Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 315 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Sobotné marianske omše.
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Sobotné marianske omše. Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 09 10, 2013, 17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Na mariánskej omši sa hodia mariánske piesne na úvod, offertórium, aj na záver. Vlastne aj na prijímanie, ale tam osobne radšej zahrám sólo (napr. Ave Maria) alebo improvizáciu na nejakú mariánsku antifónu.

Osobne mariánske omše využívam aj na naučenie menej známych mariánskych piesní a zo zásady nehrám "omšové", teda JKS 359 a 366. Sú neskutočne otrepané a každý ich hrá aj keď sa niekedy textovo hodia na ten-ktorý sviatok najmenej.
Ordinárium v LS I máme mariánske, je pekné a ľudia ho poznajú z pútí, takže by sa mali rýchlo naučiť a zapojiť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 13 10, 2013, 14:04    Predmet: Antifóna- Pod tvoju ochranu Odpovedať s citátom

Ďakujem za rady.
Ešte by som sa chcel spýtať. Mariánsku antifónu Pod tvoju ochranu
(http://notypreorgan.comehere.cz/files/Pod-Tvoju-ochranu-antifona.pdf)
by som tiež mohol hrávať na týchto omšiach? Najlepšie na záver.
Neviem či je to vhodné, pretože modlitba Pod tvoju ochranu sa utiekame..je jedna zo základných modlitieb. To je niečo také, ako kebyže zahrám na záver omše Modlitbu Pána.. Alebo sa mýlim?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 13 10, 2013, 15:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevýhodou dnešnej doby je, že sa vďaka nefiltrovanému internetu napriek istotne dobrému zámeru ich autorov, objavia na ňom aj diela, na ktorých by bolo treba popracovať , než sa začnú oficiálne šíriť a iní organisti ich budú hrať.

To je aj prípad daného pdf súboru, ktorému si dovolím vytknúť mnoho harmonických (paralelné oktávy, zdvojený citlivý tón, harmonická priečnosť) ale najmä prízvukových chýb (prízvučná slabika v texte vychádza na neprízvučnú slabiku v hudbe).

Možno to znie príliš konzervatívne, no pokiaľ nevyjde nový zjednotený spevník, ktorý by zosumarizoval a prefiltroval rôzne nápevy, ktoré sa v našich kostoloch objavujú odbornými rukami komisie, odporúčam hrať len zo zaručených a overených zdrojov, teda okrem JKS, LS I a II napríklad zo spevníka Antifóny a duchovné piesne od Stanislava Šurina.

Najhoršie čo môže byť je, ak sa isté dielo v neoficiálnej ("papierikovej) podobe rozšíri kostolmi. Mnoho organistov si ho ešte trochu "upraví" (veď je zatiaľ neoficiálne).
A keď sa o pár rokov dočkáme nového jednotného spevníka, zaberie nám ďalšie roky, kým to ľud preučíme do podoby správnej.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 13 10, 2013, 16:50    Predmet: Odpovedať s citátom

FrantišekBeer napísal:
Nevýhodou dnešnej doby je, že sa vďaka nefiltrovanému internetu napriek istotne dobrému zámeru ich autorov, objavia na ňom aj diela, na ktorých by bolo treba popracovať , než sa začnú oficiálne šíriť a iní organisti ich budú hrať.

To je aj prípad daného pdf súboru, ktorému si dovolím vytknúť mnoho harmonických (paralelné oktávy, zdvojený citlivý tón, harmonická priečnosť) ale najmä prízvukových chýb (prízvučná slabika v texte vychádza na neprízvučnú slabiku v hudbe).


Autor hudby k antifone mi napísal, že skladba bola pred uverejnením na internete,
konzultovaná s korepetítorom SND Bratislava, absolventom VŠMU, ktorý na nej
"popracoval."
(Trocha skromnosti by Vám p. Beer nezaškodilo.)

Albert
_________________
Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)

Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 13 10, 2013, 16:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokojne sa môžte priznať že ste ju napísali Vy, je to predsa jasné z iniciáliek pri notách Wink

Otázka je, či je vyjadrenie môjho názoru prejavom povýšeneckosti? Nie som skromný len preto, lebo cítim povinnosť napísať?
Bolo by správne mne, ako študentovi vysokej školy s hudobným zameraním mlčať len preto, aby som niekoho nenahneval alebo neurazil?

Od koho by ste kritiku prijali? Je požiadavkou diplom a ukončené štúdium?
Alebo päť rokov praxe? Či desať?
V umení sa nedá definovať, kto je ten, čo má právo vyjadriť sa a čo nemá.

Kto publikuje svoje diela na verejnosti, musí byť pripravený znášať kritiku.
Kto na to pripravený nie je, nech nepublikuje.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 13 10, 2013, 17:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ste sa trocha rozhorlil za správnu vec, ale odbočil od merita veci.
Máte ľudské právo na svoj názor.
Ale otázka stojí takto:
Bol tento nemenovaný posudzovateľ menej kompetentný ako Vy?
Tak teraz komu veriť?, za kým ísť?
Kto to rozsúdi?

Albert
_________________
Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)

Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 14 10, 2013, 16:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak neviem, ako vy, ale ja by som radšej uprednostnil aspoň verziu, ktorá vyšla v Adoramus te 2/2007, str. 18, odkaz nižšie (sú tam iniciálny JL - Juraj Lexmann?). Ako rôzne "internetové samizdaty". Ak sa autor na to cíti, mal to odoslať do redakcie Adoramus Te, aby to zverejnili, nielen strčiť to na server.
http://www.spevnik.sk/doc/at2007-2.pdf

PS: To, že je niekto korepetítor neznamená, že musí mať zvládnutú kompozíciu Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BranislavKostolany
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 40
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 14 10, 2013, 16:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, presne tú mám - čo je v Adoramus Te. My sme ju tento rok dostávali v brožúrke na kurze pre organistov a kantorov. Celkom sa mi páči.
Len ja som sa nepýtal na kompozíciu, ale skôr obsah textu...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 14 10, 2013, 19:21    Predmet: Odpovedať s citátom

No, ale v odkaze k príspevku ste mali odkaz na úplne iné zhudobnenie antifóny... Preto sa strhla diskusia Wink
Textovo je to najstaršia mariánska modlitba z 3. storočia, nevidím zásadnejší problém zahrať ju na záver omše, keďže obsah tohto spevu neupravujú žiadne rubriky.
Ak máte pred omšou ruženec, isto sa túto modlitbu modlia po ňom, tak aby neboli zas duplicity...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 10, 2013, 20:20    Predmet: Odpovedať s citátom

asobek napísal:
FrantišekBeer napísal:
Nevýhodou dnešnej doby je, že sa vďaka nefiltrovanému internetu napriek istotne dobrému zámeru ich autorov, objavia na ňom aj diela, na ktorých by bolo treba popracovať , než sa začnú oficiálne šíriť a iní organisti ich budú hrať.

To je aj prípad daného pdf súboru, ktorému si dovolím vytknúť mnoho harmonických (paralelné oktávy, zdvojený citlivý tón, harmonická priečnosť) ale najmä prízvukových chýb (prízvučná slabika v texte vychádza na neprízvučnú slabiku v hudbe).


Autor hudby k antifone mi napísal, že skladba bola pred uverejnením na internete,
konzultovaná s korepetítorom SND Bratislava, absolventom VŠMU, ktorý na nej
"popracoval."
(Trocha skromnosti by Vám p. Beer nezaškodilo.)

Albert


nedá mi nezareagovať,... skladbu som prezrel, a prikláňam sa k názoru Františka Beera... Celá kompozícia "smrdí" kombináciou amaterizmu a útržkov Schneiderovej harmonizácie,...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd