Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 458 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Obuv na hru na organe
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Obuv na hru na organe Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
DominikSalgovic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 04. 2015
Príspevky: 6
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 14 12, 2015, 17:08    Predmet: Obuv na hru na organe Odpovedať s citátom

Pekný deň prajem!

Chcel by som sa vás popýtať aké topánky používate na pedálovanie a prípadne že odkiaľ je máte. Bolo mi povedané že by mali mať podpätok, nemali by sa šmýkať veľmi a mali by mi byť tesné.

Vopred ďakujem za vaše odpovede Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 14 12, 2015, 17:35    Predmet: Odpovedať s citátom

http://mujweb.cz/artthon/artthon_cz1/artthon.htm
Tu nájdeš čo potrebuješ.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanKurimsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 03. 2014
Príspevky: 10
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 12, 2015, 22:00    Predmet: Odpovedať s citátom

topánky špeciálne určené pre organistov sú ideál, ale neznamená to, že si ich musíš hneď kúpiť, najlepšie na začiatok je zohnať si niečo podobné. Topánky na hranie by mali priliehať na nohu, nemali by teda mať ani predĺženú, ani rozšírenú ani atď. špičku. Takisto je fajn ak aj podrážka nie je širšia ako chodidlo. Každé zbytočné rozšírenie komplikuje hru. A mali by mať podpätok (cca 1,5 cm). Mal by si v nich vedieť potiahnuť nohu po pedáli, ale zase šmýkať sa ako sane po snehu nemusia.
Ja keď som začínal (3 roky dozadu) a zháňal som topánky, mal som s tým trošku problém, potom čo som v obchodoch nič vlastnosťami aj cenovo vyhovujúce nenašiel, skončil som so svadobnými topánkami môjho ocka (on ich už vôbec nenosil), a tie sú super, tak sa možno môžeš popýtať aj známych, či náhodou niečo také nemajú.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 12, 2015, 14:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím, že pre každodenné hranie pri bohoslužbe nie je potrebné investovať do organových topánok a robiť z toho vedu, koľko milimetrov má opätok alebo do akej miery sú tesné alebo do akej miery sa šmýkajú či nešmýkajú.

Na tých pár tónov v base JKS-iek si vystačíme s bežnou obuvou, s opätkom alebo bez neho. Povedzme si priamo, že tie basové linky nie sú náročné, nik nebude hodnotiť dokonalosť legáta či správnosť tichej výmeny. Jedným dychom treba dodať, že topánky musíme mať čisté, aby sme nepoškodzovali pedálnicu.

Poznám aj takých, čo sa vzorne prezúvajú, avšak kvalita ich hry tomu nezodpovedá, hoci sebavedomie majú často nadmerné. Dobré topánky nepomôžu slabému organistovi a dobrý organistá zahrá aj bosý či v sandáloch.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 16 12, 2015, 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa najlepšie hralo v papučiach kalsických jak som nosil do ZDŠ dačo také:
http://www.obuvbeznoska.cz/www-obuvbeznoska-cz/eshop/2-1-PANSKA-OBUV/44-2-DOMACI-OBUV-PAPUCE/5/747-Klasicke-nizke-papuce-Pegres
Potom som podlepil ešte pol cm podpätok a potom to bolo ešte lepšie, no keď si vyšší resp. dá sa rozumne nastaviť lavica tak ani netreba. Dobre sa hrá aj v klasických mokasínach a aj úzkych botaskách. Pri hre najviac vadia aspoň mne predlžené špice na topánkach.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 01, 2016, 21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Omg ľudia... ste moc pohodlný... iste, prvý rok som sa aj ja pred omšou prezúval... teraz už kašlem na to. Prídem a verne odhrajem omšu či už mám "žabky", alebo lyžiarky. Fakt.
Väčšinou hrávam v botaskach, tam si treba zvyknúť na to, že päta sa moc nechce šmýkať.
V zime nosím riadne baganče ako dajaký roboš, ešte s oceľovou špicou, ale po troch odohratých omšiach si zvyknem, je to kus širšie ako botaska, čiže zavše zahrajem niečo nepravdepodobné, ale nie je to nič také strašné.
V horúčavách hrávam v sandaloch, žabkách, alebo aj naboso (desím sa akurát toho, že v zime na pedále navláčim žltý sneh a v lete potom po nich skáčem naboso, ale však veď to sa doma povysáva).
V poltopánkach hrávam dvakrát do roka a to na bielu sobotu a polnočnú omšu (len vtedy som totiž v chráme v obleku)
Cool
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanKurimsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 03. 2014
Príspevky: 10
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 13 01, 2016, 22:31    Predmet: Odpovedať s citátom

nás na ZUŠ-ke p. uč. naučila si nosiť topánky, zatiaľ s tým nemám problém, mne sa v tom ľahšie hrá (pri JKS-kách to až taký rozdiel nie je, ale predsa), a troška tým preukazujem úctu aj nástroju Smile, keďže nie vždy sa podarí očistiť si topánky tak, ako by sme chceli, najmä v zime, nemusí potom do organu zatekať Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 27 01, 2016, 13:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si, že tak isto ako nepôjdem hrať na organ alebo iný nástroj s rukami špinavými od motorového oleja napríklad, tak isto nebudem hrať na nástroji v topánkach, v ktorých celú zimu behám po vonku.... myslím si, že je to úplne základná starostlivosť a úcta voči hudobnému nástroju. Osobne nevidím ani jeden dôvod, prečo by sa organista nemal prezúvať pred hraním, pedálnica je v podstate normálna súčasť nástroja, tak isto ako klaviatúra, sklopky a všetko ostatné na hracom stole a nie nejaká "rohožka" na očistenie topánok.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 02, 2016, 22:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľudkovia, organové topánky to je základ. Hra na organe sama o sebe vyžaduje určitú kultúru. Tak ako sa doma prezujem a nebehám v špinavých topánkach, tak sa treba prezuť aj pred hraním. Ja používam normálne spoločenské topánky, najužšie aké mi sedeli, s opätkom a koženou podrážkou. Vždy sa pekne prezujem.
Samozrejme, každý nech si hrá na topánkach aké uzná za vhodné, ale určite sa treba prezúvať.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 02, 2016, 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu irónie: niekto by si mohol pred hrou na klavíri dezinfikovať ruky - veď úcta k nástroju. A potom zahrá jedným prstom detskú vyčítanku. A keď tak rozmýšľam o prezúvaní - mohli by v kostoloch zaviesť nejaké farské papuče a prezul by sa každý. Potom by prakticky netrebalo zmývať a vysávať.

A teraz vážne: pokiaľ si pred kostolom dobre očistím obuv, prejdem kostolom do sakristie, tam chvíľu pobudnem, prejdem kostolom na chór k organu - pričom som prechádzal dlažbou, kobercami a rohožkami - tak by som musel byť veľmi úzkostlivý, aby som si myslel, že ešte zašpiním pedálnicu alebo že dokonca zneuctím nástroj.

Kto sa chce prezúvať, nech sa prezúva. Ale kvalitný organista sa pozná podľa hudby a spevu ľudu, nie podľa prezúvania.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 10 02, 2016, 17:45    Predmet: Odpovedať s citátom

matus napísal:
... Osobne nevidím ani jeden dôvod, prečo by sa organista nemal prezúvať pred hraním, ...


Tak ak ho nevidíš, tak ti ho ukážem. Omša je o 18:00. Prichodím do kostola medzi 17:42 a 17:46, to už zvonia zvony. V sakristii poviem,ž e hrajem i spievam žalm, dojednám prosby a čakám na kňaza, či si náhodou zase niečo nezmysli. Kňaz sa ako vždy dovalí do chrámu o 17:58 a ak má aj niečo vymyslené (napr. adoráciu, hentakú modlitbu, onakú poklonu, minipobožnosť, špeciálne požehnanie...), tak väčšinou je 18:01 keď odchádzam zo sakristie a to už by malo byť minimálne "Pane zmiluj sa". Kým vybehnem hore a sadnem za organ, akurát pravo nohou na pedál a už miništrant zvoní. Nemám sa kedy prezuť
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2016, 10:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Lukáš, to sú tie "pastoračné dôvody" Very Happy
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 11 02, 2016, 23:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja sa zo zásady prezúvam, niekedy sa mi nechce ale prezujem sa... Možno to je o tej úcte ako ste vraveli, ale pedálnica je citlivá, namočí sa a drevo bude pučať. Nám sa tak zasekávalo fis a to bol problém sa vyhýbať... A určite neodporúčam hrať naboso, učiteľka organu mi povedala, že keš dávaš nohám údery, budeš mať bolestivé päty, členky atď a to sa rieši akupunktúrou... Ja som sa neprezúval pri cvičení lebo veď načo a teraz to cítim na nohách... Fakt niečo úzke kde budeš mať nohu trochu na úzko a vyšší podpätok nieje zlá investícia alebo iď do babky na šopu Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 02, 2016, 8:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, ja pri hraní nedávam nohám údery a nič ma nebolí. Možno sú takí organisti, čo krčovite dupú po pedáloch a robia zbytočne veľké pohyby, pričom si nohu odierajú o čierne klávesy. Postupne sa pohyby zladia, minimalizujú a pripomínajú skôr hladkanie pedálov, takže o úderoch a obíjaní chodidiel nemôže byť reči.

Reči o akupunktúre si treba nechať do nejakých ezoterických poradní.

Ak pučia klávesy kvôli vode, tak je problém, že sa zošúchal lak. Ak chceme prejaviť úctu nástroju, dajme pedálnicu prelakovať a nebude problém s pučaním ani drhnutím.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukyS
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 03. 2010
Príspevky: 7
Bydlisko: KnH

PríspevokZaslal: 16 02, 2016, 20:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež sa neprezúvam, nie je kedy a skôr na omšu kvôli tomu nechodím. Pochopím ak si niekto také "poltopánky" kúpi ak hrá na koncertoch a podobné akcie, kde je potreba hrať pedálmi dlhšie. Vtedy je to samozrejme pohodlnejšie pre nohu, je uvoľnená, nie je stiahnutá, viac precíti každý pedál.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.34 sekúnd