Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 278 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Graduále
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Graduále
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JanMacko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 09. 2015
Príspevky: 1
Bydlisko: Parchovany

PríspevokZaslal: 18 10, 2015, 23:09    Predmet: Graduále Odpovedať s citátom

.... zdravím všetkých kolegov ...

... som to celkom nový a čítam i čítam ... oj

.. aj keď hrám už nejaké desaťročie, necítim sa byť organistom ( aj keď noty nie sú problém ), ale skôr kantorom, snažiacim sa vybalansovať medzi tradíciami a predpismi po DVk ..
.... sme " spevavá obec " a nezaradiť "hitovky" sa rovná defenestrácií v priamom prenose Smile , tak či onak mojím krédom je : kňaz i organista je tu pre ľudí a nie naopak .....

nie o tom som však chcel ..

.... pri väčších slávnostiach si dovolím pred alelujovým veršom zaGraduálovať JKS-480 .... možno ? hrá to ešte niekto ?

a ešte kedy zvyknete spievať JKS - 493 ... ?

ďakujem...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MilanPlechlo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 04. 2014
Príspevky: 14
Bydlisko: Nová Dubnica

PríspevokZaslal: 20 10, 2015, 20:10    Predmet: Graduale Odpovedať s citátom

Vyčítal som v MISALI latinsko-slovenskom s. 507: " Medzi lekciu a evanjelium v na počuté slová lekciesúvajú sa medzispevy, ktorých úlohou je podať úvahu (graduál) alebo.. V nábožných výlevoch z r. 2009 s 1355,6 .rersponzóriový žalm je integrálnou súčasťou liturgie slova...Namiesto žalmu môže sa spievať graduálové resp. z Rímskeho graduála alebo.. z Jednoduchého grad. Myslím si , že sa treba ržať liturgie DVk.Uvedené piesne som nepočul a ani nehrám.
balansovanie medzi predkoncilovou a terajšou liturgiou je nezmysel. Hitovky by som posudzoval individuálne a veľmi opatrne, ale v súlade s liturgickým slávením. Rolling Eyes Pozdravujem všetkých!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 20 10, 2015, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

V ČR sa bežne spieva ako graduál aj strofa z kancionálovej piesne, rovnaký model poznám z praxe v Nemecku.

Každý organista, ktorý počúva, ako jeho ľud spieva, dobre vie, že zopakovať nespočetné množstva responzórií žalmov (mnohokrát naozaj veľmi chabej hudobnej kvality), robí väčšine ľudí problém.

Treba taktiež povedať, že predkoncilová a pokoncilová liturgia nie sú odlišné celky, ale aj podľa slov emeritného pápeža Benedikta XVI. sa vzájomne dopĺňajú a nemožno ich od seba oddeliť.
Osobne teda zastávam názor, že vhodné prvky zo "starej" omše treba držať nažive aj dnes a ovplyvnený praxou z Nemecka sa nebránim ani piesni medzi čítaniami. Napríklad taká JKS 511 je parafrázou žalmu 23 a nie je na zahodenie Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MilanPlechlo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 04. 2014
Príspevky: 14
Bydlisko: Nová Dubnica

PríspevokZaslal: 22 10, 2015, 0:28    Predmet: Graduale Odpovedať s citátom

Ospravedlňujem sa za chybný údaj strany z Nábožných výlevov . Má byť 135,6 a nie 1355,6. Ďakujem
Responzóriá žalmov-nevidím problém v speve ľudu, skôr naopak.Hráme a spievame žalmy na každej sv. omši. Pomáha , keď je text responzória na tabuli čitateľný a priznám sa že niektoré nápevy zjednodušujem. Určené medzispevy priamo súvisia s čítaniami a je ťažko nájsť texty, ktoré tomu zodpovedajú a preto piesne na graduale neuvádzajú ani autori Direktória pre kantorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 22 10, 2015, 8:54    Predmet: Odpovedať s citátom

To nie je celkom pravda - mnohé žalmy vôbec nenadväzujú na čítania a okrem toho je povolené spievať aj tzv. spoločné žalmy, ktoré sú "univerzálne" a tiež nemajú nič spoločné s čítaniami danej omše.
Odporujú si v tom aj liturgické predpisy, viď. napríklad najnovšie vydanie Pohrebných obradov, ktoré pieseň po čítaní povoľuje Wink
Autori Direktória pre kantorov túto možnosť neuvádzajú, pretože spievať pieseň po čítaní je "predkoncilové" a medzi slovenskými liturgistami ešte stále frčí veľmi silná modernistická vlna. (inými slovami - všetko pred 1965 bolo úpadkové, zlé; omša a spevy, na ktorej vyrástli a žili tisícky svätcov a ešte naši starí rodičia je zlá a treba sa toho čo najskôr zbaviť...)
Keby mali tú moc, už dávno by bola aj väčšina JKS vyhlásená za zakázanú. Konieckoncov, budeme to mať možnosť o pár rokov po vydaní nového liturgického spevníka na vlastnej koži okúsiť...

Ale späť k téme - keďže žalm predspievam a ľudí nechávam spievať samých, mám stále priamu reakciu na to, ako daný text či nápev zvládajú. Nápevy z LS II zvládajú veľmi dobre, ale akonáhle zaspievam žalm určený na všedný deň, zabudnú text responzória po prvom opakovaní...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 25 10, 2015, 19:54    Predmet: Odpovedať s citátom

FrantišekBeer napísal:
To nie je celkom pravda - mnohé žalmy vôbec nenadväzujú na čítania a okrem toho je povolené spievať aj tzv. spoločné žalmy, ktoré sú "univerzálne" a tiež nemajú nič spoločné s čítaniami danej omše...


To bude zrejme tým, že 150 žalmov nedokáže pokryť tému každého čítania, ktoré sa v roku číta... Wink S tým nenarobíme nič. Univerzálne žalmy sú také, ktoré sa sústreďujú na hlavné piliere našej viery a teda nimi človek nikdy nič nepokazí, lebo určite nebude odporovať čítaniu.

Mňa by však zaujímalo, či slobodno vymeniť žalm za univerzálny aj v nedeľu? Podľa VSRM mi to vychádza, že hocikedy, teda trebárs aj na veľkonočnú nedeľu.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 26 10, 2015, 19:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Usmernenia v lekcionári explicitne hovoria, že žalmy naväzujú na prvé čítanie (to, že súvis na prvý pohľad nie je zrejmý, neznamená, že tam nie je).
Tie "univerzálne žalmy" sú určené na to, aby ľudia mohli lepšie zaspievať odpoveď na žalm. Navyše nahradenie je možné iba keď sa žalm spieva. (10. bod v úvode Lekcionára III),

O piesni miesto Alelujového verša (verša pred evanjeliom) hovorí bod 11.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 26 10, 2015, 20:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj tak som sa nedozvedel odpoveď na moju otázku... Razz

Jasné, že ak sa žalm číta, tak sa prečíta ten, čo je uvedený na daný deň, to je pochopiteľné. Čítať predsa vieme všetko
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 26 10, 2015, 23:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím, že je možné nahradiť žalm "univerzálnym" aj v nedeľu- zvlášť podľa rímskej číslice vedľa žalmu.
K druhej poznámke: Len som chcel upozorniť, že žalm je možné zameniť len ak ľudia odpoveď na žalm dokážu zaspievať iba s ťažkosťami (žiadne svojvoľné nahradzovanie žalmov).
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd