Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 315 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vykanie vs tykanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Pripomienky, návrhy, želania...

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vykanie vs tykanie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
DaliborKalna
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 06. 2007
Príspevky: 36
Bydlisko: Ostermundigen, Švajčiarsko

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 9:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Heh, tiez som sa dobre pobavil na Viliamovom podpise.... Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Vďaka a pekný deň
Dalibor
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 11:09    Predmet: Re: No. Odpovedať s citátom

trompette napísal:
Viliam napísal:
Viliam, amatérsky organista


Vilo, Vilo. Ty si amatérsky organista.
Khm, khm, vtedy mi tu všetci môžne odísť orechy zbierať,
alebo zemiaky kopať, keď ty si amatér...
Very Happy


Ba veru to u nas tak. Vsecki su amateri - bez zmluvy a bez penez. Aj Vilo, aj Vlado Michalko aj ostatni. Len Dezo co pri katedrale travu kosi. Len ten je profesional - ma tri ludove, zmluvu i vac penez. Tomu by sme mali vsecki vykat. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 11:28    Predmet: Re: No. Odpovedať s citátom

marko napísal:
Vsecki su amateri - bez zmluvy a bez penez. Aj Vilo...

Vilo zmluvu ma...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 11:33    Predmet: Re: No. Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
marko napísal:
Vsecki su amateri - bez zmluvy a bez penez. Aj Vilo...

Vilo zmluvu ma...


Urcite aj prof. Michalko. Lenze to nie je riadna zmestnanecka zmluva na post statom plateneho chramoveho organistu. Nasa legislativa umoznuje platit upratovacky, smetiarov, udrabarov, ale nie katedralnych organistov...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 12:00    Predmet: Odpovedať s citátom

má zamestnaneckú...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 12:45    Predmet: Re: Vykanie vs tykanie Odpovedať s citátom

Dalibor napísal:
Ahojte, vsimol som si istu nekonzistentnost v prispevkoch na tomto fore.... niektori vykaju, niektori tykaju..... nebolo by odveci si tykat?


Podla mojho nazoru, je dost nepravdepodobne ze vsetci budu zato, aby sme si navzajom na tomto fore tykali – su na to rozne dovody, ktore si urcite vsetci viete domysliet. Ja osobne mam uctu ku organistom, starsim ludom a ludom na vyssich postoch, ale verim, ze aj keby som si s nimi v pisomnej forme na tomto fore tykala, moja ucta a respekt by k nim boli “viditelne” a rovnake ako keby som ich oslovovala vykanim. Je to zial mentalita vela nasich ludi, ze si “vyzaduju” respekt koli svojmu postaveniu a vela krat si tym aj vyzdvyhuju svoje ego ked im niekto vyka. V mojom pripade to je tak, ze clovek si musi moju uctu a moj respekt ziskat tym ako sa sprava, ako si plni svoje povinnosti a ake ma znalosti. Nemam rada ak si respekt niekto umelo vyzaduje a pritom vela krat ozaj ani nema nato, aby sa povazoval za vyssieho a vyzadoval si vykanie. Vykanie niekomu sa nerovna tomu ze si toho cloveka viac vazim, ale ked si niekto praje aby som mu vykala a nema zaujem si so mnou potykat, tak ja to respektujem. Ja vzdy ked sa s niekym novym stretnem hned medzi prvymi slovami zaznie to, ze chcem aby mi tykal. Poprve som dost mlada (aj ked mam ukoncenu vysoku skolu, dobru poziciu v praci a dost zivotnych skusenosti), ale nepotrebujem si umelo udrziavat autoritu. Mne lepsie padne ked ma niekto familiarne a pekne oslovi, ako keby ma niekto oslovoval pani Maria – alebo pani organistka - ufff.

Takze, mne mozete priatelia organisti kludne tykat a ja osobne si dovolujem tykat na tomto fore ludom ktorych si tiez vazim, ale verim ze su v mojom veku a podla ich prispevkov som vydedukovala, ze by nemali mat nic proti tomu ze im tykam. Tym starsim a na vyssich postoch na tomto fore zatial vykam, lebo nechcem nikoho urazit a nikomu nechcem odobrat z jeho “autority”. Rada by som vedela komu mozem tykat a kto si nepraje aby som mu tykala. Niesom vystudoavana organistka a som podstatne mlada, preto ocakavam, ze mi niektori z vas nedovolia tykat, ale viete co? Este raz zopakujem, clovek si musi moj respekt a uctu ziskat a nie ju vyzadovat. A ak niekomu bude robit dobre len to, ze ho budem oslovovat pan (organista), alebo pani (organistka) tak aj to som ochotna robit. Privitala by som ozaj aby si kazdy do svojho profilu napisal aspon priblizny vek, popripade profesiu, aby sme aj podla toho mohli usudit na akom poste ten clovek pracuje a ako ho mame oslovovat. Lebo len na zaklade nick name a forme ako clovek pise je vela krat velmi tazke predpovedat kolko ma ten clovek rokov, ake ma vzdelanie a co je jeho profesia. Ja osobne som si teraz doplnila profil a pridala som tam aj svoj priblizny vek (pod ikonkou Dalsie informacie), dufam ze urobite podobne. Takze pre vsetkych, prosim tykajte mi. “Maria, tesi ma”. Dakujem. Maria Smile

PS: Dalibor, podla mna myslienka velmi dobra ale dost nerealna.


Naposledy upravil Maria dňa 14 06, 2007, 23:51, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 13:10    Predmet: .... nuž veru, ako sa to vezme.... Odpovedať s citátom

Mám zmluvu ako - kantor, čiže v doslovnom preklade spevák.
Pravdou je, že v zmluve sú stanovené aj iné "práce":
napr.: hranie na organe v katedrále a v uršulínskom kostole pri liturgii obsahuje 80 odohraných omší mesačne, ďalej: hranie sobášov a účinkovanie na pohreboch, ktoré síce môžem rozdeľovať komu uznám za vhodné, ale môžem si ich "prisvojiť" ak si chcem "prilepšiť" (100,-Sk za pohreb, 120,-Sk za sobáš - niet sa čím chváliť, že?)
Prislúcha mi aj istá nie celkom presne zadefinovaná starostlivosť o Dómsky nástroj... 56 registrový trojmanuál, lenže v zmluve to podchytené nie je. Je tam však spomienka o katedrálnom zbore, ktorý mám viesť a to 2x do týždňa na nácvikoch a pri účinkovaní na sviatky a nedele.
Na veľké slávnosti a prenosy (alebo na požiadanie, poprosenie) sa žiada pripraviť vokálno-inštrumentálne dielo, teda aj orchester.
Príprava notového materiálu, príprava a realizácia sústredení so zborom, správa NET stránky zboru, pripojenie ne NET, náklady na vlastnú tlačiareň a kopírku sú už niekoľko rokov podporované z troch zdrojov: ABÚ KE, Kapitula Kanonikov KE a FÚ KE, z každého úradu sumou 20.000,-Sk ročne. Toto som si "vyloboval" ako podporu na prevádzku zboru a archívu.

Ale vrátim sa k môjmu hraniu. Nikdy som nerobil na miesto organistu žiaden konkurz a keby som bol niekedy nútený sadnúť za nástroj a porovnať sa hoci len s trochu usilovným konzervatoristom/kou, ten konkurz by som nikdy nevyhral. Som si toho vedomý.

Do zamestnaneckého pomeru s FÚ som vstúpil ešte za čias totality (v r. 1989) ako vyštudovaný elektrotechnik. Na poste druhého, o pár rokov už na poste prvého organistu som mal možnosti pracovať na sebe ako organista, lenže tiež sa mi núkala skvelá možnosť pracovať s mladým zborom ako zbormajster a dirigent a aj keď som musel začínať v tejto oblasti od nuly, akosi sa mi to viac zapáčilo, než cvičenie na organe....

Na veľa vecí sa dá prísť vlastnou usilovnosťou, človek sa môže rozhliadnuť po všelijakých vzoroch, ale zručnosti človek získava jedine tvrdým cvičením. Mám rád ľudí, ktorí to dokážu, dodávajú iným akúsi istotu, obdivujem ich, ale ja medzi nich nepatrím. Preto sa nepovažujem za profesionála, aj keď som zmluvne viazaný, ako bolo hore napísané.

Keď sa o niekom povie profesionál, tak sa v prvom rade myslí, že si svoju pozíciu zastáva skutočne skvele, to označenie mu patrí a ním sa myslí na jeho profesionálnu kvalitu, nie na jeho papier....v mojom prípade je to komplikovanejšie ...
každý by túto prácu vykonával aj tak trochu po svojom.

Viliam
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 13:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte by tu bolo jedno riešenie :-)
čo, keby sme si všetci povykali? :D
V
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 16:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:
Ešte by tu bolo jedno riešenie Smile
čo, keby sme si všetci povykali? Very Happy
V




rozumnejsie by bolo pisat kratsie prispevky, ako litanie
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 17:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
Viliam napísal:
Ešte by tu bolo jedno riešenie Smile
čo, keby sme si všetci povykali? Very Happy
V




rozumnejsie by bolo pisat kratsie prispevky, ako litanie


Peter, pre nas vsetkych by bolo najlepsie keby ludia ako Viliam nepisali prispevky, ale knihy ktorym by sme venovali vsetok nas volny cas.Idea
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

marko napísal:
Peter Vymazal napísal:
Viliam napísal:
Ešte by tu bolo jedno riešenie Smile
čo, keby sme si všetci povykali? Very Happy
V




rozumnejsie by bolo pisat kratsie prispevky, ako litanie


Peter, pre nas vsetkych by bolo najlepsie keby ludia ako Viliam nepisali prispevky, ale knihy ktorym by sme venovali vsetok nas volny cas.Idea



a takych je tu viac
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 20:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
marko napísal:
Peter Vymazal napísal:
Viliam napísal:
Ešte by tu bolo jedno riešenie Smile
čo, keby sme si všetci povykali? Very Happy
V




rozumnejsie by bolo pisat kratsie prispevky, ako litanie


Peter, pre nas vsetkych by bolo najlepsie keby ludia ako Viliam nepisali prispevky, ale knihy ktorym by sme venovali vsetok nas volny cas.Idea



a takych je tu viac


Podla mojho nazoru sme tu este cloveka ako je Viliam nemali. S organovanim a vedenim spevokolu v Dome sv. Alzbety zacinal v tazkych podmienkach. Komunisti sa snazili z kostolov urobit mrtve pohrebne muzea. Kazdy kto ich vtedy skusal ozivit zivou duchovnou hudbou mal "po chlebe" , aj ked formalne mal spevacku pracovnu zmluvu ako skreklave spevacky na MNV. Viliam toho musel vela preskakat a ked sa mu vtedy a aj teraz dari robit spickoveho organistu a zaroven budovat a viest nas najlepsi chramovy spevokol, zasluzi si obdiv vsetkych nas. Som si isty ze aj ked sa tak netvari je aj technicky najzdatnejsi zo vsetkych doterajsich ucastnikov fora.
Hrat na organe nie je iba o technike prstov ako pisanie na stroji, kde treba rychlo a presne triafat na spravne miesta. Je predovsetkym o komunikacii a schopnosti podelit sa o to najcennejsie co clovek ma vo svojom vnutri a co nadobudol za cenu velkej driny a sebazapretia. Takyto ludia obycajne ostavaju velmi skromni. Najviac im vyhovuje otvorena debata. Aj ked si na to nenarokuju, zasluzia si byt prvy medzi rovnimi.
Preto sa obraciam na vsetkych ucastnikov fora aby zbytocne nezhustovali atmosferu a prijali Viliamovu ponuku na otvorenu komunikaciu ktora sa uz s najvacsou pravdepodobnostou nebude opakovat. Ludi ako on je uz velmi malo. Zaroven sa obraciam na administratorov aby ho v pripade ze s tym bude suhlasit presunuli zo skupiny Newbie do skupiny Admin, minimalne pre fora ktorych temy suvisia s jeho profesionalnym posobenim.
_________________
Ján Marko

----------------
konto tohto užívateľa bolo zrušené administrátormi organisti.sk, nakoľko napriek viacerým upozorneniam zo strany administrátorov a užívateľov neprestal s osobnými invektívami na ostatných užívateľov a administrátorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 21:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Vykanie vs. tykanie... Bolo by to také rodinnejšie, keby sme si všetci tykali. Lenže... Vy, čo už nie ste najmladší (30 a vyššie Smile), vám sa dobre tyká mladším... Lenže ja napr. mám 24... Ok, budem si tykať tu na fóre s organistom XY, potom si dáme spoločné stretnutie a potom zistím, že on má 50... Tak to by som mu už nedokázal tykať ani keby som chcel... Možno časom, ale isto nie na prvý pokus Smile. Takže to nepovažujem za úplne ideálne riešenie... Veď spokojne nech to zostane ako to je... Každý ako cíti, ako mu lepšie vyhovuje...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 22:07    Predmet: Re: Vykanie vs tykanie Odpovedať s citátom

Maria napísal:
Privitala by som ozaj aby si kazdy do svojho profilu napisal aspon priblizny vek, popripade profesiu, aby sme aj podla toho mohli usudit na akom poste ten clovek pracuje a ako ho mame oslovovat.

Mohla by pomôcť aj fotečka Idea.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 23:32    Predmet: Odpovedať s citátom

rozumnejsie by bolo pisat kratsie prispevky, ako litanie[/quote]

Nuž, zvolil som podrobné predstavenie sa a zdĺhavou formou som poobťažoval. Je ale pravda, že to nebol počiatočný úmysel.... tak sa to vyvŕbilo, alebo ma inšpirovala Mária, jej príspevok nebol krátky ....

Čítavam príspevky Vás všetkých pravidelne a okrem Vašich mien nepoznám (Veľmi dobre poznám Mareka_cantora, Ferka Beera a trompette, pretože sa stretávame osobne, zatiaľ necítim potrebu na nich reagovať tu, na tomto fóre) takmer nikoho.
O drvivej väčšine neviem zhola nič. Od mnohých som si prečítal už toľko príspevkov, že by z nich bol štvornásobne dlhší článok, ako ten môj dnešný. Peter, máš/te právo na svoj názor, máš/te však o mne hneď konkrétnejšiu predstavu.
Už nebudem cítiť potrebu toľko vypisovať a budem iste omnoho stručnejší.

Ďakujem všetkým, ktorí ma trocha chápu a nevidia len tú dĺžku a subjektivitu môjho prvého príspevku. Nenapísal som tu toho ešte veľa o svojich skúsenostiach a mojich názoroch a na chrámovú hudbu.... snáď možno bude neskôr čas vhodnejší....

Dobrú noc

V.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Pripomienky, návrhy, želania... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.23 sekúnd