Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 636 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Posvätnosť ako vlastnosť hudby?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Posvätnosť ako vlastnosť hudby? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 23 06, 2008, 12:32    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

frantisekherman napísal:
Skús sa Joži dobre započúvať a hľadaj v takejto hudbe niečo hlbšieho.
No hovorím Ti, že môžeš počúvať do dňa súdneho a stále nič neupočuješ.

Do značnej miery s tebou súhlasím, František. Ale nesúhlasím s tým, že moderná hudba je robená pre zábavu a niet v nej nič duchovného. Ak hovoríš o pop music, máš pravdu, ale ak hovoríš o "gospele", tak nesúhlasím.

Je pravda, že umelecky založená duša - akými mnohí organisti sme - nenájde takú umeleckú hĺbku v gospele. Ale je pravda, že bežný človek nenájde umeleckú hĺbku ani v Bachovi ani v JKS ani v gregoriáne. Preto si prispôsobuje moderný štýl duchovným potrebám a modernú jednoduchšiu hudbu obohacuje duchovným textom a často aj emotívnymi zážitkami spojenými s hlasnými koncertami. Nejde len o pocity agresie. Často sa tam človek viacej uvoľní (ako v kostole medzi ľuďmi v obleku stojacich v pozore) a môže viacej pocítiť Božiu prítomnosť.

Stále nemôžem pochopiť, prečo by niekoľko hudobných intelektuálov najradšej zakázalo "jednoduchším" ľuďom obdivovať im prijateľný štýl. To vari chceme do všetkých tlačiť klasiku za každú cenu?! Veď to je radikalizmus.

Naučme sa akceptovať duchovné i umelecké cítenie iných a nie hustiť do nich "ale veď klasika je lepšia". Je lepšia, to je jasné. Ale násilným tlačením a zakazovaním jednoduchšieho by sme dosiahli opak toho, čo by sme chceli.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 8:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Nedostatočne rozvinutý vkus nemôže byť normotvorný! To ako keď sa niekomu páči gýč, neznamená to, že je to umelecké dielo len preto, že sa mu to páči...

_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 9:25    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ak hovoríš o pop music, máš pravdu, ale ak hovoríš o "gospele", tak nesúhlasím.


Jozi, este v predchádzajúcom príspevku si uviedol, ze pod pojmom gospel sa dnes moze mysliet aj techno.Techno je vlastne pop music, takze ma zaraza, ze gospel a pop music od seba oddelujes.

Ale mas pravdu, ze kazdy ma iny vkus ktory samozrejme nikomu neberiem, ale ak by som mal uznat nejaky zbor, tak by to bol zbor spievajuci hudbu starych nizozemskych majstrov.
Urcite sa naskytne obvinenie voci mne, ze anglictinu neuznavam, ale latincinu ano.
Nie je to tak, ale hovorim len o najkrajnejsom pripade.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 10:36    Predmet: Odpovedať s citátom

pani, vite vy co to je gospel? je pravda, ze prvotny gospel vznikol v USA prevazne v froamrerickych komunitach. je pravda, ze prvotny gospel niesol a v USA este stale nesie obrovske kvantum cernosskej kultury. na slovensku je za gospel povazovana hudba, kt. hovori o Bohu o spaseni a pod. Ma v podstate rovnake zmyslanie, ako vsetky ostatne spevy na cele s JKS, len to nie je pisane MSchT, ale sucasnymi umelcami. Nemozme byt vsetci ako jedno slepe stado a nemozme vsetci milovat len organ. Ludia su rozni a organ povznasa malo koho. Je to pravda. My, organisti vnimame organ uplne inac, ako laici. Gospel, podla mojho nazoru, nie je nic zle a urcite si zasluzi miesto v liturgii. Samozrejme, nie vsetok gospel. Neviem, co vas tak popudilo proti gospelu, mozno mate nejaku neprijemnu skusenost s g. piesnami, alebo vas mozno niektora pohorsila, mozno len prednes. Fakt neviem a budem rad, ak sa cosi taketo udialo, ked sa s nami ostatnymi, kt. gospel nezavrhuju, podelite.
Pekny den
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 11:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomas Socha napísal:
pani, vite vy co to je gospel? je pravda, ze prvotny gospel vznikol v USA prevazne v froamrerickych komunitach. je pravda, ze prvotny gospel niesol a v USA este stale nesie obrovske kvantum cernosskej kultury. na slovensku je za gospel povazovana hudba, kt. hovori o Bohu o spaseni a pod.

Tomáš, ani tebe sa nepodarilo gospel veľmi dobre zadefinovať... podľa tvojej definície by pod gospel spadala celá duchovná hudba... Ak by sme to išli ohraničiť časovo, tiež to nepomôže, pretože aj dnes vznikajú diela na texty z písma, ktoré s gospelom (okrem textu) nič spoločné nemajú...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 11:16    Predmet: Re: Otázka ,,mládežníkov" Odpovedať s citátom

frantisekherman napísal:
Jozi, este v predchádzajúcom príspevku si uviedol, ze pod pojmom gospel sa dnes moze mysliet aj techno.Techno je vlastne pop music, takze ma zaraza, ze gospel a pop music od seba oddelujes.

Tu som uviedol slovo gospel v úvodzovkách. Myslel som tým to, čo sa gospelom nazýva u nás. Gospel znamená evanjelium, takže hoci Gospel vznikol v Amerike, u nás sa pod týmto pojmom rozumie akákoľvek hudba čerpajúca z evanjelií.

frantisekherman napísal:
...ale ak by som mal uznat nejaky zbor, tak by to bol zbor spievajuci hudbu starych nizozemskych majstrov.

A ak ja poviem, že ak mám uznať nejakého organistu - tak je to jedine Bach a Buxtehude... Akú váhu by malo toto vyjadrenie? Žiadnu, pretože je to len môj subjektívny postoj.

Vzniká tu teda otázka, kto sú tí ľudia, ktorí by vyhnali mládežníkov s ich "gospelom" a hustili by do nich len M.S.Trnavského, pretože oni "uznávajú" jedine JKS a organ.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 11:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Stručná definícia gospelu na Wikipédii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Gospel
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Joozi, myslím si, že vybočujete od témy.Tá znie: "posvätnosť" a nie "čo sa páči mne". Nikto vám neberie, že sa vyžívate v gospele a podobných štýloch, ale nehovorme o posvätnosti tam, kde nie je. Posvätnosť má totiž povznášať ducha a nie telo (tanec, dupkanie si nohou...). A Kristova obeta na kríži nie je o tom...Sv. J.M.Vianney hovoril, že kvôli tancu prišiel Ján Krstiteľ o hlavu...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 13:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Joozi, myslím si, že vybočujete od témy.Tá znie: "posvätnosť" a nie "čo sa páči mne". Nikto vám neberie, že sa vyžívate v gospele a podobných štýloch, ale nehovorme o posvätnosti tam, kde nie je. Posvätnosť má totiž povznášať ducha a nie telo (tanec, dupkanie si nohou...). A Kristova obeta na kríži nie je o tom...Sv. J.M.Vianney hovoril, že kvôli tancu prišiel Ján Krstiteľ o hlavu...

Toto je trochu od veci...
telo a ducha my tu na zemi ťažko od seba celkom izolujeme. Čo sa týka toho citátu k tancu, takto by sa dalo zdeformovať veľmi veľa udalostí, činností a funkcií... ľahko by sa dalo napríklad odvodiť: "...kvôli kňazom ukrižovali Ježiša" (naschvál som zašiel do extrému).

Termín "posvätnosť" je veľmi vágny; neverím, že sa niekomu podarí nájsť uspokojivú definíciu posvätnej hudby.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 15:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Dospel som k názoru, že každý vníma posvätnosť hudby ináč, aj keď názor dotyčného nemusí byť správny, (prikláňam sa k slovám p.Kopca, že nedostatočne rozvinutý vkus nemôže byť normotvorný).
Nuž,, Koľko ľudí, toľko chutí''zrejme platí aj v tomto prípade.
Je však škoda, že hudba, ktorá patrí na gospelové festivaly a koncerty sa presadzuje najmä v kostoloch.

Kedže táto téma prišla do slepej uličky a odklonila sa od svojho poslania,
rozhodol som sa už ďaľej neprispievať do tejto diskusie.


Aj tak ďakujem za vaše názory.


Naposledy upravil František dňa 24 06, 2008, 18:23, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 06, 2008, 15:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
...ale nehovorme o posvätnosti tam, kde nie je. Posvätnosť má totiž povznášať ducha a nie telo (tanec, dupkanie si nohou...).

Ja si myslím, že aj v gospele je posvätnosť, a to sa tu snažím dokázať, preto si nemyslím, že sa odkláňam od témy. Tak, ako nie každá skladba napísaná pre ogran je posvätná, tak nie každá skladba písaná pre iný nástroj slúži len na zábavu.

Ak by "mládežníkom" išlo len o tanec/dupkanie si, tak môžu zájsť na diskotéku alebo si doma spraviť párty. Avšak to, že prídu do kostola spievať tieto piesne s duchovným textom svedčí o niečom inom.

Pán Kopec, prečo si myslíte, že "gospel" nemôže povzdniesť ducha? Vari preto, že toho vášho nepovznáša? To však nie je absolútne nijaký dôkaz. Naproti tomu plno ľudí vám dá dôkaz, že ich ducha táto hudba povznáša.

Vladimír Kopec napísal:
Sv. J.M.Vianney hovoril, že kvôli tancu prišiel Ján Krstiteľ o hlavu...

V žalmoch sa zase spomína hra na nástroje a tanec na Božiu slávu. J.M.Vianney, mimochodom môj birmovný patrón, hovoril určite o zmyselnom tanci, nie o tanci z čistej radosti.

A ešte pokiaľ ide o dupkanie: ja si zadupkám aj na Bachové skladby, napr. taká Fuga z BWV541 mi proste nedovolí nehýbať sa Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 7:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Prosím, ukážte mi nejaký dokument, v ktorom by sa hovorilo o gitarách, kávesoch, prípadne bicích v liturgii.
V MUSICAM SACRAM sa totiž píše o úplne iných nástrojoch, ba dokonca, o takých, ktoré sú zakázané.Stačí si to len preštudovať...Možno budete, Joozi, prekvapeny!
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.


Naposledy upravil Vladimír Kopec dňa 25 06, 2008, 7:30, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 7:29    Predmet: Odpovedať s citátom

A mne, prosím, ukážte dokument, v ktorom sa hovorí proti gitarám, klávesoch, poprípade bicích v liturgii. Wink
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 7:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Na nástroje tohto typu je potrebné povolenie cirkevnej autority. Aspoň tak mi to nedávno povedal p. biskup Filo. O tých bicích sa vyslovene píše v MUSICAM SACRAM a nakoľko sa píše aj o nástrojoch zakázaných, môžeme k nim priradiť aj gitaru, pretože má podobné zvukové vlastnosti ako tie zakázané...O gitarách sa tu výslovne nehovorí, pretože v čase vzniku tohto dokumentu sa, chvalabohu, do liturgie netlačili...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 25 06, 2008, 8:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Na nástroje tohto typu je potrebné povolenie cirkevnej autority. Aspoň tak mi to nedávno povedal p. biskup Filo.

Píšete "nástroje tohto typu". Zaujímalo by ma, o aký typ ide... Typ "používaný mládežníkmi" alebo typ "všetko okrem organu"? V českom preklade Musicam Sacram sa píše:

"Píšťalové varhany ať jsou v latinské církvi ve velké úctě jako tradiční hudební nástroj... Jiné nástroje lze připustit k bohoslužbě podle úsudků a souhlasu příslušné územní autority, pokud se jich dá vhodně užít k posvátné službě nebo se pro ni dají vhodně přizpůsobit, pokud jsou ve shodě s důstojností chrámu a skutečně napomáhají k duchovnímu povznesení věřících".

Myslím si však, že netreba zakaždým, keď chceme pri omši použiť iný nástroj, chodiť za biskupom. Tuším v LS1 som čítal, že vyslovene nie je zakázaný žiadny nástroj. Neraz sa stáva, že na omšiach za účasti biskupa hrajú aj mládežníci na gitarách a bongách a nie je s tým žiadny problém..

Vladimír Kopec napísal:
O tých bicích sa vyslovene píše v MUSICAM SACRAM

Prečítal som Musicam Sacram a zmienka o bicích tam naozaj NIE JE.

Vladimír Kopec napísal:
a nakoľko sa píše aj o nástrojoch zakázaných, môžeme k nim priradiť aj gitaru, pretože má podobné zvukové vlastnosti ako tie zakázané...

Môžeme? Kto? Vy, pán Kopec?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 4 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd