Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 336 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Obľúbené stupnice
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Obľúbené stupnice Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Najradšej mám stupnicu
C dur
5%
 5%  [ 1 ]
G dur
40%
 40%  [ 8 ]
D dur
0%
 0%  [ 0 ]
A dur
0%
 0%  [ 0 ]
F dur
15%
 15%  [ 3 ]
B dur
35%
 35%  [ 7 ]
Es dur
5%
 5%  [ 1 ]
Celkom hlasov : 20

Autor Správa
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 10 08, 2007, 8:36    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

Katarína Šumichrastová napísal:
Jefitto44 napísal:

Na pohrebe som v živote nehral nič iné ako SARABANDE od Händela, a ani tak skoro hrať nebudem.


Tiež zvyknem hrávať jej strednú časť - na omši po prijímaní.. jednoduchá, efektná a nevtieravá vecička.

Čo sa týka tónin piesní JKS - najsympatickejšie sú mi B-durové. A vôbec - radšej hrám s b ako s # . Cool


a nemate na to link, prip. noty Question Question Question Rolling Eyes
lukas.mohler@azet.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 10 08, 2007, 9:15    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

lukas napísal:
a nemate na to link, prip. noty Question Question Question Rolling Eyes (???)
lukas.mohler@azet.sk


Lukáš, nech sa páči: http://icking-music-archive.org/scores/haendel/H437/Handel-Sarabande_D_minor.pdf
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 10 08, 2007, 9:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vlado
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 10. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 14 08, 2007, 10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

matus napísal:
Však presne to som mal na mysli. Že stupnica sú len tóny, čiže monofónna melódia a pri používanej temperovanej stupnici je úplne jedno, ktorú stupnicu použivame, je to stále to iste, iba posunuté - teda transponované hore alebo dole.
Síce melódia je napr. v f dur, lenže tón f sa vyskytuje vo velkom množstve akordov, takze v piesni v JKS je soprán stáje v f dur, ale po správnej a trefnej harmonizácii sa ku každému tónu tejto f dur stupnice pridelí akord aj z uplne inej tóniny.
Čiže mne sa može perfektne hrať v f dur, ale asi na omsi stupnice hravať nebudem Very Happy A pri piesňach z JKS nemá táto debata opodstatnennie Cool


No konecne ste to napisali a uz to nemusim znova ja.
Sum a fuk ci je molova alebo durova, pentatonicka, bluesova... Pocit je dolezity a atmosfera. A to su tie nedefinovatelne rozmery hudby.
Dakujem Matus a Iva.

PS: Ale taka Fis, Cis sa predsa len tazsie hra Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Vlado
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 10. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 15 08, 2007, 9:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Vlado napísal:
Ale taka Fis, Cis sa predsa len tazsie hra Confused


Musím protirečiť, pretože napr. ja hrám Pápežskú hymnu v Cis dur a ide to v pohode... ani Fis nie je ťažká tónina... Ak si párkrát dookola túto stupnicu zahráte, tak potom ju už len stačí zhahrmonizovať a je to... Wink


Isteze hram aj ja v tychto stupniciach, len ako vravite, treba si to par krat prebehnut, vzhladom na to, ze nie su take caste.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 08, 2007, 19:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
ale celkom stačí pozreť, akým akordom sa daná pieseň končí.Ak sa končí piesň akordom g moll, tým pádom určím, že pieseň je písaná v g molle. Ak sa končí akordom F dur, tak je písaná v F dure...to je logické.

Pozor na to, lebo to neplatí stále. Viď pieseň 263, ktorá začína g-mol, ale končí G-dur. Ďalej pieseň 143 - začína A-dur, končí E-dur, ale podľa mňa je základnou stupnicou C-dur. A ešte mi napadá pieseň 206. Začína C-dur, končí c-mol. A na záver ešte 192 - končí sa d-mol, ale podľa mňa je základom a-mol. Ale sú tam aj náznaky G-dur.

Ináč, ja mám vzťahy k jednotlivým stupniciam. C-dur, to je moja domovina. D-dur je vianočný, má snahu byť slávnostný, ale mňa nepresvedčí. E-dur - nemám skúsenosti. Es-dur - chcel by byť asi najslávnostnejší, ale pre mňa je príliš tmavý. F-dur, to je čistá mystika, hlboké duchovné zážitky, veľmi obľúbený mnou. G-dur podstatne žiarivejší ako F-dur, nie však mystický, ale radostný. Najobľúbenejšia tónina. A-dur by mal byť ešte žiarivejší ako G-dur, ale je o trochu tupší. B-dur my je maximálne nesympatický, taký národniarsky, dutý a tupý, veľmi nevýrazný. Tóniny ako Cis, Fis, As sú pre mňa španielskou dedinou Smile.

Z molov: a-mol=domovina, d-mol=veľmi pôsobivý, e-mol=príjemný, ale nemá taký účinok ako d-mol. g-mol nie je zlý, ale trochu tupý. Ostatné moly sú pre mňa opäť španielskou dedinou Smile.

Toľko teda moje subjektívne vnímanie stupníc. Dobré halušky, čo? Smile
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 08, 2007, 21:17    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
pieseň 143 - začína A-dur, končí E-dur, ale podľa mňa je základnou stupnicou C-dur.




Piesen č. 143 treba zharmonizovat lepsie, ako je v jks... tato piesen ma modalny charakter a treba ju preharmonizovat... romanticka harmonia tam nesedi
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 16 08, 2007, 23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Toľko teda moje subjektívne vnímanie stupníc. Dobré halušky, čo?

hej dost... Very HappyVery HappyVery Happy ale inac si urcite v poho Razz
T
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 17 08, 2007, 9:14    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Toľko teda moje subjektívne vnímanie stupníc. Dobré halušky, čo? Smile

Máš absolútny sluch? Lebo inak si neviem vysvetliť, ako by si pri temperovanom ladení mohol vnímať napr. rozdiel medzi c-durom a d-durom. Možno na jednom nástroji, na ktorý si zvyknutý... ale pri inom nástroji by už tie pocity mohli byť zasa iné.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 08, 2007, 10:29    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
Máš absolútny sluch? Lebo inak si neviem vysvetliť, ako by si pri temperovanom ladení mohol vnímať napr. rozdiel medzi c-durom a d-durom.

Nie, nie, neviem o tom, zeby som mal absolutny sluch Smile. A ked piesen len pocuvam a neviem, v akej stupnici je, tak vtedy neviem rozpoznat, o aku stupnicu ide. Hoci taky F-dur je dost priznacny. Neviem to velmi dobre vyjadrit, ale z toho ide taka mystika. Hej, F-dur, cista mystika Smile.

Inac, viem o tom, ze ked je temperovane ladenie, tak bez absolutneho sluchu sa neda rozpoznat tonina, ale ja to obcas nejako citim, aspon sa mi zda Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 08, 2007, 11:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten pocit môžu spôsobovať drobné odchýlky v temperatúre. Čo sa mňa týka, ja z F - duru taký pocit nemám Smile Je to vec vkusu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 14 09, 2007, 11:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď som raz bol na sv omši v inej farnosti, spievela sa pieseň 201. Spievalo sa mi dobre, ale nebolo to ono. Neviem to opísať, ale akoby nemala tú správnu "iskru".
Nakoniec som zistil, že bola v G-dur, nie v pôvodnom A-dur.
Aj "Otče náš" vnímam inak v Cis,inak Es, inak E, a p.
Absolut. sluch nemám.
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 17 11, 2007, 9:37    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

[quote="Katarína Šumichrastová"]
Jefitto44 napísal:

Na pohrebe som v živote nehral nič iné ako SARABANDE od Händela, a ani tak skoro hrať nebudem.


Tiež zvyknem hrávať jej strednú časť (piano) - na omši po prijímaní.. jednoduchá, efektná a nevtieravá vecička.

aHOJ!NEMOHLA BY SI MI Tú STREDNú čASť POSLAť?adushka1067@orangemail.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 18 02, 2009, 16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre mňa má tiež každá stupnica svoj charakter. Nedávno som si v počítači v jednom notovom programe transponoval pesničku z A-dur do C-dur a v C-dure sa mi vôbec nepáčila.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 18 02, 2009, 20:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej, no napriklad v g mole si aj fajnovo zaimprovizuješ (napr. 299) ale v f mole, to už take fajne neni
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd