Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 395 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - 5. cezročná nedeľa
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
5. cezročná nedeľa Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 09 02, 2013, 13:19    Predmet: 5. cezročná nedeľa Odpovedať s citátom

Zajtra resp. dneska večer hráme:
241
291
119
.... no konci (miesto 119) by som mohol zahrať inštrumentálnu skladbu Sarabande od Handela? Ako "slávnostné" ukončenie prvej časti cezročného obdobia... Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 09 02, 2013, 13:55    Predmet: Re: 5. cezročná nedeľa Odpovedať s citátom

BranislavKostolany napísal:
Zajtra resp. dneska večer hráme:
241
291
119
.... no konci (miesto 119) by som mohol zahrať inštrumentálnu skladbu Sarabande od Handela? Ako "slávnostné" ukončenie prvej časti cezročného obdobia... Very Happy

a co to ma spolocne s temou omse??
... "Na tvoje slovo spustím siet"... "„Neboj sa, odteraz budeš loviť už ľudí.“
A keď pritiahli lode k brehu, opustili všetko a išli za ním."
vyber piesni tuto temu nicim nereflektuje...

a cezrok konci v utorok nie?
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 09 02, 2013, 14:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidíš, mnohí z nás ani len nevedia základné kritériá na výber vhodných spevov k liturgii... Kde je chyba??? Záleží vôbec cirkevným hodnostárom natom, aby aj hudobná stránka liturgie vyzerala vhodne a dôstojne??? ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 09 02, 2013, 14:30    Predmet: VĎAKA! Odpovedať s citátom

ÁNO, ÁNO...teraz ma tu všetci zjedzte (aj v SS) za to, že sa Vás niečo pýtam..
Prepáčte, ja nehrám už pár rokov ako vy, ...ale iba pár mesiacov. A ak sa nemýlim, fórum je na to, ak niekto potrebuje poradiť...
Lenže niektorí organisti (ČESŤ VÝNIMKÁM!) si myslia že zjedli celú múdrosť sveta a že hneď každý vie, aký je vhodný výber piesní na omšu.
Predsa od niekoho sa to musím dozvedieť, nie? Nepadol som z neba ako..profesionálny organista. ,,Ďakujem za ochotu!"
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 09 02, 2013, 14:34    Predmet: Re: VĎAKA! Odpovedať s citátom

BranislavKostolany napísal:
ÁNO, ÁNO...teraz ma tu všetci zjedzte (aj v SS) za to, že sa Vás niečo pýtam..
Prepáčte, ja nehrám už pár rokov ako vy, ...ale iba pár mesiacov. A ak sa nemýlim, fórum je na to, ak niekto potrebuje poradiť...
Lenže niektorí organisti (ČESŤ VÝNIMKÁM!) si myslia že zjedli celú múdrosť sveta a že hneď každý vie, aký je vhodný výber piesní na omšu.
Predsa od niekoho sa to musím dozvedieť, nie? Nepadol som z neba ako..profesionálny organista. ,,Ďakujem za ochotu!"

ale nerozculuj sa Very Happy
prepac, ze som mozno ostro zacal... ja som len upozornil na to, ze vyber piesni sa musi riadit temou omse... idealne si treba pozriet antifony na vstup, prijimanie, temu evanjelia, aka bude kazen... a tomu vybrat... no.. to by bolo pekne takto Very Happy ... ale JKS castokrat nema vhodne piesne... a tak hrat cosi univerzalne treba... tvoj vyber je ok.. kludne to hraj... len netreba zovseobecnovat a predkladat tu takuto zostavu ako 100% spravnu a overenu pre dalsich.. forum zas nie je len pre teba kde si uverejnujes co ides hrat...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 10 02, 2013, 20:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby každe čitanie malo mať vlastny spev, tak to by JKS nieže musela mať tisice, ale stotisice rôznych piesni. Ja z toho taku vedu nerobim. Pre mňa je relevantne, že hrajem pieseň cezročneho obdobia, tie, ktore zneju slavnostnejšie hravam v nedele- napr. JKS 242,247,248,257,256 a ostatne cez tyždeň. Keď u nas v kostole môžu na hrubej nedelnej omši prebiehať detske piesne, pripominajuce kresťanske obrady v afrike, prečo by som sa ja mal trapiť, či sa v piesni spomina, alebo nespomina dajaka sieť a rybari?
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 10 02, 2013, 22:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Keby každe čitanie malo mať vlastny spev, tak to by JKS nieže musela mať tisice, ale stotisice rôznych piesni. Ja z toho taku vedu nerobim. Pre mňa je relevantne, že hrajem pieseň cezročneho obdobia, tie, ktore zneju slavnostnejšie hravam v nedele- napr. JKS 242,247,248,257,256 a ostatne cez tyždeň. Keď u nas v kostole môžu na hrubej nedelnej omši prebiehať detske piesne, pripominajuce kresťanske obrady v afrike, prečo by som sa ja mal trapiť, či sa v piesni spomina, alebo nespomina dajaka sieť a rybari?


Aby ste mohli poukazovať a napravovať chyby druhých bez toho, že by niekto ukázal na Vás a povedal: ,,Aha, tento tak hovorí a inak koná." Wink

...

alebo ,,Najprv vyber brvno zo svojho oka..." Wink

Pekný večer Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jan Palenik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 07. 2006
Príspevky: 26
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 8:27    Predmet: Re: VĎAKA! Odpovedať s citátom

MartinPivka napísal:
ale nerozculuj sa Very Happy
prepac, ze som mozno ostro zacal... ja som len upozornil na to, ze vyber piesni sa musi riadit temou omse...


Ale to predsa nie je pravda. Procesiove spevy sa nemusia riadit len podla temy omse, pretoze sa vybraju na zaklade 3 kriterii:

podla temy omse
podla temy liturgickeho obdobia
podla ukonu

Kedze sa jedna o obdobie cez rok, tak "tema lit. obdobia" nam v tomto pripade odpada. Este stale mam na vyber z 2 moznosti, a ak vyberiem spev podla ukonu, je to plne legitimne, zvlast v cezrocnom obdobi.
_________________
Ján Páleník
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 9:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja neviem, čo vlastne riešite... zahrajem pieseň z obdobia cez rok a vybavene nie? Teda JKS 236-259. Samozrejme, na nedelu vyberiem tú, ktorá znie najslávnostnejšie - 247.248.256.257 a vybavene... no nie? Twisted Evil
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 11:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ak pieseň vyhovuje viacerým kritériam, tak to svedčí o (zodpovednejšej) príprave organistu. T.j. vyhovuje to aj úkonu aj tématike.

Stretol som sa som 4 druhmi výberov piesní:
- Zodpovedná príprava (podľa texto čítaní, textyoz misálu, po dohovore s kňazom)
- Podľa tabuľky v direktóriu (ktorá nemá hlavu ani pätu)
- Podľa dátumu. Napr. ak je štvrtého januára, tak napr.: 244, 264, 344
- Podľa náhodného otvorenia spevníka (takto to robil nemenovaný organista, zároveň bohoslovec, teraz už kňaz a čudoval sa mi, načo čítať texty)

Ak sa už niekomu nechce zodpovedne pripraviť a upadol do stereotypu alebo proste vyhorel, nech aspoň nerýpe do tých, ktorí to myslia vážne a usilujú sa čo najefektívnejšie využiť predkoncilový spevník (prípadne novú tvorbu).
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Uznavam, niektore piesne maju nejaky ten podtext... aspoň čiastočne. Take JKS 257- to sa hodi napriklad na vyročie posviacky chramu... ale neviem, ako chceš najsť v JKS vhodnu skladbu na lovenie ľudi a na siete v mori...
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Na lovenie ľudí som nič nenašiel, dostal som však presné požiadavky od kňaza, čo mám hrať. To ale nechcem rozoberať.

Chcem sa ešte pristaviť pri tom, že v nedeľu slávnostné piesne a cez týždeň ostatné. Je to podľa mňa nesprávne a je to zlozvyk. Môže to zájsť tak ďaleko, že ak zahráš "slávnostnú" 247 cez týždeň alebo menej slávnostnú 236 v nedeľu, tak sa budú babky pohoršene otáčať a dudrať "to še nikdy tak nerobelo".
Podľa mňa je strašný gýč, keď sa pri každom prenose a pri každej väčšej udalosti (alebo keď ide organista zastupovať do iného kostola) hrá pieseň 257, na prijímanie 278 a na záver 332. Ako za starého režimu, keď si mal na výber Škodovku alebo Ladu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 15:56    Predmet: Odpovedať s citátom

To som zase nepovedal... to je iba ako preferovanie. Samozrejme, aj cez tyždeň hrajem tie slavnostnejšie... prečo nie? Hierarchicky nie su nijako odlišene od tych mene slavnostnych...
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 16:30    Predmet: Odpovedať s citátom

A cim je definovana slavnostnost tej-ktorej piesne?
Tym, ze ju ludia hlasnejsie spievaju a poznaju prvu strofu spamati?

Potom sa ale nikdy nenaucia nejaku "menej slavnostnu", lebo kazdy hra len "slavnostne" a potom vznikne presne to, co v nasich kostoloch mame -
kazdu nedelu ci sviatok dookola tri, styri najotrepanejsie piesne s odovodnenim, ze su "slavnostnejsie", nez ostatne...

Zahrat aj menej znamu znamena sice istu zmenu (pre niekoho nevitanu), avsak po par dnoch ked uz ludia piesen ovladaju, prinasa to krasne ozivenie v novej melodii a v texte, ktory doteraz nepoznali, cize ho nespievaju automaticky, ale sa nad nim aj zamyslaju.

Ja osobne sa snazim naucit ludi co najviac piesni, ktore maju liturgicku aj hudobnu hodnotu. Chce to cas a trpezlivost, ale ovocie potom narastie Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2013, 18:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa ucha ne? 256 znie značne slavnostnejšie v porovnani s takou 236, alebo 259.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd