Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 428 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako ľudí rozospievať?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako ľudí rozospievať? Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 10:21    Predmet: Ako ľudí rozospievať? Odpovedať s citátom

... neviem, čo mám nechať ľudí spievať samých, lebo u nás to funguje tak, že cez prijímanie začnem nejakú pieseň, zaspievam 1. slohu, 2. im začnem a idem na prijímanie, akonáhle hrám nejakú pesničku, ktorú nepoznajú od a po z, tak nie a nie spievať..., to mám každú omšu hrať tie isté 3 piesne dokola?
... a koľko sa napočúvam, - to čo si zase hrala, ved to nepoznáme- .., to je také strašné otvoriť spevníky?
Ako to riešite vy? Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslíte to tak, že prestanete hrať?

Aj zbor sa rozsype keď nemá dirigenta, a hra na organe spolu so správnym frázovaním je ten dirigent pre ľud.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 14:28    Predmet: Odpovedať s citátom

... no ano, ale na prijímanie musím ísť a potom mi neostáva nič iné, len začať niečo veľmi známe

- potom je ešte jedna vec s ktorou si neviem rady, ked sú aj doprevádzaní organom, a je nejaká nová pieseň (alebo nie tak často hraná pieseň), veľa ľudí zatvorí spevník a ani sa nesnažia... (česť výnimkám - starým tetuškám, ktoré sa síce snažia, ale už nevládzu)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 15:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Popros kňaza o to, aby ti dal prijímanie po omši. A hneď mu aj povedz, aby vyzval ľudí k vyššej účasti na speve. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 16:50    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Popros kňaza o to, aby ti dal prijímanie po omši. A hneď mu aj povedz, aby vyzval ľudí k vyššej účasti na speve. Wink

Presne tak! Alebo choď na prijmanie uplne na začiatku, zatial bude ticho... tak to zase funguje u nas
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 18:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
PavolT napísal:
Popros kňaza o to, aby ti dal prijímanie po omši. A hneď mu aj povedz, aby vyzval ľudí k vyššej účasti na speve. Wink

Presne tak! Alebo choď na prijmanie uplne na začiatku, zatial bude ticho... tak to zase funguje u nas


po omši by to bol trocha problém, kňaz má hneď ďalšiu omšu v inej obci a ponáhľa sa na ňu..
.. úplne na začiatku by nebolo zlé, ale kým by som obišla celý kostol dookola z chorusu, to by bolo dlho ticho, bolo by to nepekne...
- ono je to trocha rozdiel v meste, kde je viac ľudí, a v dedine ako u nás, kde je cez týždeň 20 ľudí a v nedeľu tak 100-150 (polovica zašitá kade - tade)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 24 03, 2013, 19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Na prijímanie sa nutne spievať nemusí - stačí, ak kňaz alebo lektor prečíta príslušnú antifónu z misála. Potom môže ostať posvätné ticho a ak sa stíha, hrajte pieseň na gratiarum.

Spev na prijímanie vo forme ako je u nás zaužívaný (teda strofická pieseň) je použiteľný, ak je v kostole viac ľudí, prijímanie istý čas trvá a teda sa spievajúci prestriedajú. No ak je prijímanie za dve minúty rozdané, nemá veľmi zmysel toľko vyspevovať, keďže sa ľudia chcú v súkromí a tichosti pomodliť.

Existuje však ešte možnosť, aby kňaz ľuďom vysvetlil, že aj spev na prijímanie je modlitba rovnako platná ako tie, ktoré sa modlia sami v tichosti a zároveň ich istý čas opakovanie vyzýval, aby sa viac zapojili.
Malo by to priniesť ovocie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 8:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Zato kolega zo susednej farnosti mi minule hlásil, že má zákaz od farára hrať neznáme pesničky (z JKS, nie ADP, či iných zdrojov)... To už je naozaj na hlavu, čo sa dnes robí.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 16:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak napisať biskupovi... neviem na čo čaka
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 19:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Obávam sa, že to situáciu nielen nevyrieši, ale možno ešte aj skomplikuje. Biskup nerieši ani veci, ktoré sú akútne a rozkladajú farnosti. Jeden kolega by dokonca vedel rozprávať o kostole, kde (prepáčte za ostrejší slovník) jeden nevystatý dedo, ktorý vie asi päť akordov riadi hudbu vo veľmi významnom kostole a ku organu nechce pustiť dokonca ani učiteľa organu na miestnej ZUŠke s absolvovaným organom na konzerve. A práve kvôli dobrým vzťahom s arcibiskupským úradom s tým nič nezmôže ani správca kostola.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 21:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale sťažovať sa do vetra na organisti.sk a pritom ešte v inej téme vôbec nepomôže.
Chodia to tu čítať aj kňazi a potom sa zbytočne vytvára napätie, pretože si potom o nás myslia, že len ohovárame.

Rozumiem, že to nie je ľahké, ale treba sa sťažovať kompetentným.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 23:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ferko, je to jasné. Ja som len kolegovi chcel naznačiť, že riešiť na ABÚ takéto veci je totálny nezmysel. ABÚ má kopu iných dôležitejších starostí ako riešiť nejakého kňaza, ktorý zakazuje ľudí učiť nové pesničky. A prečo to kňazi robia? Pretože ľudí je veľa a organista je zvyčajne sám, prípadne je ich zopár. Nakoniec - všetci máme rôzne skúsenosti: niektorí kňazi sú perfektní a to nie preto, že nám nechávajú voľnú ruku, ale preto, že majú záujem spolupracovať, aj keď názory môžu mať rôzne. A potom sú tí, ktorí o spoluprácu nestoja. Téma je síce možno trochu mimo, ale každý, kto má hoc len zopár skúseností, mi dá za pravdu, že bez podpory duchovenstva je motivácia ľudí prakticky nemožná. Ja som asi pred dvomi mesiacmi na ABÚ aj písal, ale ohľadom ustanovenia kostola a kňaza, kde by sme sa v súlade Motu Proprio Summorum Pontificum mohli zúčastňovať na omšiach v mimoriadnej forme rímskeho rítu, no dodnes mi neprišla žiadna odpoveď. Som optimista a myslím si, že sa to rieši, len to chce čas. Ale vnútorný hlas mi vraví čosi iné.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 26 03, 2013, 16:07    Predmet: Odpovedať s citátom

JanaKJK napísal:
po omši by to bol trocha problém, kňaz má hneď ďalšiu omšu v inej obci a ponáhľa sa na ňu..
.. úplne na začiatku by nebolo zlé, ale kým by som obišla celý kostol dookola z chorusu, to by bolo dlho ticho, bolo by to nepekne...
- ono je to trocha rozdiel v meste, kde je viac ľudí, a v dedine ako u nás, kde je cez týždeň 20 ľudí a v nedeľu tak 100-150 (polovica zašitá kade - tade)


Tak skús poprosiť kňaza o to, aby ti sväté prijímanie po skončení omše dal nejaký ním poverení rozdávateľ, alebo iná, lepšia možnosť... Choď na druhú svätú omšu...
Riešení je viacero, no chce to komunikáciu, určite aj sám kňaz by nejaké riešenie našiel.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 26 03, 2013, 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Isť na druhu omšu je dosť obtiažne... teda aspoň pre mňa a to som študent, ktory ešte nema vlastnu rodinu.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 26 03, 2013, 22:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm, konečne! Prijímanie organistu, zdanlivo neriešiteľný večný problém... Som rád, že to trápi aj iných. Zdalo sa mi už, že toto okrem mňa netrápi nikoho druhého na tomto svete.
Riešenia, ktoré navrhuje PavolT sú úplne nepoužiteľné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd