Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 282 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Zazili ste nejaky mensi alebo vacsi ''trapas''?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Zazili ste nejaky mensi alebo vacsi ''trapas''? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 16:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
To stihol prísť počas predohry k mikrofónu ?
Ja som si myslel, teda aspoň v KE je to tak, že počas predohry je kňaz v sakristii a až počas piesne vychádza von...



jezuitski paterkovci su veeelmi rychli... dokonca niektori maju tendenciu odsluzit nedelnu omsu s plnym kostolom za 35 minut.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 17:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Ja som si myslel, teda aspoň v KE je to tak, že počas predohry je kňaz v sakristii a až počas piesne vychádza von...


Len v jednom kostole to funguje tak, že kňaz s asistenciou zotrváva počas predohry v sakristii. Aj to nie každý. Ja mám z toho ako organista taký čudný pocit, pretože mám dojem, že ho zrdžiavam. Je to iné, keď sa hrá predohra a kňaz prichádza zo sakristie, ako keď tam stojí a čaká...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 17:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri hraní piesne "Leť prosba naša k výšinám" mi z organu vyletel holub, preletel krížom cez kostol a posadil sa na rímse pri oltári Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Pri hraní piesne "Leť prosba naša k výšinám" mi z organu vyletel holub, preletel krížom cez kostol a posadil sa na rímse pri oltári Very Happy



keby niektoremu z veriacich holub "nieco" dolu poslal, tak by k vysinam este nieco ine letelo.... alebo skor "znelo"
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekto by možno reagoval: "Ten Duch svätý je ale arogantný" Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 7:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Niekto by možno reagoval: "Ten Duch svätý je ale arogantný" Very Happy



Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
trompette
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2006
Príspevky: 27

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Akej značky je ten digitál? Nás Wesley


Chvílku som si zamyslel, je to WESLEY Etude.
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Tie organy sú asi tak vyrobené, keď aj váš tak počína...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
trompette
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2006
Príspevky: 27

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 14:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo stále stávalo, aspoň v našom Kapušanskom kostole, keď som ešte tam ešte ja pôsobil, ako kantor:
začal som cez Velkonočné obdobie jednu pesničku na prijímanie,
a babky ruženčiarky nepozreli na číselník,
ale začali spievať druhú pesničku, k Sviatosti oltárnej, ktorá má tiež taký istý nápev. Very Happy

Alebo ten pohreb, ked hrob bol kratší 5-10 cm-rov, ako rakva.
Boli to tmavší bratia, a na tretí krát sa im podarilo spustiť dole cetku...
najprv som to bral vážne, keď prvý krát vitiahli von rakvu,

druhý krát som trochu zasmial, ale len opatrne.

Ale tretí krát, už každý sa zasmial...

Ale dúfam, že nikoho nepohorším, veď pohreby sú vážne veci... Exclamation
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte k tomu digitálu... Zdá sa mi, že problém môže byť v obvode doladzovania (potenciometer PITCH na paneli). Lebo sa mi raz zdalo, že keď som sa ho dotkol, tak sa to vrátilo do normálneho stavu. Ale možno to bola len náhoda. Ten digitál poznám 6 rokov, a vždy robil problémy, vraj je to výrobná chyba (to vraví pani učiteľka). Preto by som chcel počuť aj názory ostatných organistov, či sa stretli s digitálmi zn. WESLEY a či im robia podobné problémy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 13:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za prispevky. Vazim si vasu uprimnost priatela, lebo lahko sa cloveku sameho seba chvali aky je ''uzastny organista'', ale priznat si a k tomu takto verejne na tomto fore ze urobil niekedy pri hre chybu je uz tazsie. Z vlasnej skusenosti viem, ze velakrat organista priamo nemoze zato, ze vznikne ''zvlasna situacia''.

Ked som zacinala hravat, u nas v kostole boli zenicky, ktore sa povazovali za hlavne spevacky a vobec necakali nato aku melodiu medzispevu budem hrat. Zacali si spievat na co boli zvyknute a ked som na sviatky zahrala inu melodiu medzispevu tak tiez vznika zvlasna situacia - lebo ja som hrala nieco ine a oni spievali nieco ine. Veduci spevu musi byt len jeden a podla mna by to mal urcite byt organista/kantor, nie zeny v prvej lavici, nie muzi na chore a ani nie knaz. Ludia by to mali respektovat a mali by sa prisposobit kontorovi - a nie za kazdu cenu si spievat svoje;) Ale uz som tie zenicky preucila a teraz pockaju aku melodiu zacnem spievat a potom sa pridaju. Predtym ja som este hrala len predohru a oni uz spievali;) Da sa ludi preucit.

Obcas sa u nas stava (aj v nedele) ze p. farar nespieva (len recituje) prefaciu a nespieva pred modlidbou Pana a je dost tazke pre mna predpovedat ci chce aby sa v tej chvili Svaty, Svaty a Otce nas spieval alebo nie. Stane sa mi, ze ja zacnem hrat a p. farar sa zacne modlit - je to taka neprijemna situacia, ale ja ked zacnem hrat, tak hrat neprestanem a ludia potom so mnou spievaju az dokonca. Uz som viackrat o tom s nasim knazom hovorila, aby sme sa dopredu dohodli, ale potom pocas sv. omse akoby uplne zabudol na com sme sa vopred dohodli. Takze knazi tiez dost casto zmatkuju pocas sv. omsi. Napriklad: Na konci tohtorocnej Velkonocnej vigilie knaz zaspieval: ''Prijmite slavnostne pozehnanie''. My sme stali a cakali na to slavnosne pozehnanie. Knaz mozno 40 sekund listoval v knihe (hladal pozehnanie), nakoniec ho aj tak nenasiel tak pokracoval: ''Nech vas zehna....''. Bola to velmi komicka situacia a ludia sa normalne nahlas smiali - priznam sa aj ja. Okrem tejto situacie, bolo vela inych ktore tiez boli zapricinene knazovou nepripravenostou, nepozornostou, alebo mozno privelkou sustredenostou.

Organista musi vediet pohotovo reagovat na rozne situacie. A to sa organista nauci len v praxi. Nemyslim ze skola to moze organistu naucit. Vidim ze podobne trapasy sa deju aj v inych farnostiach. Len chcem upresnit to ze trapasy ktore som vyssie opisala som zazila s viacerymi knazmi. Keby jeden knaz robil vsetky tie zmetky, tak to by bol ozaj problem.... Vacsina sv. omsi u nas je v poriadku a prebieha uctivo a tak ako ma.

Dost som toho za organom prezila aj zazila. Su situacie ktore mi prinasaju radost pri hre, su aj take ktore ma odradzaju od hrania a su aj take na ktorych sa zo srdca zasmejem. Maria Very Happy


Naposledy upravil Maria dňa 29 08, 2007, 4:13, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 14:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Pri večernej sv. omši na Nový Rok sa jednému pátrovi z roztržitosti stalo, že začal čítať Evanjelium ešte len po prvom zvolaní "Aleluja". Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Milos Sismic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2007
Príspevky: 65
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: 27 08, 2007, 11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý z nás má úsmevnú príhodu, hlavne popletené slová v žalmoch. Ale také niečo ako sa stalo môjmu bratovi keď začínal, to stálo za to! Na nedeľu Dobrého pastera zaspieval : Dobrý pastier sa narodil....![/b]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 27 08, 2007, 11:54    Predmet: Odpovedať s citátom

coze??? Very HappyVery HappyVery Happy tak toto fakt je trapas... Very HappyVery HappyVery Happy ze pozdravujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Angela
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 03. 2007
Príspevky: 5
Bydlisko: Martin-Sever

PríspevokZaslal: 03 09, 2007, 9:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa včera podaril trapas. Na hlavnej omši cez rok spieva zbor a tí spievaju na záver eucharistickej modlitby trojité amen, no a ja som včera odohrala len obyčajné Embarassed a dolu sa pár ľudí ozvalo a zaspievali si aj 2. aj 3. amen.
To ste mali vidieť keď som hrala na zoslanie Ducha svätého. Pieseň Duchu Svätý, príď z neba (217) s tým novým textom a celú, teda 10 strof. Spievala som ja, p. farár a pár ľudí. Kostol stíchol už v prvých strofách, lebo ich zaskočil iný text, než aký si pamätali.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Angela
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 03. 2007
Príspevky: 5
Bydlisko: Martin-Sever

PríspevokZaslal: 03 09, 2007, 21:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale oni to vedeli, kňaz to vyhlásil pred omšou. Inak pár mesiacov pred tým si mali možnosť kúpiť si nový spevník priamo v sakristii a vedeli, že sa z neho bude spievať.
Oni ma len neberú vážne. Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 15, 16, 17  Ďalší
Strana 2 z 17

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.13 sekúnd