Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 417 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Dóm sv. Martina 6.10.2013
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Dóm sv. Martina 6.10.2013
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 09 10, 2013, 18:52    Predmet: Dóm sv. Martina 6.10.2013 Odpovedať s citátom

Chcel by som týmto príspevkom vyzdvihnúť kvalitu a úroveň organovej hudby v Dóme sv. Martina v Bratislave pri mediálnych prenosoch. Teda hlavne (alebo skôr výlučne) za prítomnosti katedrálneho organistu. Je to posledný ostrov nádeje... Je večná škoda, že tam nebývajú omše počas týždňa o 18:00 hod., aby tam rádio Lumen presťahovalo svoje mikrofóny... Sú to jediné prenosy, o ktorých sa možno vyjadriť pozitívne.
Toľko úvod. A teraz k predmetnej liturgii. K zboru sa vyjadrovať nebudem.
Páčilo sa mi, že liturgia nebola len o JKS a vžitých konvenciách - odznela inštrumentálna hudba počas ofertória (aj to je možné!), odpovede bez sprievodu (išlo to aj pri početnom zhromaždení), antifóna z novej tvorby (do spevu ktorej sa viditeľne zapojil aj otec arcibiskup), živé tempá JKS aj s veľkým zhromaždením, nedostižné organové predohry, časť ordinária zo zostavy De Angelis, vzorové frázovanie.
Chvála Bohu, že zhromaždení biskupi z Európy počuli práve toto. Z týchto liturgií si berme príklad - " veď tak hrali aj v televízore" Laughing

PS: čestne prehlasujem, že nie som v žiadnom príbuzenskom vzťahu s dotknutými osobami ani som nedostal žiadne materiálne ani iné výhody za zverejnenie tohto príspevku Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 09 10, 2013, 19:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlas Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 14 10, 2013, 16:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Kto chcel si asi už našiel, ale pre istotu priamy odkaz do archívu STV: Pontifikálna sv. omša. Teda úryvok po homíliu...

Ešte mi napadlo, že ten komentár bol miestami (skoro vždy) neprínosný. Napr. počas introitu, communia. Celkovo je komentár počas prenosu bohoslužby rušivý, hlavne pre tých, ktorí sa nemôžu zúčastniť a sledujú ju z domu. Ale to nie je problém tohto fóra.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 14 10, 2013, 23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne mi prišlo tempo mirne rýchlejšie než by sa mi žiadalo, najmä na uvod pieseň je oslavna a žiada sa spievať viac dôstojne, nemám rád keď v kostole ma pri speve organ ženie, avšak toto ešte nebol ten prípad. Stretol som sa už aj z pomerne rýchlim tempm a vadí to o to viac keď organista/tka nestíha zložitejšie pasaže a "naťahuje" metrum alebo vynecháva melodiu/harmoniu . Uroveň samozrehje hodnotím kladne. Gloria bola velmi pekná, fakt obdiv zboru že to dokážu zaspievať na takej úrovni, vizerá to na počutie fakt zložito, akurát v sopránoch na mňa miestami čosi viac vibrata niekedy mi to už začinalo vadit, ale zbor je zrejme orientovany viac na operny štyl spevu, basy a tenor vyborne, no v Blave je asi z čoho vyberať, v naších končinách je v zboroch pomer M:Ž cca 1:3 a viac a obvykle sa berie každý muž čo vie ako-tak spievať.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd