Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 286 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pápežská hymna
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pápežská hymna
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 23 06, 2015, 10:46    Predmet: Pápežská hymna Odpovedať s citátom

V nedeľu som hral kamarátovi na primičnej omši. Hral som to, čo si zaprial, úplná klasika, akurát na začiatku bol ešte "Veni creator". Niektorí ľudia mi potom po omši vytkli, že som nezahral po požehnaní pápežskú hymnu. Mne to ani len nenapadlo a kamarát novokňaz mi to ani nespomenul. Viete mi povedať, kedy sa má hrať pápežská hymna?
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 23 06, 2015, 13:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem o tom, že by existoval nejaký predpis. Ja som ju naposledy na primíciách taktiež nehral a nezvyknem ani na Vianoce a Veľkú noc.
Osobne ju hrám len pri sláveniach, ktoré majú nejaké prepojenie s Rímom, napr. výročie zvolenia pápeža, sv. Petra a Pavla a podobné udalosti.

Spomínam si, že po zvolení pápeža som hral týždeň na záver JKS 522, čo je vlastne tiež pápežská hymna, ale neznáma a pre mňa preto krajšia Wink

Na záver rôznych slávností hrám častejšie JKS 524 - Bože, čos´ ráčil. Wink

P.S.: V nemeckom katolíckom spevníku (Gotteslob) som pápežskú hymnu ani nenašiel. Podľa mojich informácií ju z našej oblasti máme my, Česi a Maďari (s toho s Maďarmi na spoločný nápev).
Na wiki sa dajú nájsť zaujímavé informácie o originál pápežskej hymne (inštrumentálnej) od Gounoda: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pape%C5%BEsk%C3%A1_hymna alebo tu http://www.radiovaticana.va/slovak/stemma_vaticano.html
Spievať našu verziu pápežskej hymny nie je teda žiadna celocirkevná, lež lokálna záležitosť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 01 07, 2015, 16:56    Predmet: Odpovedať s citátom

- Keďže nemáme oficiálne inštrukcie resp. usmernenia, kedy sa to má hrať, tak môžeme prehlásiť, že sa nestane nič proti predpisom, keď tú hymnu nezahráš ale ani keď ju zahráš.
- Možno v danom farskom spoločenstve bol taký zvyk, že na primíciách sa to spievavalo.
- Ďalej, niektoré pekné tradície by bolo škoda zrušiť.
- A na koniec, niektoré zlozvyky treba vykoreniť.

Takže jednoznačná odpoveď podľa mňa nie je; ty ako organista môžeš tým, ktorí sa sťažujú, povedať, že výber piesní si prebral s kňazom, a teda aj ľudia by sa ukľudnili a získal by si vyššiu dôveru.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd