Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 204 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - prosba :)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
prosba :) Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JakubKralik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Jasenica

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 11:46    Predmet: prosba :) Odpovedať s citátom

Zdravím vás, (som tu nováčik), chcel by som sa vás spýtať, akú techniku používate pri hre na pedále, ja sa to teraz učím sám, 11 rokov som hral na klavír, ale veľmi ma zaujímajú organy, druhý deň sa učím hrať ,,riadne" na organ. Very Happy Prosím, ak máte nejaké dobré rady, odpíšte mi.
PS: chodím do školy do BA a premýšľal som, či by som oslovil nejakého organistu, ale bojím sa, že by ma každý odmietol a ZUŠ nemám kedy navštevovať. Sad ĎAKUJEM
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 13:42    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak to sme teda dvaja. Až na to, že ja sa venujem hre "už" 4 mesiace. Very Happy
Mali by ste si nájsť nejakého organistu, ktorý sa venuje hre aspoň 6 rokov. Zozačiatku sa choďte naňho pozerať počas sv. omší, aby ste aspoň vedeli o čom to je. Po čase Vám dovolí aj sadnúť si za organ a zahrať nejakú skladbu (napr. na začiatku omše). Hlavné je, aby ste sa s ním spriatelili, našli si spoločnú reč, dať mu najavo Váš záujem a stále sa ho pýtať ,,a prečo to je takto?.." Neviem ako ste na tom s úrovňou "hra z listu", ak to nie je ešte také dobré, určite treba stále stále a ešte raz stále cvičiť. Mojim kritériom teraz je dobre hrať z listu, a potom príde to ostatné (technika pedálu, registrácia, časti sv. omše....) Predsa organista ktorý nevie zahrať pieseň z listu, nepotrebuje vedieť hrať dobre na pedáli a správne registrovať... Všetko má svoj čas a hlavné je sa nevzdávať! Veľa zdaru pri hre prajem! Smile

/Dnes som si zahral na začiatku, ofertóriu, Sanktus a Agnus. Zvyšok som ponechal organistovi. Stále viac a viac pridávam tie časti, až nakoniec z toho raz bude celá omša./
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Hru na pedál, cvicenia nájdete: Skola na organ, je tu:
http://notypreorgan.comehere.cz/files/Skola-na-organ.pdf
Piesne z JKS, tak s pedálom stlácate spodné noty v basovom klúci.
Len si zariadte, kde to budete cvicit, a naucíte sa.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JakubKralik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Jasenica

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 15:53    Predmet: Odpovedať s citátom

hra z listu je podľa mňa bez problémov, hneď na prvý šup bez chýb, len mi tam chýba pedál Very Happy Ja nehrám v kostole na omši Sad hrá nám tam jedna pani, ale ona je KLAVIRISTKA, na pedále nehrá vôbec Sad a myslím si, že by ma nepustila si cez omšu zahrať Sad ja bývam častejšie v BA, keď tam chodím do školy, skor tam by som si chcel zahrať Smile len ako hovoríte, treba sa spýtať a skamarátiť sa, len sa bojím toho Sad ale raz to asi skúsim. A ešte jedna otázočka: práve som sa vrátil z kostola, bol som cvičiť, 3 hodiny, myslíte, že občania budú moc platiť za spotrebovanú energiu? Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž, je to už na Vás ako si to zariadite. Jednoznačne musíte byť v kontakte s nejakým organistom.

Prepáčte, tú otázku: ,,občania budú moc platiť za spotrebovanú energiu?" som veľmi nepochopil. Ale ak myslíte tým, že míňate tam elektrinu, tak to je tiež na správcovi kostola, či mu to bude vadiť alebo nie. Či budú platiť veľa alebo málo, to už neviem. Ja som si tou otázkou tiež lámal hlavu, ale nakoniec som od kostolníčky dostal odpoveď že nemusím ničím prispievať, stačí ak sa budem modliť. Ak by bol náhodou nejaký problém s elektrinou, chodil by so mnou nejaký kamarát, ktorý by stláčal mechy Very Happy ...a nemusel by som zapínať motor.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JakubKralik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Jasenica

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 17:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Ok, tak ja uvidím a potom Vám napíšem ako som pochodil Smile Áno, tak som to myslel, že či moc elektriny nemíňam, správne ste to pochopili. Mne tiež p. farár povedal, že to on nevie koľko, že tiež aby som sa netrápil s tým. Vidíte, dobrý nápad, zapriahnem do toho moju sestru, nech mi ide tlačiť mechy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 03 02, 2013, 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo sa týka ceny elektriny, tak menší 3000W cirkulár zožerie za hodinu cca 0.35€. U organa to môže byť tak polovica a menej.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 04 02, 2013, 6:20    Predmet: Odpovedať s citátom

MichalJurecko napísal:
Čo sa týka ceny elektriny, tak menší 3000W cirkulár zožerie za hodinu cca 0.35€. U organa to môže byť tak polovica a menej.


nové organové ventilátory nemeckej a madarskej vyroby si "cucnú" tuším od 0,35 kW do 1,5 kW,.........
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 05 02, 2013, 7:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Zavisi samozrjeme od veľkosti organa, pozri do poistnej skrine, kolko ma hlavna poistka amperov a z toho si vypočitaš maximalny možny prikon ako P=U.I (čiže napätie [230/380V] a prud podľa toho, kolko je na poistke- na našom je na hlavne 36 amperov). Tolko teda watov žere. Za 1 kWh máš približne tých 20 centov
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 05 02, 2013, 8:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Dominikánsky organ v KE (http://www.organisti.sk/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=65) má motor 1kW. Za hodinu teda spáli max. 20 centov.
8-registrový organ v Čani (http://www.organisti.sk/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=115) má motor 0.35kW. Za hodinu max. 7 centov.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JakubKralik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Jasenica

PríspevokZaslal: 05 02, 2013, 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

dnes som si bol zahrať. V kostole je dosť veľká zima, a dosť často my zasekávalo registre, aj keď som ich vypol, tak mi hral, myslite, že to môže byť spôsobené aj nízkymi teplotami v kostole? napr. mal som zapnutý kryt, aj vox angelik a po vypnutí vox angelik mi stále hral, prípadne aj iné na dolnom manuály Sad Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 07 02, 2013, 18:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže. Moyzesovú organovú školu ako učebnú pomôcku neodporúčam. Je zastaralá, niektoré techniky hrania sa nepoužívajú, sú chybné a venovať im pozornosť je úplne zbytočné (napríklad hra bokmi chodidiel), sú tam aj chybné alebo nedostatočné teoretické informácie (napríklad o sedení za organom, o úderovej technike atď.). Skôr odporúčam organovú školu E. Dzemjanovej spolu s jej metodikou. Avšak najlepšia možnosť je navštevovať hodiny organu (hoc aj súkromne) u študovaného (!) organistu.
Kolega Branislav. Hra z listu je podľa mňa to posledné, čo by ste mali riešiť. Technika hry, rytmická presnosť, správne frázovanie, artikulácia a registrácia je niekoľkonásobne dôležitejšia ako hra z listu. Vašu vetu "Predsa organista ktorý nevie zahrať pieseň z listu, nepotrebuje vedieť hrať dobre na pedáli a správne registrovať..." musím trošičku poopraviť: "Organistovi, ktorý nevie dobre hrať na pedáli a správne registrovať je úplne zbytočné vedieť hrať z listu". Najmä v začiatkoch je nesmierne dôležité, aby ste sa pred každou omšou poctivo pripravovali a cvičili! Hrať z listu si počas bohoslužby môže dovoliť ten, kto nemá problém so základmi organovej hry, nemá problém bezpečne odhadnúť tempo piesne, nemá problém s frázovaním a artikuláciou atď.
A ešte na záver, nie je dôležité, ako dlho organista hrá, ale AKO hrá. Niekto môže hrať aj 20 rokov ale ak nepozná rozdiel medzi štvrťovou a polovou notou...od toho sa veľa naučiť nedá...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 07 02, 2013, 19:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslym si ze na zaciatok by si mohol precitat aj uvod Mojzesovej skoly je tam popis fukcie organu aj registrov a je to napisane velmi peknou archajickou slovencinou. Samozrejme Dzemjanovej skola je lepsia lebo je podstatne novsia kniha, no asi nieje verejne dostupna a da sa kupit asi jedine v predajni Amadeo Kosice a stoji az okolo 17€.

Ja teraz tiez zacinam s pedalom a je to dost makacka. Nema niekto nahodou na niektore zlozitejsie piesne JKS spravenmy nohoklad, pripadne vedeli by ste mi povedat nejake pravidla pri vypracovavani nohokladou?

Ked nevypina registre obvykle je tento problem sposobeny technickym stavom organa, najme ked je cerpadlo vzduchu mimo priestor a okolie org. skrine napr. na povale ci v kostolnej vezi, sposobene fakt rozdielom tlakov a teplot. No moze to byt aj rozregulovanou trakturou, netesnostami a inymi neprijemnostami, kazdopadne je to vina nastroja (mne v zime nevypina salicional, no ajtak ho nepouzivam lebo je velmi rozladeny, navyse ak je tzapnuty tak niekade syci vzduch tak mi to vadi aj pri hre). Avsak naopada mi este jedna moznost ze si mal zapnuty nejaky kolktiv potom to hra aj ked mas vsetky manubria vypnute.

So spotrebou elektriny to neje zle duchadlo+osvetlenie to je asi zanedbatelne, obvykle sa to riesi tak ze na oplatku potom bez naroku na odmenu odohras nehjaku omsu.


Pri hladani dobreho organistu odporucam pozerat mu na nohy ked ich presuva plynule a hladko bez prudkych pohybov, tak by mal byt dobry. Myslym si ze v BA je zopar celkom dobrych organistov/tiek. Vo vseobecnosti organisti zvyknu mat k novym celkom dobry pristup, no aj ja som sa stretol s kadecim, ale to by si mal vycitit.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JakubKralik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Jasenica

PríspevokZaslal: 07 02, 2013, 19:53    Predmet: Odpovedať s citátom

ďakujem za veľmi bohaté informácie Smile tiež si myslím, že dôležité je pre nováčika naštudovať si organologiu (ako používať registre, či to ladí, atď), ja nehrám v kostole na omši (ale rád by som si raz zahral), ale veľmi by som sa chcel naučiť hrať, nie úžasne, ale tak, aby som vedel zahrať pieseň, skladbu aj s pedálom. Bol som cvičiť po 3 hodiny 4 dni (zatiaľ) a naučil som sa hrať omšový poriadok v slovenčine (s pedálom), bolo to úžasné, perfektne to znelo, ale po troch hodinách som mal v ľavej nohe trochu kŕče v oblasti predpriehlavkových kĺbov Very Happy Very Happy ale perfektné to je, veľmi sa mi páči ten zvuk, tá hĺbka, ako to ladí s manuálovou hrou, perfecto. Tie odporúčania, čo ste napísali (tie manuály pre hru na organ) si niekde pozrem, príp. zoženiem. Smile A čo sa týka správneho organistu, tak sa skúsim v BA popýtať, uvidím, čo mi na to povedia, ak poznáte niekoho kto hrá u Kapucínov v Bratislave, budem veľmi rád Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LL
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2008
Príspevky: 26

PríspevokZaslal: 07 02, 2013, 21:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Very Happy Very Happy
ja hram u kapucinov v BA, .... viac v SS, .... mam aj ucebnicu Dzemjanovej, keby si chcel, kupila som ju za drahe peniaze a teraz mi stoji v skrini Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd