Takže až také bludy to nie sú. A keď nejaký salezián povie, že Mária pomocnica je pre nich najväčší sviatok, tým ju stavia nad úroveň Boha, lebo najväčší sviatok pre Kresťana je Veľká noc. Takže by som pomlčal o tom, kto je bludár. Za stredoveku by ho upálili ako kacíra... Môj názor

Samozrejme, nehovorím, že si netreba sv. Máriu ctiť, ale rozhodne nie viac, ako Krista.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 26 05, 2013, 18:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ach Jefitto...

Presne som čakala, že takto zareaguješ... Nikto nehovorí, že Pannu Máriu vyvyšujú nad Krista. A nepísala som to zámerne, pretože si píšem s kresťanmi katolíkmi a predpokladám, že také samozrejmosti ani nemusím písať!

Ach slováci, kedy už prestaneme chytať druhých za slovíčka a začneme myslieť trochu s nadhľadom?!

A hovoríš, že si "počul"? Čo to znamená? Že k saleziánom ani nechodíš? Tak vieš čo? Najprv ich spoznaj, získaj osobnú skúsenosť a potom kritizuj, dobre?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 26 05, 2013, 18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

A milí moji, ešte jedna poznámka, k tomu ohováraniu, ba až osočovaniu saleziánov...

Ak je pravda, že dobré diela vznikajú z Božej vôle, ak takto vznikajú aj rehole, potom aj rehoľa saleziánov vznikla z Božej vôle. To, že im Mária bola pomocnicou - sama matka Božia, matka Ježiša Krista - to je podľa mňa dôkaz, že aj táto rehoľa vznikla preto, že jej Boh dal svoje "áno", svoje požehnanie.
A že ju sprevádza a vedie.

Môžete sa za ňu modliť, aby ju Boh žehnal a dával jej dobrých pastierov.

Ale ohovárať ju priatelia, ohovárať niečo, čo vzniklo z Božej vôle - nuž, v dobrom radím, pozor na to... Pretože takým postojom vlastne ohovárate aj jej najvyššieho šéfa, samotného Boha...
Nezahrávajme sa s ohňom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
DominikaBachledova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 26 05, 2013, 19:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi rada by som odpísala na túto tému niektorým ľuďom a k niekoľkým názorom sa vyjadrila, ale žiaľ musím povedať - uráža ma písať tu akýkoľvek názor...toľko k tomu kolegovia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 05, 2013, 23:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Už dlho si kušem do jazyka a do prstov, aby som sa nenechal vyprovokovať, ale obnovená debata mi nedá položiť zopár otázok a námetov na zamyslenie:

Božia vôľa je to, čomu by sme sa ako kresťania mali podriadiť a chápať ju. Ale Boh z ľuďom nepochopiteľných dôvodov dopúšťa aj zlo a to dokonca aj v Cirkvi. Dopustil arianizmus, dopustil Druhý vatikánsky koncil, po skončení ktorého sam Pavol VI. povedal, že do Cirkvi vstúpil satanov dym. Vidíme, ako to za posledných 50 rokov v Cirkvi vyzerá. Priamo vo Vatikáne nie je problém stretnúť kardinálov, ktorí popierajú existenciu pekla a prekrúcajú dokonca aj učenie Biblie, že diabla tam treba chápať len v kontexte doby. Diablovi sa podarilo úžasné víťazstvo: presvedčiť nás, že neexistuje. Preto LuMa hovorí správne: treba sa modliť za našich pastierov. Ale nielen saleziánskych. Za celú Cirkev a hlavne za Svätého Otca, aby múdro a podľa Božich zákonov viedol Cirkev. To je na zamyslenie k tej Božej vôli.

V súvislosti s tým gospelom ma napadá niekoľko konkrétnych otázok:
čo je to gospel? Kedy, kde, ako a v akej organizácii / cirkvi vznikol? Ako sa dá definovať z hľadiska hudobných žánrov? Toto sú podstatné otázky, po zodpovedaní ktorých sa dá viesť debata ďalej. A keď už sme v tejto téme: aká je gospelová hudba teraz a prečo sa pýtame, či má byť iná?
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 28 05, 2013, 7:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Gospel je hudba, ktorá povznáša dušu kresťana k Bohu. Samozrejme, môže povznášať aj dušu nekresťana, alebo hľadajúceho a preto je silným nástrojom evanjelizácie, zvlášť pre mladých ľudí.

Kde, kedy a ako gospel vznikol, je úplne irelevantné. Rovnako by som sa ja mohol opýtať, kde vznikol gregoriánsky chorál a s odpoveďami by ste rovnako neboli spokojní.

Z hľadiska hudobných žánrov sa definovať nedá. Gospel môže byť pop, môže to byť punk, metal, rock, jazz, hip-hop a rap. To, čo odlišuje gospel od ostatných štýlov sú texty s náboženským podtónom

Posledná otázka je značne nepresná. Akoby som sa pýtal: Aký je dnes deň? A ty mi môžeš povedať- chladný, mokrý, pondelok, dlhý, pekný,... atď chapeš?
V podstate gospelová hudba sa nemá ako meniť. Možnože sa menia jednotlivé kapely v čase, to je ale nepodstatné. A má byť iná akože oproti čomu? Oproti čomu má byť iná?
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 28 05, 2013, 10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Posledná otázka je názov témy, tak snáď ju môžem položiť, či? Wink

Otázky, ktoré som položil, nie sú celkom irelevantné. Problém gospelu je práve v tom, že je to "kresťanský" evanjelizačný štýl. A tu sa nad tým treba zamyslieť. Kresťanstvo je dnes roztrieštené možno na stovky cirkví a sekt, tak v ktorej z nich má pôvod? Vznikol v katolíckom prostredí? Ak nie, stojí nám zato, aby sme ho prijali? A pokiaľ áno, má svoje miesto v liturgii? V ktorých častiach? Aké piesne? Rátajú sa za gospel aj detské ukazovačky a mládežnícke odrhovačky, ktoré falošne spievajú tri dievčatá s rozladenou gitarou kdesi v Hornej Dolnej?
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 28 05, 2013, 17:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Rátajú sa za gospel aj detské ukazovačky a mládežnícke odrhovačky, ktoré falošne spievajú tri dievčatá s rozladenou gitarou kdesi v Hornej Dolnej?


NIE! Každopádne zrušiť, raz a navždy
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 28 05, 2013, 21:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto, zabudol si na výkričník, či na dva-tri výkričníky Smile .
Je zaujímavé sledovať tento zápas. Neviem sa dočkať, ako teraz LuMa zase zareaguje, ako zaargumentuje. Čakám...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 29 05, 2013, 18:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tieto ukazovačky patria do afriky, kde mentalita tamojších obyvateľov uplne vystihuje to, akým štýlom sa modlia oni. Neviem raz pochopiť, ako sa niekto môže natriasať v rytme samby na smrtnú (5. pôstnu) nedeľu a ešte sa pritom tváriť, aku správnu vec robí...
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 30 05, 2013, 8:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa úroveň tejto diskusie a (niektorých) diskutujúcich klesla pod prijateľnú úroveň a na mieste administrátorov by som zasiahol.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 02 06, 2013, 17:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Prajem všetkým príjemnú a požehnanú nedeľu.

Hm, Juraj, cítim sa ako gladiátor... Wink

Fero, ďakujem aj Vám, že kladiete konštruktívne otázky, ktoré mimochodom položil aj Rasťo Podpera pri tvorbe tejto témy - len sme na to podaktorí akosi zabudli... Ale k veci.

Gospel je hudobný žáner, ktorý vznikol približne v 20-tych rokoch 20.storočia, avšak jeho korene sú prirodzene staršie. Vznikol v Spojených štátoch, v černošských kresťanských spoločenstvách. Čerpal viac menej z kresťanských hymnov, spirituálov a jazzu.

Prof. Yvetta Kajanová vo svojej monografii Gospel music na Slovensku (2009) porovnáva okrem iného aj gospel song so spirituálmi a na tie uvádza, že "na ich formovaní mali vplyv kresťanské európsky žalmy a hymny, udomácnené na pôde náboženských kongregácií v USA. Afroamerický spirituál bol súčasťou modlitebných stretnutí, najčastejšie baptistických zborov alebo iných náboženských kongregácií, siekt či protestantských denominácií."

Spomínajú sa tu teda skôr protestantské cirkvi, avšak ďalej sa píše, že "spirituály, ktoré od 60-tych rokov prenikali do európskych "bielych" kostolov, ovplyvňovali katolícku a evanjelickú liturgiu".

Čo na to povedať? Na margo povedzme protestantských cirkví - našich bratov v Kristu, ak sa nemýlim - len toľko, že Druhý vatikánsky koncil priniesol okrem iného aj myšlienku ekumenizmu, čo znamená nachádzať s našimi "oddelenými" bratmi to, čo nás spája - a že nás toho najmä v dnešnej dobe plnej šialeného nihilizmu, sekularizmu a liberalizmu spája dosť! - a nie to, čo nás rozdeľuje...

Myslím, že jedným z darov gospel music je práve to, že má tak silnú evanjelizačnú funkciu. Na nej, na posolstve evanjelia, na radostnej správe o Bohu stavia podstata gospelu, nie na konkrétnej hudobnej forme či žánri, to je podľa mňa druhoradé. A že gospel túto svoju evanjelizačnú funkciu plní veľmi dobre - na to existuje veľa dôkazov. Tých živých, dvojnohých...

Jedna z definícií pojmu Gospel, uvedená v známom New Grove´s Dictionary of Music and Musicians (1995) je táto: "náboženský typ ľudovej alebo populárnej hudby, ktorej štýl je realizáciou podobný svetskej ľudovej alebo populárnej hudbe a ktorá je realizovaná ako černochmi, tak aj belochmi".

Podľa tejto definície teda gospel z žánrového hľadiska stavia vskutku najmä na ľudovej či populárnej hudbe - ktoré sú blízke ľuďom. Vzhľadom na prostredie v ktorom vznikol, nie je na tom nič čudného. A že si časom získal takú obľubu - rovnako ako populárne hudba - tiež sa nečudujem.
Ale tak ako pri každej hudbe, aj tu treba rozlišovať a hľadať kvalitné subžánre, kvalitné formy, kvalitné interpretácie. Nuž a aké žánre sa v ňom používajú? Nájdeme tu prvky jazzu, rocku, popu, raggae, folk, country, dokonca už aj metal... a pod. A samozrejme rôzne ich fúzie.

Aké miesto má v liturgii - nuž, dnes už existuje takmer v každej časti liturgie, teda aj ako ordináriová forma aj ako propriová forma.
Dôležité je skôr to, akú formu má povedzme mať, akú tóninu, atmosféru treba navodiť, aby kompozícia bola vhodná na dané miesto. Niekde som videla, že taliani napr. spievajú na text Eli Eli lema sabachtani rytmickú odrhovačku... Nuž, čo dodať? Potom sa nečudujem, že Benedikt mal k tejto hudbe svoje výhrady. A nielen on, kritické hlasy sa ozývali aj z vysokých profesionálnych hudobných kruhov.

Preto hovorím, že sa treba posunúť, začať so zbormi pracovať, začať ich formovať. Pýtate sa Fero, na odrhovačky s rozladenou gitarou a falošným spevom? Súhlasím s Vami. Ale skôr by som povedala, že niekto s nimi musí začať pracovať a naučiť ich interpretovať lepšie. Alebo im jemne vysvetliť, že každý nemá za úlohu spievať počas liturgie v chráme, možno to má robiť ktosi iný...

Myslím si, že by sme mali menej kritizovať a "mlieť pántami" a viacej niečo robiť, aby sa tieto veci zlepšili. Zatiaľ toľko...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6  Ďalší
Strana 5 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.25 sekúnd