Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 375 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - "Omša nie je koncert"
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
"Omša nie je koncert" Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 15:41    Predmet: "Omša nie je koncert" Odpovedať s citátom

Sú rôzni organisti a sú aj takí, ktorí strávia niekoľko hodín alebo dní prípravou predohry, ktorá by mala hlavu a pätu a nabudila by ľud k jednotnému a mohutnému spevu. Ak má mať predohra myšlienku, potrebuje organista aj viacej času, aby ju vyjadril (napr. 50-60 sekúnd).

Potom si niektorí myslia, že ak tento organista hrá dlhšie, asi sa chce predvádzať. To isté platí, ak chce dať na úvod 2 slohy, aby sa dosiahla vyššia slávnostnosť, alebo chce dať 2-3 slohy na obetovanie, pretože práve v týchto slohách je veľmi priliehavý text povedzme k danému sviatku.

Riešim teraz otázku, kde je hranica medzi tým, keď organista sa snaží čo najviac pomocou hudby zjednotiť ľud a tým, keď sa organista predvádza - resp. kedy ho takto vníma okolie.

V dokumentoch sa píše, že hudba je integrálnou súčasťou litugrie, ale sú kňazi, ktorí prídu za takýmto organistom a žiadajú ho o skrátenie, stlmenie zvuku a zdôvodnia to takto: omša nie je koncert. Alebo: pri omši je prvoradé Božie slovo a nie vaša hudba.

Tak vzniká napätie. Kňaz si myslí, že sa organista predvádza a predĺži omšu povedzme o jednu minútu. Organista si myslí, že predsa pri omši sa nemáme nikam ponáhľať, je to vrcholná obeta. Navyše ak kňazovi nevadí kázať 15 minút, tak jedna minúta hore-dole. Ak si navyše organista dovolí toto kňazovi oznámiť, je studená vojna na svete.

Preto by som sa rád poradil, ako to má byť správne.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MariánCambel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 18:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Poradit, neporadim, lebo sam neviem, ale u nas sa nemaju dokonca ani v nedelu hrat predohry vobec-max. 2 alebo 3 takty, na obet. ak ma knaz uz ,,hotovo" a napr. v piesni je refren ktory sa opakuje, tak ani to sa nema. Dohravat na konci mozme, ale to zase vadi kostolnikovi, od ktoreho si tiez casto vypocujem nejaku poznamku. A tak.... :/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Barník
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 02. 2013
Príspevky: 4
Bydlisko: Hrádok

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

neznášam ak sa argumentuje tým: "aby sa omša rýchlo, alebo skôr skončila". Omša predsa nie je od toho aby sa rýchlo skončila alebo aby sa meral čas jej trvania. Preto sa prikláňam k tomu, že je na zdravom zvážení organistu kedy a čo sa bude hrať vrátane predohier atd.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 14 08, 2013, 21:56    Predmet: Odpovedať s citátom

co ja viem niesom taky kompetentný až na toto povedat niečo, ale ked tak ,tak mudrejsi ;ako sa hovori vždy ustúpi
odohrám to čo mam - co odomna dotyčný chcú a tým to hasne, nebudem ppredsa zbytočne hrať pre tých čo za to priklad uvediem prelúdium a fúgu od J.S. BACHA nestoja Idea Smile
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 15 08, 2013, 13:02    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som ako poďakovanie dostal na Božie narodenie toto: "čo si to tam ten virtuóz dokazuje" Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 15 08, 2013, 22:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak nech si hrá pán farár sám!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 16 08, 2013, 8:37    Predmet: Odpovedať s citátom

My sme to našťastie v našej farnosti vychytali, pretože kňazi nejako neriešia čo sa hraje a ako sa hraje (pochopiteľne, keby som na božie narodenie zahral Hľa otvara sa brana nebies, bolo by mi zlorečené).

Určite nie som za to, aby organisti nehrali predohry, medzihry a dohry. Predohra, najmä taká na sviatky, musí byť a musí mať grády. Predohra sa u nás užíva najmä vtedy, keď je kadidlo, pretože zahrať jednu strofu by nestačilo (viem, že by sa to tak nemalo, ale sú aj horšie veci). Dohru hrajem takmer vždy, na master plene a veru som sa už stretol s tým, že sa po omši doterigal do sakristii dajaky dedo a bol mudry jak radio. Tak som mu slušne povedal, že keď si mysli, že vie ako sa hraje na organe, že tam ani nemusím byť. Áno, drzé. No a čo. Však on bol tiež v podstate drzý. Cool
To, že má vyšší vek a zažil možno viac omši ako ja mu ešte nedáva imunitu ani vševednosť.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 16 08, 2013, 17:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie som organistom až tak dlho, ale za ten čas som sa nestretol s tým, že by som hral nejako dlho; teda ja som len nejako moc nepreháňal s preludovaním a vtedy ako to bolo vhod som prestal a začal hrať pieseň.
Podľa mňa je trošku na zváženie, či "naša" hudba nepôsobí na niekoho ako koncert. Raz za čas zahrať niečo slávnostne na povznesenie ducha to áno, ale hrávať to vždy... Idea
Každopádne si myslím, že nie je dobre ani rýchlo odbúchať alebo zase preťahovať omšu nie je vhodné...
Ďakujem za pochopenie. Rolling Eyes
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 18 08, 2013, 8:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Stefek suhlasim. Nikto sa ale nemôže diviť, ak som na nanebovzatia p. marie zahral na začiatku predohru, lebo bolo aj kadidlo...
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 21 08, 2013, 1:39    Predmet: Odpovedať s citátom

v principe sa priklanam k nazoru, ze kazda omsa ma byt aj koncertom, predsa hudbou sa da asi najjednoduchsie priblizit laikovi slavnostnost chvile
argumetny... piesen sa ma zacat spievat presne 1,72 sekundy po cinknuti su vyslovene z chorej hlavy a poznam takych "xy", ktori sice kazu 35+ minut ale ak clovek zahra nebodaj 2 slohy na obetovanie idu ho verejne ukrizovat pre budovou fary
raz darmo, ak sa takto budu vychovavat knazi v seminaroch nic s tym nenarobime nech sa ako snazime...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 22 08, 2013, 15:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa sa slávnostne má hrať stále, lebo omša je vrcholná obeta. Už nič vyššieho neexistuje. Predsa na nejakej oslave alebo svadbe nepovieme hudobníkom, aby hrali krátko alebo menej kvalitne. Problém je v tom, že nie každý krásnej hudbe rozumie. Tak ako nie každý rozumie básni alebo modernistickým maľbám. Ale zase ak sa ani nepokúsime tomuto umeniu porozumieť, tak sa o mnohé oberáme. Nepáči sa nám to preto, lebo tomu nerozumieme. A rozumieť sa tomu naučíme len tak, že sa tomu budeme venovať.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Marek Jamrich
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 11. 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Dolný Kubín

PríspevokZaslal: 22 08, 2013, 16:40    Predmet: Hudba v sv. omši Odpovedať s citátom

Drahí kolegovia!

Nachádzame sa v období po veľkom koncile , ktorý bol veľmi dobrý a veľmi potrebný a prínosný pre život Cirkvi. No jeho interpretácia bola niekedy horšia. V pokoncilovom myslení, ktoré však koncil nechcel sa niekedy prišlo k prílišnej jednoduchosti-v obradoch, stavbách, liturgickom oblečení a v neposlednom rade v hudbe. Je to paradox, lebo práve hudbu koncil povýšil, no prax je úplne iná.

Kvalitnú hudbu sme poslali do koncertných sál. A predsa, BOh si zaslúži to najlepšie, čo máme. Aj naši veriaci, aj kňazi sa musia naučiť, že nemusím pri sv. omši "vždy niečo robiť" a aj počúvaním sa dá modliť. Skladatelia neskladali napr. omše pre koncertné použitia, ale na liturgické použitia. Tak napr. v Schubertovej omši As Dur sa v Glorii 5 min spieva "cum Sancto Spiritu in Gloria Dei Patris" nechcel tým skaldateľ povedať, mimo iného, aký veľký význam má Duch. sv. v našom živote? To je teológia - a tá patrí do chrámu....

Snažte sa hrať na sv. omši čo najlepšie a najkrajšie. Ak vám aj niekto k tomu niečo povie, určite v tom kostole sú mnohí takí, ktorých to posunulo bližšie k P. Ježišovi. No my počujeme len tých, ktorí kričia. Preto sa neznechucujte. Hrajte hlavne na Božiu chválu a majte v srdci postoje nie že "hrám na sv. omši" ale "hrám sv. omšu" keď toto pochopíte, pochopili ste význam hudby v sv. omši.

Pri komunikácii s "odporcami" buďte vždy láskaví, lebo ak vy budete arogantí, oni budú ešte viac. Podľa platných zákonov psychológie arogancia plodí aroganciu. Ale pokorný prístup plodí pokorný prístup. Nie vždy vidíte plody svojej práce. Niekedy ich uvidíme až v nebi.

Ja hrávam dlhšie aj predohry, aj dohry - a ak má intoit zjednotiť všetkých veriacich a pripraviť na sv. omšu, tak logicky musí aj nejaký ten čas trvať. Ale tiež nie vždy som pochopený Smile

Len vytrvalosť a láskavosť. Často na vás myslím. +

Marek
_________________
Marek Jamrich
kňaz
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zaremba
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2005
Príspevky: 8
Bydlisko: Kremnica, Žiar nad Hronom

PríspevokZaslal: 27 08, 2013, 8:17    Predmet: ...čo vlastne riešime.... Odpovedať s citátom

pozdravujem, nedá mi nereagovať.
- viete je dosť smutné keď organista musí voliť vhodnu chvílu kedy asi osloviť kňaza a kedy ma dobru náladu! Myslim že k základnej inteligencii človeka je aby sa vedel slušne správať a nie, ako sa mi stávalo, že keď sa opýtam na liturgiu tak niečo "zavrčí" vo dverach a je ako "hurikán" že ide spovedať. Nezvladam komentár "nenaťahuj to lebo je hokej alebo fautbal" Keby to zahlasil Krtistus pred smrťou..... Je to otázka inteligencie kňaza. Česť a úcta kňazom čo sa vedia zastaviť a v pokoji prehovoria a hlavne povzbudia alebo sa aspoň opýtajú ako sa máte. Predohra a dohra to je len typické slovenské, že ľudia nezvladaju že za klavesom nesedí ich syn , dcera vnučka alebo podobne. V Nemecku je to bežné a ľudia si to priam vychutnávajú, aspoň kde som bol keď, na úvod a záver si vypočuju kvalitnu hudbu. No zase ta kvalitná hudba je aj ocenená ako po morálnej tak aj finančnej stránke. Dalo by sa o tom veľa písať, no kto ma na to nervy a chuť vnášajme do týchto kruhov pokoj nech kresťanov poznajú aj podľa toho.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 27 08, 2013, 9:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Boh zaplať za výstižný postreh
úrovni našej doby a našich lokálnych pomerov.
Situáciu nerieši, ale poteší.
Držme sa dobre, bratia, ideme z kopca.
_________________
Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)

Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 30 08, 2013, 22:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem,
ako začínajúci organista som zistil, že máme skutočne dobrého farára. Predohry a dohry sa u nás nejako nikdy nehrávali (niekedy maximálne niekoľko taktov) a ľudia by mi asi rýchlo dali najavo, že nejakou minútovou predohrou predlžujem omšu. Ale náš farár je veľmi tolerantný voči organistom. Povedal doslovne, že nemám naňho brať veľmi ohľady, že na úvod môžem hrať aj dve strofy (kostolník ho podporuje v názore, že netreba hrávať len NADPIS). Aj na obetovanie mám začať ďaľšiu strofu, ak on ešte neskončil, aj keď by potom minútu stál a čakal. To isté je aj s ďakovným spevom po prijímaní. Robí skutočne krátke omše, v nedeľu do 40 minút aj s organom, vo všedný deň niekedy len 25 minút aj s organom a vraj aj on si rád zaspieva. Skutočne som rád, že nemám problémy s tým, že kňaz alebo ľudia by mali problém s tým, že sa hraním a spevom nejako predlžuje omša alebo, že by predohry pôsobili ako predvádzanie sa organistu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd