Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 400 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pohreb
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pohreb Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 12 09, 2009, 11:49    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
Citácia:
Je to žalm 130 s refrénom U Pána je milosrdenstvo a hojné vykúpenie. Nielen jeho refrén je "jemnejší", ale aj jeho verše vyjadrujú to isté, čo antifóna doteraz spievaná pri pohreboch.


Áno ten viem, ten je napísaný aj v tej knižke, že je možné ho použiť. Mne ide len o slová refrénu, ostatné slová sú tie isté, len ten refrén je iný. Melódia zostáva z tohoto responza Už ma obklúčili smrteľné úzkosti záhrobia, už ma obkľúčili a presne na túto časť som niekde počul úplne iný text. Lebo ten text presne na to pasoval aj počtom slabík aj intonačne.

Možno to bol iný verš zo žalmu ale nemyslím, že by to bolo zo žalmu 130, preto mám dojem, že pojde asi len o nejaký tradičný nápev. Počul som ho spievať v Nitre. Zrejme sa nebude jednať o niečo oficiálne, ale zaujímalo by ma či niekto o niečom takom nevie.

áno babky mi o tom hovorili Very Happy ale ani oni si už nepämatajú aký to bol
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 12 09, 2009, 13:27    Predmet: Odpovedať s citátom

A po latinsky to ako vyzerá? Je aj iný nápev či nie?
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 12 09, 2009, 13:31    Predmet: Odpovedať s citátom

tam nie je iný nápev noo je tam ale ten je veľmi ťažký ... ale vieš po latinsky to nikto nerozumie takže nevidím dôvod prečo nie
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 12 09, 2009, 13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

A ešte jedna vec, kde nájdem latinský text prosím ťa?
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 12 09, 2009, 18:12    Predmet: Odpovedať s citátom

V starých modlitebníkoch Very Happy čiže sa popozeraj v sakristii a na chóre
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 14 09, 2009, 11:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž my už staré modlitebníky nemáme keďže sme nový kostol a všetko šlo už podľa nového Wink. Takže chorus a sakristia ee Sad. Ale skúsim sa popýtať p. farára.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 14 09, 2009, 14:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemal by byť zásadný problém dostať sa k tomu, a latinská pôvodnina je podstatne krajšia ako jej zdeformovaná slovenská podoba, ale prečo nepoužiť iné spevy, ktoré sú odporúčané dnes?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 14 09, 2009, 15:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasnéže ja používam bežne odporúčané žalmy ak je príležitosť hrať pohreb, našťastie zatial ich ešte nebolo veľa. Pýtam sa len zo zaujímavosti, keďže andrej spomínal latinské texty.

Najviac ma však zaujímal čo to bolo za nápev, ktorý som spomínal pred niekoľkými príspevkami, či ho niekto nepozná a tak. Ale z tých čo ho čítali asi nikto a nepojde asi o všeobecne schválený text. Všetko to bolo len tak zo zvedavosti.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 14 09, 2009, 15:34    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
Jasnéže ja používam bežne odporúčané žalmy ak je príležitosť hrať pohreb, našťastie zatial ich ešte nebolo veľa. Pýtam sa len zo zaujímavosti, keďže andrej spomínal latinské texty.

Najviac ma však zaujímal čo to bolo za nápev, ktorý som spomínal pred niekoľkými príspevkami, či ho niekto nepozná a tak. Ale z tých čo ho čítali asi nikto a nepojde asi o všeobecne schválený text. Všetko to bolo len tak zo zvedavosti.

z gregoriánu to neni ťažko vyčítať
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MonikaSkolnova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 11. 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Čereňany

PríspevokZaslal: 02 11, 2009, 17:21    Predmet: Odpovedať s citátom

keď som tu na fóre bola pred rokom, zaujali ma odpovede - čo hrať na Dušičky - konkrétne pripomienka, že sa za Dušičky aj tými piesňami modlíme. Tie VN piesne a piesne plné nádeje a radosti sú fajn, ale ... čoraz častejšie pochovávame ľudí, ktorí sa nestihli alebo ani nechceli zmieriť s Bohom, dlhoročných alkoholikov a kostol je plný ľudí, ktorým tá nádej nič nehovorí. Pokiaľ viem - očistec a peklo sú tiež súčasťou viery, nie len nebo a vieme, že nie všetky duše idú rovno do neba. takže potrebujú úpenlivo naše modlitby - ak nie sú schopní sa modliť príbuzní, lebo sú neveriaci, tak aspoň trochu sa môže modliť organista svojim spevom.
Raz som bola na pohrebe rehoľnej sestričky a to bol taký fantasticky veselý pohreb - taký by som chcela mať. To bol naozaj radostný prechod. Pieseň Odpočinku večného daj v podaní jemných hláskov ostatných sestričiek znela ako lahodná uspávanka.
Pohreb robí veselým alebo smutným aj nádej vyplývajúca aj zo života pochovávaného, nádej spoločenstva (príbuzných, priateľov).
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 02 11, 2009, 18:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes sme taký veselý pohreb mali, keď sme vyprevádzali Pátra Lukáša z františkánskeho kláštora v Prešove. Celá liturgia sa niesla v radosti a veľkonočnej nádeji.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 24 05, 2010, 13:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Niektory ludia idu na pohreb, lebo ich rodina volala, alebo, ze sa to patri, ale ze by sa tam niekto siel pomodlit za mrtveho, tak...
(Babka si zobrala bielu "hustku" do kostola, a zomrela jedna teta, hned prisla za mnou, co som jej nepovedal)
Tie najmensie nepodstatne veci ludi zaujima, ale to co by ich malo to nie. Tomu sa niekedy hovorilo "zakazane ovocie". &nosil som kedysi na pohreb rifle, klasika. Pan kaplan mi povedal, ze si mam zobrat oblek, ja mam dokopi 15, tak som si kupil ciernu bundu a tesilaky.
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 23 02, 2012, 15:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Včera som hral pohreb a na gratiarum som hral 194 ako vždy. Až neskôr som si uvedomil, že je popolcová streda, teda pôst, ale myslim že liturgia pohrebnej omše je vždy tá istá. Čo vy na to?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 23 02, 2012, 18:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Mário napísal:
Včera som hral pohreb a na gratiarum som hral 194 ako vždy. Až neskôr som si uvedomil, že je popolcová streda, teda pôst, ale myslim že liturgia pohrebnej omše je vždy tá istá. Čo vy na to?

ale v pôste sa vylučuje spev aleluja!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
patrik509
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 03. 2010
Príspevky: 149

PríspevokZaslal: 27 05, 2012, 21:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten iný refrén na žalm je: K Tebe volám Pane, lebo nádej a záchrana si moja v kráľovstve pokoja.
Ale u nás sa to už nespieva. Teraz sa spieva ten nový Z hlbočín ...
Chcel by som sa opýtať na Dies irae či sa to dá ešte nejako použiť, ale asi nie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.31 sekúnd