Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 430 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Detský spevokol na nedeľnej omši
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Detský spevokol na nedeľnej omši Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 19 08, 2008, 14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Prijemny den toMi,
dakujem za uznanie, hoci priznavam, obcas sa az prilis rozohnim. Sad
Chapem a suhlasim s Vami. Som si vedoma faktu, ze to inde na Slovensku moze vyzerat (a pravdepodobne aj vyzera) uplne inak. Urcite je pravda, ze v mestach je trochu ina situacia, to vieme obaja.

Co sa tyka mojho vyroku, myslela som tym najma spolocenstvo u nas, resp. typ spolocenstva, ktory je povedzme aj inde podobny ako ten nas.
A verte, vobec to nehovorim s radostou. Mna trochu mrzi pristup, s akym sa nasi mladi (ale aj starsi) k JKS u nas stavaju. Z druhej strany, viem to pochopit, pretoze ked som mala 15 rokov, aj ja som bola podobna... Mozno som s vekom dostala rozum... Smile Ale musim respektovat fakt, ze nie vsetci u nas sa na vec divaju takto... Ako som uz povedala, je to zlozite. Ani mne sa nepaci vela veci u nas, aj v suvislosti s nasimi mladymi... A nie som v tomto pocite sama, aj niektori nasi knazi (a podotykam, saleziani) to tak vnimaju... Myslim, ze to chce vela modlitieb a trpezlivosti pockat si na ovocie, ktore dozrieva... Viete, zrelost niekedy prichadza velmi pomaly, mozno aj preto, ze clovek moze mat na dusi prilis vela zraneni, ktore sa hoja pomaly... Ale to je uz asi o inom... Smile

Lucia Fojtikova
saleziani Bratislava-Trnavka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 19 08, 2008, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno preto by sme mohli skusit iniciovat myslienku vytvorit dokument, ktory by stanovil mieru vedomosti z liturgie i samotnej hudobnej teorie pre ludi, ktori su vo farnostiach zodpovedni za chramovu hudbu.
Ak by na takomto dokumente spolupracovali knazi (ako "profici" na duchovno a liturgiu) a hudobnici (ako profici na hudbu), verim, ze by mohol vzniknut cenny dokument, ktory by (po jeho prijati) museli respektovat aj ti, ktori casto o hudbe aj o liturgii nemaju ani ponatia, no pritom radi do veci mudruju. Myslim tym teraz ludi, ktori chodia na svate omse (bez nejakej aktivnej ucasti pri hrani ci zborovom speve), su teda v podstate "len" konzumenti a preto vacsinou nepoznaju tieto veci, ani pozadie problemov.

Lucia Fojtikova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 2:01    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:

A verte, vobec to nehovorim s radostou. Mna trochu mrzi pristup, s akym sa nasi mladi (ale aj starsi) k JKS u nas stavaju. Z druhej strany, viem to pochopit, pretoze ked som mala 15 rokov, aj ja som bola podobna... Mozno som s vekom dostala rozum... Smile



Viete mna ohladom tohto napadla v praci myslienka, ktoru tu uz niekto ohladom tejto debaty napisal-nieco v tomto zmysle: do chramu prichadzame aby sme sa stretli s Bohom, aby sme si oddychli od toho svetskeho, a tak ma napadlo, ze kebyze tym mladym nechame volne ruky a presadime ich tuzbu, tak za par rokov bude z kostolov...disco church, a od toho svetskeho si asi neoddychneme, az budeme doma, v praci a este aj v kostole pocuvat hity, ktorych melodia bude pozostavat z bubnov, gitar, keyboardu...ale napokon to u uz odznelo...

A co ak si jeden z Vasich mladych stupencov spomenie o takych trebars 25 rokov: ach zaspieval by som si piesen O laska nadej spasa, alebo hocaku inu piesen...ale uz by to nebolo mozne??? Lebo kedysi v mladi sme ich nechali, nech si presadia to co sa im paci...to co vtedy bolo "in"

Ja nemam voci mladym nic, ani proti tejto hudbe...ale ako v dalsom prispevku navrhujete dokument - OK, ale nech to tam je bud fifty - fifty, alebo az 60-40 v pomere organ - mladeznicka hudba...nech sa potom fakt o niekolko rokov mladym nestane, ze budu cisto odkazany len na seba a novodobu tvorbu

ved napokon zahodit, alebo zanedbat nieco take velkolepe ako je JKS, to je podla mna hriech Smile


Smile dufam, ze tento prispevok je dost pochopitelny, lebo ho pisem v hodne pokrocilu dobu, a moc uz nevladzem...ale dozajtra by som 50% z toho nenapisal Very Happy Very Happy napisal by som to inak a LEPSIE Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

pekny den prajem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 9:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem toMI,

viete, priznam sa, ze ja nechapem, preco sa nastroje ako gitara a spol. povazuju za apriori svetske... A co sa tym vlastne chce povedat... Celemu tomu nerozumiem.

Pre mna osobne hudba (ako emocionalny prvok) ma funkciu navodit v cloveku taky vnutorny stav, aby sa stretol s Panom, aby prezil pocas svatej omse s Bohom nieco pekne. A preto akykolvek hudobny nastroj, pokial na omsi hra citlivo a s vkusom (snad okrem bicich - s vynimkou perkusii ci bonga - a elektrickej gitary) je podla mna o.k. Necakajme zase od hudby nieco, co nam hudba nikdy neda. Hudba je predsa len prostriedok, nie ciel - tym je Boh!

A pokial hudba (aj mladeznicka) plni funkciu, ze uschopnuje vnutorne cloveka na stretnutie s Panom - podla mna to jedine je podstatne.

Pamatam si, ze ked som prvy raz pocula Risa Canakyho spievat Obetu srdca, behali mi zimomriavky po tele. A prezila som nadhernu chvilu, ktora ma uschopnila vnutorne sa otvorit Jezisovi... Mozem Vam uplne vazne povedat, ze takyto pocit vo mne tie klasicke JKS este nevzbudili (nieco podobne som zazila, len ked som pocula na Zeleny stvrtok v podani naseho stareho zboru skladbu Na hore Olivovej, tak Kristus prosil Otca... a ta nie je v JKS, ak sa nemylim).

Este raz hovorim: ja nemam problem hrat JKS, aj ked moje srdce patri mladeznickej hudbe. Ale ja nebudem brojit proti mladym. Preto, ze mna samu neoslovuje JKS, hoci si vazim JKS. Viete, to vsetko sa lahko hovori... Ja som si tento rok tiez prezila v tejto oblasti svoje, tvrdo ma sklamalo par ludi svojim nepochopenim, od ktorych som to najmenej cakala. Preto velmi dobre vidim komplikovanost tejto situacie a ako hovoria cesi "holt, vim to sve" a Vy ma nepresvedcite o opaku...

Bojovat za JKS, to nie je parketa pre mna, to nie je poslanie, ktore mam ja robit. Ja sa skor snazim vychovavat svoje baby k ucte voci starsim farnikom a voci JKS vseobecne a ked ich zaradujeme na omsi, apelujem na nich... Ale prepacte, nie som ochotna vnucovat mladym nejaky nazor, ktory ja sama nezastavam.

Pre mna je dolezite ine: snazit sa spoluposobit na nasich mladych, aby nase oratorium (kam chodia) bolo pre nich miestom ich rastu a to duchovneho i moralneho. Ak mam zodpovednost za mladeznicku hudbu, potom musim dbat o to, aby sme na sv. omsi zaradovali kvalitne piesne, ktorymi uschopnujeme ludi (aj mladych) pre stretnutie s Panom...

Okrem toho, JKS neoslovuje nielen mladych, u nas vo farnosti (z aktivneho spolocenstva, ktore poznam) su to 20-, 30-, 40- a v podstate uz aj 50-nici, ktori maju radsej mladeznicku hudbu (tym samozrejme nemyslim vsetkych, to zdoraznujem).
A vnucovat nejaky nazor nielen mladym, ale uz aj tym starsim... to mi uz pripada trochu silna kava.

Prosim, neberte to v zlom, je to len moj nazor na vec.

Lucia Fojtikova
mladeznicky spevokol
saleziani Bratislava-Trnavka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 10:39    Predmet: Odpovedať s citátom

jasne, uz to plne chapem....to je to iste ako so mnou... Smile Ja citim, Boziu silu a jeho velkost pri organovej hudbe a az teraz, po Vasom poslednom prispevku som pochopil, ze niekto to citi pri mladeznickej hudbe... A vobec sa tu nejedna o to ci paci ci nepaci....Jasne je, ze ak citim Boha pri trebars heavy metale Very Happy , tak budem chodit tam, kde ho hraju ....jasna paka Wink

pekny den
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 11:06    Predmet: Odpovedať s citátom

S tym metalom... no, to neviem... Smile Mozno to "krestanski metalisti" tak citia. Priznam sa, ja si napr. metal na sv. omsi neviem predstavit. Smile To by sa mi uz zdalo privela. Ale teraz ma mozno metalisti (ak sem nejaki vobec pridu) vyhlasia za netolerantnu... Wink

Aj ja si myslim, ze muzika v kostole musi byt jemna. Tu v BA v jednom kostole na vecernej osmicke hrava a spieva tamojsi veduci mladeznikov zalmy pri ambone: pekny spev, pritom hra na gitare, nieco kvazi ako stredoveky rytier s lutnou... Podla mna je to velmi mile a vkusne a su to klasicke zalmy z LS...

Myslim, ze je jedno, ake nastroje pouzivame, ci je to organ a ci gitara. Podstatne je, aby nas hudba pozdvihovala k Bohu... Smile Ale samozrejme, za hudbu by mal v chrame vzdy zodpovedat clovek, ktory jej rozumie, ma vedomosti a pritom i duchovnu zrelost a liturgicke vedomosti.
Zase som sa rozpisala... Smile

Lucia Fojtikova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 11:31    Predmet: Odpovedať s citátom

ten metal som myslel ironicky Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 11:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja zajdem este dalej....

Asi sme blizko doby ked sa zacne pouzivat mixpult a DJ Angel to cez prijmanie poriadne roztoci. Za oltarom budu parostroje a pre lepsiu viditelnost krizovej cesty a obrazov v bocnych lodiach kostola bude na luster zaveseny stroboskop. A na zaver omse to uz bude iba preludium a fuga v style drum&base a ludia si to vytancuju z kostola. Ved aj v Afrike ludia na omsi tancuju tak preco by sme nemohli aj my ze?
Uz som to raz napisal a napisem to este raz a mozno aj 1000krat. Spoznavanie inych kultur cloveka obohacuje ale ak je to na ukor stracania vlastnej kultury, je to smutne. Ja by som to asi prirovnal ako infiltrovanie inej kultury do tej nasej. Co to sposobuje? Rozklad z vnutra. Ak je viera mladeze odstupnovana len na tom, co a kto hra v kostole potom to nieje viera.
Idea
_________________
Matus Cigan - poloorganista/amater svojho casu kdekolvek v Bratislave

Niekto hovori co vie a niekto vie co hovori...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 12:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikto z nas tu nepovedal, ze viera mladych je o tom, kto a co sa hra v kostole. Myslim, ze ZIADEN zrely a mudry clovek si to nemysli, to je podla mna taka samozrejmost, ze o tom nemusim ani diskutovat.

Ja idem na omsu aj tam, kde hra jeden velmi slaby organista. A hoci ma jeho sposob hrania drazdi, idem do toho kostola vtedy, ak som blizko a nestiham omsu inde. Idem tam, pretoze sa idem stretnut s Jezisom a v porovnani s Jezisom kazda ina laska pada, aj laska k hudbe!!!

A myslim, ze kazdy mlady clovek, ktory dozrieva a nezostane pri vyvoji stat "na 15-ke" to skor ci neskor pochopi... A za tych, ktorym tato pravda este nedosla sa treba s laskou modlit...

A nemyslim si, ze to v nasich chramoch bude ako na disco party. Pretoze aj my "mladeznici" sme nastastie normalni ludia.

Lucia Fojtikova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 12:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepovedal aj povedal...pri mnohych diskusiach sa uvadza ako jeden z hlavnych argumentov to ze JKS je neaktualna z hladiska hudby a hladiska textu. Pre mladych neatraktivna a podobne...teda to posobi ako rusivy moment pri omsi a mladez sa nemoze aktivne zapajat a takychto a podobnych vyjadreni si clovek moze vypocut a precitat kdekolvek, nielen na tomto fore.
No pekne ste to napisali ze idete kamkolvek pretoze mate inu prioritu. Kiez by tak triezvo uvazovalo viac ludi. Ale mne to skor pripada ze vela mladeze si tymto sposobom chce len ospravedlnit ten vypadok, preco nechodia do kostola...

Ono vsetci sme normalni ludi. Ale predstavte si ze za 30 rokov uz nebude dostacujuce zahrat na gitare a mladez bude volat za progresom...to este len bude Idea Very Happy
_________________
Matus Cigan - poloorganista/amater svojho casu kdekolvek v Bratislave

Niekto hovori co vie a niekto vie co hovori...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 08, 2008, 12:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Viete, je to o tej zrelosti. Asi mate na mysli mnohych tych, co sa tak nespravaju... Chapem Vas, ale co s tym narobite? Mladym treba pomahat, byt pri nich, snazit sa ich vo viere usmernit... A modlit sa za to, co uz nevladzeme vykonat, na co nemame... Netreba byt pesimista, nieco mozeme nechat aj nasmu Nebeskemu Ockovi, aby to vykonal za nas... Very Happy

A co sa tyka "pokroku v hudbe" v kostoloch, verim, ze vzdy budu za hudbu zodpovedni zreli ludia, ktori takemu niecomu zabrania. Cirkev sama je predsa znacne konzervativna a kym nieco schvali, vzdy danu vec skuma a modli sa za nu. Doverujme.

Lucia Fojtikova
mladeznicky spevokol
saleziani Bratislava-Trnavka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 09 09, 2008, 20:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja nemám nič proti mládežníkom a detským spevokolom, ak majú nacvičené, zdôrazňujem NACVIČENÉ piesne, ktoré mienia spievať. Ale ak sa dotrepe na omšu 6 deti, z toho 3 hrajú na gitare a 3 spievajú a chceli by spievať celú omšu tak to je priveľa. S mládežnikmi som ochotný sa dohodnuť, lebo oni si to celé vybavia, majú to nacvičené a hrajú/spievajú ako sa patrí.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 09, 2008, 10:24    Predmet: Odpovedať s citátom

No, viete, nie je ani kazdy detsky spevokol takyto... Poznam detsky spevokol, ktory ma priblizne 15-20 clenov a jeho dve veduce maju s detmi pravidelne dva krat do tyzdna nacviky a beru to velmi zodpovedne...
Pracovat s detmi nie je lahke.

Z druhej strany, v istom kostole som zazila nieco podobne, ako spominate Vy a priznam sa, spev ma ako hudobnika dost drazdil...

Ale aby som bola spravodliva, nie je ani kazdy organista taky, aky by mal byt... Verim, ze to nie je Vas pripad. Smile

Asi vsetci musime vyzrievat v tom, co robime. Ako sa hovori, nikto nie je dokonaly a nikto uceny z neba nespadol.

Lucia Fojtikova
saleziani Bratislava-Trnavka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 10 09, 2008, 16:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Viem, že nie všetky spevokoly sú takéto, ale u nás to bohužiaľ je tak. Viem, že s deťmi pracovať nie je žiadna sranda. Je naozaj chvályhodné, že sa snažia deti vychovávať vo viere. Veď namiesto spevokolu by mohli ísť do krčmy...

A tiež nemám nič proti spevu. Ale prečo chcú aj úvod aj offertorium aj záver aj prijímanie aj ordinarium? S týmto nesúhlasím
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 11 09, 2008, 10:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Viete, na to je asi tazka odpoved... Ak by ste sa opytali mna, preco ma viac tesi, ked hrame celu omsu, asi by som Vam odpovedala, ze proste preto, ze mam radsej mladeznicku hudbu ako JKS... A to plati aj pre nasich mladych...

Viete, lenze my hrame na mladeznickych omsiach, pripadne detskych a to su omse, ktore su specialne venovane (aj co sa tyka kazne aj celej animacie omse) urcitej vekovej kategorii. Pricom tam jasna vec, mozu chodit aj starsi. A veru aj chodia. Tvori sa tam pekne spolocenstvo deti, mladych a ich rodicov.

Ale samozrejme, su chvile (pocas niektorych sviatkov, ked je napr. hodova omsa), ked hrame spolu s panom organistom a vzdy sa vieme bez problemov dohodnut.

Je to asi ozaj vec zrenia, tazko mozeme od mladych cakat, ze budu veci vnimat ako dospely zrely clovek. Tazko to mozeme ocakavat, ked tolko dospelych sa v tychto veciach chova nezrelo...

Lucia Fojtikova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 8 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd