Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 305 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Odpovede
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Odpovede Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Boli by ste za to, aby sa prestali hrať odpovede?
Som za, bolo by to jednoduchšie a krajšie
13%
 13%  [ 8 ]
Celkom sa mi to pozdáva, treba to vyskúšať.
13%
 13%  [ 8 ]
Neviem, či by to bolo dobré
22%
 22%  [ 13 ]
Som zásadne proti!
50%
 50%  [ 29 ]
Celkom hlasov : 58

Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 21:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Som si spomenul ešte na prípad, kedy slúžil jeden kňaz, ktorý totálne, ale maximálne totálne nevie spievať... To nemyslím v zlom, ale realisticky. Začal prefáciu povedzme na F, organista sa nechytil a zahral od G. Na to kňaz pokračoval vo Fis. Organista sa už tentokrát chytil, odpovedal od Fis. Takže kňaz by nemal mať problém... Lenže on stratil tóninu a išiel ďalej od E. To opäť zmiatlo organistu, ktorý nepresne odhadol posun a odpovedal od F... Takže dosť trápne to bolo... Ale v krízových situáciách, keby kňaz takto behal medzi E až povedzme C by sa aj ľudia tažko chytali, najmä asi nad takým A. Takže hoc aj organista zahrá nižšie ako začal kňaz, už to ľudí vedie... Pretože ľuďom bez sprievodu je podľa mňa ťažko jednotne začať povedzme od B.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 21:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nájdu sa aj takí kňazi, ktorí dokážu spievať (evidentne neuvedomelo) medzi poltónmi a ešte sa tam aj udržia Shocked

Napr. začne spievať dialóg pred prefáciou niekde medzi f a f#, organista sa chytí napr. na f a on pokračuje ďalej o niečo vyššie... Tak to teda organista skúsi od f# - bez úspechu, pretože kňaz ďalej pokračuje o niečo nižšie... Smile
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tonča
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 02. 2007
Príspevky: 45
Bydlisko: Kúty

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
Nájdu sa aj takí kňazi, ktorí dokážu spievať (evidentne neuvedomelo) medzi poltónmi a ešte sa tam aj udržia Shocked

Napr. začne spievať dialóg pred prefáciou niekde medzi f a f#, organista sa chytí napr. na f a on pokračuje ďalej o niečo vyššie... Tak to teda organista skúsi od f# - bez úspechu, pretože kňaz ďalej pokračuje o niečo nižšie... Smile


A práve preto by som preferovala odpovede bez sprievodu, lebo mám skúsenosť( aspoň u nás je to tak), že ľudia sa chytia aj mimo tón. ( Asi sú dobre vycvičení počúvať). Laughing Laughing
_________________
Antonia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 22:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Zažil som aj také, keď kňaz lietal po celej oktáve Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 14:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Zažil som aj také, keď kňaz lietal po celej oktáve Very Happy



a nebol to nahodou jezuita alebo salezian????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 14:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie - bol to kaplán v službách Spišskej diecézy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 17:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Nie - bol to kaplán v službách Spišskej diecézy Very Happy



lebo jezuiti a saleziani su "naslovovzati odbornici" na liturgicky spev
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 19:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa by sa mali hrať.
Veď naši bratia, alebo ako ich mám nazvať,-gréckokatolíci, vôbec nehrajú, iba spievajú. A my by sme teda mali hrať a samozrejme, spievať
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 16 06, 2007, 21:17    Predmet: Odpovedať s citátom

SOm zásadne proti tomu, aby sa sa prestali hrat odpovede...Ved to by som sa na tej omsi asi nudil za tym organom trochu. Urcite to je zivsie, ak sa to aj hra. A myslim ze ziadny problem by nemal byt chytit ton, stupnicu v ktorej knaz spieva- od toho zalezi ako (nie)je organista hluchy, aj v tom spociva jeho profesionalnost.

A uz som videl knazvo ktori spievat nevedia a dokazu spravit dobry chaos,ale na vsetkom sa da pracovat. A videl som knazov ktori dokazu perfektne spievat, das im dokonca ton a oni ti na nom zaspievaju. Taky bol u nas, kde hravam, a to bola pohodicka, nemohol si sa pomylit, vzdy ti zaspieval ako si ty chcel. teraz to je trochu ine, ale tiez speiva dobre- bud v g alebo f, maloked vo fis.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď hrám na detskej omši, tak okrem glórie, odpovedi a pesničky na prijímanie nehrám nič. Keby sa teda nehrali odpovede, celú omšu by som tam sedel a nič , okrem modlenia, nerobil
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44, myslím, že sú vážnejšie dôvody pre a proti, ako to, či sa organista nebude náhodou nudiť Smile. Ja osobne som za to, aby sa odpovede hrali, ale snažím sa pochopiť aj tých, čo by to radšej nehrali...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
sluda
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 04. 2006
Príspevky: 20
Bydlisko: Kosice - KVP

PríspevokZaslal: 15 07, 2007, 14:24    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som za to aby sa odpovede hrali. myslim, ze niekto uvadzal dovod, ze je to dialog a knaz spieva bez doprovodu. lenze ked spieva knaz, tak spieva sam, popripade dalsi celebranti, ktori su pritomni na sv. omsi, no a ludi je ovela viac. je tazke trafit presne jeden ton mozno 50timi ci viacerimi ludmi.a nie len kvoli tomu si neviem predstavit, zeby som nehrala odpovede. u nas ludia nielen ze by sa nechytili, no mozno nie vsetci,ale vacsina urcite, ale omsa by sa tym predlzila. pretoze ludia vsetky odpovede az prehnane natahuju. mozno organisti z dediny su na to zvyknuti, ale mne to dost lezie na nervy, ked babky zaspievaju Iiiiiii s duchoooooom tvojiiiiiiiim a pod.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dendulvlocka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 05. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: 16 07, 2007, 18:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Zažil som aj také, keď kňaz lietal po celej oktáve Very Happy


No presne ja si myslim ze odpovede by sa mali hrat ale ked mne najviac prekaza to ze sa nechytim a ked uz sa mi to nahodou podari tak knaz klesne alebo stupne proste este je viac mimo ako ja a potom to tak aj vyzera tak z tohto dovodu by sa naozaj hrat nemuseli no osobne ma to nejako nezatazuje. Ale v podstate ja si myslim ze to je jedno, byvam na dedine kde je to ludom uplne jedno ci sa nejake odpovede hraju a ci nie a ked tu doteraz organista nebol tak hadam nebude niekomu vadit ze ked sa neviem chytit tak nezahram odpoved, takze mi je to v podstate jedno Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 18 07, 2007, 1:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Nejde o to, ci je to lahsie. Zbor je mozne naucit spievat - aj rytmicky aj melodicky spravne - ak mate spevokol, mate spolovice vyhrate. Zakladnou ulohou spevokolu je byt "chrbtovou kostou" spevu v zbore. Ak sa trosku pohrate s umiestnenim a vyskusate akustiku, pri vhodnej pozicie spev spevokolu ponesie cely chram. Vyrazne pomoze spolupraca farara - ak bude on spievat spravne (netahat), zboru sa bude lahsie odpovedat a nebudu prilis inklinovat k tahaniu. Drzim palce! V mojom zbore to slo bezbolestne - v jednu nedelu odpoved s celym doprovodom, v nasledujucu len v oktavach a v tretiu bez organu -- a ludia nemali vobec problemy.

Ak ma vas zbor nejaky obeznik (tyzdenne, ci mesacne, ci obcasne), mozete o tom napisat. Informovani a pouceni ludia budu viac inklinovat byt napomocni, nez ako keby citili, ze ste spod nich "zobrali koberec."

Pocitatocna liturgia bola bez organu. Piesne kedysi spieval spevokol v alternacii s organom. Az potom organ doprevadzal zborovy spev. Nebojme sa zveladovat spev i v nasich zboroch.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 18 07, 2007, 1:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
SOm zásadne proti tomu, aby sa sa prestali hrat odpovede...Ved to by som sa na tej omsi asi nudil za tym organom trochu.


Ak potrebujes hranie na organ na to, aby si sa na omsi nenudil, chyba je v Tebe, nie v liturgii. Pomysli si na cely zbor, ktory prisiel na omsu, aby sa zucastnil bohosluzby. Chyba bude asi niekde inde - bud v Tebe, style omse, alebo prednese Slova, ktore si si snad prisiel nielen vypocut, ale aj posilnit sa v tom, aby si ho zvestoval vo svojom zivote.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.12 sekúnd