Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 449 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vykanie vs tykanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Pripomienky, návrhy, želania...

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vykanie vs tykanie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevšimol som si zatiaľ na tomto fóre snahu, alebo želanie, aby tu prispievali aj najväčší z liturgov, tzn. biskupi, resp. ich ceremoniáli.
Aj také fórum by bolo užitočné, ale to by nám chýbalo zasa také to "naše" čisto organistické fórum. Pravdupovediac teraz som rád, že je to uzavretejšie, že si organisti môžu povedať celkom bežné problémy, ktoré nie vždy chápu ani naši liturgovia. Môžu si vzájomne poradiť, vyliať svoje problémy.... Široké fórum pre všetkých odborníkov na liturgiu, kde by sa mohli napríklad napadnúť aj niektoré trápne prenosy by iste nebolo na škodu, ale ako som povedal, bolo by mi ľúto, ak by sa obetovalo toto fórum na takýto účel.

Vil.

P.S.: Monsignori by iste nemali záujem vyjadrovať ňapr. k transpozíciam do inej tóniny, notovému materiálu, vzdelaniu svojich organistov....atď, veď ich (v mnohých prípadoch sa to dá povedať) netrápi ani stav našich nástrojov, odmeny a motivácia pre šikovnejších organistov, vzťahy medzi nimi (!), Nový jednotný katolícky spevník...
Môžem povedať, Marek, že sám máš veľké skúsenosti s tým, ako sa liturgia stala krajšou a správnejšou vďaka iniciatívam a snahám "zdola".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 21:49    Predmet: Re: Veď je to Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
Tu - na organisti.sk - by sa mohlo zdať, že ide o uzavretú komunitu, ibaže snahou správcov fóra je, aby sa postupne zapájali aj odborníci na všetko čo s "organovaním" (alebo s chrámovou hudbou) súvisí.
Nebolo by vôbec na škodu, ba práve naopak, keby sem prispievalo viac odborníkov na liturgiu, špičkoví interpreti, alebo skúsení organisti... Myslíte, že by bolo vhodné (ak by k tomu došlo), aby sme mu tu začali automaticky tykať, lebo my tu máme takú dohodu? Asi nie. V takom prípade je to všetkým zrejmé, že? Kde je teda vhodná hranica?
...skús si predstaviť, že by prispel do diskusie napr. Mons. Konečný, alebo Mons. Holec (čo by bolo veľmi pekné) - vedel by si im tykať?


Presne o tom som pisal 13.06.2007, 15:58. Skuste si to precitat este raz a napiste na to svoj nazor.

Brci, ano, sme Bozie deti, to nas spaja a je to velka vysada. Ale silno pochybujem, ze tomu biskupovi ci prezidentovi by ste na fore tykali.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Som preqapeny, prečo sa to vlastne takto horlivo rieši a koľko nápadov a návrhov už padlo Smile. Začalo sa to "nekonzistenciou"... Tak či tak aj v reálnom svete nie je oslovovanie konzistentné, niekomu vykáme, niekomu tykáme... To, že sme Božie deti a že aj Pánu Bohu tykáme je trošku iné... A nemyslím, že ide len o bontón ako taký... Ten bontón má určitý význam, snáď aj nejakú tradíciu a mal by slúžiť na dobrú vec... Podobne ako si napríklad nevyložím nohy na stôl u cudzích ľudí, nebudem cudzím ľuďom ani vykať... Veď to je také prirodzené, slušný človek to má v sebe zakódované a ani nemá potrebu to nejako riešiť, prečo je to tak... S tými Božími deťmi by sme potom mohli z tohto fóra zájsť oveľa ďalej a navrhnúť, aby sa vykanie zrušilo aj v reálnom svete... No neviem, príde mi to také neprirodzené, umelé, nanútené... Takže stále som toho názoru, že nie je nutné vyvodzovať radikálne rozhodnutia, ako to na fóre bude ďalej... Veď by hádam ani nebolo správne, aby sa nanútilo každému používateľovi, aby ostatným tykal. Veď predsa každý nech robí ako vie, veď z tykania či vykania sa nestrieľa... Nejde mi o to, že mne je vykanie príjemné, práve naopak, mám rád, keď mi ľudia tykajú... Skôr mám problém tykať starším a neznámym ľuďom. Ani nie problém, ale je to taký prirodzený zvyk. Neviem, prečo by to na fóre malo byť menené...

A nakoniec ešte o tom, či sme jedna veľká rodina, alebo "cudzí ľudia", ako som naznačil... Nuž, je to pekná predstava, že my organisti tvoríme rodinu, lenže priznajme si, koľko o sebe navzájom vieme. Často ani celé meno, nehovoriac o veku, záujmoch, aktivitách, vzdelaní, povolaní, rodinách, zvykoch, atď... Takže moja básnická otázka zostáva: Načo si nasilu tykať Question
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 22:28    Predmet: Odpovedať s citátom

To bohužiaľ ešte nepadla myšlienka o organistoch, ktorí sú mnohokrát znepriatelení na život/ na smrť... A keď je ešte prekážkou generačný rozdiel... Potykate si? Verím, že týchto prípadov je minimum a že tento príspevok bude slúžiť len ako akademický priklad...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
DaliborKalna
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 06. 2007
Príspevky: 36
Bydlisko: Ostermundigen, Švajčiarsko

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte deti moje.... Laughing Laughing Laughing (nie ze sa hned vsetci urazite...)

Tak mi napadlo, ze ak sem napise Mons. Konecny, alebo Mons. Holec, alebo niektory z otcov biskupov, tak to urcite vsetci postrehneme, poprve z kontextu a podruhe si nemyslim, ze by sa ktorykolvek z nich musel ukryvat pod nejakou tajomnou kryptovanou prezyvkou.... nemyslite???

Tak vas prosim, netrkocme tu o tom "co by bolo, keby bolo", ale nech sa vyjadri kazdy sam za seba. Mimochodom, po tejto diskusii si myslim, ze tykanie, by tomuto virtualnemu zhromazdeniu len pomohlo... Very Happy
_________________
Vďaka a pekný deň
Dalibor
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Dalibor napísal:
Ahojte deti moje.... Laughing Laughing Laughing (nie ze sa hned vsetci urazite...)

Tak mi napadlo, ze ak sem napise Mons. Konecny, alebo Mons. Holec, alebo niektory z otcov biskupov, tak to urcite vsetci postrehneme, poprve z kontextu a podruhe si nemyslim, ze by sa ktorykolvek z nich musel ukryvat pod nejakou tajomnou kryptovanou prezyvkou.... nemyslite???

Tak vas prosim, netrkocme tu o tom "co by bolo, keby bolo", ale nech sa vyjadri kazdy sam za seba. Mimochodom, po tejto diskusii si myslim, ze tykanie, by tomuto virtualnemu zhromazdeniu len pomohlo... Very Happy




a ja si myslim, ze by tomuto zhromazdeniu pomohlo aj stretnutie...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Stále je to najčítanejšia téma fóra, Dalibor :-)

Pekný deň a teším sa na noty

Vilo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte,

Peter, to my s Daliborom už máme aj termín v KE?
Nezájdeš?

pekný deň aj Tebe
Vil
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
DaliborKalna
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 06. 2007
Príspevky: 36
Bydlisko: Ostermundigen, Švajčiarsko

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Vilo, noty su uz zbalene.... do skoreho videnia...
_________________
Vďaka a pekný deň
Dalibor
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte raz som si prečítal všetky (teda aj moje) príspevky v tejto téme
a dospel som k názoru:

Problémov je veľa a rôzne na seba naväzujú, alebo sa prekrývajú,

Dalibor sa ešte v treťom príspevku snažil, aby sme sa všetci vyjadrovali k vykaniu / tykaniu, pretože má skúsenosti z vyspelej (nemyslím dokonale vyspelej) spoločnosti - uvádza príklad - a citujem "vytvára to pohodu"
Ak niečo "tam" (kde to zrejme funguje dlhšie) vytvára pohodu,
u nás to fungovať ešte nemôže, lebo sme na to nedorástli a preto sa to u nás musí .... (dosaďte si, ja neviem nájsť vhodné slovo)

Dalibor, prepáč, že moje ďalšie príspevky neboli len o V/T, ale nechal som sa vyprovokovať "tými odborníkmi", na ktorých všetci akosi čakáme a že im budeme vykať. Nuž: ket še neda, ta še neda.

Pekne spieva Zdenka Predná:
Keď to nejde, tak to nejde. Ticho počkám, kým to prejde!

Dík, Zdenka..... a ukáž sa tu niekedy.

Vilo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam napísal:
Ahojte,

Peter, to my s Daliborom už máme aj termín v KE?
Nezájdeš?

pekný deň aj Tebe
Vil



vilo, keby boli kosice pri trnave, tak nemam problema
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Vilo,
prečo by prítomnosť odborníka mala brániť riešeniu bežných problémov, ktoré s predpismi nesúviasia? Už teraz tu minimálne jedného odborníka máme - muzikológa a člena liturgickej komisie - p. Podperu.

Tvoj príspevok vyznieva tak, ako keby platilo:
odborník = ten čo je zodpovedný za súčasný zúfalý stav.

Do istej miery to môže byť aj pravda, ale teraz určite nikomu nepomôže žiadny zoznam vinníkov. Naopak do budúcnosti by mohlo pomôcť, keby práve tí, ktorí to môžu najviac ovplyvniť mali prehľad o tom, s akými problémami sa stretávajú praktickí chrámoví hudobní služobníci. Ponadávať si na nich bez nich môžeme pri pive, ale tým sa veľa nevyrieši. A hádzanie do jedného vreca tiež nepomôže nič vyriešiť.

Problémov je veľa, na tom sa bez problémov zhodneme. Na riešenie niektorých problémov odborníkov netreba, ale sú aj také, na ktoré by sa odborné vyjadrenie zišlo. A najlepšie by bolo, keby nezostalo len pri vyjadrení, ale nasledovala by aj pomoc pri odstraňovaní konkrétnych problémov.

Mimochodom odborníci nie sú iba liturgovia, aj keď som dvoch spomenul...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Len k jednej veci chcem, pre krátkosť času.

Nenapísal som, že odborník je zodpovedný za súčasný stav,
ani som jasne nepovedal, že všetci odborníci necítia s nami, organistami.
Ale z môjho textu jasne vyznieva to, že samotné predpisy a hľadanie ochotných povedzme organistov, pre dôkladne napĺnenie predpisov
je akýmsi najviditeľnejším znakom ľudí, zaoberajúcimi sa súčasnou liturgiou.
Zjednodušene vykričan0: Liturgiu áno - ale slušne zaplatenú prácu nie!
Samozrejme, že s tým potom ide aj vzdelanie, aj výchova, aj slušnosť.
Veď, keď si mám ako správca fary vybrať z viacerých súcich, podotýkam súcich uchádzačov, tak si vyberiem toho, kto bude spolupracovať, obetovať sa, robiť aj niečo navyše, motivovať ostatných....ale predpokladom toho je, aby mohol dôstojne žiť. To, že je niekto ochotný hrať zdarma nemôže byť predsa prvoradé kritérium kvality pre kvalitu.

Len jeden príklad. Sám s napätím (ako aj ja) očakávaš nový Jednotný katolícky spevník a už aj sám tušíš, že Schneider a jeho kontrapunkt tam nebude dominovať....a bude nám za niečím iste ľúto, pretože sme na ňom vyrastali. Ja necítim istotu, že to bude dobré, ani len dobré, nieto ešte o čosi viac. A malo by to byť perfektné !!! Žiaľ.
V.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

...

Naposledy upravil zrušený užívateľ - marko dňa 29 06, 2007, 15:17, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 18 06, 2007, 13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Nech sa vyberú z toho množstva takej našej malej
"kantorskej elektronickej synody" vážnejšie témy,
a nech sa potom urobí reklama medzi kňazmi, a ordinármi, (trebárs aj v KN), že život organistu (aspoň po sobotách a nedeliach) sa často dosť líši od ostatných a že to so sebou nesie zodpovednosti nielen voči cirkvi, ale aj voči rodine. Inými slovami, nie všetky problémy sú vždy viditeľné a počuteľné od nástroja
To už by potom chcelo aj vyberavejší spôsob a prácu adminov, aby to strážili, prípadne vhodne upravovali, aby to neunavovalo čitateľov...

Pokoj s vami

V.

P.S.: Ach, Dalibor .... :-) a Ty si chcel iba o tom tykaní, že ? prepáč.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Pripomienky, návrhy, želania... Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 4 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.23 sekúnd