Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 413 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Tiekla voda či Zrel som vodu, JKS484
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Tiekla voda či Zrel som vodu, JKS484
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 04, 2017, 18:32    Predmet: Tiekla voda či Zrel som vodu, JKS484 Odpovedať s citátom

Po tom, ako sa stala JKS172 nespievateľnou kvôli nenormálnym prerábkam textu, som dnes so smútkom zistil, že nespievateľná je aj JKS484, vo veľkonočnom období Tiekla voda alebo Zrel som vodu. Neviem ani, ktorý je správny názov.

V našom kostole máme rozdané znotované spevníky, kde je jeden text, ale dokúpili sa aj najnovšie neznotované, kde je text iný. Okrem toho máme ďalšiu verziu v liurgickom spevníku a podľa toho, odkiaľ je pán farár, ten spieva do mikrofónu svoju verziu, ktorú vyloví z pamäte. Nechcem ani vedieť, koľko rôznych verzií je vo všetkých tých vydaniach spevníkov, ktoré si prinesú veriaci.

Tento stav je alarmujúci (nie len to spievanie do mikrofónu) a malo by nastať nejaké vyjasnenie, ale aj vytriezvenie autorov týchto zmien. Veď to prináša len rozdelenie a zmätok. Istotne je za tým snaha horlivých duší ale jasne sa ukázalo, že ovocie je zlé.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 17 04, 2017, 21:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno... tiekla voda, zrel som vodu... Spásu našli ňou týkaní/kropení a čo ja viem ešte čo. Nerád to vravím, ale kým nebudú vo všetkých používaných publikáciach jednotné texty (a všetky staré sa prestanú používať) alebo vo všetkých kostoloch svetelné tabuľe, bude to zlé.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 04, 2017, 7:09    Predmet: Odpovedať s citátom

BranislavStribrnsky napísal:
Áno... tiekla voda, zrel som vodu... Spásu našli ňou týkaní/kropení a čo ja viem ešte čo. Nerád to vravím, ale kým nebudú vo všetkých používaných publikáciach jednotné texty (a všetky staré sa prestanú používať) alebo vo všetkých kostoloch svetelné tabuľe, bude to zlé.

Ja by som to urobil naopak. Navrátil by som sa k najpôvodnejším textom z roku 1936. Ak by sme chceli používať najnovšie, kto bude ľudí stále preúčať? Kto bude tá autorita, aby to rozhlásila po celom Slovensku? Kto bude dohliadať, či každá farnosť už aplikovala najnovšie zmeny? A ohaviť gotický alebo barokový chrám svetelnými tabuľami? Aj to by odpadlo, keby sme sa uzhodli, že tak, ako "neinovujeme" texty starých básnikov, nebudeme kaziť ani texty JKS.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
DanaMartinkovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2013
Príspevky: 26
Bydlisko: Červený Hrádok

PríspevokZaslal: 18 04, 2017, 10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Tento problém poznám veľmi dobre. A nie je to len pri tejto piesni. Koľko ľudí v kostole toľko druhov spevník a skoro v každom iný text. Aj ja mám dva kancionály s iným rokom vydania a v každom iný text. Mali by sa nad tým kompetentný zamyslieť, keď je to Jednotný katolícky spevník, tak nech je naozaj Jednotný. Nech všetci spievame Jednotný a nie "každý podľa svojho".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 18 04, 2017, 15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som skôr narážal na to, že je nutné aby sa rozhodlo raz a navždy, ktorý text bude záväzný - je mi jedno či najstarší, najnovší alebo hocičo medzitým. Ak sa toto urobí a nebudú sa už nikdy tlačiť a predávať žiadne publikácie s neschváleným textom, tak už toto veľmi pomôže. Súčasný stav je alarmujúci.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 18 04, 2017, 22:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som vytlačil letáčiky s touto piesňou, vyhlásilo sa, že sa bude spievať podľa letáčika a kostol hučal Wink
https://www.youtube.com/watch?v=ECwVBYg2G1E

Ale je naozaj smutné, čo mnohí samozvaní "liturgisti" s našim chrámovým spevom spôsobili a čo ešte spôsobia. O 50 rokov budeme ešte za JKSkou a celkovo za spievaním v kostoloch nariekať...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd