Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 325 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Robert Kapec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2006
Príspevky: 37
Bydlisko: Demandice

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 12:02    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
dobre, ale polozme si otazku.... aky vyznam by to malo???? aj keby sa niektore piene podarilo "napasovať" k textom evanjelia, kto by sa toho drzal???? Mam osobnu skusenost s jednym uz nebohym panom fararom, ktory mi velmi ostro vynadal za to, ze som na slavnost Petra a Pavla zahral ako omsovu piesen strofu c.1 z piesne zaklad cirkvi...



Kňaz má vždy posledné slovo, ako bude prebiehať liturgia, čiže aj všetky jej náležitosti. Aj hudba a výber spevov. Sám mám niekoľko skúseností s tým, že som mal inú predstavu pri výbere spevov, ale musel som ustúpiť a prispôsobiť sa predstave kňaza. Pri tom som bol presvedčený, že ten môj výber bol vhodnejší. Mnoho kňazov študovalo "za Tridentu" a 2. vatikánsky koncil a jeho reformy boli zásadnou zmenou. Majme pochopenie aj pre túto generáciu a nebuďme otrokmi liturgie. Odporúčam pred každou sv. omšou dohodnúť s celebrantom priebeh liturgie a zistiť jeho predstavu, prípadne tému homílie a urobiť kompromis medzi tým čo chce on a čo chcem ja. Týka sa to hlavne sviatkov, prípadne nedieľ. Dá sa to. Na margo Direktória... máte pravdu... nie vždy sa piesne trafia do tém čítaní, na tomto webe je množstvo šikovných organistov, ktorí sú múdri PO SVIATKOCH A PO PRENOSOCH. Skúste týždeň dopredu zavesiť možný scenár a cez týždeň to prebereme na fóre a v nedeľu to bude parádička. Vykašlime sa na všetkých čo nechcú a vyhovárajú sa. Urobme to a nehľadajme dôvody prečo sa to nedá. Vďaka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 12:38    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

kapec napísal:
Mnoho kňazov študovalo "za Tridentu" a 2. vatikánsky koncil a jeho reformy boli zásadnou zmenou. Majme pochopenie aj pre túto generáciu a nebuďme otrokmi liturgie.




ale ved my nie sme otroci liturgie.... preco by sme mali ustupovat knazom, ktori tvrdohlavo idu proti pokoncilovym zasadam???? ja s tym nesuhlasim.... ked hudba v liturgii, tak pokoncilova.... a ked nie, nech si pan farar hra na organe sam
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 13:33    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

prosím ťa, piesen 244 kľudne hraj aj ked nemáš omše vo štvrtok, nezaoberaj sa detailami, ktorými nič nepokazíš, skutočne tu teraz riešite myšací problém a téma vám uniká.[/quote]
O:K:Tak teda dám na tvoje slová Wink
Aj tak si myslím,že je úplne jedno,čo sa hrá.Nič sa tým nepokazí,ak dám trebárs vo štvrtok ako introit 257,čiže do direktória v nedele pozerám iba minimálne........
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 13:59    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

kapec napísal:
Kňaz má vždy posledné slovo, ako bude prebiehať liturgia, čiže aj všetky jej náležitosti. Aj hudba a výber spevov.

Ak to je myslené ako opis bežnej praxe v našich kostoloch, potom je to väčšinou pravda. Ak je to myslené tak, že tak to má byť, potom je to omyl. Hudobnú stránku liturgie nemá na starosti kňaz a celok by mal byť dohodou medzi celebrantom (alebo ceremonárom) a tým, čo má na starosti hudbu. To by ale mal byť aj organista patrične vzdelaný a schopný...

Mimochodom úplne zbytočne tu stále opakovane zaťahujete nejaký koncil. Má niekto z vás (ktorý tu slovo koncil beriete nadarmo) predstavu o predkoncilových liturgických predpisoch a predpísaných textoch spevov?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Robert Kapec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2006
Príspevky: 37
Bydlisko: Demandice

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 14:45    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
kapec napísal:
Kňaz má vždy posledné slovo, ako bude prebiehať liturgia, čiže aj všetky jej náležitosti. Aj hudba a výber spevov.

Ak to je myslené ako opis bežnej praxe v našich kostoloch, potom je to väčšinou pravda. Ak je to myslené tak, že tak to má byť, potom je to omyl. Hudobnú stránku liturgie nemá na starosti kňaz a celok by mal byť dohodou medzi celebrantom (alebo ceremonárom) a tým, čo má na starosti hudbu. To by ale mal byť aj organista patrične vzdelaný a schopný...

Mimochodom úplne zbytočne tu stále opakovane zaťahujete nejaký koncil. Má niekto z vás (ktorý tu slovo koncil beriete nadarmo) predstavu o predkoncilových liturgických predpisoch a predpísaných textoch spevov?


Ja som vôbec nehovoril o tom, že kňaz má mať na starosti hudobnú stránku liturgie. Povedal som, že to má byť o dohode a kompromise medzi organistom a celebrantom. Či je to bežná prax, to neviem. Študoval som aj teológiu aj hudbu a je pre mňa samozrejmosťou dohodnúť sa s celebrantom o priebehu liturgie. Hudobnú stránku pripravujem sám bez kňaza, ale keď mi on povie, že by radšej namiesto piesne X mal pieseň Y, alebo čokoľvek iné... nebudem sa s ním predsa hádať, že hudba je v mojej kompetencii a on s tým nič nemá. Ale začínam mať pocit, že tieto fóra sú o naťahovaní sa za slovíčka a zhadzovanie všetkého a všetkých, ktorí chcú konštruktívne riešenie vecí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Robert Kapec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2006
Príspevky: 37
Bydlisko: Demandice

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 14:47    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
kapec napísal:
Mnoho kňazov študovalo "za Tridentu" a 2. vatikánsky koncil a jeho reformy boli zásadnou zmenou. Majme pochopenie aj pre túto generáciu a nebuďme otrokmi liturgie.




ale ved my nie sme otroci liturgie.... preco by sme mali ustupovat knazom, ktori tvrdohlavo idu proti pokoncilovym zasadam???? ja s tym nesuhlasim.... ked hudba v liturgii, tak pokoncilova.... a ked nie, nech si pan farar hra na organe sam


Konkrétne?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 17:39    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:

ked hudba v liturgii, tak pokoncilova....

je to síce trochu mimo ku konkrétnej diskusii, tak pre zaujímavosť - pápež Benedikt XVI. už schválil možnosť slávenie aj predkoncilovej liturgie, tak ktovie, čo nás čaká.. Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 19:34    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

Katarína Šumichrastová napísal:
Peter Vymazal napísal:

ked hudba v liturgii, tak pokoncilova....

je to síce trochu mimo ku konkrétnej diskusii, tak pre zaujímavosť - pápež Benedikt XVI. už schválil možnosť slávenie aj predkoncilovej liturgie, tak ktovie, čo nás čaká.. Confused


Predkoncilová liturgia je v tom predovšetkým myslené slávenie predkoncilovej sv. omše- to sa týka obradov vo sv. omši.
Ale napriek tomu sa nemá vytrácať zo sv. omše pokoncilový duch, aj keby bola slávená tridentská omša.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 20:52    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
prosím ťa, piesen 244 kľudne hraj aj ked nemáš omše vo štvrtok, nezaoberaj sa detailami, ktorými nič nepokazíš, skutočne tu teraz riešite myšací problém a téma vám uniká.




to bol len moj postreh
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 18 11, 2007, 23:37    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

kapec napísal:
Ja som vôbec nehovoril o tom, že kňaz má mať na starosti hudobnú stránku liturgie. Povedal som, že to má byť o dohode a kompromise medzi organistom a celebrantom. Či je to bežná prax, to neviem. Študoval som aj teológiu aj hudbu a je pre mňa samozrejmosťou dohodnúť sa s celebrantom o priebehu liturgie. Hudobnú stránku pripravujem sám bez kňaza, ale keď mi on povie, že by radšej namiesto piesne X mal pieseň Y, alebo čokoľvek iné... nebudem sa s ním predsa hádať, že hudba je v mojej kompetencii a on s tým nič nemá. Ale začínam mať pocit, že tieto fóra sú o naťahovaní sa za slovíčka a zhadzovanie všetkého a všetkých, ktorí chcú konštruktívne riešenie vecí.

Ja som takisto za dohodu a kompromis, ak to neprekračuje hranice vkusu... v žiadnom prípade som nemal v úmysle nikoho a nič zhadzovať, mrzí ma, ak to tak vyznelo.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MatejKubes
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 01. 08. 2005
Príspevky: 144
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 11, 2007, 19:19    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

kapec napísal:
Ale začínam mať pocit, že tieto fóra sú o naťahovaní sa za slovíčka a zhadzovanie všetkého a všetkých, ktorí chcú konštruktívne riešenie vecí.


Pripominam vsetkym uzivatelom ze kazde forum ma taku uroven, aku maju jeho jednotlivi prispievatelia. Bolo by velmi smutne keby to tak naozaj bolo ako pisete pan Kapec. Asi zamyslenie pre vsetkych ucastnikov... tri krat si zvazte, co napisete predtym nez poslete svoj prispevok. Zvazte si ci mate k danej teme co (rozumneho) povedat a nezabudajte ze zbytocnymi prispevkami mimo temy zahlcujete portal a odradzate ostatnych uzivatelov od citania a zapajania sa do fora a tym sa vlastne devalvuje celkova hodnota zatial jedineho slovenskeho portalu pre organistov a kantorov.

A teraz k teme. R. Podpera, nas redaktor pre liturgicku hudbu vytvoril hudobne scenare k jenotlivym nedeliam pre potreby farnosti v ktorej posobil ako hlavny organista. Jeho dielo si mozete prezriet tu:
http://kds.szm.sk/scenare.html
_________________
Matej Kubeš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 23 11, 2007, 16:42    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

MatejKubes napísal:
A teraz k teme. R. Podpera, nas redaktor pre liturgicku hudbu vytvoril hudobne scenare k jenotlivym nedeliam pre potreby farnosti v ktorej posobil ako hlavny organista. Jeho dielo si mozete prezriet tu:
http://kds.szm.sk/scenare.html




pekne.... paci sa mi to....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 06 12, 2007, 10:32    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

Ďakujem za konkrétnu odpoveď a link.

K notám na szm sa nedá dostať, pozná tam niekto nejakú funkčnú cestičku?

Ďakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 06 12, 2007, 14:04    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

michal62 napísal:
K notám na szm sa nedá dostať, pozná tam niekto nejakú funkčnú cestičku?

... skúste si konkrétne názvy "vygugliť" Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 13 02, 2008, 20:27    Predmet: Re: zoznam odporúčaných piesní ako v direktóriu Odpovedať s citátom

A teraz k teme. R. Podpera, nas redaktor pre liturgicku hudbu vytvoril hudobne scenare k jenotlivym nedeliam pre potreby farnosti v ktorej posobil ako hlavny organista. Jeho dielo si mozete prezriet tu:
http://kds.szm.sk/scenare.html[/quote] - citát z admina

Tak tomu hovorím konštruktívny prístup k téme. Dostali sme pekný darček a je na nás, či ho prijmeme, alebo nie.
Chcela by som však ešte čosi - mám pocit, ako keby niektorí z nás boli vlastníkmi liturgie - a to nie je nikto - vlastníkom liturgického slávenia je Cirkev - a tú (podľa mňa) zastupuje kňaz, a myslím si, že by mal mať čo povedať aj do hudobnej stránky liturgického slávenia.Prinajmenšom by sa mal organista s kňazom stretnúť pred slávením a vzájomne sa dohovoriť.
Alebo máme pocit, že my už všetko vieme? Ja teda určite nie, a ten náš kňaz mi vždy má čo povedať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.33 sekúnd