Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 431 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako ľudí rozospievať?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako ľudí rozospievať? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 26 03, 2013, 22:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Zjuraj napísal:
Hm, konečne! Prijímanie organistu, zdanlivo neriešiteľný večný problém... Som rád, že to trápi aj iných. Zdalo sa mi už, že toto okrem mňa netrápi nikoho druhého na tomto svete.
Riešenia, ktoré navrhuje PavolT sú úplne nepoužiteľné.


Ani by som nepovedal.
Dať prijímanie po omši je problém iba vtedy, ak sa kňaz naozaj veľmi ponáhľa na druhú omšu a naozaj to nestihne (aj keď je to otázka jednej, dvoch minút...)
A ísť na druhú omšu - ja to tak praktizujem hlavne v nedele a sviatky. Ale je pravda že na dedine, v malých mestách a pre viac vyťažených ľudí to môže byť problém.

A existuje aj tzv. Duchovné sv. prijímanie Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
DominikaBachledova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 27 03, 2013, 17:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Zjuraj napísal:
Hm, konečne! Prijímanie organistu, zdanlivo neriešiteľný večný problém... Som rád, že to trápi aj iných. Zdalo sa mi už, že toto okrem mňa netrápi nikoho druhého na tomto svete.
Riešenia, ktoré navrhuje PavolT sú úplne nepoužiteľné.


Vôbec si nemyslím, že sú nepoužiteľné, práve naopak. Ak nemá inú možnosť, ak nechce, aby bolo na začiatku ticho, alebo ak trebárs nerozdáva prijímanie aj hore niekto, ak nemá nechať hru (čo by ozaj nemala) v tom prípade to vidím ako veľmi vhodné riešenie. Dať prijímanie po sv. omši nie je problém, iba ak teda sa kňaz ponáhľa na inú omšu, čo je tento prípad.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 27 03, 2013, 20:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Zas aby som nebola na tých ľudí taká zlá.. Razz , ony sa vedia aj celkom pekne udržať spievať aj bez organu - ale to ozaj len na znáámych piesňach ako 270, 278.. (je to cca 5-6 piesní), tie im začnem a potom keď sa vrátim, dáme niečo iné, čo až tak neovládajú a to ma skôr hnevá, že nevedia otvoriť spevníky a zapojiť sa aj do niečoho menej známeho. Také povzbudivé slová biskupského listu by mohli priniesť ovocie, ale to asi nemám snívať... Confused Confused Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 27 03, 2013, 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

hlavne nech to nepiše jak pastiersky list Very Happy
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
DominikaBachledova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 27 03, 2013, 21:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa nie je potrebné hneď žiadať o list...stačilo by skutočne sa dohovoriť s farárom. Veď nie je ťažké, aby ľudu pripomenul, že treba spievať. Napokon, kto stále vravieval :"Kto spieva, dvakrát sa modlí" ? No ak sám farár ovšem nie je proti tomu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 03, 2013, 23:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Poznal som super kňazov, ktorých ľudia velebili. Ani jeden z nich však nedohovoril ľuďom v tomto smere. Prečo? Pretože treba povedať čosi, čo ľudia neradi počujú, možno aj tvrdším slovníkom a opakovane. Pamätám sa na prípad, keď kňaz v kláštornom kostole po večernej sv. omši dohováral ľuďom - tí totiž ani recitované časti veľmi neodpovedali. Než sa stihol prezliecť a prejsť cez kostol do kláštora, už sa niekoľko iniciatívnych ľudí bolo naňho sťažovať správcovi kostola. A výsledok? Zlé vzťahy medzi kňazmi a samozrejme, ľudia dostali za pravdu. Na druhej strane, bolo verejným tajomstvom, že nedeľnú večernú omšu nechcel nikto slúžiť.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 27 03, 2013, 23:38    Predmet: Odpovedať s citátom

zas chcem sa s vami podeliť tiež o moju skúsenosť s jedným pre mňa veľmi dobrým kňazom je to zároveň aj trochu úsmevné Smile Jedného roku som hral na veľkonočnú nedelu na prijimanie Aleluja Ó bratia. No na to alleluja sa nik nechytal (pritom v tej dedine sa spieva veľmi dobre!) no a pán farár jak rozdával prijimanie a počul že nik nespieva tak zhúkol po kostole že či nevedia zopakovať aleluja Very Happy Very Happy v tú ranu hučal kostol Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
DominikaBachledova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 28 03, 2013, 8:15    Predmet: Odpovedať s citátom

No ja mám tiež skúsenosť s kňazom, ktorý nie vždy ľuďom "dohováral" ale rovno na nich hučal Smile ale celkom milé bolo, že sa naňho nik nesťažoval, lebo si ho totižto všetci dosť vážia. Ale tak jasné, že nie je kňaz, ako kňaz Wink Podľa môjho názoru, je dosť podstatné, ako sa správa kňaz, lebo ľudia po ňom opakujú. Ak sa im zdá "nudný" (je mi ľúto, že to tak musím písať), sú znudení a prosto prestanú robiť aj tie veci, ktoré možno kedysi robievali s radosťou... No každopádne, je to ťažké rozospievať...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 28 03, 2013, 9:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne, no na dobro veriacich sa vyhovaraju všetci lajdaci... je to uvedene ako posledny kánon, niečo v tom duchu, že dobro veriacich je najvyšši zákon platnejši nad všetky ostatne kanony... a na toto sa vkuse vyhovaraju všetci lajdaci... "you know it´s sad but true..."
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
DominikaBachledova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 28 03, 2013, 9:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to ti dám za pravdu...len mi trebalo zamyslenie najprv Very Happy

Naposledy upravil DominikaBachledova dňa 28 03, 2013, 16:39, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 28 03, 2013, 15:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Ja som asi pred dvomi mesiacmi na ABÚ aj písal, ale ohľadom ustanovenia kostola a kňaza, kde by sme sa v súlade Motu Proprio Summorum Pontificum mohli zúčastňovať na omšiach v mimoriadnej forme rímskeho rítu, no dodnes mi neprišla žiadna odpoveď. Som optimista a myslím si, že sa to rieši, len to chce čas. Ale vnútorný hlas mi vraví čosi iné.


Ach, Ferko, aj veriaci zo Ziliny písali pánovi biskupovi pred niekolkými mesiacmi ziadost o mimoriadnú formu sv. omse, aj knazov majú, co sú ochotní slúzit, aj spevokoly, organistov, no pán biskup vobec nereaguje, neposlal ziadnú odpoved, teda uz len zo slusnosti mohol odpovedat tak, ci onak.
Preto svoju ziadost poslali na Páp. Komisiu Ecclesia Dei. No, po volbe nového pápeza nevedia ci vobec dostanú aj odtial odpoved.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 03 04, 2013, 17:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Poznám tiež človeka, ktorý na opakované výzvy neodstáva odpoveď od duchovného pastiera. Je to duchovný otec, a ako sa môže otec takto správať, že ignoruje syna? Ale je to začarovaný kruh, niet sa s kým poradiť - každý povie, že o duchovných neslobodno hovoriť zle. Tak mnohí zatrpknú a odpadnú - ako je napísané: Udriem pastiera a ovce sa rozpŕchnu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 04 04, 2013, 7:40    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Poznám tiež človeka, ktorý na opakované výzvy neodstáva odpoveď od duchovného pastiera. Je to duchovný otec, a ako sa môže otec takto správať, že ignoruje syna? Ale je to začarovaný kruh, niet sa s kým poradiť - každý povie, že o duchovných neslobodno hovoriť zle. Tak mnohí zatrpknú a odpadnú - ako je napísané: Udriem pastiera a ovce sa rozpŕchnu.


Presne tak! Za toto ti teraz vzdavam hold!
Totiž mnohi kňazi si o sebe myslia, že kňazskou vysviackou získali vševediackosť a neomylnosť. To tak ale rozhodne nie je. Nevidim dôvod, prečo by si kňaz nezaslužil kritiku? Však aj on je len človek a ako každý má svoje chyby. Ak nevie uniesť pravdu, tak je ako človek (teraz odhliadnuc od toho, že je kňaz) blbec. Ja mám rád pravdu. Nezaobalenú krutú pravdu, ktoré mi šplechnete bez ostýchu do ksichtu.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 04 04, 2013, 12:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejde teraz o to, hovoriť o niekom zle. Ide o to, s kým sa má napríklad organista poradiť, ak vidí, že duchovná autorita koná v rozpore s predpismi alebo rovno dáva pohoršenie? To je otázka, a ak je niekto dosť múdry, nech nám nehovorí, že nesmieme súdiť - to ani nechceme - len nech nám poradí, čo máme robiť. Hľadá sa pravda a spravodlivosť.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinJursa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 04. 2015
Príspevky: 8
Bydlisko: Vrbové

PríspevokZaslal: 13 05, 2015, 20:52    Predmet: Odpovedať s citátom

a čo by sa také stalo kňazovi,keby vyjde na chórus a podá organistovi sv.príjmanie priamo pri organe??? a ten by prestal na chvíľu spievať a len by hral...hádam tých pár schodov by kňaz prežil...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd