Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 364 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Nevhodný prístup "organára"
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organárske služby na Slovensku

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Nevhodný prístup "organára"
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 09 03, 2015, 19:34    Predmet: Nevhodný prístup "organára" Odpovedať s citátom



Naposledy upravil BranislavStribrnsky dňa 04 02, 2018, 14:14, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 09 03, 2015, 21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekto s tým číslom ponúka na inzertných portáloch na predaj LCD monitory, je podpísaný ako Peter a bydlisko ma Devínska Nová Ves alebo Bratislava.
Pokiaľ máte organara čo sa o organ stará a ste s ním spokojný, tak nevidím dôvod to meniť...
Čo sa týka Slovenského Cechu organarov nemám vedomosť o tom aby taká inštitúcia fungovala, existuje spoločnosť priateľov organov, ešte čosi na záchranu historických hudobných nástrojov. V podstate Slovenský Cech organarov si ani neviem dobre predstaviť, nakoľko podľa mojich info aj skúseností sú nejaké skupinky po 2-3 organaroch spolupracujúcich a medzi sebou sa tie skupinky dosť "žrú"...

Osobne by som možnosť naladenia a opravy zadarmo privítal, samozrejme ak by mi dal referencie, ktoré by som si najlepšie osobne overil.

Mal som skúsenosť ako boli z jedným "organárom" veľmi spokojný pri oprave s dispozičnými zmenami a veľmi mi ho chválili aký je lacný a dobrý, no keď som pozrel lepšie do skrine tak mi vlasy stavali dupkom a musel som sa veľmi premáhať, aby som rovno do očí tomu človeku nepovedal čo si myslím (...dodám len toľko, že nebol to p. Vitéz, aby to náhodou s ním niekto nespájal).
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 10 03, 2015, 22:54    Predmet: Re: Nevhodný prístup "organára" Odpovedať s citátom

BranislavStribrnsky napísal:
"Cislo na vas mam od Slovenského Cechu organarov.


Slovensky cech organarov som nikde na nete nenasiel, viem jedine o existencii komory restauratorov
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 07 04, 2015, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý, koľko približne stojí naladenie organa? Ďakujem....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 07 04, 2015, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

JanaKJK napísal:
Dobrý, koľko približne stojí naladenie organa? Ďakujem....


Kolega, to nie je len ladenie. Píšťalový fond treba vyčistiť, skontrolovať, vyrovnať ladičky, opraviť prípadné závady, naintonovat a naladiť... Cena sa pohybuje podla počtu radov píšťal a spomenutych prac.
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 08 04, 2015, 15:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak. No od objemu financií sa často odvíja aj oprava, ktorú organar za daný obnos spraví. Pokiaľ je organ v dobrom stave a nemá veľa intonačných nedostatkov, treba iba doladiť tak to kľudne môže byť aj 50€ za jednoradový register. Pokiaľ to treba všetko vyčistiť, niekde opravovať laditka, rovnať a nanovo intonovať píšťalu po píšťale, tak treba počítať so sumou cca 300-400€ za jednoradový register za viacradové a jazyky aj viac.

Niekedy problém neladenia organu môže byť aj inde. Stretávam sa z prípadmi, keď organ pri zapnutí každého registra osobitne hrá celkom v pohode, no keď sa zapne väčšina registrov tak to hrá falošne. To býva spôsobené často netesnosťami na spojoch a najme dierami na mechu. Keď je únik vzduchu, tak pri veľkom odbere vzduchu poklesne tlak a niektoré píšťaly začínajú klesať na tóne skôr iné neskôr. Kapitolou samo o sebe je čerpadlu vzduchu v kostolnej veži, povale a pod. kde sa po naladení organ zasa rýchlo rozladí pri najbližšej prudšej zmene počasia, v takom prípade ani nejké väčšie zásahy do ladenia neodporúčam, treba najprv vyriešiť hlavný problém, aby vzduch bol nasávaný z toho istého miesta kde je organová skriňa, najlepšie premiestním dúchadla.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organárske služby na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd