Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 381 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Je organ len hobby?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Je organ len hobby? Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 14:18    Predmet: Je organ len hobby? Odpovedať s citátom

Prosím napíšte mi, či dostávate nejaké financie za hranie na organe v kostole. Ja dostanem za omšu 50sk.
Zaujíma ma, či to je veľa, alebo málo. Prosím napíšte Idea
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
AnastaziaSunikova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 12. 2006
Príspevky: 63
Bydlisko: Norovce 164

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 15:01    Predmet: Je organ len hobby? Odpovedať s citátom

Záleží na tom, či hru v kostole berieš ako zamestnanie - si umelec, alebo hráš pre potechu - si len amatér /ako ja/. Ja chodím do kostola, aby som oslávila nášho Pána - aj mojou skromnou hrou na klávesoch /na organe nehrám/, takže neberiem žiadne peniaze. Raz za pohrebnú omšu som dostla Sk 100,-, za ktoré som potom kúpila kvety na výzdobu kostola. U nás na dedine je totiž treba zapájať sa do činnosti v kostole aj inak. Napríklad o výzdobu kostola. alebo vo všedný deň, keď nehrám, tak čítam čítania. Ale v meste je to iné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 15:14    Predmet: Odpovedať s citátom

O prachoh ľudia nie veľmi radi hovoria... Ale prečo robiť drahoty?

Mne bolo povedané, že nejde o "výplatu", ale o "prejav vďačnosti". Ak hráš na dedine, tak 50 SK je vyšší štandard. V meste neviem ako. Asi závisi asi aj, či na východe alebo západe. Treba sa však zamyslieť, či to robíš pre tie prachy, alebo preto, že chceš poslúžiť svojím talentom bratom a sestrám. Zlý organista by to bol, keby prestal hrať kvôli peniazom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 16:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Veď ja to neberiem len ako zamestnanie, ale ako koníček. No je pravda, že náš farár povedal, že zadarmo to nikto robiť nebude. Zvlášť ak sú v našom meste taký somári, že keď hraješ na organe, už si z teba robia haluz a vravie, že to je trapas. Sad Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si, že veľkým nešťastím pre celú slovenskú hudobnú kultúru je práve to, že organisti hrávajú za 100, 50 ... Sk, alebo aj zadarmo. Už som počul aj o prípadoch, že správca farnosti vyžadoval od organistu (ktorý inak dostával nejakú "odmenu za omšu") aby jednu omšu v nedeľu hrával zadarmo - veď aj tak by išiel do kostola... Shocked
"Organista", vo farnosti kde zahrá 2 - 3 omše denne a popri tom spieva pri pohreboch, hrá pri sobášoch a p. by mal byť zamestnaný na plný úväzok a jeho príjem by mal byť vyšší ako priemerný (Aj vtedy by to bola ešte nezaplatená robota - ak by išlo o zodpovedného a talentovaného jedinca). Potom by sa nemusel trápiť ako uživiť seba a prípadne rodinu, mohol by sa vzdelávať, pripravovať, viesť zbor, privyrábať si učením na ZŠU (to by bol aspoň vo fachu).
Nie je vôbec nič zlé na odmene za "organovanie". S takouto odmenou môže potom každý urobiť čo uzná za vhodné - zaplatiť výzdobu v kostole, prispieť na nový kostol alebo nový organ... Naopak je zlé keď za to peniaze nechcete - ubližujete tým ostatným kolegom!
Veľa nádejných organistov skončilo, alebo ani nezačalo kariéru organistu nie z túžby po bohatstve, ale kvôli úplne normálnym materiálnym starostiam. A to je veľká škoda.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte.

Podľa mňa:

1. Ak je človek veriaci a túži byť na nebeskej hostine každý deň - a má talent hrať - tak bude rád, že môže takto slúžiť. Odmenou je dobrý pocit a Ježiš v srdci prijatý vo Sviatosti Oltárnej. Inými slovami - ak som v kostole každý deň, prečo by som nezahral?

2. Ak ide človeku skôr o umenie ako o vieru, tak má prirodzenú túžbu po odmene hmotnej a po uznaní okolím. Inými slovami - somár by som bol, keď za to nič nemám.

Treba si toto vyjasniť.

Inou vecou je, keď má organista viacero omší a iných obradov za deň. Sám dobre viem, že je to ťažko stíhať popri práci (resp. škole). Žiaľ, nie sme na takej úrovni, že by sa organista uživil len touto činnosťou. A zdá sa, že to tak ani nebude... My organisti by sme to brali. Ale ako by sa na to pozerali "neorganisti" prípadne neveriaci? Pozrite, ta ja driem ako drevorubač, upratovačka, pri bežiacom páse, atď. za smiešnych 9000SK a on - zahrá v kostole 1 hodinku a pýta za to 20000SK, lebo je umelec? Totižto neorganista nevie, čo je za tým. A aj keby to vedel, tak by pravdepodobne neuznal, že to treba oceniť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 17:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Zvlášť ak sú v našom meste taký somári, že keď hraješ na organe, už si z teba robia haluz a vravie, že to je trapas. Sad Sad


Ja mám 23 rokov, keď som začínal, mal som 20 a tiež obavy, čo na to birmovanci a ďalšia mládež. A som veľmi prekvapený, že pohŕdavé poznámky som začul za tie 3 roky asi iba 2. Dokonca sa mi zdá, že aj táto najviac kritická kategória ľudí má určitý rešpekt pred organistom, miništrantami, kurátormi a samozrejme pred kňazmi. Takže smelo do toho Wink.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 18:08    Predmet: Odpovedať s citátom

hravam na dedinax a cosi o tom viem. mam len 18 /skoro Smile/ organistu robim viac ako rok. ak by som sa mal pozastavovat na vsetkym, co o mne ludia porozpravali a ake mali ku mne vyhrady, tak by som to vzdal asi po tyzdni... su jedinci, ktory zmenu niesli velmi tazko.... viacero ludi mi vravelo, ze oproti predoslim organistom hram dost inac, ale ved vsetci mame svoj stil hry aj spevu... ale ludia, ked xeli spievat, tak sa museli prisposobit a viac-menej to urobili... asi mam zvlastnu xarizmu Very HappyVery HappyVery Happy este aj teraz po roku mojho "verejneho ucinkovania" Very Happy ma ludia ohovaraju. a nie len v jednej dedine... ale co mna je po tom. ved ja si lne plnim svoje povinnosti, ku kt. som sa zaviazal. T
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 19:32    Predmet: Odpovedať s citátom

hej, rozdiely su.. ja hram v 3 dedianax a v kazdej dedine su rozdielni ludia... to je vsade ine...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 20:03    Predmet: Odpovedať s citátom

To môžeš byť ešte happy, že máš 23. Ja budem mať o mesiac 14 rokov a spievať mi chodí mama, prípadne oco. Ja sa ešte hanbím.
P.S: Môj oco hrá na organe 20 rokov Embarassed
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 20:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to teda v žiadnom prípade. Nech si tam ľudia rozťahujú, ale ja spievať nebudem ani za svet... Embarassed Embarassed
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 21:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Tak to teda v žiadnom prípade. Nech si tam ľudia rozťahujú, ale ja spievať nebudem ani za svet... Embarassed Embarassed


Keď ti pomáhajú rodičia, tak je to OK, pretože je ideálne (teoreticky) ak organista a spevák nie je tá istá osoba. Pamätám sa, že ja v tvojom veku som mal veľké problémy so zmenou hlasu, takže sa ti nečudujem. Tak teda len odvážne ďalej.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 11 02, 2007, 23:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Financovanie je poriadny problem...
Nie je spravne, ak organista za svoju pracu nic nedostava. Berte to ako chcete, ale je to praca. A odmenou za pracuje mzda. PAmatam si casy, ked sa v nasej farnosti robila investicia, ktora dosiahla sumu takmer dvadsiatich milionov. Kedze som vtedy nepotreboval peniaze navyse, vzdal som sa svojej odmeny za pracu, nakolko financie bolo potrebne davat inde.
Preco som napial, ze financovanie je problem? Z prosteho dovodu. Nie vsetky farnosti si mozu dovolit financovat organistu, kostolnika, upratovacky... Preoze na to jednoducho nemaju. Na druhej strane su aj velmi bohate farnosti. Ale zamestnat organistu, ci kostolnika na hlavny pacovny pomer si takmer ziadna z nich nedovoli. Dovod? Dane a odvody. A tak ak nejako odmenuju svojich ludi, tak je to formou "na drevo".
Co sa tyka vysky, myslim, ze minimum za omsu by nemalo klesnut pod 100 Sk. Tu neratam pohreby a sobase...
O financovani by sa mala otvorit celoslovenska diskusia, v ktorej by sa hladalo riesenie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 02, 2007, 9:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Verím, že v mnohých farnostiach sú objektívne problémy s financiami, ale nemyslím si že toto je hlavný problém. Hlavným problémom je prístup. Mnoho správcov farností to berie takto , alebo podobne:
    Nejaký organista sa už len nájde, veď to nie je až také dôležité. Hlavne že tam niečo hraje, ľudia tomu aj tak nerozumejú...
Je pravda, že veľká časť ľudu a žiaľ aj duchovenstva tomu nerozumie a je to z veľkej časti aj zásluhou takéhoto prístupu.
Dlhé stáročia bola cirkev vedúcim ťahúňom celej kultúry. Dnes (som smutný, že to musím tak povedať) je ťahúňom tiež, ale opačným smerom. Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 02, 2007, 22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Tu padla poznámka, že odmena by nemala klesnúť pod 100 Sk/omšu. Priznám sa, takú vysokú odmenu som mal len v jednom kostole. Priemer sa pohybuje na 70 Sk, zisťujem, že je to tu v okolí tak narovnako. Nikde som nešiel hrať kvôli peniazom - v jednom kostole mám odohraných okolo 100 omší - všetko bezplatne. Mám radosť z toho, že môžem hrať na tak vznešenom mieste a odmenou mi je veľký organ a možnosť chodiť cvičiť. Viac nechcem. Na druhej strane, hrávam v inej farnosti, kde máme platené 70 Sk. Ale ak od toho odrátam cestovné (zľavnený lístok 16 Sk/tam a späť), a najmä množstvo hodín, ktoré strávim pri údržbe, príprave, sú to až príliš tvrdo zarobené peniaze. Niekomu sa to možno povie. Ja dochádzam, ak je omša o pol šiestej, musím ísť o štvrtej z domu, naspäť sa vrátim okolo pol deviatej. Počas zimných večerov je to dosť kruté. Ale chodím tam rád a to ma upokojuje Smile .

P.S.: Čo z toho, že odmena je "vysoká", keď viazne komunikácia celebrant-organista? Nebudem menovať farnosť, v ktorej sa stretli farár a kaplán - obaja spevácki antitalenti. Nešťastné slovo, ale ako ich nazvať? Spievať vedia, ale z neznámych dôvodov nechcú. Ako potom môže v takej farnosti fungovať hudobný život, keď od kompetentných nie je záujem? Inač sú to veľmi dobrí kňazi, len duchovnú hudbu berú ako nutné zlo. Bohužiaľ.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hobby alebo zarobková činnosť? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Ďalší
Strana 1 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd