Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 680 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Data-projektor
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Data-projektor Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
jozefk3
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 01. 2008
Príspevky: 27
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 05 02, 2008, 8:31    Predmet: Data-projektor Odpovedať s citátom

Milé kolegyne, milí kolegovia,
Zaujímam sa o Vaše skúsenosti s používaním projektoru na zobrazenie textu v kostoloch.
Zaujímam sa aj o technické riešenie atď.
Ďakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 05 02, 2008, 9:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím.
Data-projektor používame občas, vyžaduje si prípravu a asistenciu. Text je vysvietený vpredu na bočnej stene, obsluhovaný je z ministolíka na chóre. Využíva sa viac-menej príležitostne (ako kto z organistov), najčastejšie však pri hraní menej známych piesní (napr. pri deviatniku), nových piesní alebo pri spievaných vešperách. Jeho používanie má svoje výhody i nevýhody. Veľkou výhodou je, že ľudia pri pohľade na vysvietený text sa viac snažia učiť i neznáme a neodignorujú pieseň. Okrem toho, myslím, že celkom dobre podnecuje ľudí k spievaniu aj známych piesní, zvlášť keď vieme, ako si ľudia nosia so sebou JKSpevníky.. Repertoár piesní sa postupne rozširuje.
Nevýhodou je možno to, že si vyžaduje čas na „naštelovanie“ (nachádza sa v inej miestnosti, treba ho vyniesť hore) a taktiež osobu mimo organistu, ktorá posúva text.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Beho
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Levice (Dolny Kubin)

PríspevokZaslal: 06 02, 2008, 8:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem,

Videoprojektor pouzivame skoro kazdy den. Samotny projektor je umiestneny za kvetmi pred obetnym stolom, tak aby ho nebolo moc vidiet. Na chore vedla organu mam pocitac a s videoprojektorom je prepojeny cez wireless vysielac a prijimac. Urobil som si jednoduchy program do pocitaca a ked nahadzujem cislo na ciselniku, tak ho nahodim este raz klavesnicou pocitaca. (dost neprakticke riesenie, ale ciselnik, aj ked je novy, funguje na starodavnom principe a preto ho neviem prepojit s pocitacom. Ak ma piesen viac sloh ako sa zmesti na jednu obrazovku, tak to jednoducho odklepnem pocas hrania medzernikom. Mam zatial spracovanych okolo 220 piesni a je to vsetko vo formate .pps, aby sa nespustali zbytocne okna a pod. Ak potrebuje niekto poslat tie piesne, nech sa kludne ozve na beho@inmail.sk.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 06 02, 2008, 11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem Vás !
Aký je váš postreh ,vyriešil sa používaním data-projektoru starý problém,že si ľudia nenosia do kostola JKS ?
Ak áno,tak ochvíľu budeme musieť riešiť ďalší problém : kto bude za nich otvárať ústa (huby) ?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 07 02, 2008, 9:04    Predmet: Odpovedať s citátom

josta napísal:
Aký je váš postreh, vyriešil sa používaním data-projektoru starý problém,že si ľudia nenosia do kostola JKS ?
Ak áno,tak ochvíľu budeme musieť riešiť ďalší problém : kto bude za nich otvárať ústa (huby) ?

Ja myslím, že to ľuďom pomôže, čo sa týka spevu. Ľudia sami od seba spievať lepšie nebudú, treba ich k tomu stále nejakou formou vyzývať, povzbudzovať.
Na druhej strane mám dojem, že samotné "premietanie" textu trochu rušivo zasahuje do liturgie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 15 12, 2010, 12:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Po uplynutí pár rokov sa vraciam k tejto téme, možno sú nové poznatky, príp. technológie.
V našom kostole uvažujeme o realizácií podobného projektu.
Nakoľko potrebujem pokryť asi dva smery, ivestícia do projektoru by bola asi velká. Po obhliadke v katedrale v Trnave(inštaloval p. Sedlák z Piešťan), uvažujem o realizácií pomocou 2 LCD televízorov a 1 netbooku umiestneného pri organe.

Máte skúsenosti s takýmto prenosom ?

Ďakujem

Josta
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
elias
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 10. 2010
Príspevky: 7
Bydlisko: Šintava

PríspevokZaslal: 03 01, 2013, 15:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobry den.
V Sintave uz niekolko rokov premietame texty na platno z projektoru.
Zvolili sme platno+projektor jednak kvoli nizsim pociatocnym nakladom, platno ma podstatne vacsiu uhlopriecku ako najvacsi LCD dispej ale hlavne kvoli tomu, ze LCD v chrame podla mna posobi dost rusivo.

Kupili sme rolovacie platno so sirkou 2m zavesene na kazatelnici ovladane z chorusu (opticky nezavadzia, pretoze sa vzdy zroluje), Projektor je zaveseny na prvom stlpe (na stojane na TV) a kabel k nemu (25m) je natiahnuty na chorus. Odtial premietam texty (piesne, resp.zalmy, odpovede ludu, oznamy)

Na projekciu pouzivam vynikajuci SW http://openlp.org, do ktoreho som napisal/naimportoval takmer cele JKS ako aj vsetky mladeznicke piesne z nasho repertoaru. Je nenarocny na obsluhu a da sa tam velmi rychlo premietnut akakolvek piesen z celej databazy. V pripade zaujmu viem poslat databazu textov mailom.

Ako ste sa rozhodli vy? Pouzili ste LCD?

josta napísal:
Po uplynutí pár rokov sa vraciam k tejto téme, možno sú nové poznatky, príp. technológie.
V našom kostole uvažujeme o realizácií podobného projektu.
Nakoľko potrebujem pokryť asi dva smery, ivestícia do projektoru by bola asi velká. Po obhliadke v katedrale v Trnave(inštaloval p. Sedlák z Piešťan), uvažujem o realizácií pomocou 2 LCD televízorov a 1 netbooku umiestneného pri organe.

Máte skúsenosti s takýmto prenosom ?

Ďakujem

Josta
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 08 01, 2013, 21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Milí šikkovní kolegovia, myslím si, že v 21. storočí je naozaj neporovnateľne lepším riešením používať projekciu - rôznymi spôsobmi - ako pracne rozdávať lístky s textami piesní do lavíc.
U nás sme chceli tiež nainštalovať obrazovky . dve - ale pamiatkári nám to nedovolili - a tak teraz uvažujeme tiež o nejakom plátne - ale vždy sa mi akosi cnie za tými obrazovkami - zdá sa mi to akési technicky "čistejšie a elegantnejšie - a možno aj jednoduchšie na obsluhu . Ale možno sa mi to len zdá. Som laik!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 10 01, 2013, 11:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekedy ( iste, ak je to možné) je lepšie sa pamiatkárov nepýtať. Ako som už písal, všetko záleží aj od financií vo farnosti. U nás máme veľa vecí v zlom stave, ale som velmi rád, že som presadil ako prioritu obrazovky. Texty mimo JKS, žalmy, modlitby, prezentácie, filmy, internet...no veľa vymožeností, ktoré oceníte až to máte. A čo teší najviac, že spev v kostole mohutnie ( isto nie vždy).
Dve obrazovky na rohu sme zvolili, aby boli viditelné z každého uhla - mimo pavlača, čo sa dá v budúcnosti doplnit menšou obrazovkou - ale to už je iný kapitalizmus.
Rozhodne je to menej rušivé ako velké 2m plátno.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 11 01, 2013, 10:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Povedzme si otvorene, že v 21. storočí,
v Katedrále Notre Dame, v Paríži,
čo je už dosť namakané miesto, čo sa týka hudby aj liturgie,
teda v tomto slávnom kostole aj dnes, 11 januára o 18.00 približne, budú spievané vešpery, a čuduj sa svete, nekúpili ani v Poľsku svietiace tabule, ani v Datacome projektor za polovičnú cenu,
ale pekne na jednu A4 obojstranne vytlačia aktuálne vešpery, dennodenne, a to rozdajú veriacim, ktorých tam chodí dosť.
Môžete si samozrejme pozrieť priamy prenos na http://www.ktotv.com/

U sv. Petra v Ríme, keď sv. Otec slávi verejnú liturgiu, čuduj sa svete,
celý bulletin vydávajú, so všetkými textami, notami, všetci účastníci tých liturgií to majú k dispozícii, a to jedná sa minimálne o 50 000 ľudí.
Tiež nepremietajú žiadne texty, keď premietajú, tak zábery z Baziliky na námestie pred ňou.

V Galante, farský kostol sv. Štefana, sám pán farár vzal si tú námahu, a na každú nedeľu sú rozdané v laviciach texty piesní, Introit, Communio a aj veršované piesne či už zo SZVU, alebo JKS.

Kto chce, hľadá spôsoby a riešnia, a kto nechce, tak vycapí ultramodernú obrazovku, alebo projektor alebo neviem čo...

Vôbec nie je dobré a prípustné, ak sa pamiatkári obídu
a vôbec nie je dobré, že v kostole sú na stene dve obrazovky, alebo plátno.
Ľudia na to kukajú, ako teľa na maľované vráta, a čo z toho.

Knižku sa dá chytiť do ruky, zalistovať v nej, pomodliť sa, atd.
to je iná otázka, že prečo sú také knižky, aké sú momentálne v kostoloch,
či vôbec niekedy bude nový liturgický spevník znotovaný pre ľud v našich laviciach, čo bude kombináciou JKS a nových antifón a hymnov,

ale skratka, plátno alebo obrazovka v gotickom či barokovom nádhernom kostole neskutočne špatí celkový dojem, pohľad na kostol, a vyrušuje,
oveľa jednoduchšie, krajšie je keď sú knižky, alebo letáky.

Treba ale zabezpečiť texty ľuďom, a nehrať 10 JKS ako rok dlhý, lebo to zase aspoň mne lezie na nervy, keď tie isté piesne sa hrajú dookola...

Učme sa od Nemcov, aj od Čechov, kde v každom kostole nájdeme veľký počet voľných spevníkov:
keby sa dali naučiť naši ľudia, že prídem do kostola, automaticky si vezmem spevník, ak nemám svoj, a začnem si spievať po zrozumiteľnej predohre,
skratka aby chceli spievať ľudia,
a k tomu aby organisti tak hrali, aby sa dalo spievať s nimi,

ale to nie je riešenie, že organista sám nevie, čo hrá, ale keď uzná za vhodné, tak zareve do mikrofónu prvé slová danej piesne, to je katastrofa, neestetické, a gýčové.

Jedná sa o celú, širokú problematiku, ktorú som teraz rozpísal,
ale nedávajme žiadne obrazovky, ani plátna, ani nič, čo je cudzie v katolíckom kostole.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 11 01, 2013, 18:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Velmi úsmevný predcházajúci príspevok.

- Držím palce všetkým, čo tlačia a pripravujú texty na papier, ja som to robil 19 rokov.
- V katedrále v Trnave sú inštalované tiež dve obrazovky, iste nemôžeš ich vycapit k svätostánku, ale velmi citlivo zvážit umiestnenie
-môžeme sa učiť od nemcov, čechov ...atď, pre mňa je dôležité a povzbudzujúce, že ľud sa zapája do sv. omše omnoho viac a spieva druhák (trochu koktá), mládež (ak sa nehanbí), otec rodiny, starká (lebo nepotrebuje okuliare)
Laughing Laughing Laughing

Týmto sa nechcem dotknúť tých, čo to pracne tlačia a rozdávajú, lebo, ako som už písal, tiež som to dlho robil a viem, čo to je. No aj do PC to nenaskáče samo, no ak to tam raz dáš, máš "vystaráno".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 15 01, 2013, 9:10    Predmet: Odpovedať s citátom

josta napísal:
Velmi úsmevný predcházajúci príspevok.


Neviem čo je na Dionýzovom príspevku úsmevné. Exclamation Mne pripadá úsmevné niečo iné. Myslíte si, že v Nemecku sa ľudia nezapájajú do liturgie? Chodí tam síce do kostola oveľa menej ľudí, ale ak už prídu, zapájajú sa všetci - starí, mladí a aj otec rodiny. A nepotrebujú obrazovky.

Obrazovky sú aj v Dóme sv. Alžbety v Košiciach, ale slúžia iba na prenos obrazu z presbytéria do bočných lodí (zrejme tú istú funkciu vykonávajú aj v Trnave) i keď podľa mňa v tak úžasných priestoroch nemajú čo robiť.

Mám ale otázku, prečo ste po 19 rokoch prestali s používaním letákov? Veď aj bulletín napríklad na popolcovú stredu alebo iný sviatok stačí vytlačiť iba raz a môže sa používať každý rok (alebo ak nechcete stereotyp, môžu sa vypracovať 2-3 rôzne verzie a tie striedať). Chodieval som pravidelne na Veľkú noc do jednej Nemeckej dedinky a tam som si každý rok našiel v lavici tie isté brožúry. Po 19 rokoch, ste už mohli mať peknú zbierku, ktorú by sme Vám mnohí závideli. Určite je to hodnotnejšie a estetickejšie, ako používanie obrazoviek, i keď stále podľa mňa najlepší spôsob je, ak sú v kostole k dispozícii znotované spevníky pre ľudí. Zatiaľ iba JKS, prípadne aj ADP, no možno sa dočkáme aj nového Liturgického spevníka. Ale to všetko napísal Dionýz, s ktorým plne súhlasím.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 01, 2013, 11:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Stabilne som hrával už v niekoľkých farnostiach a môžem podotknúť na jedno jediné: kde je vôľa tam je cesta.

V menšom meste pri Prešove si ľudia spevníky nosili a ani mládež v dorastovom veku sa nesťažovala, že to je trápne a nemoderné. Presvedčil som sa o tom pri birmovke, keď na chór vyšla skupina prevažne mladých dievčat, ktoré sa dole nezmestili. Väčšina z nich si doniesla JKS a spievali.

V Prešove máme občas dojem, že ľudia (prevažne starší) hľadajú dôvody, prečo nespievať a namiesto toho, aby sa zapojili do omše, chodia sa sťažovať a poučovať organistov. A to sa nestalo len mne. Veľmi úsmevné bolo vypočuť si istú pani, ktorá po nedeľnej omši vyšla hore, že nepočula melódiu počas obetovania (hrala sa JKS90), lebo vraj organista hral príliš teatrálne a bolo ho slabo počuť spievať v rozhlase. A vraj preto sa nevedela chytiť na text. Zaujímavé je, že iní ľudia spievali.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 01, 2013, 10:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Som zvedavý, keď už teraz zavádzame projektory, kedy prídu do módy iPady s textami prenášanými cez Bluetooth alebo WiFi a každý si počas kázne bude môcť čítať noviny alebo facebookovať.

Naši otcovia a dedovia si nosili knižky a spievalo sa. Teraz sa ľuďom nechce, pretože ženy majú kabelky plné rúžov a zrkadielok a chlapi v buzitaškách nosia peňaženky a cigarety. Ach jaj. Morálka spoločnosti upadá a svätá matička Cirkev sa niekedy až podsúva týmto zlenivelým ľuďom, ktorí sa ešte sťažujú.

Myslím, že táto diskusia nemá veľký zmysel, lebo tí, ktorým nevadí dehonestovanie historyckých a posvätných budov modernými a "štýlovými" spotrebičmi jednoducho nechápu, prečo sme proti tomu. Oni vidia, že ľud začal spievať. Ale je to ako nechať dieťaťu pomocné kolieska na bicykli aby nespadlo. Potom sa to ale nikdy nenaučí.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 17 01, 2013, 13:13    Predmet: Odpovedať s citátom

máš pravdu, diskusia nemá zmysel.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.29 sekúnd