Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 301 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako presvedčiť ľud,aby spieval?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako presvedčiť ľud,aby spieval? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 9:39    Predmet: Odpovedať s citátom

toMI napísal:
...vam poviem ze konkretne s nasimi babulienkami v nasej dedine sa neda nijak dohodnut, alebo da, len som nato zatial neprisiel, ze ako?...

No ono s tým prispôsobovaním a dohadovaním je to niekedy ťažšie. Tiež som mala s tým problém, keď som začínala – určite v tom mala prsty aj tréma, a aj ohľady, že ma „prepustia“... Smile
Ale myslím, že to celkovo ľudia (aj babky) vedia pochopiť, keď sa niekto „učí“, zvlášť keď je to mladý človek, ktorý sa chce zdokonaľovať. Netvrdím, že teraz mi to už ide vždy OK, ale čím viac človek hrá, tým nadobudne aj v hre určitú istotu, zvykne si na spev ľudí a oni na jeho hru, akoby sa cez tento kontakt "zoznámia"...
Keď sú babky „v presilovke“, vo všeobecnosti spievajú dosť pomaly, vtedy pomôže pomalšie tempo, ale rytmus by mal byť. A ešte – zvyknú pomerne dlho čakať po frázach (zvyčajne v piesňach na konci riadkov) – v tom im netreba vyhovovať, lebo to je skôr ich zlozvyk, že „tam majú proste čas, tak sa nikam neponáhľajú“...
A tiež je zaujímavé, že babky, keď spievajú samé, spievajú prevažne dosť nízko, na jednej dedine je to pravidelný jav – začnú pieseň relatívne ešte v norme, a skončia tak nízko, že dospievajú už len 2-3 najväčšie altistky, čo ostatné už jednoducho nemajú šancu dotiahnuť... Very Happy
Fero napísal:
Ak by som mal zhodnotiť niektoré babky z organologického hľadiska, tak je to jednoznačne kutnohorská pneumatika s prasknutými mechmi... Všetky majú disponovaný aj jazyk, ale často slúži omnoho lepšie po omši, ako na spev... Very Happy Našťastie ich už je pomerne málo. Niekde sú to už dokonca len múzealné exempláre Very Happy

... tiež nepríjemné, keď Ti nejaký register Smile dosť hlasno a vychýlene „píska“, a nemôžeš ho jednoducho „zaklopiť“...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PeterMedek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 09. 2007
Príspevky: 52
Bydlisko: Bojná

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 10:02    Predmet: Odpovedať s citátom

So spevom ľudu je to niekedy ťažké. Ja hrám už skoro 18 rokov. Učím nové spevy - LS I. II. III. a aj niektoré piesne z JKS (menej známe). To býva v pohode. Ľudia sa lepšie naučia niečo nové, ako by mali vylepšiť zaužívané.
My máme k dispozícii aj farský časopis, kde sa pravidelne venujem Liturgii a snažím sa poukazovať na "problémiky" so spevom v našom kostole.
Dnes som si s potešením prečítal o tomto probléme článok aj v KN. Ale myslím si, že KN by sa mali viac venovať vo svojich článkoch aj Liturgii a Liturgickému spevu. Veď kto má veriacich liturgicky "vychovávať", ak nie KN? (od kňazov to radšej nečakám!)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 17:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
My máme k dispozícii aj farský časopis, kde sa pravidelne venujem Liturgii a snažím sa poukazovať na "problémiky" so spevom v našom kostole.


Toto je výborná forma oslovovania veriacich. Kiežby sa to dalo na viacerých miestach.

Citácia:
Dnes som si s potešením prečítal o tomto probléme článok aj v KN. Ale myslím si, že KN by sa mali viac venovať vo svojich článkoch aj Liturgii a Liturgickému spevu. Veď kto má veriacich liturgicky "vychovávať", ak nie KN? (od kňazov to radšej nečakám!)


Veľmi dobrý postrech. V katolíckych novinách by sme to určite všetci privítali. Ony majú túto kompetenciu.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
ftabacko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 12. 2007
Príspevky: 15
Bydlisko: Gazdovská 27, 040 01 Košice

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 20:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľudia potrebujú vodítko a to je jednoznačne hlas resp. spev organistu či kantora. Môže byť síce niekto organový virtuóz, ale ak slabo spieva ľudia sa nepripoja. Citlivo treba pracovať s registrami a niekedy vyhecovať spev pridaním registra. Ak získate pár chlapov v kostole a prebudíte ich, potom je to vyhraté a babky sa vždy pripoja. Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 21:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužiaľ, na západe je úplne iná hudobná kultúra, než u nás.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ftabacko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 12. 2007
Príspevky: 15
Bydlisko: Gazdovská 27, 040 01 Košice

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Mať znotované knižky síce svedčí o technickej vyspelosti, ale to ešte nie je kultúra. Naše spevy by som nevymenil za nič . Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 01, 2008, 22:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebyť majstra M. Sch. Trnavského, zrejme by sme sa dnes nemohli pýšiť nádhernou harmonizáciou JKS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 11 01, 2008, 1:23    Predmet: Odpovedať s citátom

tak tak ftabacko.... nase babky a nasi dedkovia su na nezaplatenie... Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zuzu
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 03. 2007
Príspevky: 71
Bydlisko: Žemberovce / Marianka

PríspevokZaslal: 11 01, 2008, 21:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ludia nespievaju,....nenosia knizky....u nas uz bolo parkrat vyhlasene, aby sa ludia zapajali do spevov alebo citani, ze kostol a sv. omsa nie je divadlo....no ale ten spev je stale rovaky - par desiatok ludi na choruse spieva a v ostatnej casti kostola je ticho.Takto to je v nedelu....a ked obcas hravam v tyzdni, tak spieva v celom kostole mozno 5 ludi.
_________________
Zuzana Vojteššáková - organistka Baziliky Minor v Marianke a farnosti Žemberovce
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 01, 2008, 21:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Máme jednu "problémovú" omšu - sobota - večer. Tam ľudia ako by boli vymenení (no asi naozaj sú Very Happy ). Nedokážu už odpovedať ani na výzvy kňaza. V dohľadnej dobe sa budeme snažiť tento problém riešiť, ale určite nie cestou dohovárania ľuďom. Osobne som už začal na týchto omšiach cez prijímanie hrať organovú literatúru.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 01, 2008, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Čudovali by ste sa, ako im to ide na západe aj bez "vodítka".
Tak je pre nich vodítkom modlitebná knižka, samozrejme znotovaná...

Možno o podobné sa snaží SSV, keď vydal znotovaný vreckový JKS... Ale... dzedzina je dzedzina... Vedľa organa mi v nedele sadáva pani, ktorá roky spievala v nejakom zbore, myslí si, ako krásne spieva, zadovážila si dokonca aj onen spevník, ale predsa spieva mnohé piesne nedobre a pletie ešte aj mňa... A keď jej poviem, že má predsa noty, tak buď vysvitne, že ona ich nesleduje, alebo nepozná... Takže je nanič vodítko, ktoré by malo viesť, ale to by sa ten človek musel nechať viesť.

Ja vidím problém v dávnejších generáciách organistov, ktorí poriadne nepoznali noty... Taký povedzme Lájoš-báči, miestny organista, zašiel občas do mesta, bol na omši, počul pieseň, zapáčila sa mu, tak ju išiel naučiť aj ľud na jeho dzedzine. Ale na niektorých miestach už trošku pozabudol melódiu, niektoré možno chcel aj vylepšiť... A takto naučil ľudí, ktorí ani nevedeli, že sa dá spievať ináč. A úbohe nevinné cetky, vtedy ešte mladé kočky, takto spievali 50 rokov... A teraz príde nejaká nová generácia organistov-perfekcionistov, ktorí už chcú zaviesť rytmus, a musia napravovať niektoré zle naučené tóny.. Taká babka, ktorá je už s 1 nohou v hrobe, tej je to fuk... Tá bude do smrti spievať po svojom, veď aj tak jej nikto nič nemôže a nestojí jej za to, preúčať sa, alebo dokonca kupovať znotovaný JKS a lupou lúštiť noty, ktoré aj tak nepozná.. Jej srdcu navždy zostane milší štýl spievania, ktorý praktizovala prakticky celý život.

Lenže práve babky tvoria vysoké percento osadenstva našich kostolov, a svojim spevom ovplyvňujú aj strednú a mladú generáciu... Stredná generácia, ak vôbec spieva, tak sa možno nechá stiahnuť a začne spievať zle, alebo vzdorujú a spievajú s kantorom ako treba. Mladá generácia, keď počuje, ako baby a kantor často až bojujú, sú znechutení, zdá sa im to trápne, a pre istotu nespievajú vôbec.

Myslím, že raz dosiahneme spev na úrovni... Teda že je možné, že sa bude spievať tak ako treba. Otázne však je, či sa vôbec ešte bude spievať... Možno teraz je tá vlna, kedy sa prestáva spievať, a možno je to aj dobré. Pretože v tom útlme, kedy ľudia skôr len počúvajú, si všimnú, že predsa ten kantor tak pekne rytmicky a živo spieva, že možno by aj oni tak zvládli. A začnú sa postupne jeden po druhom pridávať, a o takých 100 rokov príde vlna, kedy sa zase začne krásne spievať. Toľko môj fantasticko-utopistický pohľad Very Happy.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 01, 2008, 12:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Netreba, aby ľudia poznali noty - ak ich budú sledovať, časom uvidia, že "tam kde je tá guľka celá čierna sa spieva kratšie ako tam, kde je tá guľka prázdna" ( myslím tým, že pochopia rozdiel medzi štrťovou a polovou notou a už len to by stačilo, aby pochopili rytmus ).

To si vyžaduje dosť veľké IQ, teda priradzovať obrazcom nejaký význam na báze nejakej postupnosti. Babke už nestojí za to pozerať do knihy a zisťovať vzťah medzi prázdnymi guľkami a dĺžkou tónu, resp. umiestnením guľky na určitej čiarke a výškou tónu...

Frantisek_Beer napísal:
Presne toto tvrdí veľa organistov typu lajoš - báči, no dôvod toho, prečo to tvrdia je ten, že nedokážu hrať správne noty, a touto výhovorkou sa to znažia zakryť.

Ja nie som typu lájoš-báči, a hrám noty správne, a aj tak vidím nasledovné: po 4 rokoch usilovnej práce som dosiahol, že môžem pokojne prehlásiť, že moji ľudia spievajú v rytme, ak ich doprevádzam ja. Tým sa nechválim, ale povzbudzujem aj iných organistov k podobnej práci, výsledky sa dostavia. Stačí ale prísť pred omšou, keď si babky spievajú tie ich papierikové pesničky, a tam by si, Ferku, počul, aké je to ohavné, o rytme ani chýru ani slychu, dĺžne nič, pauzy aj tam, kde sa netreba nadychovať, to proste tak natiahnú slabiku, lebo sú tak zvyknuté, spievajú brutálne nízko. Čiže za tie 4 roky som dosiahol asi to, že babky si povedali, že nemá zmysel sa vzpierať, že ja sa im nepoddám, ale keď tam ja niesom, tak si spievajú aj tak po svojom.

Frantisek_Beer napísal:
A keď sa budeme snažiť ľudí preučiť ( nie s nimi bojovať, tzn. nájsť kompromis ), tak tie 40 - 50 ročné panie, ktoré sedia v kostoloch tiež, z toho čosi pochytia. Ale toto všetko trvá mnoho rokov, a vyžaduje veľa trpezlivosti.

Toto potvrdzujem, to aj náš pán farár povedal, že strednú generáciu som presvedčil a získal, len teda škoda je, že stále prevláda stará generácia Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 13 01, 2008, 12:55    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim, ze by sme sa mali zaoberat aj otazkou: preco MLADI ludia v kostole nespievaju, a ako ich to naucime....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 13 01, 2008, 13:10    Predmet: Odpovedať s citátom

podla mna vela mladych chodi do kostola z donutenia,ze "musia" a ani knizky so sebou nemaju... najde sa vela dovodov preco nespievaju... ja som mal na starosti birmovancov minuly rok,a boli omse v sobotu vecer s katechezami pre nich.... bolo to dost dlho,takze vela starych babiek ani ludi nechodilo... len 64 birmovancov... a od zaciatku bolo v kostole ticho... nikto nespieval,nikto neodpovedal na knazove "Pan s Vami" atd... a potom ich k tomu povzbudzoval nas pan farar,nech nosia knizky a spievaju.... ale nic sa nestalo....az potom ked to zdoraznil viackrat,ze na omsu si budu nosit knizky,a budu spievat,lebo inac bude priprava na birmovku trvat dlhsie,tak hned to malo efekt... a tak sa to zacalo....potom uz aj zacali celkom dobre spievat... takze myslim si ze mladych treba k spevu trocha popohnat... lebo peknymi slovami ze "prosime aby si kazdy doniesol knizku a spieval" sa to asi nikdy nespravi... ale ako to dosiahnut aby spievali,to nieje len nasou snahou,musia aj oni nieco preto urobit... lebo my sme tam nato,aby sme hrali Panu Bohu na slavu,a doprevadzali veriacich,no ked mladi veriaci nechcu,tak to uz je len v Bozich rukach Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 14 01, 2008, 12:50    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Frantisek_Beer napísal:
Netreba, aby ľudia poznali noty - ak ich budú sledovať, časom uvidia, že "tam kde je tá guľka celá čierna sa spieva kratšie ako tam, kde je tá guľka prázdna" ( myslím tým, že pochopia rozdiel medzi štrťovou a polovou notou a už len to by stačilo, aby pochopili rytmus ).

To si vyžaduje dosť veľké IQ, teda priradzovať obrazcom nejaký význam na báze nejakej postupnosti. Babke už nestojí za to pozerať do knihy a zisťovať vzťah medzi prázdnymi guľkami a dĺžkou tónu, resp. umiestnením guľky na určitej čiarke a výškou tónu...

Very Happy Joozi, tiež si to myslím... učený z neba nikto nespadol... aby babky spievali podľa nôt, teda lepšie - aby pochopili noty, potrebovali by absolvovať zopár hodín ZUŠ-ky, alebo by sa zišiel aspoň rozbehnúť nejaký kurz teórie... Wink mohol by si sa realizovať..... Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd