Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 423 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - piesne z JKS - akordy
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
piesne z JKS - akordy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PavolHrabcak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 11. 2014
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 03 12, 2014, 13:27    Predmet: piesne z JKS - akordy Odpovedať s citátom

Zdravím,

nájde sa nejaký ochotný organista, ktorý by mi pomohol s akordami niektorých piesní z JKS?

Nemám hudobné vzdelanie, hrám na gitare len podľa sluchu a chcel by som sa naučiť doprovod pre tieto piesne:

JKS 257 - Ty si Pane v každom chráme
JKS 270 - Klaniam sa ti vrúcne
JKS 278 - Ó, láska, nádej, spása
JKS 332 - Celá krásna si Mária
JKS 209 - Obeť svoju veľkonočnú

Vopred ďakujem za ochotu a pomoc.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefMurár
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 11. 2008
Príspevky: 5
Bydlisko: Smolenice

PríspevokZaslal: 05 12, 2014, 14:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Vážený pán "kolega"
Doprevádzať piesne Jednotného katolíckeho spevníka na gitare je podľa mňa dehonestujúce
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajGonsor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 08. 2013
Príspevky: 18
Bydlisko: Boleráz

PríspevokZaslal: 06 12, 2014, 15:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Piesne z JKS v úprave na gitare? Rozlišoval by som dve veci.
1. hra na gitare
2. doprevádzanie na gitare

To prvé je v poriadku. Nie sú to táborákové veci, treba pristupovať k piesňam naozaj s úctou. Na to bez hudobného vzdelania a iba so sluchom nebudete stačiť.
Ak očakávate, že to bude malina ako napr. detské piesne, tak vopred upozorňujem: Fungovať to nebude. Určite nie pred ľudom. Ľud vás stiahne a celé to bude nanajvýš trápne. Radšej poctivo obetujte roky notovému materiálu a potom sa dostaví chuť vyskúšať to na gitare...
Na druhej strane, veľmi pekne ukážu úpravy gitara a flauta, poprípade poctivé naštudovanie celého notového materiálu sláčikovým zoskupením. Skúsenosť s 337, aktuálne cvičíme 58 a 88 s ľudovou hudbou, ale pozor - poctivo nota po note...

Akordy nie je problém, len na gitare to znie naozaj nedôstojne...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolHrabcak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 11. 2014
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 08 12, 2014, 12:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za Vase reakcie Smile

moj prvy prispevok bol napisany vseobecne, tak mohol vzniknut milny dojem, preto uvediem veci na pravu mieru: nemam v umysle dehonestovat piesne a nechystam sa ich hrat v kostole pocas sv. omse namiesto organu. Chcel by som sa ich naucit pre seba, na domace hranie, kedze patria medzi moje oblubene. A ked som pisal "doprovod", chcel som len rozlisit, ze mi nejde o zahratie solo melodie, ale o akordicke znacky.

To, ze ide o zlozitejsie piesne ako su tie, co sa hraju na mladeznickych sv. omsiach si plne uvedomujem, preto som sa aj obratil na Vas, organistov. Smile
Je to pre mna vyzva naucit sa aj tazsie piesne. Skusal som to napriklad aj s touto piesnou http://www.iskra.sk/duurko/texty/spevnik/0154.htm a zvladol som to, preto som chcel skusit aj piesne z JKS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajGonsor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 08. 2013
Príspevky: 18
Bydlisko: Boleráz

PríspevokZaslal: 08 12, 2014, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

V tom prípade je to jednoduchéSmile Nájsť zakordované piesne JKS. To majú po ruke organisti, ktorí radi hrajú akordami a veci si zjednodušujú. Na gitare tie piesne fungujú, ale určite nie ako sprievod pre ľud. Skús ma bombardovať, niektoré piesne o akordované mám, na niektoré len príde čas. Určite sa nájde viac ochotných... Ale až po sviatkoch...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 08 12, 2014, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefMurár napísal:
Vážený pán "kolega"
Doprevádzať piesne Jednotného katolíckeho spevníka na gitare je podľa mňa dehonestujúce


Pan kolega, ved to nie je nic nové, v kostoloch aj JKS piesne na gitarách doprevádzajú, taká malá ukázka: https://www.youtube.com/watch?v=ebaXXUwEsOg


Ale rozumiem tomu, ak chce kolega akordy, aby si mohol mimo kostola a liturgie zahrat na gitare piesne JKS.
Neviem ci sú také akordy niekde, no skor by ich mali tie lud. skupiny, co ich na TV Slágri spievajú.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 12 12, 2014, 14:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak JKS 394 na gitare, no neviem a ešte aj tancovať pri nej, tak to už...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 12 12, 2014, 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

MarioTantos napísal:
Tak JKS 394 na gitare, no neviem a ešte aj tancovať pri nej, tak to už...


Tancovanie? To je naprosto normální:
https://www.youtube.com/watch?v=c99-XOXVesw
http://gloria.tv/media/RytVWZP4WqA
https://www.youtube.com/watch?v=M_GL6pjaG0Q

Omsa na kvetnú nedelu 2014 v Mineapolisse v USA:
https://3.bp.blogspot.com/-TJuHbF7CjEU/VGORpBMTuqI/AAAAAAAAJwU/EKXQzmJlKfI/s1600/140414arc03.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-mpDGvrX9UcM/VGORpP7oOwI/AAAAAAAAJwY/DncTmHy7Omc/s1600/140414arc01.jpg


http://1.bp.blogspot.com/-nu0xcqxyCKE/U97c0L1VpuI/AAAAAAAAHK4/1t_ud881Y4Y/s1600/clown+eucharist.jpg
http://www.novusordowatch.org/sjap_liturgy.jpg
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PavolHrabcak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 11. 2014
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 14 12, 2014, 11:14    Predmet: Odpovedať s citátom

este raz chcem vsetkych ubezpecit, ze nemam v umysle dehonestovat liturgicku hudbu. ako som uz pisal, akordy chcem len na domace hranie. nikde som nepisal, ze budem hrat v kostole namiesto organu, a uz vobec som nespominal ziadne tancovanie. prosim, nepodsuvajte tieto vase domnienky. videa, ktore tu davate ako ukazky nemaju nic spolocne s mojou snahou naucit sa hrat niektore piesne z JKS. ak som niekoho poburil alebo pohorsil, tak sa ospravedlnujem, ale myslim si, ze vase obavy su neopodstatnene.

@JurajGonsor - dakujem za ochotu, urcite sa ozvem. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 14 12, 2014, 12:36    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolHrabcak napísal:
este raz chcem vsetkych ubezpecit, ze nemam v umysle dehonestovat liturgicku hudbu. ak som niekoho poburil alebo pohorsil, tak sa ospravedlnujem, ale myslim si, ze vase obavy su neopodstatnene.

@JurajGonsor - dakujem za ochotu, urcite sa ozvem. Smile

Pavol, tak som tomu rozumel, ze nehrat piesne JKS pri liturgii ale v súkromí. To je v poriadku.
Ja som dával linky, kde je dehonestovaná liturgia, pre informáciu, co vsetko dokázu pri omsi urobit.
Nemá to nic s tým, ze by si chcel nejako dehonestovat liturgickú hudbu.


Naposledy upravil ReneHumaj dňa 14 12, 2014, 15:41, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JurajGonsor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 08. 2013
Príspevky: 18
Bydlisko: Boleráz

PríspevokZaslal: 14 12, 2014, 14:46    Predmet: Odpovedať s citátom

ako katechéta som kedysi hral 300 na hodinách náboženstva so štvrtákmi. Podotýkam s gitarou. Pieseň mali znotovanú v učebnici. A šlo to... určite lepšie ako keby som to decká učil acapella...

Inak som si všimol, že ak niekto dá tému na fóre, dvihne sa vlna nevôle a pobúrenia. Vyšší level je posunutie videí z liturgie ktorá nemá nič spoločné so Slovenskom... Zdá sa, že pohromu liturgie si niekedy organisti privolávajú sami... I keď verzia šaštinských zvonov na youtube je príšerná a do neba volajúca...

Niežeby sa tu našiel niekto ochotný a hodil scan oakordovanej skladby, pripojil video ako to znie na gitare a pod.. Trocha lojality by nezaškodilo:-)
V dohľadnej dobe pripojím...

Apropo, to doprevádzanie na gitare na omši nemusí vôbec vypáliť zle, len človek musí mať naozaj dosť organisticých skúseností (ale prečo by hral JKSku na gitare niekto, kto vie to vie na organe, nie?). Idú vianoce, pre mňa je nevkusné hrať napríklad Tichú noc na organe. Skladba, ktorá vznikla na gitare, bo organ bol pokazený a ešte v Bb dure, celý kostol jačí a nestačí s dychom na tom e2, ale hlavne, že je to dôstojne odohrané na organe...

Ďalšia trauma je, keď počujem dychovku hrať JKS. Hrôza a des. Okrem dedinských som mal tú česť počuť Celá krásna si Mária tuším z Šaštína... Nič proti, ale to radšej tú gitaru:-)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2015, 11:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj mne by veľmi pomohli akordy na piesne z JKS.

Spievame ich v domove seniorov, pričom sa snažím dopevádzať na klavíri (keyboard, miniharmónium). Ale na kompletný doprovod podľa "veľkého" JKS si netrúfam, preto hrám väčšinou len základnú melódiu. (vyžadovalo by to každú pieseň prefotiť, transponovať do tóniny, ktorú všetci uspievajú - čiže prepísať plus hodiny cvičenia - a toľko času tomu naozaj nemôžem venovať)

Pomohlo by mi, keby som mohla hrať doprovod ako akordy (na klavíri).
Takže keď sa nájde niekto ochotný, budem vďačná za každú pieseň - predovšetkým tie aktuálne na najbližší čas. Vďaka!
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd