Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 418 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako presvedčiť ľud,aby spieval?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako presvedčiť ľud,aby spieval? Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 13:10    Predmet: Ako presvedčiť ľud,aby spieval? Odpovedať s citátom

Zdravím!
Na tomto portáli sa isto viedlo veľa polemík o speve ľudu,ale myslím si,že je to v súčasnosti veľmi aktuálna téma,takže sa k tomu vraciam znovu...
Máte nejaké "finty" ako presvedčiť ľud,aby spieval?
Myslím,že ak u nás umrú staré babky,tak bude na omši spievať len kantor a ja. Vážne neviem,kto to bude ťahať...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 15:08    Predmet: Spev Odpovedať s citátom

Ak vymrú babky, tak jediné riešenia čo mi momentálne napadá - "PLAYBACK" Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 15:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Včera som mala nečakanú príležitosť na taký menší „prieskum“ Smile v jednom kostole, ako ľudia spievajú (pre tých, čo po nedeliach pravidelne hrávate viacero omší – obdivujem - to asi žiadna novota nebude, no pre mňa bola): na rannej o 8.00 spieval celý kostol (osadenstvo cca > 50 r., česť výnimkám), poznali dokonca aj "trojkráľovú" 113; o 11.00 – to inak býva detská (prevaha - rodiny s deťmi) – slabota so spevom, a večer o 18.00 (vekový mix) - tiež suma sumárum spev - nič moc. (mladí sa, predpokladám, najviac zúčastnili na mládežníckej..)
Predsa najbližšie k spevu majú starší ľudia ....
A „finty“, ako presvedčiť ľudí? Nejaký nápad by dobre padol Very Happy ...
Kolegovci zvyknú robiť občas nácviky s ľuďmi, keď sa má spievať nová pieseň, prípadne nejaký nový nápev, lebo inak je výsledok „sólovka jak delo“, alebo sa občas vysvietia texty piesní na stenu...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Presviedčať ľudí?? Čo som Fico?!
Rád by som vedel, ako sa dajú presvedčiť ľudia, aby spievali- lebo ja si myslím, že spievajú, ale čo za pár rokov?
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 18:12    Predmet: Odpovedať s citátom

no, ja som na polnocnej zaviedol vianocnu gloriu. polnoc, 1. sviatok, stefan to som povacsine soloval. len zopar ludi sa pripajalo... lae postupne sa to zlepsovalo... na novy rok spieval uuplne cely kostol. nie je tazke ludi naucit nove veci. teda, aspon u nas v kuzmiciach to je v pohode.
T
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 18:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Môj recept, ako ľudí udržať (teda nie zvýšiť, ale len udržať) účasť na speve je v neustálom zavádzaní niečoho nového. Ľudia si zvyknú aj na používanie knižiek,... Ale výsledky sa dostavujú až po niekoľkých rokoch.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 07 01, 2008, 23:35    Predmet: Odpovedať s citátom

ja si myslim ze na dedinach je to trocha zivsie v kostoloch...tak ako sotcho povedal ze u nich spievaju....aj ja musim povedat,ze u nas v kostole sa doslova ozyva ako ludia spievaju....na polnocnej som na niektorych piesnach a urcitych castiach glorie hral na tutti(nas organ ma len 6 registrov,nech to nemyli,ale ajtak ma dobre grady),a ludia v pohode svojim spevom prespievali organ,tak ze som ich aj ja pocul v pohode,a nemusel som ani spievat... a bolo to tak aj cez cele vianoce.... vzdy ked pride k nam biskup alebo iny knaz,tak povie na konci omse ze sa u nas krasne spieva.... takze ja si myslim ze viac su smeli ludia na dedinach ako v meste... ale je to len moj nazor...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 08 01, 2008, 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

majto7 napísal:
ja si myslim ze na dedinach je to trocha zivsie v kostoloch...tak ako sotcho povedal ze u nich spievaju....aj ja musim povedat,ze u nas v kostole sa doslova ozyva ako ludia spievaju.

pošli nám zopár najspevavejších aj do mesta... rozmiestnime po kostole a hneď to bude lepšie Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 08 01, 2008, 13:22    Predmet: Odpovedať s citátom

no vies....ano je to tym ze je tam par ludi(starych babiek) ktore to tahaju... a sedia v prednych laviciach vsetky... okolo 20 ich je.,a oni to ako keby vedu... aj dvaja muzi dost silno spievaju..tie babky chodia kazdy den do kostola,a spievaju si este aj pred omsou vselijake Marianske piesne pri ruzencoch... ked som v meste v kostole,tak tam to nieje take,lebo ako keby sa tam bali spievat...neviem preco... tak ja som rad ze to tak u nas je... v meste je tiez niekolko ludi ktori sa snazia,ale neviem preco to tak nejde... ale cest vynimkam,lebo aj v meste v niektorych kostoloch si organisti lud dobre vyspievali
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 01, 2008, 14:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Zásadný rozdiel medzi mestom a dedinou skutočne jestvuje. Hrám na dedine a ľudia spievajú, spievajú dosť, aj ked je v kostole par babiek na omsi cez tyzden. V nedelu a na sviatky to buráca.
V mestskom kostole je to tým, že tam žije premenlivejšia populácia- každý deň stretnete iných ľudí a sú tam ľudia všetkých vekových kategórií a možno mesto je mestom aj preto, že vzťah ku folklóru je trochu vlažnejší ako na dedine.
Na dedine skutočne oveľa jednoduchšie ujednotíte ľudí v speve, spieva ich skutočne viac.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 08 01, 2008, 23:58    Predmet: Odpovedať s citátom

lacojurkemik napísal:
Ak vymrú babky...

Nebojte sa, babky nikdy nevymrú. Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tonča
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 02. 2007
Príspevky: 45
Bydlisko: Kúty

PríspevokZaslal: 09 01, 2008, 14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Babky nevymrú, len tie " nové babky" už toľko nespievajú, ako tie staršie.

Toť môj postreh. Smile
_________________
Antonia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
majec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2008
Príspevky: 10
Bydlisko: Selenča

PríspevokZaslal: 09 01, 2008, 17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja myslim, ze to vo velkom zavisi aj od knaza. Pokial sa snazi a povzbudzuje ludi k spevu a robi to stale, tak sa po case dostavia aj vysledky. Ked som prsiel na moje terajsie posobisko, spev bol katastrofalny, spievalo niekolko spevakov a nikto viac. Prve, co som zacal stale pripominat bolo: Noste si spevniky. A potom, som spieval spieval a spieval. Mnohi najskor hundrali, ci nepoznam aj recitovanu omsu, ale po case si zvykli a teraz mozem povedat, ze celkom sa pekne spieva a zvlast piesne, ktore sa im pacia, tak to si vedia zaspievat od srdca.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 09 01, 2008, 19:11    Predmet: Odpovedať s citátom

No neviem, ale u nas jednoznacne taky problem neexistuje...ak je v kostole pocet ludi vyssi ako 20, tak spievaju....ak viac tak to ani nevravim. Ako zaciatocnik, a "skolak" mam sancu zahrat si v kostole fakt len minimalne, ale tak vam poviem ze konkretne s nasimi babulienkami v nasej dedine sa neda nijak dohodnut, alebo da, len som nato zatial neprisiel, ze ako?. Hral som tam pred letnymi prazdninami....katastrofa...ja som hral pomaly, resp. pomalsie....jak zaciatocnik Very Happy avsak babkam sa moje tempo zjavne nepacilo tak si spievali po svojom, bez ohladu na to co za zvuky letia z mojej produkcie. Hotova katastrofa,ale vravim si :dobre nevadi. Potrenujem, pridam na tempe, bude dobre. Po prazdninach...zahral som si vo farskom kostole, tam bolo vsak pomerne slabe publikum...tak 15 "kuskov". Hralo sa paradne... Very Happy . A ted na silvestra, naskytla sa sanca tak som ju zuzitkoval - sice uz nie na organe, kedze mame nejaky pneumaticky ci co, a sprava sa podivne - ticho Smile, lez na klavesoch. Aby vsak organista pocul, z tych klavesov zvuk, tak mame jeden reprak ako odposluch zaveseny hned nad hlavou. No a nech sa vratim k tomu ako to dopadlo - opat katastrofa... po spomienkach z leta som trosku pridal, ale pri uvodnej piesni O chyr preblahy som to asi prepiskol, (a mozno babky funguju v zime na pomalsom tempe, mozno boli najedene, ved boli sviatky, s plnym zaludkom sa tazsie dycha Very Happy), avsak vobec som ich vdaka tomu odposluchu nepocul, co malo za nasledok, ze ked som ja hral zaslubeni davno svetu....babky svojim tempom este len opakovali O chyr preblahy Very Happy Very Happy Very Happy . Co je na tom divne je to, ze v inych kostoloch, trebars tu v Prahe, sa ludia vacsinou prisposobuju organistovi, tj. ak hra tak rychlo, ze sa neda spievat tak nespievaju, a ak hra pomaly, tak spievaju pomaly, proste sa prisposobia. Kdezto u nas doma, sa musim prisposobovat ja. A skuste si predstavit, ze ja nahanam babky tam kde sa prave nachadzaju. Taky cas prestavam hrat, a v tichosti ventilujem zlost Twisted Evil Twisted Evil . Ale musim podotknut, ze spevy pocas prijimania uz sli....ked som hral nejaku tu "menej znamu, myslim cislo piesne 81", tak uz sa snazili uchytit, alebo sa modlili modlitby po prijimani. A konecna Ticha noc, ta odpalila paradne, to spieval kazdy hlas v kostole, takze ten odposluch mi absolutne nevadil...a spolocnu cestu sme nejak predsa len nasli Razz Som zvedavy jak to dopadne nabuduce....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 09 01, 2008, 20:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak by som mal zhodnotiť niektoré babky z organologického hľadiska, tak je to jednoznačne kutnohorská pneumatika s prasknutými mechmi... Všetky majú disponovaný aj jazyk, ale často slúži omnoho lepšie po omši, ako na spev... Very Happy Našťastie ich už je pomerne málo. Niekde sú to už dokonca len múzealné exempláre Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 1 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd