Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 401 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Inštrumentálna hudba v pôstnom období
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Inštrumentálna hudba v pôstnom období
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 18 03, 2013, 21:49    Predmet: Inštrumentálna hudba v pôstnom období Odpovedať s citátom

Zdravím Vás, bratia a sestry a prajem pekný večer/deň,... Smile

chcel sa opýtať, či poznáte alebo či nie je niekde v cirkevných dokumentoch inštrukcia o inštrumentálnej hudbe v liturgii a obzvlášť o taketo hudbe v pôstnom období.
Jediná ku ktorej som sa dopátral, je v Direktóriu, kde sa píše niečo v tom zmysle, že organ a iné nástroje sa môžu používať iba na udržanie spevu, a v inštrukcii Musicam Sacram:

Citácia:
66. Sama hra týchto hudobných nástrojov sa nedovoľuje v Adventnom a v Pôstnom období, v Posvätnom trojdní a v ofíciu a v omši za zomrelých.


To ale znamená, že by sa nemohla hrať žiadna organová skladba s témou vhodnej piesne (napr. chorálové predohry J.S.Bacha) a podobne, ale že máme iba dve možnosti - spievať alebo ticho.

Vďaka za odpoveď Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 18 03, 2013, 22:13    Predmet: Odpovedať s citátom

To znamena, že by sa mali nástroje používať LEN na doprevádzanie spevu. Teda nebudeš cez introitus hrať slavnostne predohry. Začneš nejaké 4 takty, aby sa ľudia naladili na tóninu a škrečíš.

To isté platí pre gratiarum. Aj keď je možnosť vložiť nejaký kajúci žalm, ja preferujem to, že hrajem dajaky song na prijmanie a keď už vystupuju po prijmani k oltaru a idu purifikovať, tak jednoducho dohrajem slohu a konec. Ticho. Posvetne
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 03, 2013, 22:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán kolega Jefitto, páči sa mi, že ste priam ľudovo vysvetlili kolegovi, o čo tu ide. Ale aby som nadviazal na Vašu rétoriku, nedá sa mi neopýtať: čo ste fajčili? Very Happy Výrazy "škrečíš" "dajaký song" a pod. sa akosi nezhodujú s obsahom a vážnosťou tohto fóra. Gramatické chyby prehliadnem, stávajú sa každému, ale bavíme sa o veciach, ktoré majú svoju dôstojnosť a pokiaľ niečo myslíme vážne, tak treba zvoliť aj primeranú formu k obsahu Smile.

K téme: Tento bod v Musicam Sacram je asi najkontroverznejší. Zúčastnil som sa v samotnom Ríme na "tridentských" Sv. Omšiach vo fialovej farbe, kde inštrumentálna hudba bola a to dokonca na jazykoch a mixtúrach. Kresťanské televízie (myslím tie svetové) nám ponúkajú podobný štýl. Na druhej strane, je to zakázané priamo v inštrukcii, ktorá je záväzná pre celú Cirkev. Dilema je tá, že sú naozaj skladby, ktoré sú vhodné najmä, resp. len počas pôstu. Je preto lepšie poradiť sa s kňazom, ako na to. Táto inštrukcia by chcela buď prepracovať, alebo vyžadovať naozaj dôsledné dodržiavanie. Ako organista sa prihováram nie za úplný zákaz, ale za primerané obmedzenie "sólovej" hry. Kým však naša Cirkev k tomu nezaujme jasný a jednotný postoj, stále to bude len o tom, že síce je to zakázané, ale... Nakoniec, na fóre sa táto téma rieši skoro každý rok a vyjadril sa k nej aj Dr. Podpera, ktorý má k tomu asi čo najviac povedať. Odporúčam preto pohľadať staršie príspevky.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 18 03, 2013, 23:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Fero,
dlžne nepišem, lebo my, na vychode dlžne nepouživame Cool
Ja preferujem radšej ľudove rozpravanie, tzv. slang. Načo použivať miliony cudzich slov, ktorym nikto nerozumie? (A tu sa mi nejako samovoľne nuka použiť citat z Konštantinovho Proglasu- "Radšej jzrozumiteľné slová tri poviem, než múdrych slov tisíce...")

Jasne, že sa bavime o dôstojnej veci, ale zase si nemyslim, že by som ju tymto pomenovanim nejako znedôstojnil (či jak sa to povie... slovenčina byť moj konik)
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 19 03, 2013, 7:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Jefitto sa vie aj lepšie vyjadrovať na tomto váženom a dôstojnom fóre :

Zaslal: po 11. február, 2013 14:24 Predmet:

--------------------------------------------------------------------------------

V podstate mne nikto nepovedal, že to mam k prosbam pridavať. Z jasneho neba sa v našej kantorskej prosbovej knižke zjavili dajake vo folii zaliate lajstre... takže ja v podstate neviem, na čo to tam je... (samozrejme, nie som idiot, ale môžem to využivať, kym ma za to niekto nezdrbe)
_________________
Lukáš Drozd, "dajmetomuorganista"
Chrám Sv. Jozefa Robotníka Svit
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 19 03, 2013, 11:58    Predmet: Odpovedať s citátom

No, nevedel som, že na severe Slovenska je slovenčina cudzí jazyk Very Happy Very Happy Very Happy Ja bývam východnejšie a tu sa už tie dĺžne celkom udomácnili Very Happy. Ale v pohode, pokiaľ to pomôže veci Smile
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 03, 2013, 13:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Správny používateľ fóra vie, že má písať spisovne, aby sa dala použiť funkcia Hľadať. Ak niekto používa slang a rôzne skratky, jeho text sa nevyhľadá (čo ale nemusí byť na žiadnu škodu Very Happy).
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 20 03, 2013, 14:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Darmo. Aj tak poslednych 5 prispevkov v tejto teme je offtopic. Každy už mame nejake to svoje špecificke vyjadrovanie. A ja sa za to moje nehanbim

//EDIT: Len tak btw, schválne by ma zaujímalo, či za čas existencie tohoto fóra aspoň 10 ľudí kliko na tlačidlo hľadať...
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd