Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 399 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vykanie vs tykanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Pripomienky, návrhy, želania...

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vykanie vs tykanie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 23:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:
Ďakujem všetkým, ktorí ma trocha chápu a nevidia len tú dĺžku a subjektivitu môjho prvého príspevku. Nenapísal som tu toho ešte veľa o svojich skúsenostiach a mojich názoroch a na chrámovú hudbu.... snáď možno bude neskôr čas vhodnejší....

Dobrú noc

V.


Viliam, klobuk dole pred Vasou skromnostou. Sice vela o Vas neviem, ale pocuvam casto sv. omse vysielane na radiu Lumen a su tam sv. omse aj z Domu sv. Alzbety - kazdy pondelok, stredu a taktiez na rozne sviatky. Ak sa Vas mozem opytat Viliam, zacina sa Vase priezvisko na "G". Ak ano, tak viem s kym mam tu cest komunikovat a velmi ma to tesi. Vopred dakujem za odpoved. Maria
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 7:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Mimochodom Filip, prezri si svoje príspevky - zatiaľ si netykal ani raz


Keby si sa nad mojimi prispevkami zamyslel, pochopil by si, ze som nevykal, odpisoval som viacerym ludom: tu mate link...
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 7:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:

Nuž, zvolil som podrobné predstavenie sa a zdĺhavou formou som poobťažoval. Je ale pravda, že to nebol počiatočný úmysel.... tak sa to vyvŕbilo, alebo ma inšpirovala Mária, jej príspevok nebol krátky ....

Čítavam príspevky Vás všetkých pravidelne a okrem Vašich mien nepoznám (Veľmi dobre poznám Mareka_cantora, Ferka Beera a trompette, pretože sa stretávame osobne, zatiaľ necítim potrebu na nich reagovať tu, na tomto fóre) takmer nikoho.
O drvivej väčšine neviem zhola nič. Od mnohých som si prečítal už toľko príspevkov, že by z nich bol štvornásobne dlhší článok, ako ten môj dnešný. Peter, máš/te právo na svoj názor, máš/te však o mne hneď konkrétnejšiu predstavu.
Už nebudem cítiť potrebu toľko vypisovať a budem iste omnoho stručnejší.

Ďakujem všetkým, ktorí ma trocha chápu a nevidia len tú dĺžku a subjektivitu môjho prvého príspevku. Nenapísal som tu toho ešte veľa o svojich skúsenostiach a mojich názoroch a na chrámovú hudbu.... snáď možno bude neskôr čas vhodnejší....



viliam, nechcel som sa vas dotknut,... mozno by bolo dobre, keby ste napisali nejaky clanok do sekcie prispevky... ozaj, v ktorom kostole hrate?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

FilipKiripolsky napísal:
Keby si sa nad mojimi prispevkami zamyslel, pochopil by si, ze som nevykal, odpisoval som viacerym ludom: tu mate link...

pochopil som to, netvrdil som, že si niekomu vykal, ale ani si netykal. Chcel to byť úsmevný postreh, preto tam bol aj smajlík. Nič v zlom.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:


Ak by si, Peter, čítal pozorne, v tom "dlhom" článku Vilko písal o tom, že má zmluvu a podobné vecičky...




stastny to clovek
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 12:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla mojho nazoru sme tu este cloveka ako je Viliam nemali. S organovanim a vedenim spevokolu v Dome sv. Alzbety zacinal v tazkych podmienkach.....

[i] S vedením zboru mi veľmi pomohol Marek_cantor a vydržalo nám to 10 rokov. Na také šťastie človek nenarazí 2x za život. To myslím vážne.[/i]

Viliam toho musel vela preskakat a ked sa mu vtedy a aj teraz dari robit spickoveho organistu a zaroven budovat a viest nas najlepsi chramovy spevokol, zasluzi si obdiv vsetkych nas. Som si isty ze aj ked sa tak netvari je aj technicky najzdatnejsi zo vsetkych doterajsich ucastnikov fora.

[i]Preskákal som toho naozaj veľa, ale k špičkovému organistovi z krajiny, kde toto "remeslo" žije od čias J. S. Bacha nepretržite, bez prerušenia, by som sa nemohol postaviť dnes ako rovnocenný partner. A ešte tej kvalite nášho zboru: Nie vždy je to tak, a ani to tak asi nebude, žeby všetky dobré parametre zboru vždy vykryštalizovali súčasne a vyústili naraz, každý do svojho kulminačného bodu. Ďakujem za slová úcty a obdivu, ale na slovo "najlepší" je v súvislosti s nami "ešte" priskoro :-)[/i]

Hrat na organe nie je iba o technike prstov ako pisanie na stroji, kde treba rychlo a presne triafat na spravne miesta. Je predovsetkym o komunikacii a schopnosti podelit sa o to najcennejsie co clovek ma vo svojom vnutri a co nadobudol za cenu velkej driny a sebazapretia. Takíto ludia obycajne ostavaju velmi skromni. Najviac im vyhovuje otvorena debata. Aj ked si na to nenarokuju, zasluzia si byt prvy medzi rovnimi.

[i]Dlho som váhal, či sem vstúpiť, pretože bežné problémy dnešných organistov, sú síce aj mojimi problémami. V mojom prípade však vyvstáva ešte niekoľko ďalších, silnejších a zložitejších problémov.
Pracujem s ľuďmi a to je naozaj ťažké....ak niekto na to má dar, tak mu závidím, ak nie (ako ja), tak to jednoducho musí niečim v živote zaplatiť.
A možno je to aj tým "najcennejším vo svojom vnútri", ako si pekne napísal....[/i]

Preto sa obraciam na vsetkych ucastnikov fora aby zbytocne nezhustovali atmosferu a prijali Viliamovu ponuku na otvorenu komunikaciu ktora sa uz s najvacsou pravdepodobnostou nebude opakovat. Ludi ako on je uz velmi malo. Zaroven sa obraciam na administratorov aby ho v pripade ze s tym bude suhlasit presunuli zo skupiny Newbie do skupiny Admin, minimalne pre fora ktorych temy suvisia s jeho profesionalnym posobenim.[/quote]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 12:30    Predmet: Odpovedať s citátom

stastny to clovek[/quote]

Poznám jedného váženého pána, meno má: Ladislav Vymazal,
začínal ešte ako druhý huslista v chrámovom orchestri, ked
dirigoval Miklóš báči v trnavskom Dóme (rozumejte: Mikuláš Schneider, neskôr Trnavský, toto meno mu dal myslím Pöstényi) Potom dlhé roky viedol chrámoý zbor v Trnave
Nie ste Vy príbuzní???
Vil.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 12:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:

dirigoval Miklóš báči v trnavskom Dóme (rozumejte: Mikuláš Schneider, neskôr Trnavský, toto meno mu dal myslím Pöstényi) Vil.


Podla mojich informacii Mikulas Schneider dostal meno "Trnavsky" od Svetozara Hurbana Vajanskeho. Nadseny literat ho takto "pokrstil" na martinskych slavnostiach v roku 1906 ked mu predlozili jeho basne zhudobnene Schneiderom. Odvtedy pouzival tento privlastok sustavne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:
Poznám jedného váženého pána, meno má: Ladislav Vymazal,začínal ešte ako druhý huslista v chrámovom orchestri, ked
dirigoval Miklóš báči v trnavskom Dóme (rozumejte: Mikuláš Schneider, neskôr Trnavský, toto meno mu dal myslím Pöstényi) Potom dlhé roky viedol chrámoý zbor v Trnave
Nie ste Vy príbuzní???
Vil.



to je moj dedko, ten zbor a orchester este vedie
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 21:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som za tykanie....naco tu zbytocne komplikovat take veci.
Ale zas na mne to nezavisi...chcem pocut definitvny rozsudok admina.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 23:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Bolo by potrebné zadefinovať tzv.
elektronické tykanie (veď aj Windows nám niekedy drzo tyká)!
a tým by sa mohol ošetriť ten predsudok, že sa niekto na druhej strane urazí.
Elektronické tykanie by mohlo byť novým spoločenským bontónom,
takým našim, organistickým

Dobrú noc

Vil.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 13:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:
Bolo by potrebné zadefinovať tzv.
elektronické tykanie (veď aj Windows nám niekedy drzo tyká)!
a tým by sa mohol ošetriť ten predsudok, že sa niekto na druhej strane urazí.
Elektronické tykanie by mohlo byť novým spoločenským bontónom,
takým našim, organistickým

Dobrú noc

Vil.


Very Happy Very Happy Výborný nápad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 15:20    Predmet: Re: Veď je to Odpovedať s citátom

Viliam napísal:
Ak si dotyčný uvedomí, že je to tu v prvom rade o
ORGANISTOCH, ktorí spolu niečo spoločné k sebe cítia,
mal by na základe svojej inteligencie pochopiť (verím v inteligenciu kňazov i biskupov, aj keď môže byť deformovaná postavením),
že to tykanie medzi nami je pekné a nepodlieha umelej hierarchii ...

Myslím, že nikomu nebude vadiť, ak si organisti budú medzi sebou tykať, či elektronicky, alebo aj v súkromí... Je ale rozdiel, či si začneme tykať automaticky, alebo rovnako ako v nevirtuálnom svete, buď na základe odhadu, alebo individuálnej dohody atď.

Pritom nemusí ísť o úctu, predsudky, postavenie, inteligenciu, povýšenectvo... Je veľmi jednoduché chovať sa neúctivo a zároveň vykať atď. V našej spoločnosti je ale úplne prirodzené, že keď prvý krát komunikujú dvaja neznámi (a nejde o mládež, alebo o uzavretú komunitu) vykajú si, ak sa nedohodnú na tykaní (tí konkrétni dvaja).

Tu - na organisti.sk - by sa mohlo zdať, že ide o uzavretú komunitu, ibaže snahou správcov fóra je, aby sa postupne zapájali aj odborníci na všetko čo s "organovaním" (alebo s chrámovou hudbou) súvisí.
Nebolo by vôbec na škodu, ba práve naopak, keby sem prispievalo viac odborníkov na liturgiu, špičkoví interpreti, alebo skúsení organisti... Určite by bolo pre mnohých veľmi užitočné, keby nám svoje skúsenosti sprostredkovali skúsení páni ako napr. spomínaný p. Ladislav Vymazal - myslíte, že by bolo vhodné (ak by k tomu došlo), aby sme mu tu začali automaticky tykať, lebo my tu máme takú dohodu? Asi nie. V takom prípade je to všetkým zrejmé, že? Kde je teda vhodná hranica?

Vilo, skús si predstaviť, že by prispel do diskusie napr. Mons. Konečný, alebo Mons. Holec (čo by bolo veľmi pekné) - vedel by si im tykať?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
brci
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2006
Príspevky: 27
Bydlisko: Osuského 4, BA

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 17:58    Predmet: Re: Tykanie Odpovedať s citátom

Zaujímavé sú tu názory. Ja sa vyjadrím pre aj proti. Začnem názorom pre : bolo by možno vhodné naozaj uvádzať aj nick aj plné meno, hlavne kôli tomu, aby naozaj, keď napíše nejaký biskup alebo významný človek, sme ho v podstate nevyštvali zo stránky. A teda, aby sme mali tu aj spoločenský bontón, lebo vekové hranice sú tu široké a kým si naozaj oficiálne niekto nepotyká, tak je to dosť opovážlivé. Je to však iba etická stránka veci. Na druhej strane, postavme si otázku - modlíme sa Otče náš, ktorý ste na nebesiach, posväť sa vaše meno ... ? Čiže je otázka, kto preferuje viac bontón, alebo to, či sme božie deti. Nakoniec aj biskup je božie dieťa, aj manažér banky aj prezident. Ide o to, či si to pripustí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 19:53    Predmet: Re: Vykanie vs tykanie Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
Dalibor napísal:
Ahojte, vsimol som si istu nekonzistentnost v prispevkoch na tomto fore.... niektori vykaju, niektori tykaju..... nebolo by odveci si tykat?



mas pravdu dalibor... ale pri pisani si s niektorymi panmi organistami napr. Jozef Mazur, Jeffito44 nad tym rozmyslam, ze kto to asi je...


Neviem, ci môžeš Jefitta44 pomenovať "Pánom organistom"?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Pripomienky, návrhy, želania... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 3 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd