Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 456 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Rýchla hra a nedodržiavanie dĺžky nôt
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Rýchla hra a nedodržiavanie dĺžky nôt
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Ako hráte?
Rýchlo
16%
 16%  [ 2 ]
Primerane spevu ľudí
83%
 83%  [ 10 ]
Pomaly
0%
 0%  [ 0 ]
Celkom hlasov : 12

Autor Správa
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 12 07, 2015, 9:38    Predmet: Rýchla hra a nedodržiavanie dĺžky nôt Odpovedať s citátom

Ahojte, čo mám robiť keď naša "organistka" (klávesárka, keyboardistka - v Mojzesove majú KLÁVESY!!) rýchlo hrá a nedodržuje dĺžky nôt? Pre mňa, (2 roky som sa učil na keyboarde a bez problémov zahrám ľahšie a stredne ťažké JKSovky) je to strach počúvať.. Potom nestíham spievať - presnejšie nadychovať sa - napríklad keď sa spieva Otče náš (nápev si nespomeniem) a kazí mi to dojem z celej Svätej Omši. A ešte.. patria podľa vás do kostola rôzne prehnané chorály na predohry a dohry? Predohra ešte aj na Kyrie? Nehnevajte sa, ale v Krškanoch som toto nemal... Čo s tým? Babka mi hovorila že tu sú "naučení" spievať rýchlo... Ďakujem za odpoveď...... Crying or Very sad Evil or Very Mad

P.S: chcel by som to vyriešiť tým, že budem chodiť do kostola do vedľajšej dediny... asi jediné riešenie

P.S2: Keď spieva žalm a resp. žalm tak polovicu nerozumiem, lebo spieva rýchlo a mrmle si popod nos
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ErikKrajincak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 07. 2014
Príspevky: 19
Bydlisko: Báb okr. Nitra

PríspevokZaslal: 13 07, 2015, 2:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Začni tam hravať a začni to meniť, no ale vždy lepšie ako keby hrali pomali. Spolaliť sa dá lahšie ako zrychlit.
[/u]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 07, 2015, 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, na anketovú otázku ťažko odpovedať. Snažím sa hrať primerane, ani rýchlo ani pomaly. Tiež je podľa mňa neprípustné, aby ľud dirigoval tempo organistovi. Úlohou organistu je pripraviť ľudí na spev dobrou predohrou. Predohra musí byť istá, držať sa témy piesne, držať tempo a rytmus. Často počujeme miesto predohry len nejakú zlátaninu náhodných akordov, melodické blúdenie, nepravidelný rytmus, lebo organista rozmýšľa aký dá ďalší akord, alebo sa snaží vymotať z chyby, ktorú práve urobil, či sa dokonca úplne stratil v neznámej tónine. Takže ja si myslím, že ak je predohra "k veci", tak ľud sa už naladí na tempo akosi podvedome. Treba v ľuďoch vzbudiť chuť do spevu a nie ich otráviť alebo unudiť. Krásne je vidieť, keď počas predohry otvoria spevník aj tí, ktorí si mysleli, že spievať nebudú Smile.

Čo sa týka tej organistky, možno by si ju mohol po omši upozorniť, že tam a tam mala byť polová nota a ona ju zahrala ako štvrťovú. Uvidíš ako zareaguje, či uzná alebo sa bude vyhovárať.

Čo sa týka "prehnaných chorálov" Smile. Tak čo je to prehnaný chorál? 30 sekúnd na tutti alebo minúta? To predsa závisí od toho, či je všedný deň, nedeľa, slávnosť, či je to malá kaplnka alebo katedrála. Skús napísať, aký je veľký kostol, koľko ľudí chodí a koľko sekúnd hrá predohru.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 13 07, 2015, 15:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Tempo v kazdom pripade udava organista, najlepsie dobrou predohrou. Vsimol som si ale, ze aj niektori dobri organisti daju rychlu predohru a potom zrazu spomalia. V Amerike som si vsimol, ze sa predohrava vzdy cela piesen v takom rytme sa potom aj spieva.

Ja som skor spevak a vidim v tom vyhodu. Piesen sa ma hrat tak, aby sa dala dobre spievat. Urcite sa lahsie spieva v rychlejsom tempe ako v pomalom.

Sprav nahravku, takto sa to neda zhodnotit.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 13 07, 2015, 16:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Timulak: V nedelu po omši za nou pôjdem (prepáčte, zasa nefunguje klávesa na mäkčen Very Happy ) a určite sa jej spýtam prečo hrá podla svojho a nie podla nôt... Na prímanie sa hrala JKS 244 a niečo strašné. K stoooooluuuu Božeeeeeej láskaavostiiiiii....... Chorály.. no myslel som tým taký ten zvuk že spieva zbor anjelov akordy alebo konkrétne noty.. Co si myslíte o predohre ("predohre"......) na Kyrie alebo Krédo. Podla mna sa to vôbec nehodí na omšu, ani tieto predohry ani tie chory (presnejšie ako chorály) anjelov.... Problém je ten, že som birmovanec (chodím si podpisovať kartičku po sv. omši do sakristia a organistka už odchádza.

Misinko: Tu je problém v tom, (ako som spomínal ako spievajú a hrajú JKS 244) že niektoré noty rozťahujú a niekedy sa čudujem že už sa spieva další riadok... V nedelu najneskôr v pondelok je tu nahrávka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 07, 2015, 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter, smelo mi tykaj.

Hlavne buď pri rozhovore s organistkou úctivý, snaž sa pôsobiť skôr zvedavo než aby si ju zahnal do úzkych. Prečo? Lebo keď nebude vedieť argumentovať a vycíti, že ju obviňuješ, tak zaútočí. Napríklad, že ona už hrá roky alebo že sa učila u toho a toho učiteľa alebo že keď vieš lepšie máš hrať ty (čo by bolo správne Smile). Alebo potom cúvne a ukončí diskusiu napríklad slovami "Nebuď múdry" a podobne.

K tej 244. Keď takto dlho spieva posledné slabiky, akoby tam boli dĺžne, tak to je - prepáčte mi všetci, ja to napíšem priamo - GADŽOVINA. Bez toho, aby som ju alebo kohokoľvek chcel uraziť, naozaj, toto je hrôza a treba sa toho čím skôr zbaviť, to je bezcitné ohavenie hudby ale aj slovenčiny.

A tie chorály a zbor anjelov stále dosť nerozumiem Smile. Či myslíš, že hrá na plné pecky alebo čo?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 14 07, 2015, 15:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobre, ďakujem za rady, v nedeľu vyskúšam... Smile keď nepôjdem na sv. omšu do Krškán Very Happy Wink


Čo inak hovoríte na to, že spieva tak rýchlo žalm, že jej polovica nie je rozumieť? Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 15 07, 2015, 21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

PeterSzoke napísal:
Dobre, ďakujem za rady, v nedeľu vyskúšam... Smile keď nepôjdem na sv. omšu do Krškán Very Happy Wink


Čo inak hovoríte na to, že spieva tak rýchlo žalm, že jej polovica nie je rozumieť? Crying or Very sad



Predpokladám, ze to chce mat rýchlo za sebou.
Ale najlepsie to zistís, ak sa jej na to opýtas.
Na skolení v Nitre nám hovorili, ze zalm je meditatívný medzispev a tak by sa mal aj interpretovat, nie je to "rýchlo" odspievat.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 16 07, 2015, 8:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Tempo by som zvolil nie príliš rozdielná od toho ako sú ľudia zvyknutý spievať avšak v určitých medziach. Osobne hrám aspoň tak rýchlo, aby som pri 4/4 takte vyspieval 2 takty na jede nádych, pri 3/4 ak sa dá je lepšie spievať 4 takty na jeden nádych. Ešte aj dnes sa v niekoľkých kostoloch stretnem s tým že ľudia sa nadýchnu po každom takte pričom predlžujú posledná slabiku a potom príde pauza na nádych, dokonca aj s organistami, čo po každej fráze predsadzujú tón. Ďalšia vec je rytmus, ktorý sa osobne snažím dodržiavať aj keď hrám príležitostne inde, kde ľudia spievajú nerytmický. Tam kde sú ľudia uvedomelý, tak sa snažia prispôsobiť podľa organu badať už na konci omše že sa snažia, kde nie tak nie...hmm...

Spev počas žalmu by mal byť v tempe reči - prednesu, čiže zrozumiteľné, čo mi príde nie príliš rýchle.

Bez ohľadu na to kde je kto aký organista/spevák nie je na mieste mu to vytýkať, každý hrá/spieva podľa svojich schopností a aj dobré mienené rady môžu byť a často aj sú nesprávne pochopené. Pokiaľ nemáte s daným organistom nejaký kamarátsky vzťah a radšej by ste mali byť v týchto veciach opatrný, aby vám nezačal "podkopávať nohy" a "bojovať" proti vám. Otázka kvality lit. hudby by mala riešit podľa mňa v dialógu súčinnosti s kňazom, kaplánom a pod. Alebo keď si si istý že hráš dobre, hrať si po svojom a uvidíš, keď sa ti Ludia prispôsobia a zvyknú , tak možno bude mať po čase druhý organista rovnaký problém ako ty teraz, len opačného charakteru, že ho ľudia budú ťahať.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 07, 2015, 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri žalmoch počuť ten zlozvyk, že prvá jedna alebo dve slabiky sú hrozne pomaly (dlho) zaspievané, potom sa tempo zvyšuje takmer po nezrozumiteľnosť a pred koncom verša prichádza znovu spomalenie, resp. posledná slabika je natiahnutá. Rozumnému organistovi keď to vysvetlíme, tak to pochopí, možno len spieva podľa zlého príkladu nejakého kolegu a nik ho neupozornil. A nerozumný sa nafučí a urazí a ešte na vás zaútočí. Ale ja si myslím, že za pravdu treba bojovať aj za takú cenu. Kto vie, možno je z tých rozumných Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 17 07, 2015, 21:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte jedna otázočka... Ako to mám nahrať? Nemôžem predsa v strede omše vytiahnuť mobil Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 07, 2015, 11:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Najjednoduchšie je ešte pred začiatkom omše dať nahrávač niekde na rímsu alebo za kvety (kvetináče). Alebo nechať v sakristii nahrávať. Alebo jednoducho držať v ruke a tváriť sa nenápadne Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PeterSzoke
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 04. 2014
Príspevky: 22
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 18 07, 2015, 12:37    Predmet: Odpovedať s citátom

No skúsim volačo teda Very Happy Asi ho vytiahnem - mobil - a zapnem to... hotovo Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 19 07, 2015, 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Nahrávanie nie je zlý nápad, pár krát som nahrával aj sam seba, tak že som dal mobil v kostole na nenápadné miesto - za sochu. Dosť to pomôže v tom že človek potom zistí nejaké tie vlastné chyby, ale najme zistiť aká je koordinácia hry so spevom ľudu, predsa na chór tak ľudí nepočuť ako priamo vpredu vo svätimi. Dá sa takým spôsobom aj zistiť či je vhodná registrácia.

Čo sa týka prednesu žalmu ako kolega spomenul najčastejšia chyba je natiahnutie poslednej slabiky verša, často aj vibratom. Ďalší zlozvyk je "bagrovanie" - ťahanie prvých slabík niktorých slov odspodu s veľkým prízvukom a dôrazom.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd