Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 456 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Roratne omše
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Roratne omše
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 05 12, 2013, 20:59    Predmet: Roratne omše Odpovedať s citátom

Naš p. fara zaviedol novinku Roratne omše o po 6 rano. Čo na nich hrať / spievať? Vedel by mi niekto napisať nejaky zoznam piesní na in/of/com. Dik.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 05 12, 2013, 21:41    Predmet: Re: Roratne omše Odpovedať s citátom

MarianFedor napísal:
Naš p. fara zaviedol novinku Roratne omše o po 6 rano. Čo na nich hrať / spievať? Vedel by mi niekto napisať nejaky zoznam piesní na in/of/com. Dik.


Adventné piesne, antifonu: Rorate caeli de super:
http://www.cantoeprego.it/index.php?p_fu=vedo&p_cla=g&p_nu=1054&p_so=11&p_ti=Rorate%20caeli
http://xoomer.virgilio.it/icanest/rorate_c_e.html
https://www.youtube.com/watch?v=cjwOzlBsoXo
Pre advent typickým, dnes po dlhých rokoch zabudnutia postupne obnovovaným cirkevným zvykom sú takzvané roráty. Pôvod rorátnych omší môžeme hľadať v dobe vlády Karla IV., ktorý zaviedol celoročnú prax votívnych omší k Panne Márii. K týmto omšiam sa pripojila tradícia liturgického spevu.

Roráty sa zvyčajne začínajú v skorú rannú hodinu. Ich názov pochádza zo začiatočných slov verša z proroka Izaiáša: Rorate caeli desuper. Tento úvodný latinský spev vytvára atmosféru onoho času očakávania. Rorátne sv. omše sa slávia každý deň adventu okrem nedele a prikázaného sviatku 8. decembra. Nakoľko to liturgia dovoľuje, slávi sa formulár sv. omše o Panne Márii a kňaz používa biele rúcho. V prvých slovách rorátnej svätej omše týchto dní je tajomstvo Adventu ba celej ľudskej existencie zhrnuté do dvoch veršov. Postačí jediný okamih pozornosti, aby tieto slová prenikli nielen do ucha, ale aj do duše:

Rorate caeli, desuper, et nubes pluant justum:
aperiatur terra, et germinet Salvatorem

Roste nebesá zhora, oblaky nech pršia Spravodlivého;
Nech sa otvorí zem a vyklíči Spasiteľa. (Iz 45,Cool

Príchod Krista, ktorý túžobne očakávame, má tri podoby. V prvom rade sa pripravujeme na slávenie Vianoc, tajomstvo vtelenia. Chválime Boha, ktorý tak miloval svet, že nám poslal svojho Syna. Druhý príchod Krista sa deje v našich srdciach najmä prijímaním Eucharistie a cez túto prípravu našich sŕdc sa máme pripraviť aj na našu večnú vlasť a na príchod Krista ako Ženícha a Sudcu po našej smrti a pri Poslednom súde. Advent teda hlása príchod Krista včera, dnes a zajtra. Včera ako Dieťaťa v jasliach, dnes skrytého v chlebe a zajtra v naplnení ako nášho Ženícha a Sudcu.

Rorátne sväté omše http://www.youtube.com/watch?v=OGCFYieNMCw

Možno pre niektorých úplne neznáme slovo roráty, pre iných nosí v sebe čaro adventu. Sú to spevy a ranné sv. omše, cez ktoré sa pripravujeme na narodenie nášho Pána.
Roráty sa začínali pred svitaním a pripomínali, že pred narodením Krista ľudstvo „kráčalo v tmách“ (Iz 9,2). Názov roráty pochádza z najznámejšej latinskej adventnej piesne pochádzajúcej zo 16. storočia z Francúzska „Rorate coeli de super ...“, čo v preklade znamená „Roste nebesia z výsosti...“
Rorátne sv. omše sa pri svetlách sviečok slávili každý deň adventu okrem nedele a prikázaného sviatku Nepoškvrneného počatia Panny Márie 8. decembra.
Na roráty chodili celé rodiny. Ľudia vstávali za tmy, poobliekali sa do teplých šiat, lebo vonku už bola zima, a často brodiac sa snehom smerovali do kostola. Niesli si so sebou lampáše so sviečkami, pretože vnútro kostola mohlo osvetľovať len takéto svetlo.
Okná chrámu už bývali rozsvietené a hoci bolo iba šesť hodín ráno, boli kostoly plné ľudí všetkých vekových kategórií. Nechýbali ani deti, ktoré by možno rady sladko spali, ale dospelí ich brávali so sebou. Pri rorátnej omši pribúdanie svetla, ktoré pri svitaní prenikalo do kostola, symbolizovalo približovanie druhého príchodu Krista.


Naposledy upravil ReneHumaj dňa 06 12, 2013, 9:26, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 06 12, 2013, 9:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Odporúčam:
- Rorate caeli de super - gregorián
- Veni veni Emanuel - gregorián

Ak niet zboru alebo otvorenosti voči gregoriánu, najpriliehavejší text má JKS21 - Roste nebesá z výsosti. Má slohu aj na obetovanie. Odporúčam hrať o tón nižšie, ako je napísané Smile

Ďalej z novej tvorby: Pripravte cestu Pánovi
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 06 12, 2013, 9:22    Predmet: Odpovedať s citátom

V kancionali, v casti s latinskymi piesnami je ina verzia "Rorate coeli", cislo si nepamatam. Veriacim sa rozlali listocky s notami a textom a spievali sme (ale to blola trochu specificka situacia).
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jaroslav Ferenc
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 12. 2006
Príspevky: 57
Bydlisko: Dolná Streda

PríspevokZaslal: 07 12, 2013, 7:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Témy spevov by mali byť (nemám momentálne lepšie pramene, opísal som z Nábožných výlevov (2009)):

IN: Nebesia, roste z výsosvti a z oblakov nech k nám zostúpi spravodlivý! Otvor sa, zem a zroď Spasiteľa! (Iz 45, 8)

CO: Hľa, panna počne a porodí syna a dá mu meno Emanuel (Iz 7, 14)

Ja by som teda hral niečo z nasledujúcich (je ešte veľa ďalších použiteľných spevov, takže nejaké nápady - ak som prípadne zaradil niečo nevhodné, budem rád, ak ma opravíte):

IN: Rorate coeli (gregorián, alebo iné zhudobnenie)
Roste, roste, 1 (nová tvorba)
JKS 21, 1-2
JKS 16, 1

OF: Ave maria
Roste, roste, 2
JKS 31, 1

COM: Ecce Virgo concipiet
Hľa Panna porodí (nová tvorba)
Roste, roste, 3
JKS 26, 1 - 3
Veni veni Emmanuel / JKS 20 Príďže náš milý Spasiteľ

Na konci by sa mohla spievať antifóna Ecce Dominus veniet - Hľa Pán príde, 3x vždy vyššie, ale myslím, že nič nepokazí ani adventná mariánska antifóna, aleboJKS 28
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 09 12, 2013, 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

nezabudnime že JKS je pred koncilový spevník, a tam sa vždy predpokladalo slávenie rorátnych omší. Aj všetky pesničky sú tak orientované. Ja som hrával normálne 4,16,21 (je to sparafrázované Rorate caeli), 28. Na prijimanie som hrával piesne o zvestovaní napr. 3, 7, 8, 9, 18, 19, 20, 24, 25, 28, a hrával som aj u nás tak veľmi obľúbenú pieseň 17. Po omši všetky ostatné čo ľudia vedia... U nás sa pred omšovou pesničkou spieva ešte Anjel Pána
...aspoň takto som ja zvykol hrávať roráty (inak ich máme každý deň... Cool )
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd