Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 290 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Rytmus
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Rytmus Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 07 06, 2007, 22:32    Predmet: Rytmus Odpovedať s citátom

U niektorých organistov sa stretávam s nasledovnou špecialitou pri hraní piesní z JKS:
Predohra, v ktorej odzneje téma piesne je v krásnom tempe a rytmicky vzorne prevedená, ale akonáhle začne spievať pieseň s ľudom, tempo sa zrýchli a rytmus sa takmer stratí, takže spievať spolu s ním je veľmi ťažko.

Pokiaľ ide o spev žalmu, alebo textov ordinária (glória, krédo...) vtedy je v poriadku ak sa rytmus mierne prispôsobí prirodzenému rytmu reči, dokonca je to žiadúce, ale piesne v JKS sú menzurálne, zadanú dĺžku tónu je potrebné dodržiavať, tam voľný rytmus skutočne nie je na mieste.

Neviem či to dotyční organisti robia vedome. Možno keby sami počuli výsledok takéhoto hrania, ani im by sa to nepáčilo. Z času na čas nezaškodí nechať sa nahrať a potom si v kľude vypočuť výsledky svojej produkcie.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 06, 2007, 21:25    Predmet: Re: Rytmus Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
U niektorých organistov sa stretávam s nasledovnou špecialitou pri hraní piesní z JKS:
Predohra, v ktorej odzneje téma piesne je v krásnom tempe a rytmicky vzorne prevedená, ale akonáhle začne spievať pieseň s ľudom, tempo sa zrýchli a rytmus sa takmer stratí, takže spievať spolu s ním je veľmi ťažko.

Pokiaľ ide o spev žalmu, alebo textov ordinária (glória, krédo...) vtedy je v poriadku ak sa rytmus mierne prispôsobí prirodzenému rytmu reči, dokonca je to žiadúce, ale piesne v JKS sú menzurálne, zadanú dĺžku tónu je potrebné dodržiavať, tam voľný rytmus skutočne nie je na mieste.

Neviem či to dotyční organisti robia vedome. Možno keby sami počuli výsledok takéhoto hrania, ani im by sa to nepáčilo. Z času na čas nezaškodí nechať sa nahrať a potom si v kľude vypočuť výsledky svojej produkcie.


Povedz mi jedno marek, ako môže hrať organistka, ktorá má normálne ZUŠ, hrá na organe od dvanástich rokov, a nemá absolútny rytmus. Hrá tak ,ako sú babky pre seba naučené spievať. Neplatia pre ňu polové ani štvrťové noty...kľudne si môžeš klopkať do rytmu nohou, a nebdue ti to sedieť. A predstav si : hrá na omši každý deň, nitko jej nič nehovorí, a tomu nechápem, jej sa podľa mna nechce dodržovať ten rytmus, ona to preda musí vedieť, veď predsa ešte diriguje zbor a tam musí byť rytmus ako vyšitý.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 09 06, 2007, 15:42    Predmet: Re: Rytmus Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
Povedz mi jedno marek, ako môže hrať organistka, ktorá má normálne ZUŠ, hrá na organe od dvanástich rokov, a nemá absolútny rytmus. Hrá tak ,ako sú babky pre seba naučené spievať. Neplatia pre ňu polové ani štvrťové noty...kľudne si môžeš klopkať do rytmu nohou, a nebdue ti to sedieť. A predstav si : hrá na omši každý deň, nitko jej nič nehovorí, a tomu nechápem, jej sa podľa mna nechce dodržovať ten rytmus, ona to preda musí vedieť, veď predsa ešte diriguje zbor a tam musí byť rytmus ako vyšitý.



nechcem nikoho urazat, ale vo vacsine pripadov je zena za organom hotova pohroma... rytmus, odpovede, registracia, hra na pedal....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Alexandra_2306
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 10. 2006
Príspevky: 43
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 09 06, 2007, 18:01    Predmet: Re: Rytmus Odpovedať s citátom

Citácia:
Povedz mi jedno marek, ako môže hrať organistka, ktorá má normálne ZUŠ, hrá na organe od dvanástich rokov, a nemá absolútny rytmus. Hrá tak ,ako sú babky pre seba naučené spievať. Neplatia pre ňu polové ani štvrťové noty...kľudne si môžeš klopkať do rytmu nohou, a nebdue ti to sedieť. A predstav si : hrá na omši každý deň, nitko jej nič nehovorí, a tomu nechápem, jej sa podľa mna nechce dodržovať ten rytmus, ona to preda musí vedieť, veď predsa ešte diriguje zbor a tam musí byť rytmus ako vyšitý.
[/quote]

Chudák zbor.... Embarassed

Veď jej to povedzte, že hrá blbo, mimo rytmu. Prečo mlčíte? Tak ked je to pravda, tak nech sa zamyslí....


Ináč... tá poznámka akože ženy.... ja nenávidím, ak hrá niekto mimo rytmu, pomaly, a keď naťahuje, keď si robí vlastné tempo, a mnoho ďalších vecí, tak to prosím nezovšeobecňuj, Peter. Dik. Cool
Wink

(Aj keď občas sa mi vraj stane že hrám pomalšie ako zvyknem) To asi vtedy ked si niesom istá textom... Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zuzu
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 03. 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Žemberovce / Marianka

PríspevokZaslal: 09 06, 2007, 21:03    Predmet: Re: Rytmus Odpovedať s citátom

nechcem nikoho urazat, ale vo vacsine pripadov je zena za organom hotova pohroma... rytmus, odpovede, registracia, hra na pedal....[/quote]
Mozem sa opytat?ako tomu mam rozumiet?
_________________
Zuzana Vojteššáková - organistka Baziliky Minor v Marianke a farnosti Žemberovce
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 09 06, 2007, 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter, ak nechceš nikoho urážať tak neurážaj...
... a zbytočne nezovšeobecňuj.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan Palenik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 07. 2006
Príspevky: 26
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

PríspevokZaslal: 09 06, 2007, 23:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že sa zhodneme, že ak má byť Jednotný katolícky spevník ozaj jednotný, mali by sme hrať dôsledne podľa nôt aj rytmus. Ale skúsme si to skonkretizovať : aké máte skúsenosti s piesňami, ktoré takmer celé Slovensko spieva inak ako je to napísané v JKS. Idete tvrdohlavo proti celému zhromaždeniu alebo hráte niektoré piesne podľa ľudí a nie podľa nôt? (mám na mysli napr. piesne č. 352, 253, 131)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 20:16    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
Peter, ak nechceš nikoho urážať tak neurážaj...
... a zbytočne nezovšeobecňuj.



marek, toto je na dlhu diskusiu.... a problem je v tom, ze ked sa aj niektora organistka na nieco opyta mna, alebo ineho kolegu, a povieme je ako by to asi bolo lepsie, aj tak si robi posvojom, aj tak nehra na pedali, aj tak sa boji zapnut mixturu... za svojim nazorom si stojim, a poviem ho hocikomu otvorene....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 20:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Skutočne zaujímavé, že organistky sa boja zapnúť mixtúru a vôbec silnejšie registre. Nehovorím to vo všeobecnosti, lebo sú naozaj vynikajúce organistky (jedna sa dokonca čudovala, že prečo registrujem tak slabo Smile ). Ale je to dosť častý jav Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
... za svojim nazorom si stojim, a poviem ho hocikomu otvorene....

Je dobré, ak si človek vie stáť za svojim názorom, v prípade že sám nepríde na to, že ten jeho názor je nesprávny.

Zároveň je veľmi dôležité vedieť svoj názor aj správne formulovať. Aby si niekto mohol stáť za formuláciou typu "vo väčšine prípadov..." musel by mať kvalifikovaný prehľad o všetkých prípadoch. V prípade tvojho tvrdenia je to - mierne povedané - nepravdepodobné.

Možno by si mohol tvrdiť niečo ako "... väčšina organistiek, ktoré poznám..." alebo podobne. Aj to neviem načo by bolo dobré...
Chcel si tým naznačiť, že ženy by radšej nemali byť organistkami? To by bola asi škoda, (myslím že so mnou budeš súhlasiť) aj keby kvalitná by mala byť len malá časť z nich... Alebo si chcel povedať, že muži organisti sú všetci skvelí? To asi ťažko, že?
Tak teda načo bola dobrá veta, o ktorej sa dalo veľmi ľahko predpokladať, že sa dotkne väčšiny (ak nie všetkých) dievčat a žien, ktoré majú rovnakú záľubu ako ty?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Jan Palenik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 07. 2006
Príspevky: 26
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 22:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Prepáčte, že vstupujem do vašej diskusie, ale mám pocit, že téma tohto fóra je "Rytmus" a nie "Žena za organom - áno či nie?" Baviť sa dokola o tom, či sa žena bojí alebo nebojí zapnúť mixtúru je podľa mňa irelevantné.
_________________
Ján Páleník
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 22:42    Predmet: Odpovedať s citátom

jpn napísal:
Myslím, že sa zhodneme, že ak má byť Jednotný katolícky spevník ozaj jednotný, mali by sme hrať dôsledne podľa nôt aj rytmus.

Samozrejme.

jpn napísal:
Ale skúsme si to skonkretizovať : aké máte skúsenosti s piesňami, ktoré takmer celé Slovensko spieva inak ako je to napísané v JKS. Idete tvrdohlavo proti celému zhromaždeniu alebo hráte niektoré piesne podľa ľudí a nie podľa nôt? (mám na mysli napr. piesne č. 352, 253, 131)

Nikdy nehrám ináč ako je to v notách. To znamená, že buď preučím ľudí na správny rytmus, alebo pieseň, ktorú sa nedarí preučiť, prestanem hrať. To platí presne o 131. Ak sa potom niektorí pýtajú, prečo nehrám tú a tú pieseň, tak im priamo poviem - "lebo sa ju neviete naučiť spievať tak ako sa má". Ukončím tým, že pieseň 131 je jediná, ktorú nehrám kvôli rytmu. Ostatné sa podarilo preučiť.

A ešte si dovolím poznámku k preúčaniu. Je veľmi užitočné, ak organista pred alebo po omši osloví ľudí a vysvetlí im, čo a prečo chce preúčať. Ale urobiť tento jeden krok podľa mojej skúsenosti nestačí. Ľudia to aj pri dobrej vôli zabudnú a treba im to pripomínať. Mne sa javí ako efektívne spievanie do mikrofónu, aby počuli nielen organ, ale aj kantora. Časom si zvyknú na nový - správny rytmus. I keď bez organu spievajú po svojom... Ale ak majú rázne vedenie kantora, tak to ide.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 22:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
nechcem nikoho urazat, ale vo vacsine pripadov je zena za organom hotova pohroma..
...
toto je na dlhu diskusiu....

jpn napísal:
téma tohto fóra je "Rytmus" a nie "Žena za organom - áno či nie?"

Možno by bolo zaujímavé založiť takú tému... Ale aby to nebolo také jednostranné (asi v negatívnom zmysle), tak by sa to mohlo volať "Muži a ženy za organom" alebo možno "Organisti a organistky"...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 7:07    Predmet: Odpovedať s citátom

[/quote] Nikdy nehrám ináč ako je to v notách. To znamená, že buď preučím ľudí na správny rytmus, alebo pieseň, ktorú sa nedarí preučiť, prestanem hrať.[/quote]

Joozi, myslim ze si pouzil dost silne slova ked si napisal “Nikdy nehrám ináč ako je to v notách.” Vies ako sa hovori, “nikdy nehovor nikdy”, lebo clovek je nuteny urobit vinimky – a nepochybujem o tom ze vinimky v hrani aspon obcas robis aj Ty. Jasne, suhlasim s Tebou ze je nutne ludi spravne ucit spievat – podla rytmu a dodrziavat dlzky not, ale organista sa s ludmi nemoze pretekat. S ludmi treba pracovat (mimo sv. omsi) a snazit sa im vysvetlit, ze ako my organisti hrame je spravne = samozrejme musime spravne hrat; potom to ludia skor prijmu ked si uvedomia ze ozaj spievaju zle a nie len ze organista si chce hrat posvojom. My organisti musime hrat jednotne a aj ked niektori organisti nehraju presne podla not, mali by sa snazit aspon dodrziavat spravny rytmus, aby sa ludia naucili spievat piesne spravne a jednotne. Potom ak ide veriaci niekde do ineho kostola moze spievat presne tak isto ako vo svojom farskom kostole. Zial, v dnesnej dobe sa asi v kazdej farnosti spieva inac a ked clovek ide do inej farnosti tak ma casto problem sa zapojit do spevu, lebo sa tam spieva inac.

Ja som zazila taky mensi trapas na Slavnost Zoslania Ducha Svateho pred par tyzdnami. Hrala som piesen – Let, prosba nasa #219. Samozrejme ze som piesen pekne predohrala presne podla rytmu v notach, ale kedze tato piesen sa nehrava casto a ludia ju poznaju ako ju hravali organisti predomnou, tak si samozrejme spievali v inom tempe. Hlavne druhy takt “pros-ba” nespievali ako polovicne noty, ale ako stvrtove noty. Kedze bol plny kostol ludi a ozaj ze vsetci ktori spievali, spievali nespravne (postarom), co som mala robit ja? Mala som hadam hrat si “svoje” a ludia si mali spievat “svoje”? Nie, ja som sa bola nutena v tomto pripade ludom prisposobila s tym, ze budem pracovat natom ze ludi preucim tuto piesen spievat spravne. Predtym ako budem tuto piesen nabuduce hrat, ludom poviem ako sa tato piesen spieva spravne. Co by si v tomto pripade urobil Ty Joozi? Hadam by si si spieval svoje (co pisu noty) aj za cenu ze v kostole par stovak ludi spieva inac ako Ty? No neviem ako by to dopadlo... Ja ako mlada organistka som automaticky ocakavala, ze ludia mi budu spievat tak ako je to predpisane v notach. Zial vela krat to takto nieje. Umenie organistu je nie len hrat co pisu noty, ale aj pocuvat ludi a ked je treba zial musi aj trosku privriet oko a musi mat schopnost sa ludom prisposobit – lebo ked niekto ozaj hra len presne podla not a ma problem ked treba trosku zmenit hru, tak asi tazko moze byt dobrym organistom, lebo nebude stihat hrat tak ako ludia spievaju a to organistu znechuti.

Viem je to chyba, lebo ked organista vzdy hra ako ludia spievaju (nespravne), tak ludia sa nikdy nepreucia spievat spravne. Ja budem na tom pracovat, aby som nasich ludi naucila spievat piesne spravne. Len by som si velmi priala, aby moja praca nevysla nazmar tym ze ked pojdu nasi farnici do ineho kostola tam sa budu piesne spievat v inom rytme ako ich budem ucit ja.

Suhlasim s tym ze je dobre mat jeden veduci hlas, ktory ludi vedie pri speve. Ked dobry spevak drzi spev a spieva podla rytmu tak ako organista hra, tak to je uzastna pomoc pre organistu a potom organista moze dodrziavat spravny rytmus ako je predpisany v notach.

Pracujme na tom priatelia organisti spolocne, aby sme boli jednotni a ucme ludi spievat piesne v spravnom rytme. Dakujem. Maria
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 7:18    Predmet: Re: Rytmus Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
nechcem nikoho urazat, ale vo vacsine pripadov je zena za organom hotova pohroma... rytmus, odpovede, registracia, hra na pedal....


Peter, ja som zena a ja akceptujem Tvoj nazor. Jednoznacne si za tymto nazorom stojis a ja Ti ho neberiem. My zeny sme dobre v inych veciach... a vedz, ze v dnesnej dobe uz dokazeme robit skoro vsetko co muzske pohlavie. Takze si prilis nefand, lebo jedneho dna sa moze stat, ze budes otvarat oci nadtym co zena dokaze... Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd