Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 453 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Posvätnosť ako vlastnosť hudby?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Posvätnosť ako vlastnosť hudby? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 20 05, 2008, 17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Možno áno, ale potom neviem, prečo sa kostolníčka minule snažila vyhnať vtáčika z kostola. Žeby sme boli na rade my Question Very Happy Áno, Messiaen vedel čo vraví, ale ani jeho hudbu neprijal každý. Niektorí kritici ju označili za "výplod chorého mozgu". A to ešte nehovorím o jednoduchých ľuďoch, ktorí jeho skladby potitulovali "diablovou hudbou". Občas sa nedajú zniesť pre svoju dramatickosť (Kristus prijíma utrpenie), inokedy sa zasa môže zdať, že organista brnká zbožnému ľudu na nervy síce na prvý pohľad jemnou, ale dosť dotieravou melódiou (napr. Pastieri z cyklu Narodenie Pána) a pod. A ešte k tým vtákom - v mnohých, najmä starších organoch, nájdeme rôzne zvukové hračky, ktoré imitovali vtáči spev. Zrejme tento názor zdieľali aj mnohí majstri organári.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 05 06, 2008, 9:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono je to veľmi ťažké zadefinovať - čo je to ,,svetská" hudba a čo je to ,,posvätná" hudba. Je tam kopec dôvodov pre a proti, ale zasa mi tu evokuje myšlienka: Mám skúsenosť, že napríklad ako aj v Terchovej hral p. Eben na kurze pre organistov vlastnú improvizáciu - skladba perfektná, veď mnohí vieme aký on je improvizátor, že vás až z lavice dvíha, ale....... Po odohraní takejto improvizácie, mnohí ľudia čo boli v kostole odchádzali von a vraveli, že to čo tam hrali veď ma len z toho hlava rozbolela. Čo to znamená vážení?

My môžme hrať akokoľvek dokonale a perfektne mnohí ľudia to chápať nebudú, lebo jednoduchému človeku sa môže zdať strašné to čo sa umelcovi zdá posvätné a dokonalé! Tu treba veľmi opatrne lebo v kostole nehráme len pre seba a pre Boha. Hráme pre Krista za každých okolností, ale sú tam aj ľudia. A čo myslíte čo je lepšie ak zahráme perfektnú, umelecky dokonalú skladbu a ľudia nebudú povznesení k Bohu ale budú namrzení na to čo sa odohralo, lebo tomu nerozumejú, alebo budeme chápať posvätnosť ako jednoduchosť blízku všetkým a prijateľnú všetkým a bude to každého povznášať k Bohu.

Ja vidím posvätnosť hlavne v melódii. Rytmus ak je zvýrazňovaný vyhecuje nás skôr k zábave(podvedome), ako k povznášaniu mysle k Bohu, ale melódia tá dokáže divy. Ale taraz aká melódia? Veď každá veľkolepá skladba má melódiu aj rytmus (a bežnému človeku sa to často nepáči - stačí keď doma počúvam veľkolepé organové diela - mama mi povie, že ja by som to nedokázala počúvať). Musíme sa pozerať na to očami jednoduchých ľudí ako keby sme hudbe nerozumeli. Melódia musí byť prostá ale zároveň musí mať v sebe výraz, ktorý oslový... Nejaký zdôraznený tón alebo niečo čo ju urobí mimoriadnou aby nebola fádnou a nezaujímavou. Musia byť v nej s času načas nejaké kontrasty a zaujímavé obraty, ale nie veľmi komplikované. A musí byť taká aby ľudia mohli tie tóny registrovať a vnímať, aby mali možnosť sa aj pozastaviť nad melódiou a tak si ju aj zapamätať ( všetko sa to deje hlavne podvedome).

Aj tak nikdy to nebude jednoznačné, ale myslím si že to čo sa nachádza v novom spevníku je celkom dobré, ale tiež nie všetko lebo sa tam nájdu melodicky niektoré piesne veľmi komplikované. Mikuláš Schneder Trnavský rozumel ľuďom, len tam je problém ten, že JKS sa častokrát podobá dokonalejšej ľudovke, ale na druhej strane množstvo skladieb je pekných, povedal by som, že väčšina. Ja ho veľmi obdivujem, ale v dnešnom umení by to malo byť trochu iné ako je to v JKS-ke, ale zároveň musí sa to páčiť väčšine ľudí, tak ako sa páčila JKS - ka po jej vydaní, ľudia to s radosťou prijali ...

A na záver čo sa týka posvätnosti veľmi uznávam slová Rastislava Adamka v tom článku. Čo to o svätosti hudby nám vravel aj v Terchovej, s tým sa stotožňujem, lebo je to pravda - hlavne ten príklad s tým kalichom. Hudbe treba dať novú tvár, ale blízku všetkým.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 15 06, 2008, 17:41    Predmet: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

To čo teraz poviem ,,mládežníkom"sa asi páčiť nebude ale:

1, Európska hudba vychádza z gregoriánskeho chorálu a nie z africkej hudby.
2, Gospel je vlastne štýl Amerických afričanov a vychádza z černošského spirituálu: Nech si teda afričania spievajú svoje, ale my sme slováci!
3, Asi by velmi smiešne vyznelo, keby sme dali afričanovi spievať od M.S.Trnavského ,,Neopúšťaj nás".Tak isto by bolo smiešne pre afričana, keby slovákov počul spievať ich hudbu.

4, Naskytuje sa mi otázka či je mládežnícka hudba dostatočne dôstojná, pretože neraz sa stane, že človek príde do kostola a tam elektrické gitary a bicie robia taký rámus, až sa mi zdá že som prišiel do metalovej krčmy.
5, Niektorí mladí ľudia sa oháňajú tým že: ,, však je to len rockové, to predsa nie je zlé!" Rock však vyjadruje určitý vzdor a dávku agresie a preto si myslím, že takáto hudba nemá čo robiť v kostole!!!
6, Exclamation DÁVAM DO POZORNOSTI!!! Exclamation Zoberte si chuderky babky odchované na JKS.
Do kostola príde nejaká skupina mladých ľudí a začnú tam spievať po anglicky-čo majú potom robiť starí ľudia?
7, Sú predsa aj nejaké ľudové tradície.Však JKS bol napísaný podľa ľudovej melodiky.
8, A nech nehovoria mladí ľudia, že JKS nech si spievajú staré babky!
Aj vaši rodičia, keď boli malí spievali JKS a nerobili maniere ,,však my sme iná generácia" Exclamation
9, Citujem adushku 1067:,, Myslím,že niektorým organistom,ani nevadí to, aké nástroje sa používajú, ale to, že ich niekto "vytlačil" z omše."
Milá adhuska1067, my, organisti sa na Vás nehneváme.Veď omší je v nedeľu dosť a nemáme dôvod Vám závidieť.Je naozaj naivné myslieť si, že organista je skúpy a nežičlivý jedinec, ktorý Vám nedopraje trochu infantilnej radosti pri gitare.


A touto úvahou sa s vami rozlúčim:

Predstavte si, že by kňaz slúžil omšu po Africky. Ako by ste sa asi cítili? Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 15 06, 2008, 18:00    Predmet: Odpovedať s citátom

To by musel použiť kvasený chlieb a nie hostie (to sme sa učili na naboženstve)
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 06, 2008, 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
To by musel použiť kvasený chlieb a nie hostie (to sme sa učili na naboženstve)


tak toto som nepochopil
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
adushka1067
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 10. 2007
Príspevky: 47

PríspevokZaslal: 15 06, 2008, 21:39    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

frantisekherman napísal:
To čo teraz poviem ,,mládežníkom"sa asi páčiť nebude ale:

1, Európska hudba vychádza z gregoriánskeho chorálu a nie z africkej hudby.
2, Gospel je vlastne štýl Amerických afričanov a vychádza z černošského spirituálu: Nech si teda afričania spievajú svoje, ale my sme slováci!
3, Asi by velmi smiešne vyznelo, keby sme dali afričanovi spievať od M.S.Trnavského ,,Neopúšťaj nás".Tak isto by bolo smiešne pre afričana, keby slovákov počul spievať ich hudbu.

4, Naskytuje sa mi otázka či je mládežnícka hudba dostatočne dôstojná, pretože neraz sa stane, že človek príde do kostola a tam elektrické gitary a bicie robia taký rámus, až sa mi zdá že som prišiel do metalovej krčmy.
5, Niektorí mladí ľudia sa oháňajú tým že: ,, však je to len rockové, to predsa nie je zlé!" Rock však vyjadruje určitý vzdor a dávku agresie a preto si myslím, že takáto hudba nemá čo robiť v kostole!!!
6, Exclamation DÁVAM DO POZORNOSTI!!! Exclamation Zoberte si chuderky babky odchované na JKS.
Do kostola príde nejaká skupina mladých ľudí a začnú tam spievať po anglicky-čo majú potom robiť starí ľudia?
7, Sú predsa aj nejaké ľudové tradície.Však JKS bol napísaný podľa ľudovej melodiky.
8, A nech nehovoria mladí ľudia, že JKS nech si spievajú staré babky!
Aj vaši rodičia, keď boli malí spievali JKS a nerobili maniere ,,však my sme iná generácia" Exclamation
9, Citujem adushku 1067:,, Myslím,že niektorým organistom,ani nevadí to, aké nástroje sa používajú, ale to, že ich niekto "vytlačil" z omše."
Milá adhuska1067, my, organisti sa na Vás nehneváme.Veď omší je v nedeľu dosť a nemáme dôvod Vám závidieť.Je naozaj naivné myslieť si, že organista je skúpy a nežičlivý jedinec, ktorý Vám nedopraje trochu infantilnej radosti pri gitare.


A touto úvahou sa s vami rozlúčim:

Predstavte si, že by kňaz slúžil omšu po Africky. Ako by ste sa asi cítili? Question

No ja len toľko, že nie som členka spevokolu Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 16 06, 2008, 9:53    Predmet: Odpovedať s citátom

V podstate s Františkom Hermanom súhlasím, len Pozor! Neberte JKS ako dogmu liturgickej hudby na Slovensku!!!
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 17 06, 2008, 13:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
V podstate s Františkom Hermanom súhlasím, len Pozor! Neberte JKS ako dogmu liturgickej hudby na Slovensku!!!



suhlasim.... v JKS je vela textov, ktore su uplne mimo pre dnesnu liturgiu....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 06, 2008, 14:00    Predmet: Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
Sv. omša predsa nie je nijaké divadlo, na ktoré sa prídeme pozerať ako diváci.

No... Ale naozaj? Uvedomme si, ako sa slávili prvé sväté omše, to jest medzi prvými kresťanmi. Vari vtedy nehrali na bubne, citare, píšťalke, neveselili sa a dokonca nehodovali? Až neskoršie reformy zaviedli rúcho pre kňaza, kalychy, patény, purifikátoria, organ, veľkolepé chrámy, symboly, prenesené významy, "posvätný" latinský jazyk. Nehovorím, že je to zlé, pretože tak Cirkev uznala za vhodné. Avšak asi sa to vari až trošku prehnalo, keď potom 2. vatikánsky koncil sa vracia do reči ľudu, kňaz sa obracia tvárou k ľudu. Sv. prijímanie sa odporúča prijímať čo najčastejšie, nie ako v minulosti, len výnimočne, pretože človek "nebol hodný".

Chcem tým ukázať, že možno také hľadanie posvätna nie je vždy správne. Niekto prežíva vieru hlboko mysticky v tmavých gotických katedrálach na latinských omšiach, iný tak charizmaticky na rockovej omši na VŠ intráku, iný úplne všedne a praktizujúc skutky milosrdnej lásky. Každý má nejaké prežívanie viery a nemôže nik vyžadovať, aby boli všetci takí alebo onakí.

Ako môže niekto povedať, že len organ môže produkovať posvätnú hudbu a gitara nie? Veď už v starých žalmoch sa spomína dokonca bubon, a tanec na oslavu Boha!! Prečo by si povedzme mladí nemohli zakrepčiť a spraviť "hluk", keď ich toto vedie bližšie k Bohu? Že babky nerozumejú? Ani mladý nerozumejú JKS. Neobhajujem ich, keďže ja hram aj na organe aj s mladými, ale viem ich pochopiť. Raz za čas nezaškodí "spestriť", ako píše Adushka1067.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 20 06, 2008, 14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedostatočne rozvinutý vkus nemôže byť normotvorný! To ako keď sa niekomu páči gýč, neznamená to, že je to umelecké dielo len preto, že sa mu to páči...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 06, 2008, 14:13    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

frantisekherman napísal:
2, Gospel je vlastne štýl Amerických afričanov a vychádza z černošského spirituálu: Nech si teda afričania spievajú svoje, ale my sme slováci!

Áno, pôvodne. Dnes sa však pod pojmom gospel rozumie akákoľvek hudba, ktorá čerpá z Evanjelia, môže byť aj v štýle techno...

frantisekherman napísal:
4, Naskytuje sa mi otázka či je mládežnícka hudba dostatočne dôstojná, pretože neraz sa stane, že človek príde do kostola a tam elektrické gitary a bicie robia taký rámus, až sa mi zdá že som prišiel do metalovej krčmy.
5, Niektorí mladí ľudia sa oháňajú tým že: ,, však je to len rockové, to predsa nie je zlé!" Rock však vyjadruje určitý vzdor a dávku agresie a preto si myslím, že takáto hudba nemá čo robiť v kostole!!!

Nie všetci mládežníci hrajú agresívny rock!

frantisekherman napísal:
6, Exclamation DÁVAM DO POZORNOSTI!!! Exclamation Zoberte si chuderky babky odchované na JKS.
Do kostola príde nejaká skupina mladých ľudí a začnú tam spievať po anglicky-čo majú potom robiť starí ľudia?

A čo robili keď sa používala latinčina? Navyše, moje skúsenosti sú také, že keď mladí spievajú, starším sa to veľmi páči, a keď niekoľko týždňov nehrajú, už sa babky vypytujú, kedy zase prídu.

frantisekherman napísal:
7, Sú predsa aj nejaké ľudové tradície.Však JKS bol napísaný podľa ľudovej melodiky.

A podľa akej melodiky je písaná moderná hudba? Vari podľa mimozemskej?!

frantisekherman napísal:
9, Milá adhuska1067, my, organisti sa na Vás nehneváme.Veď omší je v nedeľu dosť a nemáme dôvod Vám závidieť.Je naozaj naivné myslieť si, že organista je skúpy a nežičlivý jedinec, ktorý Vám nedopraje trochu infantilnej radosti pri gitare.

Adushka1067 je ináč tiež organistka Wink. A má pravdu, s niektorými organistami sa nedá spolupracovať. Organista však má spolupracovať s miestnym zborom. A tiež nemá byť infantilný a hájiť len svoj organ, JKS a nič nového nepripustiť.

frantisekherman napísal:
Predstavte si, že by kňaz slúžil omšu po Africky. Ako by ste sa asi cítili?

Ta veď normálne. Ty si ešte nebol na cudzojazyčnej omši?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 20 06, 2008, 16:25    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

joozi napísal:
A čo robili keď sa používala latinčina?


V knižke mali podrobný slovenský preklad celej liturgie, aj keď možno trochu krkolomný na dnešné jazykové pomery... Ale preklady angl. piesni tam asi nebudú.

Jožko, Ty si sa raz ohradil a postavil do roly ortodoxného organistu, ktorý s ľuďmi nezaspieva nič mimo JKS. A teraz hovoríš o spestrení sv. omše mládežnickými piesňami atď... Tak pokiaľ staré piesne mimo JKS nie sú podľa Teba vhodné ani schválené (nie všetky, ale aj medzi nimi sa nájdu skvosty), tak ako je to s tzv. mládežnickou piesňou, alebo NDP?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 20 06, 2008, 16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ako môže niekto povedať, že len organ môže produkovať posvätnú hudbu a gitara nie? Veď už v starých žalmoch sa spomína dokonca bubon, a tanec na oslavu Boha!! Prečo by si povedzme mladí nemohli zakrepčiť a spraviť "hluk", keď ich toto vedie bližšie k Bohu? Že babky nerozumejú? Ani mladý nerozumejú JKS. Neobhajujem ich, keďže ja hram aj na organe aj s mladými, ale viem ich pochopiť. Raz za čas nezaškodí "spestriť", ako píše Adushka1067.




ano, spomina sa bubon a tanec... ale uvedom si, aka kultura bola v tom case a v tych krajinach.... a musime pozerat aj na nasu narodnu, alebo stredoeuropsku kulturu... a hovori o tom aj koncil, ze chramova hudba ma byt odrazom nasej kultury... profanna hudba je nepripustna... liturgia nie je cirkus humberto, ani lets-dance
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 21 06, 2008, 20:44    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

Citujem Jožiho:A podľa akej melodiky je písaná moderná hudba? Vari podľa mimozemskej?!

Moderná hudba nemá nič spoločné s prekrásnou Slovenskou ľudovou melodikov a harmóniou.
Moderná hudba je duchovne plytká a slúži pre zábavu.
V takejto hudbe sa nedá nájsť nič hlbšieho a je len povrchná.
A keď už sme pri tom-Áno, niekedy sa mi naozaj zdá moderná,,hudba'' mimozemská. Wink

Skús sa Joži dobre započúvať a hľadaj v takejto hudbe niečo hlbšieho.
No hovorím Ti, že môžeš počúvať do dňa súdneho a stále nič neupočuješ.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 22 06, 2008, 15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľudia zas to nežente do extrémov!

Nedá sa povedať, že moderná (gospelová) hudba je plytká! Toto sú veci, s ktorými aj keď som organista a mám rád LS I, II, III, JKS a všetko organové vôbec ale vôbec nesúhlasím.
Pre niekoho napr. kto nie je veriaci je plytké aj sv Písmo. Je to otázka postoja každého z nás a súhlasím v niečom aj s Joozim, nedá sa to zovšeobecňovať. Keď si to vezmete dobrú modernú hudbu tiež nespraví hocijaký amatér....

Aj viacej by som písal len vidím (ako je to skoro vždy), že tu si aj tak každí stojí za svojim a nechce si uvedomiť názory amatérov. Lebo nechcem sa nikoho dotknúť sa tu často stáva (nie vždy), že správny názor majú tí čo veľa študovali hudbu a mám pocit, že sa nehľadí na to, že v kostole je prevažna väčšina bežných ľudí, ktorí na hudbu ako som spomenul v predchádzajúcom príspevku hľadia úplne ale úplne ináč ako vyštudovaní muzaknti prípadne ako mnohí znalí muzikanti.

A tiež potrvdzujem Jooziho skúsenosť, lebo u nás máme tiež takú: Že často aj babky sú rady keď sa spievajú mládežnícke piesne a dedkovia tiež. Keď je to odspievané na úrovni a nie je to len také bez ladu a skladu. A zvukár dobre zvučí aby to znelo tak ako má.

Som zvedaví ako sa vyvinie naša kultúra v novom tisícročí, tak ako bol kedysi organ nový v liturgii tak príde možno zas niečo iné.... Ale som si istý, že perspektívu má aj organ ale aj modernejšia hudba, len opäť opakujem musí to byť dobre zvládnuté, jedno i druhé....
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 3 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd