Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 365 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - primičná omša
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
primičná omša
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JanaHadryova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 04. 2008
Príspevky: 83
Bydlisko: Košice - Šaca

PríspevokZaslal: 14 05, 2016, 14:36    Predmet: primičná omša Odpovedať s citátom

Zdravím, kolegovia.
Obraciam sa na vás, ktorí ste hrali alebo hrávate primičné omše, vedeli by ste mi posunúť nejaké noty? Antifóny alebo zborové skladby, príp. nejaké prelúdiá. Teda všetko, čo treba. Alebo aj nejaký program omše, ktorú ste hrali. Veľká vďaka. Môžete na mail jana.hadryova@gmail.com
_________________
sr. Terézia Jana Hadryová, SMVS
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 14 05, 2016, 17:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Závisí aj od toho, aký formulár omše kňaz bude slúžiť.

Niektoré primičné omše začínajú vzývaním Ducha Svätého, je možné spievať pieseň JKS 217, alebo hymnus Príď Duchu Svätý tvorivý (resp. adaptáciu JKS 219, alebo aj nový text Príď Duchu Svätý tvorivý na nápev JKS 219) či latinský originál Veni, Creator Spiritus na gregoriánsku melódiu. Alebo aj inú JKS 216-219.

Potom by som zaradil najmä spev piesní z JKS, aby sa náš duchovný a rokmi overený poklad nezanedbal a šíril ďalej. V knihe "Primičná omša - Teológia, dejinný vývin a liturgická prax" spomína kňaz Jozef Šurába na hudbu pri svojej primičnej omši takto:
"... V kostole, ktorý patrí medzi najväčšie v diecéze, a pred kostolom bolo asi 4000 veriacich. Bola tam veľmi povznášajúca atmosféra. Plný kostol spieval s nadšením omšovú pieseň Ó, Ježišu, náš najmilší, ktorú som si k tejto slávnosti vybral. Nie som si celkom istý, ale na záver spievali pieseň, ktorá ma sprevádza celý život: Mária, ochrana."
Iný kňaz, Ivan Mahrík, spomína takto:
"Keď sme prišli k oltáru, zaintonoval som: Veni sancte... a potom nasledovala sv. omša. Spievala sa omšová pieseň: Tu skrúšení v prach padáme."

Na úvod prijímania by sa dalo štvorhlasne zaspievať Trnavského Ó, Pane, nie som hodný, v JKS sú dve verzie 302a, 302b. Obe znejú nádherne prevedené štvorhlasným zborom https://www.youtube.com/watch?v=oqRs2crwHOI
Dobré miesto na spev antifón je napríklad prijímanie, zaradil by som antifónu zo spevníka Stanislava Šurina (Antifóny a duchovné piesne) s názvom Choďte do celého sveta https://youtu.be/0y9mksoiQvc?t=13s

Na záver sa zvykne hrať Pápežská hymna (osobne radšej uprednosťnujem JKS 524 - Bože, čos´ ráčil).
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanaHadryova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 04. 2008
Príspevky: 83
Bydlisko: Košice - Šaca

PríspevokZaslal: 15 05, 2016, 20:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Super, ďakujem za zorientovanie sa. Omšový formulár by mal byť o Božom milosrdenstve, teda vhodný by bol aj hymna Milosrdného roka "Misericordes...".
_________________
sr. Terézia Jana Hadryová, SMVS
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 05, 2016, 15:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som ponúkol tieto praktické myšlienky:

1. Dohodnite sa zavčasu s novokňazaom, opýtajte sa ho, čo by sa mu páčilo. Možno má srdcové piesne, ale možno povie, že to nechá na vás.

2. Prelúdia nie sú potrebné zložité komponované, v liturgii azda lepšie poslúžia improvizácie na tému piesne - hlavne, aby ľud vedel s istotou, kedy má nastúpiť spev. Radšej niečo jednoduchšie a zahrať s prehľadom ako náročnejšiu skladbu, ktorú budete hrať so stresom, nebudete ju vedieť zavčasu ukončiť a prípade bude v úplne inej tónine alebo metre ako nasledujúca pieseň.

3. Primície sú veľkým dňom pre celú farnosť, treba prihliadať aj na osadenstvo. To znamená nezostaviť celý repertoár len napr. mládežnícky alebo z nových antifón. Nechceme z toho urobiť prehliadku zborov ale zapojiť celé spoločenstvo, a to najlepšie funguje pomocou JKS alebo známych žalmov (z LSII). Niekoľko zborových alebo aj inštrumentálnych skladieb môže program pekne spestriť.

4. Odporúčam si to vychutnať a neplašiť sa. Nepozerať na hodinky a neváhať, či stihnete ešte jednu slohu alebo nie. Dajte na úvod 3-4 slohy miesto jednej, na gratiarum podobne. Takáto slávnosť je naozaj pamätná, možno dlšie bude vítanie, príhovor, ďakovanie a škoda by bola, keby sa natiahnutie kompenzovalo skracovaním spevov. Slávte.

5. Čo sa týka hymny Roku Milosrdenstva, počul som ju len párkrát. Uznávam, že pri dokonalom zborovom prevedení a za doprovodu hoboja, violončela a pod. môže mať svoj efekt, avšak pri použití v liturgii sa mne osobne zdá ako nepraktická. Kombinácia slovenčiny a latinských zvolaní, striedanie zboru, sólistov a ľudu mi prídu ako ťažkopádne bez poriadneho a dlhodobo opakovaného nácviku s ľudom. Jeden párminútový nácvik pred primičnou omšou nebude stačiť a ľudia budú len nemo sedieť. V archívoch sa dajú vyhľadať prenosy, kde počas tejto hymny ľudia len nečinne sedia. Zvolania pre ľud nie sú náročné, ale ľudia si nie sú istí, kedy majú spievať a kedy nie. A keď si nie sú istí, tak sú radšej ticho. Preto osobne by som vsadil na niečo chytľavejšie. Žalmom Milosrdný a milostivý je Pán dosiahnete podľa mňa lepší efekt, kostol bude burácať.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 14 06, 2016, 22:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Minulý rok som hral primičnú omšu, ale to bolo v pohode, na dedine... Tento rok budem hrať v meste a mám z toho vrásky na čele... Začne to Veni creator spiritus a formulár omše bude zo sv. Trojice.

@Janka, Hymna milosrdenstva je výborný nápad. Potrebuješ k tomu aspoň 10 členný zbor a sólistu. Organ úplne postačí. Pre zbor je to veľmi jednoduché a sóla sú tiež jednoduché. Efekt úžasný. Minulú nedeľu sme to spievali a všetci boli ohúrení, určite to dajte na koniec prijímania.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd