Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 656 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Odpovede
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Odpovede Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Boli by ste za to, aby sa prestali hrať odpovede?
Som za, bolo by to jednoduchšie a krajšie
13%
 13%  [ 8 ]
Celkom sa mi to pozdáva, treba to vyskúšať.
13%
 13%  [ 8 ]
Neviem, či by to bolo dobré
22%
 22%  [ 13 ]
Som zásadne proti!
50%
 50%  [ 29 ]
Celkom hlasov : 58

Autor Správa
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 22:52    Predmet: Odpovede Odpovedať s citátom

Nie že by som vás, vážené organistky a organisti chcel pripraviť o prácu, ale...
čo by ste povedali na to, keby sa odpovede ľudu spievali bez sprievodu organu?
Z vlastnej skúsenosti (z Nemecka) viem, že ma to síce najprv zaskočilo, ale veľmi rýchlo som si na to zvykol a začalo sa mi to veľmi páčiť. Aký je váš názor?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 7:28    Predmet: odpovede Odpovedať s citátom

Keď som to u nás skúšal, tak amen išiel cez 4tóny Smile u nás ľudia nevedia spievať bez doprovodu organa, takže to neprichádza do úvahy (bohužiaľ) Cool
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
DaliborKalna
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 06. 2007
Príspevky: 36
Bydlisko: Ostermundigen, Švajčiarsko

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 8:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, ja som proti, myslim ze hrane a spievane odpovede by sa mali zachovat nielen preto ze su pekne, ale aj preto ze jednoducho patria k slovenskej liturgii (dedicstvo nasich otcov) a v tomto pripade je zachovanie tradicie pre mna dolezitejsie ako svetovy (ci europsky) trend.
_________________
Vďaka a pekný deň
Dalibor
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefVrabel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Pružina 358

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si osobne myslím, že by bolo z hľadiska liturgie správne keby sa spievalo bez organa. Odpovede nie sú až také zložité, že by museli byť podporované hlasom organa. A v neposlednom rade sa jedná o osobný dialóg s celebrantom a tiež s eucharistickým Kristom. A tieto slová sú také vážne a majú byť predovšetkým úprimne. A jednohlasný spev spoločenstva len tak "nasucho" by túto myšlienku len umocnilo. A okrem iného by sv. omša bola trochu dynamickejšia, a tiež by sa tým možno dosiahla väčšia účasť ludí na speve.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 11:48    Predmet: Odpovedať s citátom

jozef napísal:
Ja si osobne myslím, že by bolo z hľadiska liturgie správne keby sa spievalo bez organa. Odpovede nie sú až také zložité, že by museli byť podporované hlasom organa. A v neposlednom rade sa jedná o osobný dialóg s celebrantom a tiež s eucharistickým Kristom. A tieto slová sú také vážne a majú byť predovšetkým úprimne. A jednohlasný spev spoločenstva len tak "nasucho" by túto myšlienku len umocnilo. A okrem iného by sv. omša bola trochu dynamickejšia, a tiež by sa tým možno dosiahla väčšia účasť ludí na speve.


ked to bude bez organu, bude to fajn.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
rb
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 01. 2007
Príspevky: 3
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 12:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som bol zase na Morave a tam sa odpovede nehrali, čo mi bolo zo začiatku trochu čudné, ale rýchlo som si na to zvykol a zdalo sa mi to potom celkom normálne. Myslím si, že to vyznie prirodzenejšie, ak sa odpovede nehrajú vzhľadom na to, že ani kňaz nespieva s doprovodom organu. Na Slovensku je to len taký zvyk...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Alexandra_2306
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 10. 2006
Príspevky: 43
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 13:52    Predmet: g Odpovedať s citátom

Citácia:
A jednohlasný spev spoločenstva len tak "nasucho" by túto myšlienku len umocnilo.



A čo jednohlasná recitácia spoločenstva? Tá nevyznie často len tak sucho???
Mne sa zdá že áno.
Myslím si, že pokiaľ kňaz zaspieva, tak odpoveď má byť hraná. Ak rozpráva, tak nie. Myslím že odpovede majú svoje čaro.
Vlastne nerozumiem prečo sa zdráhate, veď je to úplne normálne. Možno ten dotyčný v nemecku sa nevie chtiť . Ale nie. Nechcite zobrať to, čo je dobré.
A čo sa týka spevu ľudu...je to ťažké...mladšia generácia sa hanbí alebo čo...Napr. na rannej omši (t.j. o 08:00) spieva celý kostol. Neskôr (09:30), menej, dosť cititeľne, a o 11:00 to je uplne ako keby boli nemí tí ľudia...spieva 20 ľudí zo 150??? Katastrofa. Nemyslím že nespievajú preto, že už odpovede sú hrané. Piesne nespievajú tak nech aspoň odpovede spievajú...(precvičia si hlasivky - to bolo len tak okrajovo )


Naposledy upravil Alexandra_2306 dňa 26 03, 2008, 16:18, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 15:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Alexandra_2306 napísal:
Nechcite zobrať to, čo je dobré.

Niekde je to dobré, niekde nie (často aj "vďaka" organistovi).
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 16:04    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:

Niekde je to dobré, niekde nie (často aj "vďaka" organistovi).




to je pravda
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 22:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Mňa najviac rozčúli, keď organista s akordickým štylom hry zahrá amen tak, že sa tam vystriedajú štyri akordy. To isté platí aj o organistoch, ktorí na odpovediach predvádzajú svoju "zručnosť": odpovede - to nie je cirkus. Keď ich už hráme, tak nech je to doprovod jednoduchý. Veľmi to ruší ľudí, keď v odpovediach počuť rôzne "ozdoby", ktoré so samotnou odpoveďou nemajú nič spoločné. Veď odpoveď je dialóg ľudu s kňazom a pri takom šaškovaní (lebo inač to nazvať neviem) to vyznieva tak, ako by chcel organista na seba za každú cenu upútať pozornosť. Podľa možnosti treba zredukovať aj dynamiku - samozrejme - do takej miery, aby ľudia bezpečne chytili správny tón.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 23:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa by boli odpovede bez organa prisuché a kostrbaté. Spomenul sa tu dialóg a to, že kňaz spieva bez doprovodu... Ale nevidím nič zvláštne na tom, keď sa odpovede doprevádzajú - veď čo je na tom zlé? A dosť často zažívam, že sa organista netrafí do tónu, tak sa to celé posúva... Možno to niekomu vadí, ale mne sa to zdá takmer prirodzené, vôbec nie rušivé.

Možno keby sa spievalo bez sprievodu, tak by sme si na to zvykli a bolo by to zaujímavé... Osobne tomu ťažko verím ale pripúšťam. Len neviem dôvod, prečo by sme mali doprovody rušiť?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tonča
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 02. 2007
Príspevky: 45
Bydlisko: Kúty

PríspevokZaslal: 13 06, 2007, 23:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím, že odpoveď kňazovi má byť bezprostredná, teda nie až si organista nájde tón a zahrá ( lebo tých, čo majú absolútny sluch a vedia odpovedať bezprostredne, je asi málo ).U nás sa odpovede nikdy nehrali a napriek tomu ľudia odpovedali čisto, ani kňazi, čo k nám prišli, nemali námietky. Ale prišiel súčasný p. farár a želá si odpovede hrať. Priznám sa, mala som problém zo začiatku chytiť správny tón, no už mám vysledované tóniny, v ktorých sa p. farár pohybuje a ide to. No hrám odpovede len na želanie p. farára, nie z vlastného presvedčenia!!! Som zato, aby sa odpovede nehrali.
_________________
Antonia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Tonča, neberiem ti tvoj názor, len chcem podotknúť, že predsa organista má času odchytiť si tón s tichým registrom... Najmenej času má asi pri "Pán s vami" pred evanjeliom a pred záverečným požehnaním... Tam stihne 2, max 3 tóny vyskúšať... Kým ešte zapne Principál a pod., alebo prejde na druhý manuál, tak je to fakt napäté. Ale ak poznáme celebrantov, tak vieme celkom dobre predikovať, kde budú spievať. Napr. náš pán farár spieva celú omšu na F alebo na E a záverečné požehnanie spieva cez týždeň na Es a v nedeľu na E. Kaplán pred 5 rokmi spieval od F, dnes už je na Fis alebo na G, tiež podľa dňa v týždni a podľa hodiny... Takže v odchytávaní nevidím problém a nemyslím, že je potrebný absolútnu sluch... Veď pozrime sa na to aj z takého športového hľadiska.. Reflexy... Takí brankári napr... Tak aj organista si vypestuje také reflexy Very Happy.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 22:02    Predmet: Odpovedať s citátom

A ešte je tu možnosť udať tón celebrantovi... Osobne to nepovažujem za veľmi dobré, radšej si pestujem reflex odchytávania a predikciu... Ale to udávanie tónov sa spomína tuším v LS1 ako úplne legálna a efektívna vec...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Záleží aj od kňaza... Sú takí, ktorí sa dokážu uraziť, že organista sa opováži diktovať kňazovi... A potom sú takí, ktorí tón jednoducho nechytia... Niekedy príde cudzí kňaz a opäť môže byť problém, pretože sila zvyku je zvyčajne väčšia, než reflex organistu Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd