Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 387 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pôstne obdobie - výber spevov
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pôstne obdobie - výber spevov
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 10 03, 2014, 21:59    Predmet: Pôstne obdobie - výber spevov Odpovedať s citátom

Výber spevov v nedeľu na rádiu Lumen, prenos z BA:
IN,OF - 173
COM - 152
záver - 172
Načo máme direktórium pre kantorov??? Darmo sa tu niekto trápi...keď niektorí ho asi ani nevideli a ani nepočuli o ňom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 03, 2014, 10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno o DPK naozaj nevedia. Skús zistiť, kto hral, nájsť kontakt a upozorniť na to. Možno o DPK vedia, ale celebrant alebo ceremonár sa rozhodol takto a dal inštrukciu: Hrajte tieto, veď je pôstne obdobie.

Takto je to v mnohých kostoloch (asi vo väčšine) a organista sa darmo usiluje zaviesť či novú tvorbu či Šurína či menej známe (J)KS či posvätné ticho, či dokonca pôstnu inštrumentálnu hudbu. Proces dozrievania bude pomalý. Nefunguje to tak, že dnes sa na internete objaví rozpracovaná verzia DPK a zajtra sa všade začne praktizovať.

Koľko je organistov, ktorí nevedia ani o fóre Organisti, alebo naň zanevreli a držia sa toho, čo ich naučil ich predchodca? Ajajáj, kolega, ty hraj najlepšie ako vieš a usiluj sa byť nápomocný iným kolegom, ale viac príkladom a pochopením, ako vnucovaním.

Vieš, pred 10 rokmi som aj ja hral tieto krváky z (J)KS. Tak mi povedal kaplán a ja som nevedel o žiadnych alternatívach. Keď som potom našiel novú tvorbu, pán farár povedali, že to nemám hrať, lebo ľudia to nebudú spievať. Keď boli kurzy pre organistov v KE, tak mi povedal, že tam rozprávajú hlúposti a nemám to praktizovať. O ďalších kurzoch mi už ani nehovoril a pozvánky, ktoré prišli na faru zničil, aby som o tom ani nevedel.

Ale prešlo 10 rokov, dnes hrám NT, Šurína, nechávam ticho a zahrám i nejaký chorál od Bacha či Regera, hoci direktórium to zakazuje. Samozrejme, na inom mieste a pri iných kňazoch.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 16 03, 2014, 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Rádio Lumen - Emauzy - 15.4. 2014
- sv. omša z kostola Božieho milosrdenstva Košice
- výber spevov podľa nového DPK
Odporúčam vypočuť si...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 20 03, 2014, 22:09    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefTimulak napísal:
Možno o DPK naozaj nevedia. Skús zistiť, kto hral, nájsť kontakt a upozorniť na to. Možno o DPK vedia, ale celebrant alebo ceremonár sa rozhodol takto a dal inštrukciu: Hrajte tieto, veď je pôstne obdobie.

Takto je to v mnohých kostoloch (asi vo väčšine) a organista sa darmo usiluje zaviesť či novú tvorbu či Šurína či menej známe (J)KS či posvätné ticho, či dokonca pôstnu inštrumentálnu hudbu. Proces dozrievania bude pomalý. Nefunguje to tak, že dnes sa na internete objaví rozpracovaná verzia DPK a zajtra sa všade začne praktizovať.

Koľko je organistov, ktorí nevedia ani o fóre Organisti, alebo naň zanevreli a držia sa toho, čo ich naučil ich predchodca? Ajajáj, kolega, ty hraj najlepšie ako vieš a usiluj sa byť nápomocný iným kolegom, ale viac príkladom a pochopením, ako vnucovaním.

Vieš, pred 10 rokmi som aj ja hral tieto krváky z (J)KS. Tak mi povedal kaplán a ja som nevedel o žiadnych alternatívach. Keď som potom našiel novú tvorbu, pán farár povedali, že to nemám hrať, lebo ľudia to nebudú spievať. Keď boli kurzy pre organistov v KE, tak mi povedal, že tam rozprávajú hlúposti a nemám to praktizovať. O ďalších kurzoch mi už ani nehovoril a pozvánky, ktoré prišli na faru zničil, aby som o tom ani nevedel.

Ale prešlo 10 rokov, dnes hrám NT, Šurína, nechávam ticho a zahrám i nejaký chorál od Bacha či Regera, hoci direktórium to zakazuje. Samozrejme, na inom mieste a pri iných kňazoch.


Žiaľ, toto je tvrdá realita. U nás sme vlani používali celý pôst DPK, ale tento rok už pán farár povedal, že nemám podľa neho hrávať, lebo to nie je dobré. Takže niekedy je, žiaľ, problém aj na strane kňaza. Len mi je ľúto pánov, čo DPK zostavujú, lebo si s tým dali určite kopu námahy a keď sa to takto využíva...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd