Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 329 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pohreb
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pohreb Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 17 01, 2008, 12:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som si tiež uvedomil že keď som hral teraz nedávno pohreb bodlo by zahrať niečo veselšie a nie také zúfalé pesničky, z ktorých sa mi buďto riadne zýva alebo je pomaly aj mne do plaču Very Happy . Majú svoje čaro ale pohreb nie je absolútnou pohromou sveta aj keď blízkych zosnulého sa to veľmi dotýka. Skôr by to malo ako už bolo spomenuté vzbudiť nádej na nový život...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jaroslav Ferenc
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 12. 2006
Príspevky: 57
Bydlisko: Dolná Streda

PríspevokZaslal: 31 01, 2008, 15:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hrávam na introit (z knižky A svetlo večné nech im svieti) Verím, že môj Vykupiteľ žije alebo JKS 194, na offertorium JKS 460/3 alebo Blíž k tebe Bože môj prípadne pokračujem v 194-ke. Na communio JKS 278, 288, 303, 280 tiež žalm 23 na gratiarum žalm 118 alebo 116. Na záver JKS 118 alebo 344, Blíž k Tebe, či JKS 288... ak neboli predtým. Občas na záver hrávam aj spomínanú Sarabande od Händla alebo od Bacha - Herzlich thut mich verlangen

Naposledy upravil Jaroslav Ferenc dňa 18 08, 2010, 12:02, celkovo upravené 3 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 23 08, 2008, 16:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Pieseň "Zhasla už svieca" je uvedená v príručke pre organistov "A svetlo večné nech im svieti" a dokonca aj v nových pohrebných obradoch (vydané 2008, SSV), ktoré sú liturgicky schválené.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 24 08, 2008, 11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Mário napísal:
Pieseň "Zhasla už svieca" je uvedená v príručke pre organistov "A svetlo večné nech im svieti" a dokonca aj v nových pohrebných obradoch (vydané 2008, SSV), ktoré sú liturgicky schválené.


uz vysli nove pohrebne obrady? tie o ktorych sa tak hovorilo, ze tam ma byt viac modelov na pochovavanie???
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 24 08, 2008, 13:34    Predmet: nová Odpovedať s citátom

ja ich mam doma . je tam aj obrad ako nas budu pochovavat Very Happy ale inak nic extra vzadu su zalmy pesnicky
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 24 08, 2008, 18:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Je tam viac možností obradov: klasický pohreb, pohreb kňaza, biskupa, dokonca aj pohreb napr. organistu, kostolníka atď.
Miesto antifóny "Už ma obklúčili..." je už uvedená nová "Z hlbočín volám k tebe, Pane, ó, Pane počuj môj hlas, z hlbočín volám, k tebe, Pane."
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 24 08, 2008, 18:17    Predmet: nová Odpovedať s citátom

380 Rolling Eyes Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 24 08, 2008, 18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

lukas napísal:
Mário napísal:
Pieseň "Zhasla už svieca" je uvedená v príručke pre organistov "A svetlo večné nech im svieti" a dokonca aj v nových pohrebných obradoch (vydané 2008, SSV), ktoré sú liturgicky schválené.


uz vysli nove pohrebne obrady? tie o ktorych sa tak hovorilo, ze tam ma byt viac modelov na pochovavanie???


Tento týždeň som ju videl prvý raz na pohrebe u nás. Taká celkom hrubšia knižka, tak verím, že sa mi pomaly dostane do rúk. Hlavne ten pohreb organistu by ma zaujímal Very Happy
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
maxo02
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 07. 2008
Príspevky: 18
Bydlisko: kosice

PríspevokZaslal: 29 10, 2008, 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

ja hram bliz k tebe boze moj(aj ked je to slovenska hymna pre chram) JKS 142. 114. 115.. 116. 288.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 29 10, 2008, 22:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si nemôžem pomôcť, ale odkiaľ beriete, že pieseň Blíž, k Tebe Bože môj je slovenská hymna pre chrám? Pokiaľ viem, touto hymnou je iba JKS 524 Bože, čos´ráčil. Pieseň Blíž k Tebe, Bože môj jednak nie je slovenská a nepripadá mi ani ako hymna, skôr ako pieseň na pohreb (to nie je len záležitosť Slovenska).
Ospravedlňujem sa za OT, ale nedalo mi nereagovať...
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 30 10, 2008, 13:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Taktiež sa pripájam: pieseň Blíž k tebe... absolutne nie je hymnou pre chrám, nikdy som také niečo nepočul až teraz som sa to dočítal na tomto fóre. Jediná hymna pre chrám je v JKS č. 524.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 30 10, 2008, 14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepočul som o tom že pieseň Blíž k Tebe je hymnou pre chrám. No okrem toho že je piesňou pohrebnou, patrí aj do kategórie Slovenských národných piesní.
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 11 09, 2009, 13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď sa tu jedná o ten pohreb zaujímal by ma názor vás mnohých na spev Už ma obklúčili. Pretože aj v knižke A svetlo večné nech im svieti je napísané, že tento spev sa na Slovensku používať môže. (Ako responzum B) Question Ale počul som, že na ten istý nápev existuje iný verš. Nie je to ani Z hlbočín volám k tebe Pane......., ale ešte iný. Ak by ho niekto vedel napíšte mi ho prosím vás sem. Možno ten ďalší verš je nejaký iba tradičný lebo v knižke nie je uvedený.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 11 09, 2009, 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
Keď sa tu jedná o ten pohreb zaujímal by ma názor vás mnohých na spev Už ma obklúčili. Pretože aj v knižke A svetlo večné nech im svieti je napísané, že tento spev sa na Slovensku používať môže. (Ako responzum B) Question Ale počul som, že na ten istý nápev existuje iný verš. Nie je to ani Z hlbočín volám k tebe Pane......., ale ešte iný. Ak by ho niekto vedel napíšte mi ho prosím vás sem. Možno ten ďalší verš je nejaký iba tradičný lebo v knižke nie je uvedený.
Ja som to vyriešil veľmi jednoducho spievam to po latinsky Very Happy a plánujem už aj celý žalm po latinsky a aj vysloboď od smrti
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 12 09, 2009, 11:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Je to žalm 130 s refrénom U Pána je milosrdenstvo a hojné vykúpenie. Nielen jeho refrén je "jemnejší", ale aj jeho verše vyjadrujú to isté, čo antifóna doteraz spievaná pri pohreboch.


Áno ten viem, ten je napísaný aj v tej knižke, že je možné ho použiť. Mne ide len o slová refrénu, ostatné slová sú tie isté, len ten refrén je iný. Melódia zostáva z tohoto responza Už ma obklúčili smrteľné úzkosti záhrobia, už ma obkľúčili a presne na túto časť som niekde počul úplne iný text. Lebo ten text presne na to pasoval aj počtom slabík aj intonačne.

Možno to bol iný verš zo žalmu ale nemyslím, že by to bolo zo žalmu 130, preto mám dojem, že pojde asi len o nejaký tradičný nápev. Počul som ho spievať v Nitre. Zrejme sa nebude jednať o niečo oficiálne, ale zaujímalo by ma či niekto o niečom takom nevie.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd