Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 331 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Digitál vs. píšťaly
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Píštalový versus digitál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Digitál vs. píšťaly Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 13:53    Predmet: Digitál vs. píšťaly Odpovedať s citátom

Drahý kolegovia,
chcel by som sa s vami podeliť s jednou skúsenosťou, ktorú som už viackrát zažil. Bol som nedávno zavolaný zastupovať do kostola v jednej blízkej dedine. Večer pred sv. omšou som si prišiel pozrieť organ a keď som vyšiel s organistkou na chorus, tak aké bolo moje veľké prekvapenie, keď ma chcela namiesto píšťalového organa postaviť pred elektrickú haraburdu umiestnenú pred ním na múriku chorusa (Taký ten elektrický organ od Rolanda, ale s príšerným zvukom). Samozrejme, počas sv. omše som hral na píšťalovom organe, ktorý je, mimochodom, naozaj v perfektnom stave a má krásnu farbu zvuku. Aké však bolo moje prekvapenie, keď som sa pýtal na dôvod, prečo sa nehráva na píšťalovom: "Vraj pán farár tak chcel!"
O rovnakej situácii viem aj v jednej ďalšej obci, kde predchádzajúci kňaz pomalinky opravoval píšťalový organ a potom prišiel súčasný kňaz, kúpil keybord (zdôrazňujem to slovo - keybord) a organistka teraz hráva na ňom, lebo za píšťalovým nikdy poriadne ani nesedela. Pritom, keď som ho vyskúšal, tak bol v dobrom stave (len človek nesmel naregistrovať kryt, lebo ten bol brutálne rozladený a pedálnica by potrebovala kompletnú opravu alebo výmenu, inak bol ale vo veľmi dobrom stave).
Chcel som sa vás spýtať, či nemáte tiež podobné skúsenosti? Veď uznajte, nie je to zvláštne, že niekde majú píšťalový organ, ktorý dobre hrá, alebo potrebuje iba pár úprav a namiesto toho, aby trochu investovali do opravy, kúpia elektrickú haraburdu (keby aspoň niečo normálne) za cca. tú istú cenu?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AdamPetrik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2013
Príspevky: 15
Bydlisko: Kolačno

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 17:58    Predmet: Odpovedať s citátom

O tom, že stav nástrojov v niektorých kostoloch je v žalostnom stave, vieme všetci veľmi dobre. Po istom čase (5, 10, 20 rokoch) sa aj v tom najkvalitnejšom píšťalovom organe napriek dobrej údržbe nájde pár "múch" ktoré treba opraviť, doladiť či vymeniť. Ako aj diskutujúci predo mnou poznamenal, tieto opravy stoja často toľko isto, ako aj nový digitál. Preto keď dôjde k takejto situácii, v každej farnosti sa nájdu 2 typy ľudí - tí, ktorí chcú opraviť a zveľadiť prácu svojich otcov a tí, ktorí chcú zanechať všetko staré, choré a orientovať sa na nové a hlavne lacné organy a nevadí im, že nechajú historické dielo znehodnotiť. Niekde zvíťazí zdraví rozum a organy sú naozaj udržované, inde organ pred skazou nezachráni ani jeho zaradenie medzi kultúrne pamiatky.
Z mojich skúsenosti viem, že každý dedinský organ má svoj príbeh, a niektoré z nich človeku naozaj vyrazia dych. V jednej slovenskej filiálke doslova vybrali všetky vnútorné píšťali, aby namiesto nich mohli namontovať reproduktory na keyboard.
V inej filiálke nechali organ napospas osudu až do doby, kým som tam neprišiel hrať na Veľkú Noc. Po prvej slávnostnej predohre v kostole doslova nastala jar, pretože z píšťal začali vyletovať motýle. Pritom organ má problém len s jedným z deviatich registroch a jeden pedál sa zasekáva - čiže žiadne chyby, vďaka ktorým by bol organ v stave, kedy sa na ňom nedá hrať. Pritom vo filiálke je študentka hry na organ, ktorá odmietla na danom organe hrať kvôli jeho chybám. Ja som na ňom odohral 3 omše bez problémov. Pri slávnostných bohoslužbách na chórus radšej donesú keyboard, ako hrať na klasickom nástroji.
V istom okresnom meste napríklad dali na vyčistenie a údržbu nástroja takmer 10 000 € (čo je pekná suma). Rozumnejšia investícia ako kúpa digitálu.
Napriek tomu v niektorých, hlavne malých kostoloch v malých dedinkách nie som proti inštalácii kvalitného, ešte raz prizvukujem - kvalitného digitálu, pretože často sa v nich slúžia 2-3 omše týždenne a nemajú ani organistu, ktorý chodí pravidelne, ale iba raz za čas. V tomto prípade sa mi zdá investícia do digitálu lepšia ako do píšťalového organu, ktorý by bol nevyužívaný.
Moja posledná poznámka je k spomínaným organom značky Roland. Hral som na mnohých digitáloch a môžem povedať, že organy Roland majú ešte celkom kvalitný zvuk. Na jednom zo série Classic Organ hrávam a úprimne poviem, že v menšom kostole by som si ho naozaj pomýlil s píšťalovým organom. Na druhej strane, firma Content a jej organy zastali kdesi v 80-tych rokoch. Sám hrávam na D4100. Jeho zvuk nie je vôbec organový a len ťažko uveriť, že daná firma má guráž ho označiť ako organ.
V každom prípade sa stotožňujem s myšlienkou, že digitál má len preklenúť určitú medzeru, keď nie je k dispozícií klasický organ. Digitál nepovažujem za konečné riešenie v našich kostoloch. Tým bol, je a stále bude píšťalový organ.
_________________

Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

AdamPetrik napísal:
Napriek tomu v niektorých, hlavne malých kostoloch v malých dedinkách nie som proti inštalácii kvalitného, ešte raz prizvukujem - kvalitného digitálu, pretože často sa v nich slúžia 2-3 omše týždenne a nemajú ani organistu, ktorý chodí pravidelne, ale iba raz za čas.


S týmto nesúhlasím, pretože ak je argumentom to, že je v nejakom kostol málo omší, mohli by sme časom dôjsť k stavu ad absurdum - ak tam sú len dve omše do týždňa, netreba ani zvony, veď sú len dve omše.
Vlastne možno by netrebalo ani kúrenie, veď tie dve omše v zime nejako prežijú. A možno by netrebalo ani nové okná, veď len dve omše...
A trebalo by vlastne kostol? Veď len dve omše...

Obyčajná, pekne urobená mechanika, či pneumatika s občasnou údržbou vydržia desaťročia. Sú nielen umeleckým inventárom chrámu (architektúra skrine, reálny organ s píšťalami), ale aj kultúrnym dedičstvom.

A dedičstvo máme nielen zachovávať ale aj vytvárať - napríklad stavbou nových organov tam, kde nie sú - preto oveľa radšej zahrám omšu či koncert na štvorregistrovom organiku, než na 30 registrovom digitálnom trojmanuáli, ktorého ani jeden tón nie je skutočný.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

AdamPetrik napísal:
Napriek tomu v niektorých, hlavne malých kostoloch v malých dedinkách nie som proti inštalácii kvalitného, ešte raz prizvukujem - kvalitného digitálu, pretože často sa v nich slúžia 2-3 omše týždenne a nemajú ani organistu, ktorý chodí pravidelne, ale iba raz za čas.


Tiež s tým nie celkom súhlasím. Každý kostol, či kaplnka alebo katedrála si podľa mňa zaslúži píšťalový organ. Aj keď možno v tom kostole nie je organista s pravidelnou dochádzkou, ak tam bude digitál tak je oveľa menšia šanca, že tam raz taký organista bude. Oproti tomu, keď tam bude, hoc' aj malý píšťalový nástroj, raz sa možno nájde niekto, kto začne na ňom hrávať pravidelne (napríklad malý chlapec z tej alebo zo susednej dediny, ktorý sa neskôr práve pre to rozhodne pre štúdium organa Wink .

Akýkoľvek stav (či priaznivý či nepriaznivý) je iba dočasný a kedykoľvek môže prísť k zlepšeniu. Treba sa snažiť o dokonalosť a ísť niekedy tou ťažšou cestou Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AdamPetrik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2013
Príspevky: 15
Bydlisko: Kolačno

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

FrantišekBeer napísal:
AdamPetrik napísal:
Napriek tomu v niektorých, hlavne malých kostoloch v malých dedinkách nie som proti inštalácii kvalitného, ešte raz prizvukujem - kvalitného digitálu, pretože často sa v nich slúžia 2-3 omše týždenne a nemajú ani organistu, ktorý chodí pravidelne, ale iba raz za čas.


S týmto nesúhlasím, pretože ak je argumentom to, že je v nejakom kostol málo omší, mohli by sme časom dôjsť k stavu ad absurdum - ak tam sú len dve omše do týždňa, netreba ani zvony, veď sú len dve omše.
Vlastne možno by netrebalo ani kúrenie, veď tie dve omše v zime nejako prežijú. A možno by netrebalo ani nové okná, veď len dve omše...
A trebalo by vlastne kostol? Veď len dve omše...

Toto som absolútne nemyslel, pretože by sa myšlienky v mojom príspevku vylučovali. Nebolo to myslené štýlom: Máte menej ako 4 omše týždenne? Máte malý kostol? Chodí na omše menej ako 50 ľudí? Ak áno, zaplaťte menej, kúpte si digitál. To absolútne nie.
Avšak je potrebné si uvedomiť aj finančnú stránku, nakoľko vatikánskou menou nie je možné za organ zaplatiť. Kiež by v každom kostole bol píšťalový organ. Nech aj malý, ale nech je. Ale nemôžeme žiadať to, na čo nemáme. A môžeme tu diskutovať ešte roky, a aj tak sa nič nezmení, lebo často rozhodovaní a kúpe rozhoduje buď farská rada (ten lepší prípad, lebo väčšinou tam je buď organista, alebo jeho zástupca), alebo správca farnosti či kňaz ten často hľadá kompromisy - píšťalový organ nie, lebo naň nemáme, kúpime digitálny, časom k nemu lepšie reproduktory, kúpime lepšie osvetlenie...
Skôr by ma zaujímalo, prečo sa pri výstavbe nových kostoloch v niektorých prípadoch nepočíta s píšťalovým organom. Pretože je podľa mňa lepšie aj za cenu pôžičky mať, ako bolo spomenuté, hoc aj štvorregistrový píšťalový organ, ako 20-registrový digitál či keyboard. Asi dva roky dozadu som navštívil absolútne "čerstvý" kostol, jeho chór bol veľký (a aj vysoký, čo v týchto moderných chrámoch nie je zvykom), takisto ma prekvapil akoby taká mierne vyvýšená podesta (akoby pre zbor), no niet nástroja.
_________________

Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 22:18    Predmet: Odpovedať s citátom

AdamPetrik napísal:
Asi dva roky dozadu som navštívil absolútne "čerstvý" kostol, jeho chór bol veľký (a aj vysoký, čo v týchto moderných chrámoch nie je zvykom), takisto ma prekvapil akoby taká mierne vyvýšená podesta (akoby pre zbor), no niet nástroja.

To je ešte ten lepší prípad. Lebo sú aj novostavby, v ktorých sa po architektonickej stránke s píšťalovým organom absolútne nepočíta...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AdamPetrik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2013
Príspevky: 15
Bydlisko: Kolačno

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

ploydl napísal:
AdamPetrik napísal:
Napriek tomu v niektorých, hlavne malých kostoloch v malých dedinkách nie som proti inštalácii kvalitného, ešte raz prizvukujem - kvalitného digitálu, pretože často sa v nich slúžia 2-3 omše týždenne a nemajú ani organistu, ktorý chodí pravidelne, ale iba raz za čas.


Tiež s tým nie celkom súhlasím. Každý kostol, či kaplnka alebo katedrála si podľa mňa zaslúži píšťalový organ. Aj keď možno v tom kostole nie je organista s pravidelnou dochádzkou, ak tam bude digitál tak je oveľa menšia šanca, že tam raz taký organista bude. Oproti tomu, keď tam bude, hoc' aj malý píšťalový nástroj, raz sa možno nájde niekto, kto začne na ňom hrávať pravidelne (napríklad malý chlapec z tej alebo zo susednej dediny, ktorý sa neskôr práve pre to rozhodne pre štúdium organa Wink .

Akýkoľvek stav (či priaznivý či nepriaznivý) je iba dočasný a kedykoľvek môže prísť k zlepšeniu. Treba sa snažiť o dokonalosť a ísť niekedy tou ťažšou cestou Wink

Vari som povedal, že menšie kostoly si píšťalový organ nezaslúžia? Povedal som, že nie som proti inštalácii digitálu. Nepovedal som: Poďme a do malých kostolov kupujme len digitály. Samozrejme, že by som bol veľmi rád, keby som v každom jednom kostole či kaplnke videl píšťalový organ.
Dovolím si nesúhlasiť s tvrdením, ktoré ste prezentovali ohľadne dochádzania organistu do kostola, kde je inštalovaní digitál. V oboch farnostiach hrávam na digitálnych nástrojoch. Mojím veľkým snom je hrávať tam, kde je píšťalový organ. Ale určite to pre mňa neznamená, že ak by sa naskytla príležitosť hrať v inom kostole, kde je píšťalový organ, všetko zanechám a pôjdem hrávať tam. Je už aj určité puto voči mnou a veriacimi, ktorí sa aktívne zapájajú do spevov pri liturgii. Kopu spevov ma naučili oni, kopu aj ja ich.
Do jednej filiálky pravidelne dochádzam každú nedeľu a prik. sviatky. Ako som spomenul, je tam digitál, ale mne to vôbec nevadí, pretože spoločenstvo veriacich spevom vytvára takú atmosféru, ktorá sa nedá ani opísať a som rád, že tam môžem hrávať. Keby som mal možnosť ísť hrať inam len kvôli tomu, že je tam píšťalový organ, nešiel by som, pretože ma to teší, keď vidím, ako niekomu moja hra a spev prináša radosť.
Aspoň ja si myslím, že nie je dôležité, či organista hrá na digitálnom či píšťalovom organe, dôležité je, čo zamýšľa svojou hrou. Ak si chce len prilepšiť, za pohreb či svadbu dostať nejakú pálenku, je to smutné. Ale ak chce svojou hrou veriacich pookriať na duši či priblížiť sa hudbou Bohu či svojou hrou chváliť Boha, to je správny ciel našej práce a vôbec nezáleží na type organu.
A ešte taká vtipná bodka. Na veľmi starom keyboarde (hádam 25 rokov mohol mať) sa mi raz (asi pred 4 rokmi) na omši prihodilo, že v chaose tlačidiel som cez žalm prepol zlú zvuk, a rovno na bubny, čiže pravá ruka znela ako organ a ľavou som spúšťal rôzne zvuky bubnov, takto som odohral 2 verše, počas ktorých som v ešte väčšom zmätku hľadal správny správny zvuk, no nakoniec som žalm dospieval "nasucho" a organ znel až na aleluji. Na tom nástroji som hrával ešte takmer rok, kým sa nezaobstaral nový.
_________________

Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 22:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj môj kolega organista z farnosti je zástanca digitalov. Vraví že to netreba ladiť čiže nie je to rozladene, ma to organový zvuk, hra to tak silno ako treba a nevyžaduje žiadnu údržbu. Áno je to pravda tak prvých 5 rokov, videl som digitál starý tak 10 rokov a hráva takmer denne, kde už asi 3 krát menili žiarovky čo stále vyhorievavajú, kontakty pod klaviatúrou, neviem koľko krát opravovali pedál. Za každým treba servis zaplatiť.

Vo farskom pamiatkovo chránenom kostole (kde hrám tak 1-2 krát za rok) sa do cca 100 ročného organu pustil červotoč cca pred 2-3 rokmi keď som to prvý krát zbadal a po vnútornej rekonštrukcii kostola ich najviac trápi nenamaľovaná, nepozlátena skriňa. Žiaľ s prístupu kolegu sa zdá že ho nechajú "zožrať" a postavia tam digitálnu "atrapu".

Teraz mám aj obavy ísť za kňazom keďže z našim organom by trebalo voľačo robiť v pedály nehrá asi 6 tónov, prefukuje oktávová spojka (paradoxne keď je vypnutá) a na pedálovej spojke vysí tón c1 a je to dosť nepríjemné, lebo visí aj keď sa stačí iba v manuály. O rozladení a "šrotovníku" ani nehovorím. Je to dosť ťažké keď viem že kolega z farnosti ma nepodrží a u kurátorov je to akoby hrach na stenu hádzal...

Digitálny organ kvalitatívne strednej triedy s ozvučením vide na cca 8-10 000€. V podobnej cene sa dá zohnať úplne nový pozitív Kryt8+Flauta4+Principal2 a možno by ste sa čudovali ale za tým budu ľudia spievať lepšie a je to živý autentický nástroj. V minulosti boli takle nástroje v menších kostoloch bežné.

Takisto som sa často stretol z fenoménom, že najmä dievčatá nechcú hrať na píšťalových organoch. Je to zrejme dôsledok toho že v ZUŠ majú iba digitál a žiaľbohu ani nieje ochota škôl resp. farnosti aby žiaci mali aspoň kedy-tedy nejakú hodinu alebo prehrávku na píšťalovom organe. A to nevravím ak má organ mechanicku traktúru, ja som tiež tieto organy zavrhoval (na základe počutia), no pravda je taká že som si na to zvykol tak po 5-10min. hry a potom som došiel k tomu že sa hra výborne, je to veľmi presné (žiadne oneskorenie ako pri pneumatike či elektopneumatike), dokonca by som privítal si ísť zahrať na mechaniku a to fakt u nás v okolí je aj dosť problém nájsť.

Avšak na druhú stranu musím povedať že som sa stretol aj s prípadom že majú digitál a píšťalový držia ako dekoráciu. Žiaľ opodstatnene. Píšťalovýje tak dokatovaný (neodborne prestavaný, kde vnútro je jedná obrovská spleť plastových elektrikársky chráničiek poprepletaných kade-tade, kde-tu niečo trčí) a v tak zúboženom stave (píšťaly napadnuté červotočom, prospektové píšťaly pohýbané). Avšak keď som chcel ho odkúpiť na náhradne diely resp. iba časti išlo mi o hrací stol, subbas, mech a čerpadlo, stretol som sa z veľkým odporom, aj keď na pri pohľade z dola z kostola by nič nebolo vidno a hnijúca dekorácia by ostala. Ten nástroj by som povedal tak jak je ani nemá šancu niekedy hrať, lebo podľa mňa ani by nešiel nejako rozumne opraviť. Majú tam digitál, samozrejme napojené na 4ks najnekvalitnejších reprobední čo išli zohnať. Keď to je vypeckované na maximum a ma to otrasný zvuk tak to ani nieje tak hlasno ako nepríjemné. Ale keď to dá po tichu (menej ľudí spieva) tak sa dalo počúvať.

V dnešnej dobe sa dá zohnať aj používaný nástroj v slušnom stave. Pred časom som mal možnosť kúpiť nekompletný 10 registrový 2-man, pneumatika nemeckej výroby, komplet obnovený v 1985 (vtedy bol pridaný II.man. a nový hr. stol), chýbala tomu skriňa, mech, čerpadlo, vzduchové hospodárstvo, trubky, Principal 8 do prospektu (nemusel by ani byť, lebo sa dal použiť aj Okt.4 pri vhodnom návrhu skrine). Cena bola 3000€ nechal som to, keďže nástroj bol zahovorený pre nejaký kostol asi v ČR, nechcel som sa naťahovať z nimi na cene aby nemuseli dať viac.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AdamPetrik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2013
Príspevky: 15
Bydlisko: Kolačno

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 22:29    Predmet: Odpovedať s citátom

juraj zajko napísal:
AdamPetrik napísal:
Asi dva roky dozadu som navštívil absolútne "čerstvý" kostol, jeho chór bol veľký (a aj vysoký, čo v týchto moderných chrámoch nie je zvykom), takisto ma prekvapil akoby taká mierne vyvýšená podesta (akoby pre zbor), no niet nástroja.

To je ešte ten lepší prípad. Lebo sú aj novostavby, v ktorých sa po architektonickej stránke s píšťalovým organom absolútne nepočíta...

Ani v tomto asi nie, lebo tam dali ani nie digitálny organ, ale klavír Yamaha s jedným "organovým" zvukom a zmenu registrov riešia jednoduchou reguláciou hlasitosti...
_________________

Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 22:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne to poznam s Michaloviec z jednej kaplnky (podotýkam večšej než veľa dedinskýck kostolo) Yamaha + šlapka ku gitare. Výška stropu na chóre by umožňovala dokonca aj postaviť skriňu nad hlavami ľudí.

Argumet že sa nepočíta s organom neobstojí. Dnes je možne konštrukčne riešiť organ všeliako a keď sa chce riešenie sa nájde. Nevravím že 50registrov sa dá dať kdekoľvek, no malý nástroj na doprovod liturgie určite... Pri el. traktúre nie je problém skriňu zavesiť na bočnú stenu kostola a hrací stôl mať dole za poslednou lavicou. Už som videl aj video kde bol hraci stôl mobilný akurát trebalo 230V alebo napájanie z autobatérie a prenos signálu od tónov čo hrá organista bol bezdrôtový.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 23:18    Predmet: Odpovedať s citátom

1. Treba pamätať na to, že Organ, Digital a Keyboard su tri rozdielne veci
2. Treba pamätať na to, že starši ľudia, kňazi a ine autority nezjedli cely svet a nemaju nijaku imunitu. Tym samozrejme netvrdim, že si ich netreba ctiť a važiť. Nehodno však z nich robiť malych bôžikov, ako to v dnešnej dobe robi veľa ľudi. Preto ma vlastne aj veľa ľudi neznaša, lebo som taky drzy a dovolim si napriklad oponovať temer 80 ročnemu akolytovi ohľadom hry na organe. Nehovorim, že si ho nectim. Ale to, že ma 80 ešte neznamena, že je vševediaci a neomylny. To iste sa tyka kňazov a vlastne všetkych autorit.

Takže argument, že to chcel takto pan farar, je zly. Ja chcem v kostole deathmetal a čo teraz? Rolling Eyes


Ešte tu považujem za vhodne opisať jednu prihodu. To sa stalo asi v roku pana 2009-2011. Jednalo sa o polnočnu omšu, pred ktorou mala byť kratka cca 10 minutova scenka o narodeni, ktoru si pripravila kresťanska mladež. Nakoľko je v našej farnosti nepisany zvyk, že na polnočnej sa hraje JKS90 (tebe sa tu klaniame), prirodzene som očakaval, že to tak aj bude. Na moje veľke prekvapenie sa mi ku organu nasačkovalo niekoľko "jedincov" s rozladenymi gitarami v ruke, že idu hrať na uvod dajaku nevianočnu odvrhovačku. Ako strela som vletel do sakristie a pytam sa kaplana, že čo ma tento "bordel" znamenať. Po 5 minutovej vymene nazorov to dopadlo tak, že som povedal, že teda môžu hrať na tych veslach, ale nech si rovno pripravia aj ofertorium a vlastne všetko, vratane vianočnych ordinarii a odpovedi ľudu, pretože ja idem domov spať. Hneď bol ochotny sa so mnou dohodnuť.
Tym len chcem poukazať, že netreba si nechať skakať po hlave a netreba sa niekoho bať len za to, že je autorita. Keď sa chce, da sa najsť riešenie. Možno som to vtedy sice trochu prehnal, keď som mu zvyšenym hlasom vysvetľoval nevhodnosť gitar na introite na jednej z najslavnostnejšich omši v roku. Rozhodne to však neľutujem, lebo sa zachovala tradicia, ktora v našej farnosti je od nepamäti
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 7:36    Predmet: Odpovedať s citátom

AdamPetrik napísal:

Vari som povedal, že menšie kostoly si píšťalový organ nezaslúžia? Povedal som, že nie som proti inštalácii digitálu. Nepovedal som: Poďme a do malých kostolov kupujme len digitály. Samozrejme, že by som bol veľmi rád, keby som v každom jednom kostole či kaplnke videl píšťalový organ.


Ja som reagoval hlavne na vetu z prvého príspevku
Citácia:
V tomto prípade sa mi zdá investícia do digitálu lepšia ako do píšťalového organu, ktorý by bol nevyužívaný.

Z krátkodobého hľadiska je to možno pravda. Tak na desaťročie, možno dve. Ale z hľadiska dlhodobého si myslím, že investícia (možno o pár tisíc € vyššia) do píšťalového organa je výhodnejšia, pretože nevieme čo tu bude o 50, 100 rokov. Alebo ako to napísal František Beer: dedičstvo máme nielen zachovávať ale aj vytvárať Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

MarianFedor napísal:
Digitálny organ kvalitatívne strednej triedy s ozvučením vide na cca 8-10 000€. V podobnej cene sa dá zohnať úplne nový pozitív Kryt8+Flauta4+Principal2 a možno by ste sa čudovali ale za tým budu ľudia spievať lepšie a je to živý autentický nástroj. V minulosti boli takle nástroje v menších kostoloch bežné.


Tiež si myslím, že ľuďom sa lepšie spieva podľa píšťalového organa a takisto sa lepšie taký zvuk počúva. Už len preto, že je prirodzený. Ako, počul som niekoľko kvalitnejších elektrických organov, ale vždy tam bolo počuť, že je to elektrický nástroj (aspoň vtedy, keď človek po 5 minútach prišiel zo sv. omše, kde bol píšťalový organ).
Pamätám si, ako nám na kurze pre organistov spomínali, že keby sa mali elektrické organy vyrovnať píšťalovým, tak každá píšťala by musela mať svoj reproduktor, lebo inak sa to na 100% nedá ani keď sú tie zvuky nahraté z nejakého píšťalového organa. Inak, úsmevná predstava, že majú do Piešťan do nového kostola namontovať toľko reproduktorov (je tam elektrický trojmanuál s tuším 45 registrami). To by boli v kostole asi len samé reproduktory a ľudia by sa tam nezmestili. Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
DusanCaja
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2008
Príspevky: 54
Bydlisko: Cífer

PríspevokZaslal: 10 09, 2013, 23:18    Predmet: Odpovedať s citátom

AdamPetrik napísal:
Avšak je potrebné si uvedomiť aj finančnú stránku, nakoľko vatikánskou menou nie je možné za organ zaplatiť.

Vatikánskou menou je euro a podľa mojich informácií sa eurami dá zaplatiť za organ. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 09, 2013, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Najnovšie digitaly maju nahravane niekoľkosekundove zvuky z pišťalovych organov vo formate .wav
S tymi reproduktormi to je presne tak. Digital nikdy nedosiahne kvality pišťal
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Píštalový versus digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd