Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 363 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Budúcnosť liturgickej hudby
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Budúcnosť liturgickej hudby
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JanKolar
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2014
Príspevky: 4
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 09, 2014, 8:53    Predmet: Budúcnosť liturgickej hudby Odpovedať s citátom

Viem že nárekov nad budúcnosťou liturgickej hudby už bolo tu na fóre dosť. Viem aj že takmer každá téma ktorá sa tu rozoberá skončí kritikou (mnohokrát oprávnenou) nad spôsobmi niektorých ,,chrámových umelcov".
Nemal som už v pláne k tejto téme nič písať, ale keď som si pred pár dňami hľadal nejaké videá na youtube, tak som narazil na niečo čo ma úplne šokovalo. Podľa popisku je to video z nejakej polnočnej omše. : https://www.youtube.com/watch?v=IfMVIBFjDvo

Velikáni liturgickej hudby sa musia v hroboch obracať!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 09, 2014, 18:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo očakávate od "znovu otvorenia" tejto témy ? opäť tu (možno) zazneje kritika, pohoršenie ... Nič sa nezmení tu na fóre, pokiaľ kompetentní nezasiahnu.Buď im je to už jedno, sú radi že niekto vôbec hrá, alebo ak aj majú nejaký ten vkus a cítia zodpovednosť za úroveň liturgickej hudby, tak nezasiahnu, pretože by dotknuté osoby nemuseli reagovať dobre. (veď hráme pre Boha ako najlepšie vieme a ľuďom v kostole sa dychovečka páči..) Podľa mňa ľudia neboli a nie sú vychovávaní(česť výnimkám) k dobrému hudobnému vkusu čo sa týka liturgickej hudby. Tak sa nečudujme...
_________________
Mária Macáková, už ne-organistka, Bratislava - Petržalka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
ErikKrajincak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 07. 2014
Príspevky: 19
Bydlisko: Báb okr. Nitra

PríspevokZaslal: 10 09, 2014, 19:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s Máriou, ľudia sa novú tvorbu priam odmietajú učiť. Keď niekto celý život počúval ,,Ľudovú,, cirkevnú hudbu nemôžeme od neho chceť aby spieval novú tvorbu ktorá niekedy nie je najlahšia. Moja osobná skúsenosť od cca 65r babky: Začal som hrávať JKS 317 nápev od p. Šurína, po nejakom čase ma zastavila babka ked som išiel z kostola ,, že jakú hovadinu to zas hrávam, že ona sce to staré,,
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milos Sismic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2007
Príspevky: 65
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: 10 09, 2014, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemôžem s vašimi názormi súhlasiť. U nás sa ľudia v pohode zapájajú do noviniek. Musím ale podotknúť, že novinky implementujeme postupne po jednej a nie 10 naraz.
_________________
Miloš 53 r.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanKolar
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2014
Príspevky: 4
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 09, 2014, 22:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to že to hrá dychovka by mi vadilo asi najmenej z toho videa. Ale ide o to že sa jedná o pieseň absolútne po liturgickej hudobnej aj textovej stránke nevhodnú do sakrálneho priestoru.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 12 09, 2014, 12:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedá mi zareagovať.
Skôr sa spýtajme kde nastala chyba, prečo to tí, najmä starí ľudia hovoria. Títo ľudia boli celý život odchovaný na JKS, učili sa ju v škole, po litániach, spievali ich na pútiach... toto vieme. Poďme sa pozrieť na stavbu piesne (som len amatér tak toto možno treba brať s rezervou, ale je to niečo, na čo som už dávnejšie prišiel). Skúste si spraviť porovnanie. Zahrajte si povedzme JKS 242 Klaniame sa tebe Bože a napr. ant. Naše dary chlieb a víno. Započúvajte sa do melódie jednej a druhej skladby. Z jednej vycítiť krásny nádych toho ľudovo nazvaného kostolného a v tom druhom viac toho bežného zo sveta. Áno, sú aj v JKS také ľudovky, napr. 404, ale ako to Trnavský zharmonizoval?
Ďalšia vec čo mi leží na srdci je, že mnohokrát nadávajú na JKS že aké sú tam zastaralé texty a nezmysli. Nehnevajte sa na mňa, ale antifóna Vinič a klas, hostia a kalich je pre mňa do dnešného dňa vrchol gýču či už po hudobnej no najmä po textovej stránke. Hovoríme že sú v JKS bludy, no bludy sa nachádzajú aj v našom LS. (ako príklad sekvencia Chváľ Sione Spasiteľa).
Ja napr. viem zo skúseností že na dedinu, ktorú chodím (pokiaľ môžem) hrávať ľudia nemajú radi antifony. Skúšal som to pár krát, moc im to nešlo. (Ešte si dovolím odbočiť ant. Ja som s vami po všetky dni a Dobrý pastier ktorý život od SŠ mi spieva skoro celý kostol!) Preto som verný JKS a nezapájajú sa do spevu len staré babky ale aj tých zopár detí čo tam chodia do kostola. Pred omšou som im vymyslel taký zvyk že vždy sa bude spievať jedna pesnička. Žiaden problém... celý kostol si krásne nalistuje pesničku a spieva sa. Teraz v nedeľu mali hody, pred omšou bola 367... hučal kostol na rety!
Týmto som chcel povedať že nie všetko staré je zlé a všetko nové je dobré.
...keď je dnes Márie tak si dovolím ešte pridať jeden link https://www.youtube.com/watch?v=vPGRv9G92fg
vďaka za trpezlivosť Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 12 09, 2014, 17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si, že za tie gitarovo - dychovkovo - mládežnícko - všelijaké braky, rockové omše a podobné výstrelky... sú zodpovední len a len kňazi a biskupi. Lebo to dovolia. Keby to netolerovali, tak by s tým problém nebol a liturgická hudba by mohla naozaj reálne napredovať. (lebo podľa niekoho je aj použitie perkusií napredovaním)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JanKolar
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2014
Príspevky: 4
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 13 09, 2014, 12:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Totiž na Slovensku existujú dva extrémy. Pred cca dvomi rokmi som bol na omši v jednej väčšej dedine na západnom Slovensku. Bola to nedeľná tzv veľká (alebo hrubá) omša. Počas celej omše bol organ iba ako nutné zlo pri odpovediach. Všetko ostatné boli synťáky, gitary, nápev na Otčenáš asi nejaký z tvorby ľudových umelcov, a samozrejme detský zbor. Pýtal som sa svojich známych či to tam tak býva každú nedeľu, a dostal som odpoveď že áno, okrem letnych prázdnin. Pred niekoľkými mesiacmi som sa ocitol v tej istej farnosti na pohrebe. Išlo o pohreb pomerne mladého 43 ročného veriaceho človeka praktizujúceho a aktívneho katolíka. Môžete hádať čo sa tam spievalo. Boli to notoricky známe pohrebné ,,slaďáky" ktoré kantor vyberal asi v zmysle pravidla: Čim viacej ľudí rozplačem, tým krajší a dojímavejší pohreb.

Tu je vidieť tie dva extrémy v nedeľu na hlavnej omši sa budeme tváriť ako tzv. moderný a osvietený katolíci, ale na pohrebe budeme spievať o duchoch záhrobia, zhnívajúcom tele v zemi a iných až vyslovených perverznostiach.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 13 09, 2014, 18:11    Predmet: Odpovedať s citátom

JanKolar napísal:
Totiž na Slovensku existujú dva extrémy. Pred cca dvomi rokmi som bol na omši v jednej väčšej dedine na západnom Slovensku. Bola to nedeľná tzv veľká (alebo hrubá) omša. Počas celej omše bol organ iba ako nutné zlo pri odpovediach. Všetko ostatné boli synťáky, gitary, nápev na Otčenáš asi nejaký z tvorby ľudových umelcov, a samozrejme detský zbor. Pýtal som sa svojich známych či to tam tak býva každú nedeľu, a dostal som odpoveď že áno, okrem letnych prázdnin. Pred niekoľkými mesiacmi som sa ocitol v tej istej farnosti na pohrebe. Išlo o pohreb pomerne mladého 43 ročného veriaceho človeka praktizujúceho a aktívneho katolíka. Môžete hádať čo sa tam spievalo. Boli to notoricky známe pohrebné ,,slaďáky" ktoré kantor vyberal asi v zmysle pravidla: Čim viacej ľudí rozplačem, tým krajší a dojímavejší pohreb.

Tu je vidieť tie dva extrémy v nedeľu na hlavnej omši sa budeme tváriť ako tzv. moderný a osvietený katolíci, ale na pohrebe budeme spievať o duchoch záhrobia, zhnívajúcom tele v zemi a iných až vyslovených perverznostiach.


je smutné že svoju budúcnosť nazývate perverznou, lebo či chcete, alebo nie, skončíte tak. A poviem vám, nebyť JKS tak dnes už nevieme že existuje peklo a očistec. Áno, máme nádej na vzkriesenie, ale treba pamätať na to že to neni podmienka. V minulosti bol extrém, že sa báli Pána Boha, často nepristupovali k sviatostiam lebo sa cítili nehodní, dnes je to tak povediach prekonané, a častejšie sa pristupuje k sviatostiam... nuž, len teraz je otázka že či sa nechodí k sv. prijimaniu aj keby som nemal.. ale to je debata o inom...

Zas aj staré piesne nie sú všetky zlé. Áno, existujú aj tkz. lúčiace, kde sa pomaly mŕtvy lúči aj s topánkami. To nie... Napr. nevidím problém v pesničke Ticho, hrobové ticho... kde sa v poslednom verši spieva: slávne vzkriesenie, čakám. Amen.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 14 09, 2014, 12:07    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak tá nahrávka čistá katastrofa...myslím, že tam liturgiu pochovali...

Naposledy upravil MarioTantos dňa 16 09, 2014, 21:35, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 16 09, 2014, 8:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Pohoršovať sa nad hudbou v liturgii je veľmi jednoduché a ktokoľvek má aspoň trochu vkus, tak sa nezaobíde bez otázky, kam hudba v našich kostoloch smeruje... Táto téma sa zvrtla na to, kto obhajuje JKS a kto je za novú tvorbu. Plusy aj mínusy nájdeme všade, ja sa ale pýtam: Kde sme nechali GREGORIÁNSKY CHORÁL? Keď už sme (alebo sa hráme) na rímskych katolíkov, prečo stále hľadáme niečo nové a na gregorián zabúdame? Nová tvorba musí vznikať a je to aj prirodzené, že vzniká, ale aby pomaly dospelí ľudia sa u nás v chrámoch NIKDY nestretli s gregoriánskym chorálom, ba ani nevedia, čo to je?!
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 16 09, 2014, 17:02    Predmet: Odpovedať s citátom

juraj zajko napísal:
Myslím si, že za tie gitarovo - dychovkovo - mládežnícko - všelijaké braky, rockové omše a podobné výstrelky... sú zodpovední len a len kňazi a biskupi. Lebo to dovolia. Keby to netolerovali, tak by s tým problém nebol a liturgická hudba by mohla naozaj reálne napredovať. (lebo podľa niekoho je aj použitie perkusií napredovaním)

ano, súhlasím.
Som pánovi riaditelovi biskupského úradu, aj pánovi biskupovi ukazoval záver z velkonocnej vigílie v Zlíne.
Ked videli ten rámus a tancovanie po kostole, v ktorom povyhadzovali oltár, lustre, vsetko, co bolo "nemoderné" staré, neverili vlastným ociam, ze ci to bolo na Slovensku, no hroza! Uistil som ich, ze to bolo v Zlíne, v Cesku.
Fotky kostola, aký bol: http://www.farnostzlin.cz/?ukaz=67_historie&IdMenu=67&strana=1
a ako "vyzerá" dnes: http://www.farnostzlin.cz/?ukaz=81_interier_kostela&IdMenu=81&strana=1
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.25 sekúnd