Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 344 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako presvedčiť ľud,aby spieval?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako presvedčiť ľud,aby spieval? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 28 01, 2008, 14:46    Predmet: Odpovedať s citátom

MatusCigan napísal:
Viete ktore vino je najsilnejsie? No predsa omsove. Jeden pije a vsetci spievaju Laughing




ale to, ako ti vsetci spievaju, to uz nezaujima nikoho... ten jeden si da mozno 2 deci a spieva normalne.-.... ti ostatni niekedy spievaju ako keby vypili dve flase
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 28 01, 2008, 18:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak Katka Embarassed , ale nie je to so mnou az take tragicke. Naposledy som tak siel hrat, ked som siel zo stuzkovej...a tobo la nedela a ja som hral nastastie iba 2 omse. To som vtedy nevedel, ze ci som organistom alebo DJ om Twisted Evil
_________________
Matus Cigan - poloorganista/amater svojho casu kdekolvek v Bratislave

Niekto hovori co vie a niekto vie co hovori...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 31 01, 2008, 10:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Ale keby sme do našich kostolov vniesli radosť a uvoľnenú atmosféru, veď predsa je tam s nami náš Priateľ, okrem toho omša je jeho oslavou... A my len stojíme, ruky zbožne zložené, ale duch je spútaný.. Ta to nedobre... Možno by sme si mali brať príklad od Afričanov, ktorí tam veselo tancujú.. Veď tak nejak bolo asi aj u prvých kresťanov...

No a konečne už totálny záver: my organisti asi na motiváciu ľudu k spevu nemáme kľúčový vplyv. Ten bude niekde inde...


Joozi myslím, že máš úplnú pravdu...U nás sa istý kňaz snažil uvolniť atmosféru medzi ľuďmi aj keď bol veľmi prísny, ale mladí, čo spievajú na omšiach boli spontánnejší a uvolnenejší. Je to fajn, ale má to tiež chybu ak sa to berie za nesprávny koniec, lebo u nás to neumožnilo to aby ľudia spievali. Často to vyzeralo tak ako keby prišli vypočuť si iba dobrý koncert.... Sad lenže omšu zrovnávať s koncertom je asi dosť od veci.Trebalo by dačo také čo by priviedlo v prvom rade ľudí k spevu. Myslím, že sa hodí ak je aj organista sám spontánnejší a vycítiť, že to čo robí, robí s radosťou... Poznám jedého organistu z východu čo síce nehrá celkom z nôt ale má rytmus a nehrá len tri akordy dookola, hrá ich podstatne viac, ale páči sa mi hlavne to, že je u neho vždy cítiť to, že hrá s chuťou a dáva tomu elán a dokonca bez problémov zavádza aj novoty u nich v kostole, vôbec neposudzuje LS I II III ako zlé spevníky ale vyberá si to čo sa mu páči a čo sa hodí a ľudia sa to v pohode učia. Nepočul som od neho, žeby niečo čo sa týka organovej hudby kritizoval či nové či staré ale má v sebe takú hudobnícku krv.... Možno je to tiež preto, že je to na východe a možno aj preto, že je to na dedine, ale mne osobne často chýba to aby som to zahral s chuťou hlavne keď mám veľa omší pred sebou a školský týždeň za sebou.... A ľudia to vycítia. A vyplýva mi z toho to že sa treba neustále snažiť o akúsi atmosféru a dať do toho trochu života ..... Tak aby to bolo cítiť....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zuzu88
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 02. 2008
Príspevky: 39
Bydlisko: Sihelné

PríspevokZaslal: 26 02, 2008, 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím.
U nás to so spevom totálne upadá. Mladí nespievajú, radšej sa bavia, starší len ojedinele a už ani babky... Ešte možno tak prvú slohu, ktorú vedia naspamäť. Ďalšie už zabudli a knižky sa im otvoriť nechce. Cez týždeň ešte tie skalné ako - tak, aj v nedeľu na rannej, ale o 10.30 to mám sólo. Fakt už mám niekedy chuť prestať, a nech je radšej ticho... Alebo preludujem. Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 26 02, 2008, 20:17    Predmet: Odpovedať s citátom

zuzu88 napísal:
Zdravím.
U nás to so spevom totálne upadá. Mladí nespievajú, radšej sa bavia, starší len ojedinele a už ani babky... Ešte možno tak prvú slohu, ktorú vedia naspamäť. Ďalšie už zabudli a knižky sa im otvoriť nechce. Cez týždeň ešte tie skalné ako - tak, aj v nedeľu na rannej, ale o 10.30 to mám sólo. Fakt už mám niekedy chuť prestať, a nech je radšej ticho... Alebo preludujem. Rolling Eyes


Fíha, toto vyzerá vážne!! To chce nejak radikálne zakročiť- nakopnúť ľudí a vychovať ich.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 27 02, 2008, 7:21    Predmet: nová Odpovedať s citátom

Poznam to velmi dobre asi takto to vyzera aj u nas rano sem-tam niekto vecer len sam organista je to velmi ubohe na 10 000 mesto Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 28 02, 2008, 10:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže ja hrávam v Leopoldove,máme iba niečo cez 4000 ľudí,ale myslím že napriek celkovému úpadku na SLovensku,(možno viac vo väčších mestách) sme na tom pomerne dobre.
TO že spievajú iba babky s tým som sa už zmieril ,(napriek pár individuám,kt. ked spievaju al. vydávaju istý,neurčitý hlas ma hrozne napália),mladí sa do spevu na bohoslužbách nezapájajú ,teda takmer vôbec,nemajú ani moc záujem,však majú modernú hudbu z gitarami,nie? Cool
S tými knižkami...to je u nás podobne,a s výberom skladieb z liturgického tiež súhlasím,niektoré su fakt nespevné,teda iba do počtu...
Riešenie by možno spočívalo v nasledujúcom:

Spravíme čo sa dá,čo nie je v naších silách to od nás nikto nechce(aspoň dúfam). 1. je evidentné,že kedže sa väčšina zhodneme ,že spievajú prevažne starší,bolo by dobré aspon troška prispôsobiť hudbu.Nech sa nikto nečuduje,že mu ludia nespievajú ked hrá skladbu prirýchlo a bez malých prestávok na nádych,ved organ má byť doprovodom spevu a nie naopak.Určitý kompromis by sa dal nájsť aj pri dodržaní rytmu a dôb. btw.robím menšie fugy 1/2-1 sekundové po určitom množstve taktov
2. Dalej by bolo dobré troška zapojiť mladých,napr. sa mi lúbilo V Ba u kapucínov o 17 00 myslím,kolko mladých prišlo na omšu a bolo počuť aj ich spev,akurát by sa mohli dať trocha tichšie mikrofóny,hučalo to...
[/url]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 28 02, 2008, 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Môj názor (aj návod), potvrdený skúsenosťou:

-Keď ľudia prestávajú spievať, treba prestať hrať.
-Organista prevezme úlohu kantora.
-Dohoda s kňazom je podmienkou.
-Pôst je ako stvorený na takúto "revitalizáciu" spevu.

Dôležité!!!
-nedať sa znechutiť, ak ani po 2 týždňoch nenastane zlepšenie.
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 29 02, 2008, 17:06    Predmet: Odpovedať s citátom

JaMi napísal:
Môj názor (aj návod), potvrdený skúsenosťou:

-Keď ľudia prestávajú spievať, treba prestať hrať.
-Organista prevezme úlohu kantora.
-Dohoda s kňazom je podmienkou.
-Pôst je ako stvorený na takúto "revitalizáciu" spevu.

Dôležité!!!
-nedať sa znechutiť, ak ani po 2 týždňoch nenastane zlepšenie.



ja by som radsej zacal hrat organovu literaturu.... naco by mal organista prevziat ulohu kantora??? ja by som hral organovu literaturu...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 29 02, 2008, 19:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:



ja by som radsej zacal hrat organovu literaturu.... naco by mal organista prevziat ulohu kantora??? ja by som hral organovu literaturu...


-Bavíme sa o speve ľudu.
-Kantor začína a vedie spoločný spev.
-V Pôstnom období sa hudobné nástroje (teda aj organ) dovoľujú používať len na udržanie a sprevádzanie spevu.
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 01 03, 2008, 9:55    Predmet: Odpovedať s citátom

JaMi napísal:
-V Pôstnom období sa hudobné nástroje (teda aj organ) dovoľujú používať len na udržanie a sprevádzanie spevu.



pokial viem, organista svojou hrou VEDIE spev zhromazdenia... A dalsia vec, preco by sa pocas omse nemohla hrat nejaka Bachova postna choralova predohra??? myslim, ze niekedy ta predohra vyznie lepsie a estetickejsie, ako niektore "krvaky z golgoty" typu ...od zialu zamdlievajte, plac, kvil, a podobne....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 01 03, 2008, 10:18    Predmet: nová Odpovedať s citátom

no mne dnes jeden pan povedal: "mladi organista hral si jak na diskoteke tak silno si hral" a to som mal len fedet8 gamba8 flauta rurkovita4 a fugara4
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 01 03, 2008, 10:20    Predmet: Re: nová Odpovedať s citátom

andrej napísal:
no mne dnes jeden pan povedal: "mladi organista hral si jak na diskoteke tak silno si hral" a to som mal len fedet8 gamba8 flauta rurkovita4 a fugara4



treba "jednemu panovi" povedat, aby si tam sadol on a aby hral on...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 01 03, 2008, 10:25    Predmet: nová Odpovedať s citátom

v tej sekunde som nevedel co som mu mal povedat Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 01 03, 2008, 10:38    Predmet: nová Odpovedať s citátom

mali sme 1.sobotu a bolo dost ludi a on stal niekde dole
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 4 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd